• 21-11-2024 14:06:08   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Անցյալ շաբաթվա իմ հոդվածում ես քննադատել էի Հորդանանի կառավարությանը՝ Ադրբեջանի ճնշման տակ Արցախի մասին վավերագրական ֆիլմի առաջադրումը «Օսկար»-ի անվանակարգում հետ կանչելու համար:
Չնայած բավականին վատ է, որ Ադրբեջանի նման թշնամի երկիրը խոչընդոտում է Արցախի մասին ֆիլմի առաջադրմանը, սակայն շատ ավելի վատ է, երբ Հայաստանն ինքն է հրաժարվում Արցախի մասին ֆիլմը ներկայացնել «Օսկար»-ի...
Հայաստանի ազգային կինոակադեմիան որոշել է 2025թ. «Օսկար»-ի համար առաջադրել «Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը» ֆիլմը՝ Արցախի մասին պատմող «1489» վերնագրով  ֆիլմի փոխարեն: Չնայած ես ուղղակի ապացույցներ չունեմ, որ դա արվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կամ նրա կառավարության պահանջով, սակայն, հաշվի առնելով նրանց հակաարցախյան դիրքորոշումները, կարող ենք շատ համոզված ենթադրել, որ որոշումը կայացվել է նրանց առաջարկությամբ: Մեկ նշում՝ «Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը» ֆիլմի հովանավորն է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Բազմաթիվ առիթներով Փաշինյանը հաստատել է իր հակաարցախյան դիրքորոշումը՝ սկսած իր հանձնվելուց, որ Արցախը պատկանում է Ադրբեջանին: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Փաշինյանի վերահսկողության ներքո Ադրբեջանը գրավել է Արցախը, նա չափազանց դժկամությամբ է խոսում իր լուրջ ձախողման մասին և չի ուզում հիշեցնել ժողովրդին Արցախը չպաշտպանելու իր անձնական պատասխանատվության մասին։ Այդ իսկ պատճառով նա 2020 թվականի պատերազմից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի անվանել Արցախ։ Նա հայտարարում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախը գրավելուց հետո Հայաստան փախած արցախցի փախստականներն այլևս Հայաստանի քաղաքացի չեն, թեև նրանք ունեն Հայաստանի Հանրապետության անձնագրեր։
Բացի այդ, հաշվի առնելով այն փաստը, որ Փաշինյանը հուսահատորեն փորձում է համոզել նախագահ Իլհամ Ալիևին Հայաստանի հետ կնքել խաղաղության պայմանագիր, նա խուսափում է ցանկացած գործողություն ձեռնարկելուց, որը, իր կարծիքով, կարող է թշնամացնել Ադրբեջանին: Նա նախազգուշացրել է, որ եթե Հայաստանը չկատարի Ադրբեջանի պահանջները, Բաքուն կրկին կհարձակվի Հայաստանի վրա:
Վիքիպեդիայից տեղեկանում ենք, որ «Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը» 2024 թվականի աբսուրդիստական տրագիկոմիկ ֆիլմ է, որի հեղինակն ու ռեժիսորը Էդգար Բաղդասարյանն է։ Գլխավոր դերակատար Մայիս Սարգսյանի մարմնավորած թոշակառու հայը չի ցանկանում ընդունել Խորհրդային Միության փլուզումը, պատկերացնում է իր զրույցները նախկին խորհրդային ղեկավար Լեոնիդ Բրեժնևի և կոմունիստական այլ առաջնորդների հետ»: Բաղդասարյանը Հայկական ազգային կինոակադեմիայի խորհրդի անդամ է, որն այս ֆիլմն ընտրել է որպես Հայաստանի պաշտոնական հավակնորդ «Օսկար»-ի համար։ «1489» ֆիլմը ստացել է Հայկական ազգային կինոակադեմիայի խորհրդի 30 անդամներից միայն երկուսի ձայնը՝ մեծ բանավեճ առաջացնելով Հայաստանում։
«1489»-ը ֆիլմը 2020 թվականի Արցախյան պատերազմում անհետացած 21-ամյա ուսանող և երաժիշտ Սողոմոն Վարդանյանի մասին է։ 1489 թիվը մարտում անհետ կորած զինվորի համարակալումն է։ Full Frame Documentary Film Festival-ի կայքը բացատրում է, որ Սողոմոնի քույրը՝ ֆիլմի ռեժիսոր Շողակաթ Վարդանյանը, «փաստագրում է իր ծնողներին և ինքն իրեն, երբ նրանք պատասխաններ են փնտրում, հարցազրույցներ վերցնում ողջ մնացած զինվորներից, հուսահատորեն կառչում հույսից, և իրենց վշտից, երբ հույսն սկսում է մարել: Հուզիչ, մտերմիկ պահերի միջոցով «1489»-ը դիմակայում է պատերազմի մարդկային արժեքին մի ընտանիքի անսասան սիրո, որոնման ավարտին և, ի վերջո նրանց կողմից կործանարար ճշմարտության ընդունման միջոցով»:
Ֆիլմն արժանացել է Ամստերդամի միջազգային կինոփառատոնի լավագույն ֆիլմ մրցանակին (ստանալով 15 հազար եվրո դրամական մրցանակ), Կինոքննադատների միջազգային ֆեդերացիայի FIPRESCI մրցանակին, Տրիեստի կինոփառատոնի լավագույն վավերագրական ֆիլմ մրցանակին, Բուենոս Այրեսի միջազգային վավերագրական կինոփառատոնի լավագույն վավերագրական ֆիլմ մրցանակին և մի շարք այլ մրցանակների։
Հայ վավերագրողների, լուսանկարիչների, գրողների և արվեստագետների «Ակն ընդ ական» համայնքը հորդորել է Հայաստանի ազգային կինոակադեմիային վերանայել իր որոշումը՝ պնդելով, որ Բաղդասարյանի («Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը») ֆիլմը «միջազգային ցուցադրություններ չի ունեցել և միջազգային մրցանակների չի արժանացել»։ Նրանք ասացին, որ անարդարություն է տեղի ունեցել հայկական կինոյի ոլորտում, և որ սա ամենահայտնի, հեղինակավոր և ուժեղ հայկական ֆիլմը չէ, որը կներկայացնի Հայաստանը «Օսկար»-ի մրցանակաբաշխությունում.... Վարդանյանի ֆիլմը («1489») կարող էր «Օսկար»-ի արժանացած առաջին հայկական ֆիլմը լինել»։
Հայկական ազգային կինոակադեմիայի քարտուղար Նատալյա Ղազանչյանն արձագանքեց. «Կինոակադեմիայի անդամները հաշվի չեն առնում ֆիլմի ստացած մրցանակների ցանկը, այլ առաջնորդվում են նրա գեղարվեստական արժեքներով՝ ելնելով կինոարտադրության ոլորտում իրենց ունեցած հարուստ փորձից։ Նա ասաց, որ «Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը» ֆիլմն «արժանացել է [Հայկական] կինոակադեմիայի «Անահիտ» մրցանակաբաշխության ինը հնարավոր մրցանակներից հինգին։ Նա հավելեց, որ Կինոակադեմիայի ցանկացած անդամի, որն առնչություն ունի ներկայացված ֆիլմի հետ, չի թույլատրվել մասնակցել քվեարկության գործընթացին», հաղորդում է oc-media.org-ը:
Հայ հանրությունը պետք է իր վրդովմունքն արտահայտի Հայկական կինոակադեմիայի որոշման առնչությամբ, որ ընտրել է մի տարօրինակ ֆիլմ, այն ֆիլմի փոխարեն, որը ներկայացնում է մեր վիթխարի ողբերգությունը՝ Արցախի կորուստը: Հայերը պետք է պնդեն, որ Հայկական ակադեմիան չեղարկի իր սխալ որոշումը:
Չափազանց մտահոգիչ է, որ Հայաստանի պաշտոնյաները, Ադրբեջանի կառավարության նման, արգելափակել են «Օսկար»-ի անվանակարգում Արցախի վերաբերյալ հայկական բարձրորակ ֆիլմի առաջադրումը:

21-11-2024 14:06:08 | Армения | Политика
В своей статье на прошлой неделе я раскритиковал правительство Иордании за то, что оно, под давлением Азербайджана, отозвало номинацию на «Оскар» документального фильма об Арцахе. Конечно плохо, что такая враждебная страна, как Азербайджан, препятствует номинированию фильма об Арцахе, но гораздо хуже, когда сама Армения отказывается представить фильм об Арцахе на «Оскар»...
Национальная киноакадемия Армении приняла решение в 2025 году номинировать на «Оскар» вместо фильма «1489» об Арцахе, фильм «Яша и Леонид Брежнев». Хотя у меня нет прямых доказательств того, что это было сделано по просьбе премьер-министра Никола Пашиняна или его правительства, но, учитывая их антиарцахские позиции, можно с уверенностью предположить, что решение было принято по их рекомендации. Отмечу, что спонсором фильма «Яша и Леонид Брежнев» является Министерство образования, культуры и спорта Республики Армения.
Пашинян неоднократно подтверждал свою антиарцахскую позицию, начиная с признания принадлежности Арцаха Азербайджану. Учитывая тот факт, что Азербайджан оккупировал Арцах под контролем Пашиняна, он крайне неохотно говорит о своем серьезном провале и не хочет напоминать народу о своей личной ответственности за оставление Арцаха без защиты. Именно поэтому он ни разу не называл Нагорный Карабах Арцахом после войны 2020 года. Он заявляет, что беженцы из Арцаха, бежавшие в Армению после оккупации Арцаха Азербайджаном в сентябре 2023 года, больше не являются гражданами Армении, хотя имеют паспорта Республики Армения.
Кроме того, учитывая тот факт, что Пашинян отчаянно пытается убедить президента Ильхама Алиева подписать мирный договор с Арменией, он избегает любых действий, которые, по его мнению, могут вызвать недовольство Азербайджана. Он предупредил, что если Армения не выполнит требования Азербайджана, Баку снова нападет на Армению.
Из Википедии мы узнаем, что фильм «Яша и Леонид Брежнев» — абсурдистский трагикомический фильм 2024 года по сценарию и режиссуре Эдгара Багдасаряна. Армянин-пенсионер, которого играет актер Маис Саргсян, не хочет смириться с распадом Советского Союза, он представляет себе свои разговоры с бывшим советским лидером Леонидом Брежневым и другими коммунистическими лидерами. Отметим, что Эдгар Багдасарян является членом правления Армянской национальной киноакадемии, которая выбрала этот фильм официальным претендентом Армении на премию «Оскар».
Фильм «1489» получил голоса лишь двух из 30 членов Совета Армянской национальной киноакадемии, вызвав в стране бурную дискуссию.
Фильм «1489» рассказывает о Согомоне Варданяне, 21-летнем студенте и музыканте, пропавшем без вести во время Арцахской войны 2020 года. Число 1489 — это нумерация солдата, пропавшего без вести в бою. На веб-сайте Фестиваля полнокадрового документального кино поясняется, что сестра Согомона - режиссер фильма Шогакат Варданян, «документирует своих родителей и себя, когда они ищут ответы, берет интервью у выживших солдат, отчаянно цепляется за надежду, когда надежда начинает угасать. С помощью личных моментов, в фильме «1489» рассказывается о человеческой цене войны, о непоколебимой любви семьи, и после завершения поисков о принятии ими разрушительной правды».
Фильм получил приз за лучший фильм Амстердамского международного кинофестиваля (получив денежный приз в размере 15 000 евро), премию ФИПРЕССИ Международной федерации кинокритиков, приз за лучший документальный фильм кинофестиваля в Триесте, приз за лучший документальный фильм Международного фестиваля документального кино в Буэнос-Айресе и ряд других наград.
Сообщество армянских документалистов, фотографов, писателей и художников «Глаза в глаза» призвало Национальную киноакадемию Армении пересмотреть свое решение, заявив, что фильм Багдасаряна («Яша и Леонид Брежнев») «не имел международных показов и не выиграл международных наград». Говорили, что в сфере армянского кино произошла несправедливость и что не самый известный, престижный и сильный армянский фильм будет представлять Армению на конопремии "Оскар".... Фильм "1489" мог бы получил «Оскар» и стать первым армянским фильмом, удостоенным этой награды.
На это отреагировала секретарь Национальной киноакадемии Армении Наталья Казанчян. «Члены киноакадемии не принимают во внимание список наград, полученных фильмом, а руководствуются его художественными ценностями, основанными на богатом опыте работы в сфере кинопроизводства. Она сообщила, что фильм "Яша и Леонид Брежнев" "получил пять из девяти возможных наград на премии «Анаит» Армянской киноакадемии. Она добавила, что ни один из членов Академии кинематографических искусств и наук, связанный с представленным фильмом, не был допущен к участию в голосовании», - сообщает oc-media.org.
Крайне тревожно, что официальные лица Армении, как и правительство Азербайджана, заблокировали выдвижение качественного армянского фильма об Арцахе на кинопремию «Оскар». Армянская общественность должна выразить свое возмущение решением Армянской киноакадемии, выбравшей странный фильм вместо фильма, отражающего нашу великую трагедию – потерю Арцаха. Армяне должны потребовать, чтобы Армянская академия изменила свое неправильное решение.