Խաչիկյանի հուշերը. ինչպես ֆերմերի որդին դարձավ Նիքսոնի և Ռեյգանի ելույթների ճառագիրը. Հարութ Սասունյան
• 21-08-2024 12:42:49   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Քեն Խաչիկյանը՝ Կալիֆորնիայի Վայսելիա քաղաքի ֆերմերի որդին, վերջերս հրապարակել է Սպիտակ տանն անցկացրած իր տարիների ուշագրավ հուշագրությունը՝ որպես ելույթների ճառագիր ԱՄՆ-ի երկու նշանավոր նախագահներ Նիքսոնի և Ռեյգանի համար: «Փակ դռների հետևում. Ռեյգանի և Նիքսոնի հետ սենյակում» խորագիրը կրող գրքի շապիկին Խաչիկյանը ներկայացվում է որպես «ելույթների ճառագիր, քաղաքական լեգենդների վստահելի անձ և ստրատեգ»:
Խաչիկյանի գիրքը մեծ ուշադրության է արժանացել։ Wall Street Journal-ը հրապարակեց Թեվի Թրոյի խիստ դրական կարծիքը։ Վաշինգտոնի հանրահայտ սյունակագիր Քուին Հիլլերը երկու գովաբանական ակնարկներ գրեց Washington Examiner-ում: Խաչիկյանի հուշագրությունն ամառվա կեսերին զբաղեցրել է 2-րդ տեղը հրատարակչության բոլոր նոր հրատարակությունների նախնական վաճառքում: Այժմ հրատարակչությունը ծրագրում է երկրորդ տպագրությունը։
Խաչիկյանը մեծացել է ծանր պայմաններում ապրող ֆերմերի ընտանիքում՝ զրկված ցնցուղից և առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաներից, հետագայում դառնալով Սպիտակ տան ամենաազդեցիկ մարդկանցից մեկը: Նրա մուտքը քաղաքականություն սկսվեց որպես Նիքսոնի նախագահական արշավի կամավոր։ Ընտրություններից հետո նա դարձավ Նիքսոնի ելույթների ճառագիրը։ Այնուհետև նա միացավ Ռեյգանի վարչակազմին որպես նախագահի գլխավոր ճառագիր: Նա նաև ծառայեց  որպես Կալիֆորնիայի նահանգապետ Ջորջ Դեյքմեջյանի ավագ խորհրդական և գլխավոր ստրատեգ 1982 և 1986 թվականների ընտրություններում:
Armenian Mirror-Spectator-ին տված հարցազրույցում Խաչիկյանը պատմել է մի հիշարժան դրվագի մասին, որը տեղի է ունեցել Նիքսոնի համար աշխատելու ժամանակ, երբ 1975 թվականին մահացել էր նրա հայրը: Նախագահը ցանկանում էր իմանալ, թե ինչ կարող է անել Խաչիկյանի հոր հիշատակը հարգելու համար: Քանի որ նրա հայրը Թուրքիայի Չոմաքլու հայկական գյուղից էր, Խաչիկյանն արտասովոր խնդրանքով դիմեց նախագահ Նիքսոնին, որ նվիրատվություն կատարի Չոմաքլուի հայրենակցական միությանը։ Նիքսոնը 500 դոլարի անձնական չեկ գրեց հայկական միության համար։
Երկու նախագահների համար Խաչիկյան գրած հարյուրավոր տեքստերի մեջ ես պետք է առանձնացնեմ նրա գրած երկու կարևոր փաստաթղթերը: Մինչև 1981 թվականը ԱՄՆ-ում ոչ մի նախագահ Հայոց ցեղասպանությունը չէր նկարագրել որպես ցեղասպանություն: 1981 թվականի ապրիլի 22-ին Ռեյգանը նախագահական հռչակագիր է հրապարակել, որում հիշատակել է Հայոց ցեղասպանությունը։ Տեքստը գրել է Քեն Խաչիկյանը: Սա 40 տարի առաջ էր, մինչ նախագահը Բայդենը վերջապես 2021 թվականին հայտարարություն տարածեց՝ պաշտոնապես ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը:
Մինչ թուրք ժխտողականները փորձում են նսեմացնել նախագահ Ռեյգանի 1981 թվականի հռչակագիրը, հայտարարելով, որ այն գրվել է նախագահի հայ ճառագրի կողմից, Խաչիկյանն հակազդում է թուրքական մեղադրանքին, ասելով, որ նախագահական բոլոր  հռչակագրերը կրում են նախագահի ստորագրությունը, հետևաբար, 1981 թվականի հռչակագիրը Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնական հայտարարությունն է:
Mirror-ին տված հարցազրույցում Խաչիկյանը բացատրել է՝ քանի որ ինքը տեղյակ էր Սպիտակ տան կողմից Հայոց ցեղասպանության հիշատակման հետ կապված հակասության մասին, նա ճշտել է Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալ Բադ Նենսի հետ, որն ասել է, թե ինքը որևէ խնդիր չի տեսնում այդ հիշատակման հարցում: «Դա փաստ է, այնպես չէ՞»,  հարցրեց Նենսը: Խաչիկյանը պատասխանեց. «Ինձ համար դա փաստ է»: Դրանից հետո Նենսն ասաց. «Լավ, ինձ համար ամեն ինչ կարգին է»:
Այնուհետև Խաչիկյանը որոշեց հաստատել, որ հռչակագրում Հայոց ցեղասպանության հիշատակման հետ կապված խնդիրներ չեն լինի, ուստի ճշտեց Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռիչարդ Ալենի հետ։ «Ես ուզում եմ սա ցույց տալ Ձեզ։ Ես դա ցույց եմ տվել Բադ Նենսին: Ահա, խնդրեմ, կարդացեք այս հռչակագիրը», ասաց Խաչիկյանն Ալենին, որը պատասխանեց. «Դե, դա պատմական փաստ է»: Խաչիկյանը նրան ասաց. «Այո, այդպես է»։ Այնուհետև Ալենն ասաց. «Դե, քանի որ դա պատմական փաստ է, պատճառ չկա, որ դա չհայտնվի հռչակագրում»:
Խաչիկյանն իր գրքում պատմել է հայերի հետ կապված մեկ այլ կարևոր դրվագի մասին: Նա գրել է, որ իր հայ ընկեր Ջիմ Ռենջիլյանը հրավիրել է Խաչիկլյանին ուղեկցել իրեն Արլինգթոնի գերեզմանատուն Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը, 1985 թվականի ապրիլի 24-ին։ Ոգեկոչման ընթացքում Խաչիկյանը հիշել է պատանի հասակում իր լսած պատմությունները Հայոց Ցեղասպանութեան ժամանակ իր ընտանիքի կրած ողբերգական փորձառությունների մասին։ Նրա հայրը վերապրել էր այդ Ցեղասպանությունը, որը Խաչիկյանը նկարագրել է որպես «բռնի աքսոր իրենց տներից, երբ թուրքերը սպանեցին Անատոլիայի [հայ] բնակչությանը զենքի, սովի, ժանտախտի և մահվան երթերի միջոցով»:
Այնուհետև Խաչիկյանը մեջբերել է Արիս Քալֆայանի՝ Չոմաքլուի մասին գրքից, որում նկարագրված են տարագիր հայերի տառապանքներն ու դժոխային փորձառությունները: Խաչիկյանը բացահայտեց, որ Ցեղասպանության ժամանակ, իր հայրը «16 տարեկանում կորցրել է իր մորը, եղբորը և քրոջը»։
Վշտահար Խաչիկյանը նկարագրել է իր զգացմունքներն Արլինգթոնի գերեզմանատանը․ «Արլինգթոնում երաժշտությունն ու աղոթքները ցնցեցին ինձ իմ ժառանգության մասին հիշեցումներով և վերադարձրեցին իմ մանկության այդ ցավալի հիշողությունները: 1915 թվականին սիրիական անապատում մի Բերգեն-Բելզեն կար, որի պատմությունը մոռացվել է, իսկ զոհերի ու վերապրածների կրած ցավն ու տառապանքը Հայոց ցեղասպանության ժամանակ հանկարծ իմ առաքելությունը դարձրեցին շատ իրական՝ դեպի Սպիտակ տուն մեր լուռ ուղևորության ընթացքում»:
Խաչիկյանը պատմել է, թե ինչպես է Արլինգթոնի գերեզմանատանը Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչումը ոգեշնչել իրեն գրել այն, ինչ շատերը բնութագրել են որպես Ռեյգանի մեծագույն ելույթը, որը նա արտասանել է օրեր անց Գերմանիայում Բերգեն-Բելզենի նախկին համակենտրոնացման ճամբար կատարած իր այցելության ժամանակ:
Խաչիկյանը եզրափակեց. «IBM-ի գրամեքենայի ստեղների թխթխկոցն սկսեց իմ մեջ հնչեցնել այն պատմությունը, որով կլանված էի այդ առավոտ, և որը նախագահն ու ես պիտի պատմեինք»:

21-08-2024 12:42:49 | Армения | Пресс-релизы
Кен Хачикян, сын фермера из Вайсалии (штат Калифорния), недавно опубликовал замечательные мемуары о годах, проведенных им в Белом доме в качестве спичрайтера двух знаменитых президентов США - Никсона и Рейгана. На обложке книги под названием «За закрытыми дверями: В комнате с Рейганом и Никсоном», Хачикян представлен как «спичрайтер, доверенное лицо и стратег политических легенд».
Книга Хачикяна привлекла большое внимание общественности. «The Wall Street Journal» опубликовал весьма положительный отзыв за авторством Тевье Троя. Популярный вашингтонский обозреватель Куинн Хиллер написал две хвалебные статьи в «Washington Examiner». В середине лета мемуары Хачикяна заняли 2-е место в предпродаже всех новых книг издательства, которое в настоящее время планирует издать второй тираж книги.
Хачикян вырос в семье фермера, живущей в тяжелых условиях, лишенной душа и других условий комфорта и предметов первой необходимости, впоследствии став одним из самых влиятельных людей в Белом доме. Его приход в политику начался в качестве волонтера президентской кампании Никсона. После выборов он стал спичрайтером Никсона. Затем присоединился к администрации Рейгана в качестве главного спичрайтера президента. Он также работал старшим советником и главным стратегом губернатора Калифорнии Джорджа Декмеджяна на выборах 1982 и 1986 годов.
В интервью изданию «Armenian Mirror-Spectator» Хачикян рассказал о памятном эпизоде, произошедшем во время работы на Никсона, когда в 1975 году умер отец Хачикяна. Президент хотел знать, что он может сделать, чтобы почтить память отца Кена. Поскольку его отец был родом из армянского села Чомаклу в Турции (в Западной Армении), Хачикян обратился к президенту Никсону с необычной просьбой сделать пожертвование в пользу Патриотического союза Чомаклу (земляческая армянская организация выходцев из этого села). Никсон выписал Армянскому союзу личный чек на 500 долларов.
Среди сотен текстов, написанных Хачикяном для двух президентов, я должен выделить два важных документа, написанных им. До 1981 года ни один президент США не называл Геноцид армян геноцидом. 22 апреля 1981 года Рейган издал президентскую декларацию, в которой упомянул Геноцид армян. Текст этот написал Кен Хачикян. Это было за 40 лет до того, как президент Байден наконец выступил в 2021 году с заявлением, официально признающим Геноцид армян.
В то время как турецкие отрицатели пытаются дискредитировать декларацию президента Рейгана 1981 года, утверждая, что она была написана армянским спичрайтером президента, Хачикян парирует обвинения Турции, говоря, что все президентские прокламации имеют подпись президента, поэтому и документ 1981 года является официальным заявлением президента США Рональда Рейгана.
В интервью «Mirror» Хачикян объяснил, что, поскольку ему было известно о разногласиях в Белом доме вокруг термина Геноцид армян, он связался с заместителем советника по национальной безопасности Бадом Нэнсом, который сказал, что не видит никаких проблем в этом термине. «Это факт, не так ли?» — спросил Нэнс. Хачикян ответил. «Для меня это факт». После этого Нэнс сказал. «Хорошо, для меня все в порядке».
Тогда Хачикян решил еще раз удостовериться, что проблем с упоминанием Геноцида армян в декларации не будет, поэтому сверился с советником по национальной безопасности Белого дома Ричардом Алленом. «Я хочу показать вам это. Я показал это Баду Нэнси. Вот, пожалуйста, прочитайте эту декларацию», — сказал Хачикян Аллену. Аллен ответил: «Ну, это исторический факт». Хачикян ему сказал: «Да, это так». Затем Аллен подвел итог: «Что ж, поскольку это исторический факт, нет причин, по которым он не должен появиться в документе».
В своей книге Хачикян рассказал еще об одном важном эпизоде, связанном с армянами. Он написал, что его армянский друг Джим Ренджилян пригласил Хачикляна сопровождать его на Арлингтонское кладбище в День памяти жертв Геноцида армян, 24 апреля 1985 года. В ходе поминовения Хачикян вспомнил рассказы, которые слышал в подростковом возрасте о трагических днях своей семьи во время Геноцида армян. Его отец пережил тот геноцид, который Хачикян описал как «насильственное изгнание из своих домов, когда турки убили армянское население Анатолии с помощью оружия, голода, эпидемий и маршей смерти». Далее Хачикян процитировал книгу Ариса Калфаяна о Чомаклу, в которой описаны страдания и адские переживания изгнанных армян. Хачикян сообщил, что во время Геноцида его отец «потерял мать, брата и сестру в возрасте 16 лет».
Хачикян описал свои ощущения на Арлингтонском кладбище: «Музыка и молитвы в Арлингтоне потрясли меня напоминанием о моем наследии и вернули болезненные воспоминания моего детства. В 1915 году в сирийской пустыне был Берген-Бельзен, история которого была забыта, и боль и страдания жертв и выживших во время Геноцида армян внезапно сделали мою миссию очень реальной во время нашего молчаливого путешествия к Белому дому». Хачикян рассказал, как поминовение Геноцида армян на Арлингтонском кладбище вдохновило его на написание того, что многие называют величайшей речью Рейгана, которую он произнес несколько дней спустя во время своего визита в бывший концентрационный лагерь Берген-Бельзен в Германии.
«Стук клавиш пишущей машинки IBM начал отражать во мне историю, которую я усвоил тем утром и которую нам с президентом предстояло рассказать», - отметил Хачикян.