• 31-10-2024 12:15:53   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԱՄՆ նախագահական քարոզարշավի թեժ մթնոլորտում նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը և ներկայիս փոխնախագահ Քամալա Հարիսը հայտարարություններ են տարածել ամերիկահայ ընտրողներին՝ խնդրելով նրանց աջակցությունը։
Անցյալ շաբաթ իր սոցիալական ցանցի Truth Social էջում Թրամփը հայտարարություն է տարածել՝ մեղադրելով Քամալա Հարիսին, որ «ոչինչ չարեց, երբ 120 հազար հայ քրիստոնյաներ սարսափելի հալածանքների էին ենթարկվում և բռնի տեղահանվում Արցախում: Աշխարհի քրիստոնյաներն ապահով չեն լինի, եթե Քամալա Հարիսը լինի Միացյալ Նահանգների նախագահ: Երբ ես նախագահ լինեմ, ես կպաշտպանեմ հալածվող քրիստոնյաներին, կաշխատեմ դադարեցնել բռնությունն ու էթնիկ զտումները, և մենք կվերականգնենք ԽԱՂԱՂՈՒԹՅՈՒՆԸ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»։
Մյուս կողմից, Հարիս-Ուոլց քարոզարշավի գրասենյակը 2024 թվականի սեպտեմբերի 23-ին հրապարակեց հետևյալ հայտարարությունը. «Մենք երբեք չպետք է մոռանանք Հայոց ցեղասպանությունը, երբ մոտ 1,5 միլիոն հայեր տեղահանվեցին, կոտորվեցին և մահվան երթերի դատապարտվեցին։ Դա ողբերգություն է, որը շարունակում է ձևավորել հայ ժողովրդի ինքնությունը…․ Ես հավատարիմ եմ մնում Հայաստանի և նրա հարևանների միջև կայուն խաղաղությանը, որը հարգում է ինքնիշխանությունը, անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը: Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի՝ իրենց տներն անվտանգ վերադառնալու իրավունքը կենսական նշանակություն ունի հայ ժողովրդի արժանապատվության և տարածաշրջանում կայունության վերականգնման համար: Ես կշարունակեմ աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարության ամրապնդման և տարածաշրջանում կայունության խթանման ուղղությամբ նրա ջանքերում․…»:
Թրամփի հայտարարությունը չի հրապարակվել Թրամփի քարոզարշավի գրասենյակի կողմից և չի տեղադրվել նրա պաշտոնական կայքում, այլ տեղադրվել է միայն նրա սոցիալական ցանցում՝ այն դարձնելով ավելի քիչ պաշտոնական: Հարիսի հայտարարությունը հրապարակվել է նրա քարոզարշավի ձևաթղթով, բայց չի տեղադրվել նրա պաշտոնական կայքում: Թրամփը օգտագործել է Արցախ եզրույթը, իսկ Հարիսը շրջանը նշել է որպես Լեռնային Ղարաբաղ:
Դրական զարգացում է, որ Միացյալ Նահանգների նախագահի երկու թեկնածուները հայտարարություններ են տարածել՝ Հայաստանն ու Արցախը դարձնելով ամերիկյան ընտրական խոսույթի մաս։
Գաղտնիք չէ, որ բազմաթիվ ամերիկահայեր հիասթափվել են երկու թեկնածուներից։ Թրամփը մատը մատին չխփեց, երբ Ադրբեջանը 2020 թվականին հարձակվեց և գրավեց Արցախի մեծ մասը, երբ նա նախագահ էր։ Հարիսը ևս ոչինչ չարեց որպես փոխնախագահ 2023 թվականին, երբ 120 հազար արցախահայեր բռնի տեղահանվեցին։ Նրանք երկուսն էլ մեղավոր են իրենց անգործության համար։
Թրամփի և Հարիսի վրա ճնշում գործադրելու համար, որպեսզի նրանք հայտարարություններ անեն հայկական հարցերի վերաբերյալ, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) երկարատև հրապարակային քարոզարշավ էր իրականացրել՝ դատապարտելով նրանց Արցախի պաշտպանության հարցում իրենց անգործության համար և ձախող գնահատական տալով նրանց։
Թրամփը, որպես նախագահ, զգալիորեն ավելացրել էր Բաքվին տրամադրվող ռազմական օգնությունը՝ խախտելով ԱՄՆ-ի կողմից և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության հավասարության հաստատված նախադեպը:
2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի մեծ մասի բռնազավթման ժամանակ նա որևէ քայլ չձեռնարկեց Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների՝ հայ խաղաղ բնակիչների դեմ արգելված կասետային զինամթերքի կիրառման, Արցախի դեմ կռվելու համար իսլամիստ ջիհադիստ ահաբեկիչների հավաքագրման, պատերազմի ընթացքում թույլ տալով Թուրքիային F-16 ինքնաթիռներ Ադրբեջանում տեղակայելու, այդպիսով խախտելով ԱՄՆ վերջնական օգտագործողի համաձայնագիրը, հրաժարվեց ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և ակտիվորեն խոչընդոտեց դրա հիշատակմանը Կոնգրեսում:
ANCA-ն այժմ խնդրում է Թրամփին աջակցել արցախահայերի վերադարձի իրավունքին` կոչ անելով Հանրապետական պալատի նախագահին աջակցել արցախամետ օրենսդրությանը: Բացի այդ, ANCA-ն խնդրել է Թրամփի փոխնախագահի թեկնածու, սենատոր Ջեյմս Վենսին, համանման միջոցառումներ հովանավորել Սենատում։
ANCA-ն նաև քննադատում է Հարիսին, որը ոչ մի քննադատական խոսք չի ասել, երբ Ադրբեջանն ավարտեց Արցախի գրավումը և 120 հազար արցախահայությանն արտաքսեց 2023 թվականին: Այդ ժամանակից ի վեր նա ոչինչ չի արել Արցախի հայերի վերադարձի իրավունքն ապահովելու, Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ ռազմական հանցագործությունների համար պատժամիջոցներ կիրառելու և Բաքվում կալանավորված հայ ռազմագերիներին ու Արցախի ղեկավարներին ազատ արձակելու գործում օժանդակելու համար։
Նախընտրական անիմաստ խոստումներ տալու փոխարեն, որոնք ընտրություններից հետո արագորեն մոռացվում են, ամերիկահայերը թեկնածուներից ակնկալում են համոզիչ քայլեր: Կան բաներ, որոնք կարող են անել եւ ասել քարոզարշավի վերջին օրերին, չնայած նրանք վաղուց պետք է ասեին ու անեին դրանք:
Քանի որ երկու թեկնածուներն էլ չկարողացան պաշտպանել Հայաստանի և Արցախի շահերը, երբ դա իսկապես կարևոր էր, հայերը պետք է դադարեն ակնկալել, որ դրսից, անկախ նրանից, թե ովքեր կլինեն նրանք, կօգնեն լուծել իրենց խնդիրները: Մեր մի քանի հազարամյա պատմության ընթացքում ոչ ոք չի եկել փրկելու Հայաստանը, և դա տեղի չի ունենա ո՛չ հիմա, ո՛չ էլ ապագայում: Միակ պատճառը, թե ինչու ամերիկահայերն իրավունք ունեն թեկնածուներից պահանջել աջակցել իրենց հարցերին, այն է, որ այդ թեկնածուները նրանցից պահանջում են իրենց ձայները: Հայերը չպետք է իրենց ձայները տան, քանի դեռ դրա դիմաց որոշակի բան չեն ստացել, բացի դատարկ խոստումներից:
Քանի որ հարցախույզները ցույց են տալիս, որ նախագահի երկու թեկնածուները գտնվում են ծայր աստիճան հավասար մրցավազքի մեջ, սա հնարավորություն է տալիս ավելի փոքր ընտրազանգվածներին, ինչպիսիք հայերն են, հավասարակշռությունը խախտել առանցքային նահանգներում, ներառյալ Արիզոնան, Ջորջիան, Միչիգանը, Նևադան, Հյուսիսային Կարոլինան, Փենսիլվանիան եւ Վիսկոնսինը:

31-10-2024 12:15:53 | Армения | Политика
В жаркой атмосфере президентской кампании в США бывший президент Дональд Трамп и нынешний вице-президент Камала Харрис выступили с заявлениями к американским избирателям армянского происхождения, прося их о поддержке.
На прошлой неделе Трамп опубликовал на своей странице в социальной сети Truth Social заявление, в котором обвинил Камалу Харрис в «бездействии, когда 120 000 армянских христиан подверглись ужасным преследованиям и насильственному перемещению в Арцахе». «Христиане всего мира не будут в безопасности, если Камала Харрис станет президентом Соединенных Штатов. Когда я стану президентом, я буду защищать преследуемых христиан, буду работать над прекращением насилия и этнических чисток, и мы восстановим МИР между Арменией и Азербайджаном», - написал он.
С другой стороны, 23 сентября 2024 года штаб Харрис-Вальц опубликовал следующее заявление: «Мы никогда не должны забывать Геноцид армян, когда около 1,5 миллиона армян были перемещены, убиты и приговорены к маршам смерти. Это трагедия, которая продолжает формировать идентичность армянского народа... Я остаюсь приверженцем прочного мира между Арменией и ее соседями, который уважает суверенитет, независимость и территориальную целостность. Право армян, перемещенных из Нагорного Карабаха, на безопасное возвращение в свои дома жизненно важно для достоинства армянского народа и восстановления стабильности в регионе. Я продолжу поддерживать Армению в ее усилиях по укреплению демократии и обеспечению стабильности в регионе...».
Заявление Трампа не было опубликовано предвыборным штабом Трампа и не размещено на его официальном сайте, а было размещено только в его социальных сетях, что сделало его менее официальным. Заявление Харриса было опубликовано в бланке его предвыборной кампании, но не размещено на его официальном сайте. Трамп использовал термин «Арцах», а Харрис назвал этот регион Нагорным Карабахом.
Позитивным событием является то, что два кандидата на пост президента США выступили с заявлениями, сделав Армению и Арцах частью американского предвыборного дискурса.
Не секрет, что многие американские армяне разочарованы обоими кандидатами. Трамп и глазом не моргнул, когда Азербайджан напал и оккупировал большую часть Арцаха в 2020 году, когда он был президентом. Харрис также ничего не сделал на посту вице-президента в 2023 году, когда 120 тысяч армян Арцаха были насильственно перемещены. Они оба виновны в своем бездействии.
Чтобы заставить Трампа и Харриса сделать заявления по армянским вопросам, Армянский национальный комитет Америки (ANCA) провел длительную публичную кампанию, осуждая их за бездействие в защите Арцаха и ставя им неудовлетворительную оценку.
Будучи президентом, Трамп значительно увеличил военную помощь Баку, нарушив сложившийся прецедент равной военной помощи США как Армении, так и Азербайджану. Во время оккупации Азербайджаном большей части Арцаха в 2020 году он не предпринял никаких действий по борьбе с военными преступлениями Азербайджана, связанными с использованием запрещенных кассетных боеприпасов против гражданского населения Армении, вербовкой террористов-исламистов-джихадистов для борьбы против Арцаха, разрешением Турции размещать F-16 в Азербайджане во время войны, нарушив таким образом соглашение с конечным пользователем США. Он также отказался признать Геноцид армян и активно препятствовали его упоминанию в Конгрессе.
ANCA теперь просит Трампа поддержать право арцахских армян на возвращение, призывая спикера палаты представителей республиканцев поддержать проарцахское законодательство. Кроме того, ANCA обратилось к кандидату Трампа в вице-президенты, сенатору Джеймсу Вэнсу, спонсировать подобные мероприятия в Сенате.
ANCA также критикует Харрис, которая не сказала ни одного критического слова, когда Азербайджан завершил оккупацию Арцаха и депортировал 120 тысяч арцахских армян в 2023 году. С тех пор она ничего не сделала для обеспечения права арцахских армян на возвращение, введения санкций против азербайджанских чиновников за военные преступления и содействия освобождению армянских военнопленных и лидеров Арцаха, задержанных в Баку.
Вместо бессмысленных предвыборных обещаний, которые быстро забываются после выборов, американские армяне ждут от кандидатов убедительных шагов. Есть вещи, которые можно сделать и сказать в последние дни кампании, хотя надо было сказать и сделать их уже давно.
Поскольку оба кандидата не смогли защитить интересы Армении и Арцаха, когда это действительно имело значение, армянам следует перестать ожидать, что посторонние, кем бы они ни были, помогут решить их проблемы. За нашу историю в несколько тысячелетий никто не пришел спасти Армению, и этого не произойдет ни сейчас, ни в будущем. Единственная причина, по которой американцы армянского происхождения имеют право требовать от кандидатов поддержки их вопросов, заключается в том, что эти кандидаты требуют их голосов. Армянам не следует голосовать до тех пор, пока они не получат что-то взамен, кроме пустых обещаний.
Поскольку опросы показывают, что два кандидата в президенты в предвыборной гонке имеют очень близкие результаты, это дает таким небольшим сообществам избирателей, как армяне, шанс склонить чашу весов в ключевых штатах, включая Аризону, Джорджию, Мичиган, Неваду, Северную Каролину, Пенсильванию и Висконсин.