Խաչիկյանի հուշերը. ինչպես ֆերմերի որդին դարձավ Նիքսոնի և Ռեյգանի ելույթների ճառագիրը. Հարութ Սասունյան
• 21-08-2024 12:42:49   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Քեն Խաչիկյանը՝ Կալիֆորնիայի Վայսելիա քաղաքի ֆերմերի որդին, վերջերս հրապարակել է Սպիտակ տանն անցկացրած իր տարիների ուշագրավ հուշագրությունը՝ որպես ելույթների ճառագիր ԱՄՆ-ի երկու նշանավոր նախագահներ Նիքսոնի և Ռեյգանի համար: «Փակ դռների հետևում. Ռեյգանի և Նիքսոնի հետ սենյակում» խորագիրը կրող գրքի շապիկին Խաչիկյանը ներկայացվում է որպես «ելույթների ճառագիր, քաղաքական լեգենդների վստահելի անձ և ստրատեգ»:
Խաչիկյանի գիրքը մեծ ուշադրության է արժանացել։ Wall Street Journal-ը հրապարակեց Թեվի Թրոյի խիստ դրական կարծիքը։ Վաշինգտոնի հանրահայտ սյունակագիր Քուին Հիլլերը երկու գովաբանական ակնարկներ գրեց Washington Examiner-ում: Խաչիկյանի հուշագրությունն ամառվա կեսերին զբաղեցրել է 2-րդ տեղը հրատարակչության բոլոր նոր հրատարակությունների նախնական վաճառքում: Այժմ հրատարակչությունը ծրագրում է երկրորդ տպագրությունը։
Խաչիկյանը մեծացել է ծանր պայմաններում ապրող ֆերմերի ընտանիքում՝ զրկված ցնցուղից և առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաներից, հետագայում դառնալով Սպիտակ տան ամենաազդեցիկ մարդկանցից մեկը: Նրա մուտքը քաղաքականություն սկսվեց որպես Նիքսոնի նախագահական արշավի կամավոր։ Ընտրություններից հետո նա դարձավ Նիքսոնի ելույթների ճառագիրը։ Այնուհետև նա միացավ Ռեյգանի վարչակազմին որպես նախագահի գլխավոր ճառագիր: Նա նաև ծառայեց  որպես Կալիֆորնիայի նահանգապետ Ջորջ Դեյքմեջյանի ավագ խորհրդական և գլխավոր ստրատեգ 1982 և 1986 թվականների ընտրություններում:
Armenian Mirror-Spectator-ին տված հարցազրույցում Խաչիկյանը պատմել է մի հիշարժան դրվագի մասին, որը տեղի է ունեցել Նիքսոնի համար աշխատելու ժամանակ, երբ 1975 թվականին մահացել էր նրա հայրը: Նախագահը ցանկանում էր իմանալ, թե ինչ կարող է անել Խաչիկյանի հոր հիշատակը հարգելու համար: Քանի որ նրա հայրը Թուրքիայի Չոմաքլու հայկական գյուղից էր, Խաչիկյանն արտասովոր խնդրանքով դիմեց նախագահ Նիքսոնին, որ նվիրատվություն կատարի Չոմաքլուի հայրենակցական միությանը։ Նիքսոնը 500 դոլարի անձնական չեկ գրեց հայկական միության համար։
Երկու նախագահների համար Խաչիկյան գրած հարյուրավոր տեքստերի մեջ ես պետք է առանձնացնեմ նրա գրած երկու կարևոր փաստաթղթերը: Մինչև 1981 թվականը ԱՄՆ-ում ոչ մի նախագահ Հայոց ցեղասպանությունը չէր նկարագրել որպես ցեղասպանություն: 1981 թվականի ապրիլի 22-ին Ռեյգանը նախագահական հռչակագիր է հրապարակել, որում հիշատակել է Հայոց ցեղասպանությունը։ Տեքստը գրել է Քեն Խաչիկյանը: Սա 40 տարի առաջ էր, մինչ նախագահը Բայդենը վերջապես 2021 թվականին հայտարարություն տարածեց՝ պաշտոնապես ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը:
Մինչ թուրք ժխտողականները փորձում են նսեմացնել նախագահ Ռեյգանի 1981 թվականի հռչակագիրը, հայտարարելով, որ այն գրվել է նախագահի հայ ճառագրի կողմից, Խաչիկյանն հակազդում է թուրքական մեղադրանքին, ասելով, որ նախագահական բոլոր  հռչակագրերը կրում են նախագահի ստորագրությունը, հետևաբար, 1981 թվականի հռչակագիրը Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնական հայտարարությունն է:
Mirror-ին տված հարցազրույցում Խաչիկյանը բացատրել է՝ քանի որ ինքը տեղյակ էր Սպիտակ տան կողմից Հայոց ցեղասպանության հիշատակման հետ կապված հակասության մասին, նա ճշտել է Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալ Բադ Նենսի հետ, որն ասել է, թե ինքը որևէ խնդիր չի տեսնում այդ հիշատակման հարցում: «Դա փաստ է, այնպես չէ՞»,  հարցրեց Նենսը: Խաչիկյանը պատասխանեց. «Ինձ համար դա փաստ է»: Դրանից հետո Նենսն ասաց. «Լավ, ինձ համար ամեն ինչ կարգին է»:
Այնուհետև Խաչիկյանը որոշեց հաստատել, որ հռչակագրում Հայոց ցեղասպանության հիշատակման հետ կապված խնդիրներ չեն լինի, ուստի ճշտեց Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռիչարդ Ալենի հետ։ «Ես ուզում եմ սա ցույց տալ Ձեզ։ Ես դա ցույց եմ տվել Բադ Նենսին: Ահա, խնդրեմ, կարդացեք այս հռչակագիրը», ասաց Խաչիկյանն Ալենին, որը պատասխանեց. «Դե, դա պատմական փաստ է»: Խաչիկյանը նրան ասաց. «Այո, այդպես է»։ Այնուհետև Ալենն ասաց. «Դե, քանի որ դա պատմական փաստ է, պատճառ չկա, որ դա չհայտնվի հռչակագրում»:
Խաչիկյանն իր գրքում պատմել է հայերի հետ կապված մեկ այլ կարևոր դրվագի մասին: Նա գրել է, որ իր հայ ընկեր Ջիմ Ռենջիլյանը հրավիրել է Խաչիկլյանին ուղեկցել իրեն Արլինգթոնի գերեզմանատուն Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը, 1985 թվականի ապրիլի 24-ին։ Ոգեկոչման ընթացքում Խաչիկյանը հիշել է պատանի հասակում իր լսած պատմությունները Հայոց Ցեղասպանութեան ժամանակ իր ընտանիքի կրած ողբերգական փորձառությունների մասին։ Նրա հայրը վերապրել էր այդ Ցեղասպանությունը, որը Խաչիկյանը նկարագրել է որպես «բռնի աքսոր իրենց տներից, երբ թուրքերը սպանեցին Անատոլիայի [հայ] բնակչությանը զենքի, սովի, ժանտախտի և մահվան երթերի միջոցով»:
Այնուհետև Խաչիկյանը մեջբերել է Արիս Քալֆայանի՝ Չոմաքլուի մասին գրքից, որում նկարագրված են տարագիր հայերի տառապանքներն ու դժոխային փորձառությունները: Խաչիկյանը բացահայտեց, որ Ցեղասպանության ժամանակ, իր հայրը «16 տարեկանում կորցրել է իր մորը, եղբորը և քրոջը»։
Վշտահար Խաչիկյանը նկարագրել է իր զգացմունքներն Արլինգթոնի գերեզմանատանը․ «Արլինգթոնում երաժշտությունն ու աղոթքները ցնցեցին ինձ իմ ժառանգության մասին հիշեցումներով և վերադարձրեցին իմ մանկության այդ ցավալի հիշողությունները: 1915 թվականին սիրիական անապատում մի Բերգեն-Բելզեն կար, որի պատմությունը մոռացվել է, իսկ զոհերի ու վերապրածների կրած ցավն ու տառապանքը Հայոց ցեղասպանության ժամանակ հանկարծ իմ առաքելությունը դարձրեցին շատ իրական՝ դեպի Սպիտակ տուն մեր լուռ ուղևորության ընթացքում»:
Խաչիկյանը պատմել է, թե ինչպես է Արլինգթոնի գերեզմանատանը Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչումը ոգեշնչել իրեն գրել այն, ինչ շատերը բնութագրել են որպես Ռեյգանի մեծագույն ելույթը, որը նա արտասանել է օրեր անց Գերմանիայում Բերգեն-Բելզենի նախկին համակենտրոնացման ճամբար կատարած իր այցելության ժամանակ:
Խաչիկյանը եզրափակեց. «IBM-ի գրամեքենայի ստեղների թխթխկոցն սկսեց իմ մեջ հնչեցնել այն պատմությունը, որով կլանված էի այդ առավոտ, և որը նախագահն ու ես պիտի պատմեինք»:

• 21-08-2024 12:42:49   | Armenia  |  Press release
Ken Khachigian, the son of a farmer in Visalia, California, just published the captivating memoirs of his years in the White House as a speechwriter to two prominent U.S. Presidents, Nixon and Reagan. Titled, “Behind Closed Doors: In the Room with Reagan and Nixon,” the book’s cover page describes Khachigian as a “speechwriter, confidant and strategist to political legends.”
Khachigian’s book has attracted keen attention. The Wall Street Journal published a very positive review by Tevi Troy. Quin Hillyer, a popular Washington columnist, wrote two laudatory reviews in the Washington Examiner. Khachigian’s memoirs was ranked #2 in pre-sales of all the titles for the publisher’s new releases in mid-summer. The publisher is now planning a second printing.
Khachigian grew up in a struggling farmer’s family deprived of a shower and other basic necessities to become one of the most influential men in the White House. He started his involvement in politics as a volunteer for the Nixon presidential campaign. After the election, he became Nixon’s speechwriter. He then joined the Reagan administration as the president’s chief speechwriter. He also served as senior advisor and principal strategist for California Governor George Deukmejian in the 1982 and 1986 elections.
In an interview with the Armenian Mirror-Spectator, Khachigian related a memorable episode that happened while he was working for Nixon, when his father passed away in 1975. The President wanted to know what he could do to honor the memory of Khachigian’s father. Since his father was from the Armenian village of Chomaklou in Turkey, Khachigian made the unusual request of asking Pres.
Nixon to donate to the Chomaklou Compatriotic Society. Nixon obliged by writing a personal check for $500 to the Armenian society.
Among the hundreds of texts Khachigian wrote for the two presidents, I must isolate two important documents he penned. Up until 1981, no U.S. President had described the Armenian Genocide as genocide. On April 22, 1981, Reagan issued a presidential proclamation in which he mentioned the Armenian Genocide. The text was written by Khachigian. This was 40 years before Pres. Biden finally issued a statement in 2021 officially recognizing the Armenian Genocide.
While Turkish denialists try to dismiss Pres. Reagan’s 1981 proclamation by stating that it was written by the President’s Armenian speechwriter, Khachigian counters the Turkish accusation by saying that all Presidential Proclamations carry the President’s signature; therefore, the 1981 Proclamation is an official statement by the President of the United States.
In his interview with the Mirror, Khachigian explained that since he was aware of the controversy regarding the mention of the Armenian Genocide by the White House, he checked with the Deputy National Security Advisor, Bud Nance, who said that he saw no problem with the reference. “Well that’s a fact, isn’t it?” Nance asked. Khachigian replied, “as far as I am concerned it is a fact.” Nance then said, “well, it is okay with me.”
Khachigian then decided to make sure that there will be no problems with the reference to the Armenian Genocide in the Proclamation, so he checked with Richard Allen, the White House National Security Advisor. “I want to show this to you. I’d shown it to Bud Nance. Here, please read this proclamation,” Khachigian told Allen who replied: “well, that is an historic fact.” Khachigian told him, “well, yes it is.” Allen then said, “well, as long as it is an historic fact, there is no reason why it shouldn’t be in the proclamation.”
Khachigian related another important Armenian-related episode in his book. He wrote that an Armenian friend, Jim Renjilian, invited Khachigian to accompany him to the Arlington Cemetery for Armenian Genocide Day Remembrance on April 24, 1985. During the commemorative program, Khachigian recalled the stories he had heard as a young boy about the tragic experiences of his family during the Armenian Genocide. His father was a survivor of that Genocide which Khachigian described as “the coerced exile from their homes when the Turks murdered the [Armenian] population of Anatolia by arms, starvation, pestilence, and forced march.”
Khachigian then quoted from Aris Kalfaian’s book about Chomaklou, describing the suffering and hellish experiences of the deported Armenians. Khachigian disclosed that, as a result, his father “at age sixteen, lost his mother, his brother, and sister.”
Khachigian, grief-stricken, described his emotions at the Arlington Cemetery: “The music and prayers in Arlington jolted me with reminders of my heritage and brought back those plaintive memories from my childhood. In 1915, there was a Bergen-Belsen in the Syrian desert that history had forgotten, and the pain and suffering endured by the victims and the survivors of the Armenian Genocide suddenly made my mission very real during our quiet ride back to the White House.”
Khachigian described how the commemoration of the Armenian Genocide at the Arlington Cemetery inspired him to write what many have described as Reagan’s greatest speech which he delivered days later during his visit to the former concentration camp of Bergen-Belsen in Germany.
Khachigian concluded, “the clattering of the keys on the IBM typewriter began shouting through me the story I absorbed that morning and the one the president -- and I -- needed to tell.”