• 28-09-2024 11:49:18   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ես կցանկանայի մեկնաբանել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ցնցող հայտարարությունները 2024 թվականի սեպտեմբերի 18-ին Երևանում կայացած Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովում:
Մեկուկես ժամ շարունակ Փաշինյանը պատասխանեց հաղորդավարի հարցերին՝ աշխարհի տարբեր երկրներից հավաքված հարյուրավոր հայերի առջև:
Նախքան Փաշինյանի պատասխանների էության մեջ խորանալը՝ նրա հիմնական խնդիրն այն է, որ նա հաճախ ասում է այն, ինչ գալիս է նրա մտքին այդ պահին, առանց դրա մասին երկար մտածելու:
2024 թվականի սեպտեմբերի 18-ին մեծ թվով սփյուռքահայերի ներկայությամբ Փաշինյանը երեք խոշոր սխալ թույլ տվեց. 1) նա շատ սխալ բաներ ասաց. 2) դրանք ասաց ոչ ճիշտ մարդկանց (սփյուռքահայերին)․ և 3) նա ընտրեց առավել անպատշաճ ժամանակը` Հայաստանի Անկախության տարելիցից մի քանի օր առաջ՝ իր հայրենասիրությունը, ինչպես նաև համայն հայության հայրենասիրությունը նսեմացնելու համար:
Ահա մի քանի հատվածներ հայրենասիրության մասին Փաշինյանի ցնցող մեկնաբանություններից. «Ես ձեզ կասեմ, ինչպես ընտանիքիս եմ ասում՝ ամենամեծ պրոբլեմը, որը մենք ունեցել ենք, դա եղել է մեր հայրենասիրությունը։ Ընդ որում, ասվածի մեջ հեգնանք չկա, սարկազմ չկա։ Ամենամեծ պրոբլեմը, որ մենք ունեցել ենք, դա եղել է մեր հայրենասիրությունը, ամենամեծ պրոբլեմը, որ ես ունեցել եմ, եղել է իմ հայրենասիրությունը՝ այն ընկալմամբ, որ հայրենասիրության այդ մոդելը մեր հայրենիքի հետ կապ չունի։ Դա ուղղակի հայրենասիրության կայսերական մոդել է, որը գրքերով, ֆիլմերով, տեքստերով, ելույթներով, հերոսներով, կերպարներով, անուններով, նկարներով ներմուծվել է մեր սոցիալ հոգեբանություն»։
Փաշինյանն անտրամաբանորեն ասաց լսարանին, որ «հայրենասիրության այս մոդելի հիմնական խնդիրն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն, գոյություն չունենա… Բայց հայրենասիրության այս մոդելը նրա համար է, որ մենք հայրենիք չունենանք, այլ միայն տեսականորեն սիրենք, տեսական Հայաստան ունենանք ու սիրենք՝ պատից կախված ունենանք, կենացների մեջ ունենանք, տորթերի վրա ունենանք, իսկ գետնի վրա չունենանք։ Սա այն է, ինչ մեզ հետ տեղի ունեցել վերջին մի քանի հարյուրամյակում»:
Դրանից հետո Փաշինյանը մեղադրեց հայերին և «մյուսներին»: «Ես այնքան եմ խոսում ֆորպոստի մասին։ Ես հասկանում եմ, որ շատերը կարծում են, որ ես նկատի ունեմ, որ ուրիշներն են մեզ դարձրել ֆորպոստ: Ոչ, մենք ենք մեզ դարձրել ֆորպոստ: Մենք Հայաստանի Հանրապետությունը դարձրել ենք ֆորպոստ այն ընկալմամբ, որ սա ոչ թե մի երկիր է, որը պետք է ապահովի իր քաղաքացիների բարեկեցությունը, այլ սա մի բազա է, որի միջոցով մենք պետք է հասնենք այլ նպատակների... Ուրիշները տեսել են, որ շատ պարարտ հող կա, և ցանել են այդ սերմերը, այն պտուղները ստանալու համար, որն իրենց անհրաժեշտ է․․․ Մեր սեփական բարօրության համար մենք պետք է ճանաչենք մեր հայրենասիրության կործանարար կողմը: Հայաստանի Հանրապետության շահերից կբխեր, եթե ես չլինեի հայրենասեր: Դա ամենամեծ վնասն է, որ ես տվել եմ, այն սերն է, որ ես տածել եմ իմ երկրի և իմ ժողովրդի նկատմամբ... Այնուամենայնիվ, գլխավոր պրոբլեմն այն է, որ այդ սիրո բովանդակության հեղինակը դուք չեք, ես չեմ։ Դա կայսերական սեր է՝ կայսրության կողմից ձևակերպված սեր՝ ներդրված մեր մեջ», ասել է Փաշինյանը:
Այնուհետև Փաշինյանը կեղծ կերպով Հայոց ցեղասպանությունը ոգեկոչելու հայ ժողովրդի ջանքերը վերագրեց Խորհրդային Միության մանիպուլյացիաներին՝ «թույլ տալու» Խորհրդային Հայաստանին հիշատակել Հայոց ցեղասպանությունը, որպեսզի հակազդեն Թուրքիային և ՆԱՏՕ-ին: Նա սխալմամբ պնդեց, որ Խորհրդային Միությունը թույլ է տվել, որ Ցեղասպանության հուշարձանը կառուցվի Երևանում այն ժամանակ, երբ Խորհրդային Միությունն ու ԱՄՆ-ը միջուկային պատերազմի շեմին էին:
Այսպիսով, նա նսեմացրեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ ամոթալի կերպով այն որակելով որպես խորհրդային քարոզչության գործիք:
Փաշինյանի ասածների մեծ մասը սխալ էր, անհարգալից և հակահայկական։ Փաշինյանն այս հայտարարություններն արեց հարյուրավոր հայրենասեր հայերի առջև, որոնք ամբողջ աշխարհից եկել էին Երևան՝ իրենց զորակցությունը հայտնելու հայրենիքին, միայն թե լսեցին, որ հայրենասիրությունը «կործանարար» է և  օտարներից ոգեշնչված գաղափար։ Նրա խոսքերը նույնպես անպատշաճ ժամանակ հնչեցին Հայաստանի Անկախության 33-րդ տարելիցից ընդամենը օրեր առաջ։ Սա Փաշինյանի վարչակարգի միտումնավոր քաղաքականությունն է՝ պառակտում սերմանելու Հայաստանի և Սփյուռքի միջև և Հայաստանի բնակչությանը բաժանելու նախկին և ներկա ղեկավարների կողմնակիցների։
Նույն հարցազրույցի ընթացքում Փաշինյանը ևս մեկ սխալ և չափազանց անտեղի նկատողություն արեց՝ քննադատելով և մերժելով Սփյուռքի կողմից ուղարկված մարդասիրական օգնությունը՝ աշխարհի տարբեր ծայրերից հավաքված հարյուրավոր հայերի առջև:
Նա ասաց. «Ես շատ ուզում եմ, որ Հայաստանը դադարի կարեկցանքի օբյեկտ լինել՝ դուրս գա այդ կարգավիճակից։ Ես, իհարկե, չգիտեմ, միշտ չի, որ իմ հանձնարարությունները ճշգրիտ կատարվում են, օրինակ, ես արգելել եմ, չգիտեմ, թե դա որքանով են կատարում, որ Հայաստանում, նրանք [Սփյուռքը], ասենք  օգտագործված շորեր ուղարկեցին, օգտագործված ավտոներ ուղարկեցին, կիսամաշ «պակրիշկա» ուղարկեցին, կիսամաշ կոշիկ ուղարկեցին պետական հիմնարկների համար, մանկատների համար։ Կներեք, բայց Հայաստանի կառավարությունն ի վիճակի է իր պատասխանատվության ներքո գտնվող հիմնարկների համար ինչ-որ մինիմում ապահովել։ Այսինքն, Հայաստան կիսամաշ բաներ ուղարկելու այդ ընկալումից, ու հետո դա էլ ամիսներով լուսաբանելուց, որ ուղարկվեց այսքան դեղ, որի ժամկետը լրանում է մեկ շաբաթից։ Ես հաշտ չեմ, ես կոնֆլիկտ ունեմ Հայաստանի Հանրապետության այս ընկալման հետ։ Հայաստանի Հանրապետությունը ինքնիշխան պետություն է, որն ունի բարդություններ [դժվարություններ], ակնհայտ բարդություններ։ Բայց, կներեք, ո՞րն է այն պետությունը, որը չունի բարդություններ»։
Սփյուռքի կողմից Հայաստան ուղարկված օգնության մասին Փաշինյանի նվաստացուցիչ արտահայտությունները խորապես վիրավորական են։ Նա չպետք է խոսի այնպիսի բաների մասին, որոնց մասին ոչինչ չգիտի։ Ես «Հայաստան-Արցախ» հիմնադրամի նախագահն եմ, որն անցած 35 տարիների ընթացքում Հայաստան է ուղարկել ավելի քան մեկ միլիարդ դոլարի օգնություն, հիմնականում՝ դեղամիջոցներ։ Մենք խստորեն հետևում ենք Հայաստանի բոլոր օրենքներին և ընթացակարգերին։
Ոչ ոք չի կարող Հայաստան դեղամիջոցներ ուղարկել, որոնց ժամկետը լրանում է մեկ շաբաթ անց։ Դոնորները նախօրոք պետք է Առողջապահության նախարարությունից ձեռք բերեն ներմուծման արտոնագիր, որը պահանջում է, որ բոլոր դեղամիջոցներն ունենան առնվազն մեկ տարվա պիտանելիության ժամկետ: Հակառակ դեպքում դրանք առգրավվում և ոչնչացվում են մաքսային ծառայողների կողմից։
Սփյուռքի օգնությունը քննադատելու փոխարեն, Հայաստանի կառավարությունը պետք է հրապարակի այն առաջնահերթ ապրանքների ցանկը, որոնք անհրաժեշտ են բնակչությանը և խրախուսի պոտենցիալ դոնորներին ուղարկել այդ ապրանքները:
Փաշինյանն այնպես է վարվում, կարծես թե նա հարուստ երկրի վարչապետ է, որի բնակչությունը ոչ մի բանի կարիք չունի:
Ցավոք, դա այդպես չէ: Սփյուռքի կողմից ուղարկված օգնությունը թերագնահատելու փոխարեն, Հայաստանի կառավարությունը պետք է իր երախտագիտությունը հայտնի բոլոր դոնորներին և խրախուսի նրանց ավելին անելու համար:
Վարչապետի կեղծ հայտարարությունները հայրենասիրության և մարդասիրական օգնության մասին ներկաներից շատերին գցեցին շոկի մեջ: Փաշինյանը կարծես թե չի գիտակցում, որ իր խոսքերը հետևանքներ ունեն Հայաստանի և հայերի վրա: Նա այլևս անպատասխանատու փողոցային ցուցարար չէ, որը կարող է ասել այն, ինչ մտքով անցնում է։

28-09-2024 11:49:18 | Армения | Политика
Хотел бы прокомментировать шокирующие заявления премьер-министра Никола Пашиняна на Всемирном армянском саммите, состоявшемся в Ереване 18 сентября 2024 года. Пашинян в течение полутора часов отвечал на вопросы ведущего перед сотнями армян, собравшимися из разных стран мира.
Прежде чем мы перейдем к сути ответов Пашиняна, отмечу, что его главная проблема заключается в том, что он часто говорит все, что приходит ему в голову в данный момент, не задумываясь об этом.
18 сентября 2024 года, в присутствии большого числа армян Диаспоры, Пашинян допустил три большие ошибки:
1.Он сказал много неправильных вещей.
2.Он сказал их не тем людям (армянам Диаспоры).
3.Он выбрал самое неподходящее время, за несколько дней до годовщины Независимости Армении, чтобы принизить патриотизм всего армянства.
Вот несколько выдержек из шокирующих комментариев Пашиняна о патриотизме. «Я скажу вам, как я говорю своей семье - самой большой проблемой, которая у нас была, был наш патриотизм. При этом в сказанном нет ни иронии, ни сарказма. Самая большая проблема у нас была с нашим патриотизмом, самая большая проблема у меня была с моим патриотизмом, с ощущением, что эта модель патриотизма не имеет ничего общего с нашей Родиной. Это просто имперская модель патриотизма, внедрённая в нашу социальную психологию через книги, фильмы, тексты, речи, героев, персонажей, имена и картинки».
Пашинян нелогично заявил собравшимся, что «главная проблема этой модели патриотизма в том, что Республики Армения как независимого и суверенного государства не существует... Эта модель патриотизма заключается в том, чтобы у нас не было Родины, а можно было только теоретически иметь и любить теоретическую Армению. Она должна висеть на стене, должна быть в тостах, должна быть на тортах, но не должна лежать на земле. Вот что произошло с нами за последние несколько столетий».
После этого Пашинян обвинил армян и «других». «Я так часто говорю о форпосте. Я понимаю, что многие думают, что я имею в виду, что другие сделали нас форпостом. Нет, мы сами сделали себя форпостом. Мы сделали Республику Армения форпостом с пониманием, что это не та страна, которая должна обеспечивать благополучие своих граждан, а это база, посредством которой мы должны достигать других целей... Другие увидели, что здесь много плодородной земли, и посеяли эти семена, чтобы получить нужные им плоды... Ради нашего же блага мы должны признать деструктивную сторону нашего патриотизма. Если бы я не был патриотом, это было бы в интересах Республики Армения. Это самый большой ущерб, который я нанес моей любви к своей стране и своему народу... Однако, главная проблема в том, что не вы являетесь автором содержания этой любви, и не я. Это имперская любовь, любовь, сформулированная империей, вложенная в нас», - сказал Пашинян.
Затем Пашинян объяснил стремление армянского народа не забывать о Геноциде армян манипуляциями Советского Союза, направленными на то, чтобы «позволить» Советской Армении отмечать Геноцид армян, для того, чтобы вызвать недовольство Турции и НАТО. Пашинян ложно утверждал, что Советский Союз позволил построить Мемориал памяти жертв Геноцида в Ереване, когда Советский Союз и Соединенные Штаты были на грани ядерной войны. Таким образом, он принизил значение Геноцида армян, позорно назвав его инструментом советской пропаганды.
Большая часть того, что сказал Пашинян, было ложью, неуважительной и антиармянской. Пашинян сделал эти заявления перед сотнями патриотически настроенных армян, приехавших со всего мира в Ереван, чтобы выразить свою поддержку Родине, только для того, чтобы услышать, что патриотизм «деструктивен» и является идеей, вдохновленной иностранцами. Его слова также прозвучали в неподходящее время, всего за несколько дней до 33-й годовщины независимости Армении. Это целенаправленная политика режима Пашиняна, направленная на то, чтобы посеять раскол между Арменией и Диаспорой и разделить население Армении на сторонников бывшего и нынешнего лидеров.
В том же выступлении, перед сотнями армян, собравшихся из разных уголков мира, Пашинян сделал еще одно неверное и крайне неуместное замечание, раскритиковав и отвергнув гуманитарную помощь, отправленную Диаспорой.
Он сказал: «Я очень хочу, чтобы Армения перестала быть объектом симпатий, вышла из этого статуса. Я, конечно, не знаю, не всегда мои поручения выполняются в точности. Я, например, запрещал, не знаю, насколько это делается, чтобы в Армению они [Диаспора], скажем так, прислали б/у одежду, подержанные машины, полуизношенную «пакришку». Отправили изношеную обувь для госучреждений и детских домов. Извините, но правительство Армении способно обеспечить некоторый минимум для учреждений, находящихся под его ответственностью. То есть от отправки в Армению использованных вещей, а потом прислали столько лекарств, срок годности которых истекает через неделю. Я не смирился, у меня конфликт с таким восприятием Республики Армения. Республика Армения – суверенное государство, имеющее сложности [трудности], очевидные сложности. Но, простите, какое государство не имеет осложнений?».
Уничижительные высказывания Пашиняна по поводу помощи, направляемой Армении диаспорой, глубоко оскорбительны.
Ему не следует говорить о вещах, о которых он ничего не знает. Я являюсь президентом фонда «Армения-Арцах», который за последние 35 лет направил в Армению более одного миллиарда долларов помощи, в основном медикаментов. Мы строго соблюдаем все законы и процедуры Армении. Никто не может отправлять в Армению лекарства, срок годности которых истекает через неделю. Доноры должны заранее получить лицензию на импорт в Министерстве здравоохранения, которое требует, чтобы все лекарства имели срок годности не менее одного года. В противном случае они изымаются и уничтожаются сотрудниками таможни.
Вместо того, чтобы критиковать помощь диаспоры, правительство Армении должно опубликовать список приоритетных товаров, необходимых населению, и поощрять потенциальных доноров отправлять эти товары. Пашинян ведет себя так, как будто он премьер-министр богатой страны, население которой ни в чем не нуждается. К сожалению, это не так. Вместо того, чтобы недооценивать помощь, направляемую диаспорой, правительство Армении должно выразить свою благодарность всем донорам и призвать их делать больше.
Ложные заявления премьер-министра о патриотизме и гуманитарной помощи шокировали многих присутствующих. Пашинян, похоже, не осознает, что его слова имеют последствия для Армении и армян. Он больше не безответственный уличный протестующий, который может говорить все, что приходит в голову.