«Կասպերսկի»-ն գործարկել է Windows-ում թվային քրեագիտության թրենինգ
«Կասպերսկի» ընկերության տեղեկատվական անվտանգության փորձագետների առցանց թրենինգների պորտֆոլիոյում (Kaspersky Expert Training) հայտնվել է  նոր ծրագիր՝ Windows digital forensics («Թվային քրեագիտություն Windows-ում»):
Դրա օգնությամբ կարելի է զարգացնել թվային հանցանշանների հայտնաբերման, մշակման և վերլուծության հմտությունները։ Այն հարմար է ինչպես կազմակերպություններին, որոնք ձգտում են բարձրացնել միջադեպերին արձագանքման իրենց թիմերի որակավորումը, այնպես էլ տեղեկատվական անվտանգության առանձին փորձագետներին, որոնք ցանկանում են ընդլայնել իրենց իրավասությունները: Դասընթացը հասանելի է անգլերենով՝ ամբողջ աշխարհի մասնագետների համար:
«Կասպերսկի»-ի միջադեպերին արձագանքման թիմի տվյալներով՝ 2023-ին մոտավորապես յուրաքանչյուր հինգերորդ (21,8%) կիբեռհարձակումը տևել է ավելի քան մեկ ամիս։ Հայտնաբերման և արձագանքման ժամանակը կրճատելու համար ՏԱ մասնագետներին անհրաժեշտ են հմտություններ, որոնք նրանք կարող են ձեռք բերել «Կասպերսկի»-ի նոր թրենինգի շնորհիվ: Դրա շրջանակներում կսովորեցնեն հավաքել թվային ապացույցներ, հայտնաբերել վնասաբեր գործունեության հետքեր, օգտագործել Windows-ում արտեֆակտների ժամանակային նիշեր՝ միջադեպերի սցենարները վերակառուցելու համար, վերլուծել բրաուզերի և էլեկտրոնային փոստի պատմությունը։ Մասնագետները կկարողանան նաև գործնական հմտություններ ձեռք բերել. դրա համար նախատեսված են պարապմունքներ մեկուսացված միջավայրում: Թրենինգն անցած մասնակիցները կկարողանան որոշել միջադեպերի մասշտաբները, հավաքել ապացուցողական բազա, վերլուծել լոգերը, ցանցային տրաֆիկը և օպերատիվ հիշողությունը, ստեղծել կոտրանքի ինդիկատորներ (Indicators of Compromise – IoC).
«Ընկերությունները պետք է նախապես պատրաստվեն հնարավոր միջադեպերին՝ կիբեռգրոհների նկատմամբ դիմակայուն մնալու համար: Դրա համար անհրաժեշտ է կենտրոնացված կառավարել լոգերը և պահպանել դրանք երկար ժամանակ։ Պետք է նաև պաշտպանել դրանք հնարավոր միջամտությունից, չարտոնված հասանելիությունից և պատահական կորստից: Կազմակերպությունները պետք է կարողանան անհրաժեշտության դեպքում փորձաքննություն անցկացնել: Մեր նոր թրենինգը թույլ է տալիս համոզվել, որ թվային քրեագիտությունը միջադեպերին արձագանքման գործընթացի կարևոր մասն է, և ձեռք բերել գիտելիքներ, որոնք կօգնեն ավելի արագ հաղթահարել կիբեռգրոհները և զսպել դրանք, վերականգնել ընկերության ենթակառուցվածքը գրոհից հետո և նվազագույնի հասցնել հետևանքները»,-  մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության համակարգչային միջադեպերին արձագանքման և հետազոտման խմբի ղեկավար Այման Շաաբանը (Ayman Shaaban), ով մշակել է թրենինգի ծրագիրը:

• 03-09-2024 10:37:35   | Армения  |  Новости науки и технологии
В портфолио онлайн-тренингов «Лаборатории Касперского» для ИБ-экспертов (Kaspersky Expert Training) появилась новая программа — Windows digital forensics («Цифровая криминалистика в Windows»). С её помощью можно прокачать навыки по обнаружению, обработке и анализу цифровых улик. Она подойдёт как организациям, которые стремятся повысить квалификацию своих команд по реагированию на инциденты, так и отдельным экспертам по информационной безопасности, которые хотят расширить свои компетенции. Курс доступен на английском языке для специалистов по всему миру.
В 2023 году, по данным команды по реагированию на инциденты «Лаборатории Касперского», примерно каждая пятая (21,8%) кибератака длилась более месяца. Чтобы сократить время обнаружения и реагирования, ИБ-специалистам нужны навыки, которые они могут получить благодаря новому тренингу от «Лаборатории Касперского». В рамках него научат собирать цифровые доказательства, обнаруживать следы вредоносной активности, использовать временные метки из артефактов в Windows для реконструкции сценариев инцидентов, анализировать историю браузера и электронной почты. Специалисты также смогут получить практические навыки — для этого предусмотрены занятия в изолированной среде. Участники, прошедшие тренинг, смогут определять масштаб инцидентов, собирать доказательную базу, анализировать логи, сетевой трафик и оперативную память, создавать индикаторы компрометации (IoC).
«Компании должны заранее готовиться к возможным инцидентам, чтобы оставаться устойчивыми к кибератакам. Для этого необходимо централизованно управлять логами и хранить их в течение длительного периода. Также нужно защищать их от возможного вмешательства, несанкционированного доступа и случайной утраты. Организациям нужно уметь при необходимости проводить экспертизу. Наш новый тренинг позволяет убедиться, что цифровая криминалистика — это важная часть процесса реагирования на инциденты, и получить знания, которые помогут быстрее справляться с кибератаками и сдерживать их, восстанавливать инфраструктуру компании после атаки и минимизировать последствия», — комментирует Айман Шаабан (Ayman Shaaban), руководитель группы реагирования и исследования компьютерных инцидентов в «Лаборатории Касперского», разработавший программу тренинга.
Зарегистрироваться на программу «Цифровая криминалистика в Windows» можно на странице.
Узнать о других онлайн-тренингах «Лаборатории Касперского» для ИБ-специалистов можно на общем сайте.