Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամը 40 միլիոն դրամ է տրամադրում Արցախի երեխաներին
Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամը (ՀԵԱՀ) ակտիվորեն ներգրավված է Արցախից տեղահանված և ՀՀ-ում բնակվող երեխաների առողջական խնդիրների լուծման գործում: Հիմնադրամը, համագործակցելով Հայ օգնության ֆոնդի, ԱԿԲԱ բանկի և Հայ ավետարանչական ընկերակցության հետ, ներգրավել է շուրջ 40,000,000 դրամ՝ աջակցելու քրոնիկ շնչառական, իմունային համակարգի, ռևմատոլոգիական, նյարդաբանական, գաստրոէնտերոլոգիական, լյարդաբանական խնդիրներ և լեյշմանիոզ ունեցող երեխաների բուժմանը:
Մեկամյա ծրագրի շրջանակներում 2024 թվականի հունվար-հուլիս ամիսներին ՀԵԱՀ-ը նվիրաբերել է անհրաժեշտ դեղորայք Արաբկիր բժշկական կենտրոնին, Յոլյանի արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնին և Մուրացան հիվանդանոցին, որոնք օգտագործվել են տեղահանված երեխաների բուժման համար: Դրանից բացի, Հիմնադրամը մի խումբ երեխաների աջակցել է նաև  ուղղակիորեն՝ դեղորայք ու թանկարժեք հետազոտություններ ֆինանսավորելով: Նշված ժամանակահատվածում շարունակական աջակցություն ստացած արցախցի երեխաների թիվը շուրջ 150 է:
Հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանը կարևորել է այս ծրագրի նշանակությունը. «Մեր նպատակն է ապահովել, որ յուրաքանչյուր երեխա ստանա անհրաժեշտ բուժում՝ անկախ նրա սոցիալական կամ ֆինանսական հնարավորություններից, իսկ այժմ արցախցի բազմաթիվ երեխաներ գտնվում են լրացուցիչ խոցելի պայմաններում: Մենք շնորհակալ ենք մեր հովանավորներին, որոնց աջակցությունը մեզ հնարավորություն է տալիս շարունակել այս կարևոր ծրագիրը՝ պաշտպանելով և բժշկական աջակցություն ցուցաբերելով մեր արցախցի բալիկներին»:
Պետք է նշել, որ Հիմնադրամի աջակցությունը ներառել է այնպիսի դեպքեր, որոնք չեն ֆինանսավորվել պետական պատվերի ու այլ բարեգործական ծրագրերի շրջանակներում: Տրամադրված դեղերի հիմնական մասը ոչ միայն թանկարժեք է, այլ նաև՝ դժվարամատչելի։
Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամը շարունակում է այս և մի շարք այլ ծրագրեր՝ նպատակ ունենալով աջակցել բոլոր այն երեխաներին, որոնք ունեն ծանր առողջական խնդիրներ և կարիք ունեն շարունակական և որակյալ բուժման:
Հիմնադրամի գործունեությանը ծանոթանալու և աջակցելու համար կարող եք այցելել պաշտոնական կայք՝ https://hfc.am

23-09-2024 13:32:39 | Армения | Пресс-релизы
Фонд здоровья детей Армении (HFC), в партнерстве с Фондом армянской помощи, банком ACBA и Армянской евангелической ассоциацией, успешно привлек около 40 миллионов драмов для финансирования лечения детей, перемещённых из Арцаха и проживающих сейчас в Армении. Среди серьезных медицинских заболеваний, с которыми работает фонд, — хронические заболевания дыхательных путей, нарушения иммунной системы, лейшманиоз, а также ревматологические, неврологические, гастроэнтерологические и гепатологические проблемы.
В рамках годовой программы, с января по июль 2024 года, HFC предоставил необходимые медикаменты трём медицинским учреждениям: Медицинскому центру «Арабкир», Гематологическому и онкологическому центру им. Eоляна и больнице «Муратсан». Эти лекарства сыграли ключевую роль в лечении перемещённых детей. Кроме того, фонд напрямую поддержал группу детей, обеспечив их лекарствами и оплатив медицинские анализы. За этот период более 150 детей из Арцаха получили постоянную медицинскую помощь, предоставленную фондом.
«Наша цель — обеспечить, чтобы каждый ребенок мог получить необходимую медицинскую помощь, независимо от его социального или финансового положения. Дети из Арцаха сейчас особенно уязвимы и нуждаются в нашей поддержке», — сказал Армен Мартиросян, основатель и директор HFC. «Мы благодарны нашим спонсорам, чья щедрая поддержка позволяет нам продолжать эту важную программу, защищая и оказывая необходимую медицинскую помощь детям Арцаха».
Важно отметить, что поддержка HFC покрывает случаи, которые не финансируются государственными или другими благотворительными программами. Многие предоставляемые лекарства не только дорогостоящие, но и труднодоступные.
Фонд здоровья детей Армении продолжает оставаться верным своей миссии, обеспечивая всех детей с серьёзными заболеваниями постоянным и качественным лечением.Более подробную информацию о фонде и его деятельности можно узнать на сайте www.hfc.am