«Ավրորան» կմասնակցի «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության տարեկան միջոցառմանը Նյու Յորքում
«Ավրորայի» հերոսները, Ընտրող հանձնաժողովի եւ Խորհրդի անդամներն իրենց նպաստը կբերեն ապագային ուղղված քննարկումներին:
Սեպտեմբերի 20, 2024 թ., Երեւան – «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կմասնակցի «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության (Clinton Global Initiative (CGI)) 2024թ. տարեկան միջոցառմանը:
«Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնությունը համախմբում է գործարար ոլորտի, կառավարության, քաղաքացիական հասարակության առաջնորդներին մի շարք խնդիրների լուծման ուղղությամբ առաջընթաց գրանցելու նպատակով, այդ թվում՝ կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմակայունություն, ներառական տնտեսական աճ եւ վերականգնում, առողջապահական հավասարություն, կանանց եւ աղջիկների լիարժեք ներգրավածություն, մարդասիրական ջանքերը գլոբալ ճգնաժամերին:
«Ավրորան» կմասնակցի «Նորարարություններ ճգնաժամի ժամանակ» խորագրով քննարկմանը, որը կարեւորում է աշխարհում խոցելի իրավիճակում գտնվող բնակչության վրա ազդող գործոնների հաղթահարման շուրջ նոր գաղափարների դիտարկումը:
Բանախոսներն են Չելսի Քլինթոնը՝ Քլինթոնի հիմնադրամի փոխնախագահ եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Արմինե Աֆեյանը՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ղեկավար, եւ դոկտոր Իֆթիքեր Մահմուդը՝ Բանգլադեշի կանանց եւ երեխաների «Հույս» հիմնադրամի հիմնադիրը:
«Մեր մասնակցությունը «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության ամենամյա միջոցառմանը թույլ է տալիս միավորել ուժերն աշխարհի ամենահայտնի առաջնորդների եւ բարեփոխոմներ իրականացնողների հետ, որոնք մեծ նվիրումով ջանքեր են գործադրում դիմակայելու մեր ժամանակի ամենահրատապ մարտահրավերները», - ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ղեկավար Արմինե Աֆեյանը: «Ընդհանուր երկխոսության եւ նպատակաուղղված քայլերի միջոցով մենք նպատակ ունենք կարեւորել նրանց, ովքեր ներկայացնում են մարդկության լավագույն շերտը՝ մարդկանց, որոնք խիզախորեն գործում են՝ փրկելու ուրիշներին եւ փոփոխություններ իրականացնելու իրենց համայնքներում եւ դրանից դուրս»:
««Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը լույս է սփռում հումանիտար առաջնորդների վրա, որոնք բարեփոխում են իրենց համայնքները», - նշեց «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրեն Գրեգ Միլնը: «Մեզ համար մեծ պատիվ է այս տարի եւս համագործակցել «Ավրորայի» հետ: Մենք անհամբեր սպասում ենք նրանց դիտարկումներին, թե ինչպես մենք կարող ենք առաջընթաց գրանցել գլոբալ մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղությամբ»:
Բացի «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության 2024թ. տարեկան միջոցառմանը մասնակցելուց, «Ավրորան» Նյու Յորքում նախաձեռնել է Aurora Dialogues քննարկում՝ «Մարդասիրական կարիքներ. ընդհանուր ռազմավարություններից դեպի կոնկրետ գործողություններ» խորագրով: Խաղաղության միջազգային օրը կարեւորելով` այն տեղի կունենա Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի միջոցառումներին զուգընթաց:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ձգտում է լուծել մարդասիրական խնդիրներն աշխարհի տարբեր անկյուններում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին: Նախաձեռնության գլխավոր նախագիծը՝ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը, բացահայտում է եւ աջակցում մերօրյա հերոսներին, որոնք շոշափելի դրական փոփոխություն են իրականացնում խոցելի եւ ամենակարիքավոր համայնքներում: Մինչ օրս «Ավրորան» արդեն նախաձեռնել է եւ աջակցել 430 նախագծի 56 երկրում եւ տարածքում՝ զգալի ազդեցություն գործելով ծայրահեղ կարիքի մեջ գտնվող մոտ 3.4 միլիոն մարդու կյանքի վրա:
ԱՄՆ նախագահ Բիլ Քլինթոնի կողմից 2005 թ. հիմնադրված «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնությունն ստեղծել է համայնք, որի անդամները ձեռնարկում են քայլեր՝ շոշափելիորեն փոխելու մարդկանց կյանքն ամբողջ աշխարհում եւ որոնք վստահ են, որ միասին հնարավոր է անել ավեին, քան՝ անջատ: «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության եզակի մոդելի միջոցով ավելի քան 10.000 կազմակերպություններ սկսել են ավելի քան 4.000 «Հանձնառություններն` ի գործ» (Commitments to Action)`նոր ծրագրեր, որոնք բարեփոխում են ավելի քան 500 միլիոն մարդու կյանք 180 երկրում:

20-09-2024 11:40:56 | Armenia | Press release
A delegation of Aurora Humanitarians, Board Members, Selection Committee, and Leaders will contribute to conversations shaping the future of our world.
Yerevan, September 20, 2024 – The Aurora Humanitarian Initiative announced today that it will attend the Clinton Global Initiative (CGI) 2024 Annual Meeting in New York City on September 25, 2024. The Clinton Global Initiative brings together business, government and civil society leaders to drive progress on a number of issues including climate resilience, inclusive economic growth and recovery, health equity, the full participation of women and girls, and humanitarian response efforts to crises around the globe.
Aurora will be represented in a session titled “Innovating in a Time of Crisis,” a segment focused on the exacerbating factors on vulnerable populations around the globe and new ideas and solutions to address these critical issues. The panel will feature Chelsea Clinton, Vice Chair of the Clinton Foundation and member of the Aurora Prize Selection Committee; Armine Afeyan, Chief Executive Officer of the Aurora Humanitarian Initiative; and Dr. Iftikher Mahmood, Founder of HOPE Foundation for Women & Children of Bangladesh.
“Our participation in the Clinton Global Initiative annual meeting allows us to join forces with some of the world’s most prominent leaders and changemakers who are dedicated to tackling the most pressing challenges of our time,” said Armine Afeyan, CEO of the Aurora Humanitarian Initiative. “Through shared dialogue and purposeful action, we aim to highlight those who represent humanity’s best—people who courageously step up to save others and drive change in their communities and beyond.”
"The Aurora Humanitarian Initiative shines a light on the humanitarian leaders making a difference in communities around the world," said Greg Milne, CEO of the Clinton Global Initiative. "We are privileged to have Aurora again at CGI this year and look forward to their insights into how we can drive progress on our greatest global challenges."
In addition to participating at CGI, Aurora will also host an Aurora Dialogues panel discussion titled “Addressing Humanitarian Needs: From Global Strategies to Local Action.” In recognition of the International Day of Peace, this event will be held on the sidelines of the 79th high-level convening of the UN General Assembly in New York City, a time when global leaders converge to address pressing international issues.
About the Aurora Humanitarian Initiative.
Founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the Aurora Humanitarian Initiative seeks to address on-the-ground humanitarian challenges around the world with a focus on helping the most destitute. Uniquely dedicated to discovering and supporting the world’s unsung humanitarian heroes to enable and raise awareness of their courageous work, Aurora has made a significant impact on the lives of those in greatest need. To date, Aurora has initiated and supported 430 projects in 56 countries and territories, benefiting almost 3.4 million people.
Founded by President Bill Clinton in 2005, the Clinton Global Initiative is a community of doers representing a broad cross section of society and dedicated to the idea that we can accomplish more together than we can apart. Through CGI’s unique model, more than 10,000 organizations have launched more than 4,000 Commitments to Action — new, specific, and measurable projects and programs – that are making a difference in the lives of more than 500 million people in 180 countries.