• 28-09-2024 11:49:18   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ես կցանկանայի մեկնաբանել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ցնցող հայտարարությունները 2024 թվականի սեպտեմբերի 18-ին Երևանում կայացած Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովում:
Մեկուկես ժամ շարունակ Փաշինյանը պատասխանեց հաղորդավարի հարցերին՝ աշխարհի տարբեր երկրներից հավաքված հարյուրավոր հայերի առջև:
Նախքան Փաշինյանի պատասխանների էության մեջ խորանալը՝ նրա հիմնական խնդիրն այն է, որ նա հաճախ ասում է այն, ինչ գալիս է նրա մտքին այդ պահին, առանց դրա մասին երկար մտածելու:
2024 թվականի սեպտեմբերի 18-ին մեծ թվով սփյուռքահայերի ներկայությամբ Փաշինյանը երեք խոշոր սխալ թույլ տվեց. 1) նա շատ սխալ բաներ ասաց. 2) դրանք ասաց ոչ ճիշտ մարդկանց (սփյուռքահայերին)․ և 3) նա ընտրեց առավել անպատշաճ ժամանակը` Հայաստանի Անկախության տարելիցից մի քանի օր առաջ՝ իր հայրենասիրությունը, ինչպես նաև համայն հայության հայրենասիրությունը նսեմացնելու համար:
Ահա մի քանի հատվածներ հայրենասիրության մասին Փաշինյանի ցնցող մեկնաբանություններից. «Ես ձեզ կասեմ, ինչպես ընտանիքիս եմ ասում՝ ամենամեծ պրոբլեմը, որը մենք ունեցել ենք, դա եղել է մեր հայրենասիրությունը։ Ընդ որում, ասվածի մեջ հեգնանք չկա, սարկազմ չկա։ Ամենամեծ պրոբլեմը, որ մենք ունեցել ենք, դա եղել է մեր հայրենասիրությունը, ամենամեծ պրոբլեմը, որ ես ունեցել եմ, եղել է իմ հայրենասիրությունը՝ այն ընկալմամբ, որ հայրենասիրության այդ մոդելը մեր հայրենիքի հետ կապ չունի։ Դա ուղղակի հայրենասիրության կայսերական մոդել է, որը գրքերով, ֆիլմերով, տեքստերով, ելույթներով, հերոսներով, կերպարներով, անուններով, նկարներով ներմուծվել է մեր սոցիալ հոգեբանություն»։
Փաշինյանն անտրամաբանորեն ասաց լսարանին, որ «հայրենասիրության այս մոդելի հիմնական խնդիրն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն, գոյություն չունենա… Բայց հայրենասիրության այս մոդելը նրա համար է, որ մենք հայրենիք չունենանք, այլ միայն տեսականորեն սիրենք, տեսական Հայաստան ունենանք ու սիրենք՝ պատից կախված ունենանք, կենացների մեջ ունենանք, տորթերի վրա ունենանք, իսկ գետնի վրա չունենանք։ Սա այն է, ինչ մեզ հետ տեղի ունեցել վերջին մի քանի հարյուրամյակում»:
Դրանից հետո Փաշինյանը մեղադրեց հայերին և «մյուսներին»: «Ես այնքան եմ խոսում ֆորպոստի մասին։ Ես հասկանում եմ, որ շատերը կարծում են, որ ես նկատի ունեմ, որ ուրիշներն են մեզ դարձրել ֆորպոստ: Ոչ, մենք ենք մեզ դարձրել ֆորպոստ: Մենք Հայաստանի Հանրապետությունը դարձրել ենք ֆորպոստ այն ընկալմամբ, որ սա ոչ թե մի երկիր է, որը պետք է ապահովի իր քաղաքացիների բարեկեցությունը, այլ սա մի բազա է, որի միջոցով մենք պետք է հասնենք այլ նպատակների... Ուրիշները տեսել են, որ շատ պարարտ հող կա, և ցանել են այդ սերմերը, այն պտուղները ստանալու համար, որն իրենց անհրաժեշտ է․․․ Մեր սեփական բարօրության համար մենք պետք է ճանաչենք մեր հայրենասիրության կործանարար կողմը: Հայաստանի Հանրապետության շահերից կբխեր, եթե ես չլինեի հայրենասեր: Դա ամենամեծ վնասն է, որ ես տվել եմ, այն սերն է, որ ես տածել եմ իմ երկրի և իմ ժողովրդի նկատմամբ... Այնուամենայնիվ, գլխավոր պրոբլեմն այն է, որ այդ սիրո բովանդակության հեղինակը դուք չեք, ես չեմ։ Դա կայսերական սեր է՝ կայսրության կողմից ձևակերպված սեր՝ ներդրված մեր մեջ», ասել է Փաշինյանը:
Այնուհետև Փաշինյանը կեղծ կերպով Հայոց ցեղասպանությունը ոգեկոչելու հայ ժողովրդի ջանքերը վերագրեց Խորհրդային Միության մանիպուլյացիաներին՝ «թույլ տալու» Խորհրդային Հայաստանին հիշատակել Հայոց ցեղասպանությունը, որպեսզի հակազդեն Թուրքիային և ՆԱՏՕ-ին: Նա սխալմամբ պնդեց, որ Խորհրդային Միությունը թույլ է տվել, որ Ցեղասպանության հուշարձանը կառուցվի Երևանում այն ժամանակ, երբ Խորհրդային Միությունն ու ԱՄՆ-ը միջուկային պատերազմի շեմին էին:
Այսպիսով, նա նսեմացրեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ ամոթալի կերպով այն որակելով որպես խորհրդային քարոզչության գործիք:
Փաշինյանի ասածների մեծ մասը սխալ էր, անհարգալից և հակահայկական։ Փաշինյանն այս հայտարարություններն արեց հարյուրավոր հայրենասեր հայերի առջև, որոնք ամբողջ աշխարհից եկել էին Երևան՝ իրենց զորակցությունը հայտնելու հայրենիքին, միայն թե լսեցին, որ հայրենասիրությունը «կործանարար» է և  օտարներից ոգեշնչված գաղափար։ Նրա խոսքերը նույնպես անպատշաճ ժամանակ հնչեցին Հայաստանի Անկախության 33-րդ տարելիցից ընդամենը օրեր առաջ։ Սա Փաշինյանի վարչակարգի միտումնավոր քաղաքականությունն է՝ պառակտում սերմանելու Հայաստանի և Սփյուռքի միջև և Հայաստանի բնակչությանը բաժանելու նախկին և ներկա ղեկավարների կողմնակիցների։
Նույն հարցազրույցի ընթացքում Փաշինյանը ևս մեկ սխալ և չափազանց անտեղի նկատողություն արեց՝ քննադատելով և մերժելով Սփյուռքի կողմից ուղարկված մարդասիրական օգնությունը՝ աշխարհի տարբեր ծայրերից հավաքված հարյուրավոր հայերի առջև:
Նա ասաց. «Ես շատ ուզում եմ, որ Հայաստանը դադարի կարեկցանքի օբյեկտ լինել՝ դուրս գա այդ կարգավիճակից։ Ես, իհարկե, չգիտեմ, միշտ չի, որ իմ հանձնարարությունները ճշգրիտ կատարվում են, օրինակ, ես արգելել եմ, չգիտեմ, թե դա որքանով են կատարում, որ Հայաստանում, նրանք [Սփյուռքը], ասենք  օգտագործված շորեր ուղարկեցին, օգտագործված ավտոներ ուղարկեցին, կիսամաշ «պակրիշկա» ուղարկեցին, կիսամաշ կոշիկ ուղարկեցին պետական հիմնարկների համար, մանկատների համար։ Կներեք, բայց Հայաստանի կառավարությունն ի վիճակի է իր պատասխանատվության ներքո գտնվող հիմնարկների համար ինչ-որ մինիմում ապահովել։ Այսինքն, Հայաստան կիսամաշ բաներ ուղարկելու այդ ընկալումից, ու հետո դա էլ ամիսներով լուսաբանելուց, որ ուղարկվեց այսքան դեղ, որի ժամկետը լրանում է մեկ շաբաթից։ Ես հաշտ չեմ, ես կոնֆլիկտ ունեմ Հայաստանի Հանրապետության այս ընկալման հետ։ Հայաստանի Հանրապետությունը ինքնիշխան պետություն է, որն ունի բարդություններ [դժվարություններ], ակնհայտ բարդություններ։ Բայց, կներեք, ո՞րն է այն պետությունը, որը չունի բարդություններ»։
Սփյուռքի կողմից Հայաստան ուղարկված օգնության մասին Փաշինյանի նվաստացուցիչ արտահայտությունները խորապես վիրավորական են։ Նա չպետք է խոսի այնպիսի բաների մասին, որոնց մասին ոչինչ չգիտի։ Ես «Հայաստան-Արցախ» հիմնադրամի նախագահն եմ, որն անցած 35 տարիների ընթացքում Հայաստան է ուղարկել ավելի քան մեկ միլիարդ դոլարի օգնություն, հիմնականում՝ դեղամիջոցներ։ Մենք խստորեն հետևում ենք Հայաստանի բոլոր օրենքներին և ընթացակարգերին։
Ոչ ոք չի կարող Հայաստան դեղամիջոցներ ուղարկել, որոնց ժամկետը լրանում է մեկ շաբաթ անց։ Դոնորները նախօրոք պետք է Առողջապահության նախարարությունից ձեռք բերեն ներմուծման արտոնագիր, որը պահանջում է, որ բոլոր դեղամիջոցներն ունենան առնվազն մեկ տարվա պիտանելիության ժամկետ: Հակառակ դեպքում դրանք առգրավվում և ոչնչացվում են մաքսային ծառայողների կողմից։
Սփյուռքի օգնությունը քննադատելու փոխարեն, Հայաստանի կառավարությունը պետք է հրապարակի այն առաջնահերթ ապրանքների ցանկը, որոնք անհրաժեշտ են բնակչությանը և խրախուսի պոտենցիալ դոնորներին ուղարկել այդ ապրանքները:
Փաշինյանն այնպես է վարվում, կարծես թե նա հարուստ երկրի վարչապետ է, որի բնակչությունը ոչ մի բանի կարիք չունի:
Ցավոք, դա այդպես չէ: Սփյուռքի կողմից ուղարկված օգնությունը թերագնահատելու փոխարեն, Հայաստանի կառավարությունը պետք է իր երախտագիտությունը հայտնի բոլոր դոնորներին և խրախուսի նրանց ավելին անելու համար:
Վարչապետի կեղծ հայտարարությունները հայրենասիրության և մարդասիրական օգնության մասին ներկաներից շատերին գցեցին շոկի մեջ: Փաշինյանը կարծես թե չի գիտակցում, որ իր խոսքերը հետևանքներ ունեն Հայաստանի և հայերի վրա: Նա այլևս անպատասխանատու փողոցային ցուցարար չէ, որը կարող է ասել այն, ինչ մտքով անցնում է։

• 28-09-2024 11:49:18   | Armenia  |  Politics
I would like to comment on Prime Minister Nikol Pashinyan’s shocking statements at the Global Armenian Summit in Yerevan on September 18, 2024.
For an hour and a half Pashinyan answered the moderator’s questions in front of the gathered hundreds of Diaspora Armenians from around the world.
Before we delve into the substance of Pashinyan’s answers, his basic problem is that he often says whatever comes to his mind at the moment, without giving it much thought.
On September 18, 2024, in the presence of a large number of Diaspora Armenians, Pashinyan made three major mistakes: 1) he said very wrong things; 2) he said them to the wrong people (Diaspora Armenians); and 3) he picked the most inappropriate time, a few days before the anniversary of Armenia’s Independence, to disparage his own patriotism as well as the patriotism of all Armenians.
Here are excerpts from Pashinyan’s shocking remarks on patriotism: “I will tell you as I tell my family, the biggest problem we had is our patriotism. Moreover, there is no derision, no sarcasm in what I am saying. The biggest problem we had, the biggest problem I had was my patriotism with the perception that this model of patriotism has nothing to do with our homeland. It is simply an imperial model of patriotism, which was introduced into our social psychology through books, films, texts, speeches, heroes, characters, names and images.”
Pashinyan illogically told the audience that “this model of patriotism is aimed at excluding the existence of an independent and sovereign state…. But, this model of patriotism is so that we should not have a homeland, but only love it in theory, have a theoretical Armenia and love it, hanging it on the wall, in toasts, on cakes, but not on the ground, which is what happened to us in the last several hundred years.”
Thereafter, Pashinyan blamed Armenians and ‘others’: “I'm talking so much about a garrison. I understand that many people think I have in mind that others have turned us into a garrison. No, we have turned ourselves into a garrison. We have turned the Republic of Armenia into a garrison by believing that this is not a country which has to secure the well-being of its citizens, but rather a base through which we should reach other goals…. Others saw that there is a lot of fertile ground and planted seeds to reap the fruits necessary for them …. For our own good, we must recognize the destructive aspect of our patriotism. It would have been in the best interests of the Republic of Armenia if I were not a patriot. That is the greatest harm I have caused -- the love I have given to my country and my people…. However, the main problem is that neither you nor I are the creators of that love. That is an imperial love, shaped by the empire, instilled in us,” Pashinyan said.
Pashinyan then falsely attributed Armenians’ efforts to commemorate the Armenian Genocide to manipulations by the Soviet Union, ‘allowing’ Soviet Armenia to commemorate the Armenian Genocide, in order to counter Turkey and NATO. He wrongly claimed that the Soviet Union allowed the Genocide Monument to be built in Yerevan at a time when the Soviet Union and the United States were on the verge of a nuclear war. Thus, he denigrated the Armenian Genocide by shamefully describing it as a tool for Soviet propaganda.
Most of what Pashinyan said was wrong, disrespectful and anti-Armenian. Pashinyan made these statements in front of the hundreds of patriotic Armenians who had come all the way to Yerevan from around the world to show their support for the homeland, only to be told that patriotism is a ‘destructive’ and foreign-inspired concept. His words were also ill-timed coming just days before the 33rd Anniversary of Armenia’s Independence. This is the deliberate policy of the Pashinyan regime to create a split between Armenia and the Diaspora, and divide Armenia’s population into supporters of the former and current leaders.
During the same interview, Pashinyan made another erroneous and highly inappropriate remark, criticizing and dismissing the humanitarian aid sent by the Diaspora, in front of the gathered hundreds of Armenians from around the world.
He said: “I would like very much that Armenia stop being an object of compassion -- to get out of that situation. Of course, I don’t know if -- it is not always that my instructions are correctly implemented -- for example, I have forbidden -- I don’t know how much they are implanting it -- that they [the Diaspora] send whatever used clothing, whatever used cars, I don’t know, send half worn out tires, send half worn out shoes for state institutions, I don’t know, for orphanages. Pardon me, but the Republic of Armenia is in a position to provide the minimum for institutions falling under its responsibility. In other words, from the perception of sending used things to Armenia, and then for months to publicize that -- I don’t know -- so much medicine has been sent which has a one-week expiration date. I am not happy with that, I am in conflict with that perception of the Republic of Armenia. The Republic of Armenia is a sovereign state which has complexities [difficulties]. But, pardon me, which country does not have complexities?”
Pashinyan’s disparaging remarks about the aid sent to Armenia by the Diaspora are deeply insulting. He should not talk about things he knows nothing about. I am the President of Armenia Artsakh Fund which has sent to Armenia in the past 35 years over one billion dollars of aid, mostly medicines. We strictly follow all Armenian laws and procedures. No one can send to Armenia medicines that expire in one week. Donors need to obtain in advance an import license from the Ministry of Health which requires that all medicines have a minimum of one year expiration date. Otherwise, they are confiscated and destroyed by customs officers.
Instead of criticizing the Diaspora’s aid, the Armenian government should issue a list of priority items that the population needs and encourage the potential donors to send those items. Pashinyan is acting as if he is the Prime Minister of a wealthy country with a population that needs nothing. Regrettably, that is not the case. Instead of disparaging the aid sent by the Diaspora, the Armenian government should express its gratitude to all donors and encourage them to do more.
The Prime Minister’s false statements about patriotism and humanitarian aid left many in the audience in shock. Pashinyan does not seem to realize that his words have consequences on Armenia and Armenians. He is no longer an irresponsible street protester who can say anything that comes to his mind.