«Կասպերսկի». Android սարքերի վրա գրոների քանակը երկրորդ եռամսյակն անընդմեջ նվազում է
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերությունը 2024-ի երկրորդ եռամսյակում ամբողջ աշխարհում կանխել է Android-ի համար վնասաբեր, գովազդային կամ անցանկալի մոբայլ ծրագրերի օգտագործմամբ 7 697 975 գրոհ այն դեպքում, երբ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում կանխվել է 5 704 599 նման գրոհ։
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները տեղեկացնում են, որ, չնայած ընթացիկ տարվա ապրիլ-հունիսին այդ գրոհների թվի աճին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ դրանց քանակը ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի (10 100 510) համեմատ նվազել է: Այդ մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի ակտիվության գագաթնակետը գրանցվել է 2023-ի չորրորդ եռամսյակում, երբ հետ է մղվել 10 705 625 գրոհ։ Նվազումը պայմանավորված է գովազդային հավելվածների, առաջին հերթին՝ AdWare.AndroidOS.HiddenAd ընտանիքի՝ գովազդներ բացող բազմազան թաքնված ԾԱ-ի ակտիվության կտրուկ անկմամբ։
Ընկերության տվյալներով՝ ընթացիկ տարվա ապրիլ-հունիսին մոբայլ սարքերի համար ամենատարածված սպառնալիքը դարձել են RiskTool դասի ծրագրերը (պոտենցիալ անցանկալի ԾԱ)՝ հայտնաբերված սպառնալիքների ընդհանուր թվի 41%-ը:
Հայտնաբերվել է ավելի քան 367 418 տեղադրման վնասաբեր փաթեթ, որոնցից 13 013 փաթեթը եղել են մոբայլ բանկային տրոյացիներ, իսկ 1 392 փաթեթը՝ մոբայլ շորթող տրոյացիներ: Իսկ 2023-ի նույն ամիսներին RiskTool-ի մասնաբաժինը կազմել է հայտնաբերված բոլոր սպառնալիքների 30,8%-ը, հայտնաբերվել է 370 327 տեղադրման վնասաբեր փաթեթ, որոնցից 59 167-ը եղել են մոբայլ բանկային տրոյացիներ, 1 318 փաթեթը՝ մոբայլ շորթող տրոյացիներ:
Ընդ որում՝ բանկային տրոյացիների նոր ունիկալ տեղադրման փաթեթների քանակը շարունակում է գրեթե նույն մակարդակի վրա լինել արդեն երրորդ եռամսյակն անընդմեջ և ապրիլ-հունիսին կազմել է 13 013:
Շորթիչների տեղադրման փաթեթների թիվը նվազել է 2024-ի առաջին եռամսյակի համեմատ (1 990), իսկ երկրորդում եղել է մոտավորապես նույն մակարդակի վրա (1 392), ինչ մեկ տարի առաջ (1 318): Դրանք ամենաշատն են եղել նույնպես 2023-ի չորրորդ եռամսյակում՝ 6 125 փաթեթ։

08-10-2024 10:39:07 | Армения | Новости науки и технологии
«Лаборатория Касперского» во втором квартале 2024 года во всем мире предотвратила 7 697 975 атак с использованием вредоносного, рекламного или нежелательного мобильного ПО для Android, когда как за тот же период предыдущего года было предотвращено 5 704 599 таких атак.
Эксперты «Лаборатории Касперского» сообщают, что несмотря на рост в апреле-июне текущего года числа этих атак относительного аналогичного периода прошлого года, их количество сравнению с первым кварталом текущего года (10 100 510) снизилось. А пик активности этих мобильных зловредов пришелся на четвертый квартал 2023 года, когда было отражено 10 705 625 атак. Снижение обусловлено резким уменьшением активности рекламных приложений, в первую очередь разнообразного скрытого ПО семейства AdWare.AndroidOS.HiddenAd, открывающего рекламные объявления.
По данным компании, самой распространенной угрозой для мобильных устройств в апреле-июне текущего года стали программы класса RiskTool (потенциально нежелательное ПО)— 41% от общего числа обнаруженных угроз. Было обнаружено более 367 418 вредоносных установочных пакетов, из которых 13 013 пакета относились к мобильным банковским троянцам, и 1 392 пакетов — к мобильным троянцам-вымогателям. А в те же месяцы 2023 года доля RiskTool составляла 30,8% от всех обнаруженных угроз, было обнаружено 370 327 вредоносных установочных пакетов, из которых 59 167 пакетов относились к мобильным банковским троянцам, 1 318 пакетов — к мобильным троянцам-вымогателям.
При этом количество новых уникальных установочных пакетов банковских троянцев продолжает находиться почти на одном уровне уже третий квартал подряд и в апреле-июне составило 13 013.
Число установочных пакетов вымогателей снизилось по сравнению с первым кварталом 2024 года (1 990) и во втором находилось примерно на том же уровне (1 392), что и год назад (1 318). Их было больше всего также в четвертом квартале 2023 года – 6 125 пакетов.