• 21-11-2024 14:06:08   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Անցյալ շաբաթվա իմ հոդվածում ես քննադատել էի Հորդանանի կառավարությանը՝ Ադրբեջանի ճնշման տակ Արցախի մասին վավերագրական ֆիլմի առաջադրումը «Օսկար»-ի անվանակարգում հետ կանչելու համար:
Չնայած բավականին վատ է, որ Ադրբեջանի նման թշնամի երկիրը խոչընդոտում է Արցախի մասին ֆիլմի առաջադրմանը, սակայն շատ ավելի վատ է, երբ Հայաստանն ինքն է հրաժարվում Արցախի մասին ֆիլմը ներկայացնել «Օսկար»-ի...
Հայաստանի ազգային կինոակադեմիան որոշել է 2025թ. «Օսկար»-ի համար առաջադրել «Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը» ֆիլմը՝ Արցախի մասին պատմող «1489» վերնագրով  ֆիլմի փոխարեն: Չնայած ես ուղղակի ապացույցներ չունեմ, որ դա արվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կամ նրա կառավարության պահանջով, սակայն, հաշվի առնելով նրանց հակաարցախյան դիրքորոշումները, կարող ենք շատ համոզված ենթադրել, որ որոշումը կայացվել է նրանց առաջարկությամբ: Մեկ նշում՝ «Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը» ֆիլմի հովանավորն է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Բազմաթիվ առիթներով Փաշինյանը հաստատել է իր հակաարցախյան դիրքորոշումը՝ սկսած իր հանձնվելուց, որ Արցախը պատկանում է Ադրբեջանին: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Փաշինյանի վերահսկողության ներքո Ադրբեջանը գրավել է Արցախը, նա չափազանց դժկամությամբ է խոսում իր լուրջ ձախողման մասին և չի ուզում հիշեցնել ժողովրդին Արցախը չպաշտպանելու իր անձնական պատասխանատվության մասին։ Այդ իսկ պատճառով նա 2020 թվականի պատերազմից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի անվանել Արցախ։ Նա հայտարարում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախը գրավելուց հետո Հայաստան փախած արցախցի փախստականներն այլևս Հայաստանի քաղաքացի չեն, թեև նրանք ունեն Հայաստանի Հանրապետության անձնագրեր։
Բացի այդ, հաշվի առնելով այն փաստը, որ Փաշինյանը հուսահատորեն փորձում է համոզել նախագահ Իլհամ Ալիևին Հայաստանի հետ կնքել խաղաղության պայմանագիր, նա խուսափում է ցանկացած գործողություն ձեռնարկելուց, որը, իր կարծիքով, կարող է թշնամացնել Ադրբեջանին: Նա նախազգուշացրել է, որ եթե Հայաստանը չկատարի Ադրբեջանի պահանջները, Բաքուն կրկին կհարձակվի Հայաստանի վրա:
Վիքիպեդիայից տեղեկանում ենք, որ «Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը» 2024 թվականի աբսուրդիստական տրագիկոմիկ ֆիլմ է, որի հեղինակն ու ռեժիսորը Էդգար Բաղդասարյանն է։ Գլխավոր դերակատար Մայիս Սարգսյանի մարմնավորած թոշակառու հայը չի ցանկանում ընդունել Խորհրդային Միության փլուզումը, պատկերացնում է իր զրույցները նախկին խորհրդային ղեկավար Լեոնիդ Բրեժնևի և կոմունիստական այլ առաջնորդների հետ»: Բաղդասարյանը Հայկական ազգային կինոակադեմիայի խորհրդի անդամ է, որն այս ֆիլմն ընտրել է որպես Հայաստանի պաշտոնական հավակնորդ «Օսկար»-ի համար։ «1489» ֆիլմը ստացել է Հայկական ազգային կինոակադեմիայի խորհրդի 30 անդամներից միայն երկուսի ձայնը՝ մեծ բանավեճ առաջացնելով Հայաստանում։
«1489»-ը ֆիլմը 2020 թվականի Արցախյան պատերազմում անհետացած 21-ամյա ուսանող և երաժիշտ Սողոմոն Վարդանյանի մասին է։ 1489 թիվը մարտում անհետ կորած զինվորի համարակալումն է։ Full Frame Documentary Film Festival-ի կայքը բացատրում է, որ Սողոմոնի քույրը՝ ֆիլմի ռեժիսոր Շողակաթ Վարդանյանը, «փաստագրում է իր ծնողներին և ինքն իրեն, երբ նրանք պատասխաններ են փնտրում, հարցազրույցներ վերցնում ողջ մնացած զինվորներից, հուսահատորեն կառչում հույսից, և իրենց վշտից, երբ հույսն սկսում է մարել: Հուզիչ, մտերմիկ պահերի միջոցով «1489»-ը դիմակայում է պատերազմի մարդկային արժեքին մի ընտանիքի անսասան սիրո, որոնման ավարտին և, ի վերջո նրանց կողմից կործանարար ճշմարտության ընդունման միջոցով»:
Ֆիլմն արժանացել է Ամստերդամի միջազգային կինոփառատոնի լավագույն ֆիլմ մրցանակին (ստանալով 15 հազար եվրո դրամական մրցանակ), Կինոքննադատների միջազգային ֆեդերացիայի FIPRESCI մրցանակին, Տրիեստի կինոփառատոնի լավագույն վավերագրական ֆիլմ մրցանակին, Բուենոս Այրեսի միջազգային վավերագրական կինոփառատոնի լավագույն վավերագրական ֆիլմ մրցանակին և մի շարք այլ մրցանակների։
Հայ վավերագրողների, լուսանկարիչների, գրողների և արվեստագետների «Ակն ընդ ական» համայնքը հորդորել է Հայաստանի ազգային կինոակադեմիային վերանայել իր որոշումը՝ պնդելով, որ Բաղդասարյանի («Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը») ֆիլմը «միջազգային ցուցադրություններ չի ունեցել և միջազգային մրցանակների չի արժանացել»։ Նրանք ասացին, որ անարդարություն է տեղի ունեցել հայկական կինոյի ոլորտում, և որ սա ամենահայտնի, հեղինակավոր և ուժեղ հայկական ֆիլմը չէ, որը կներկայացնի Հայաստանը «Օսկար»-ի մրցանակաբաշխությունում.... Վարդանյանի ֆիլմը («1489») կարող էր «Օսկար»-ի արժանացած առաջին հայկական ֆիլմը լինել»։
Հայկական ազգային կինոակադեմիայի քարտուղար Նատալյա Ղազանչյանն արձագանքեց. «Կինոակադեմիայի անդամները հաշվի չեն առնում ֆիլմի ստացած մրցանակների ցանկը, այլ առաջնորդվում են նրա գեղարվեստական արժեքներով՝ ելնելով կինոարտադրության ոլորտում իրենց ունեցած հարուստ փորձից։ Նա ասաց, որ «Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը» ֆիլմն «արժանացել է [Հայկական] կինոակադեմիայի «Անահիտ» մրցանակաբաշխության ինը հնարավոր մրցանակներից հինգին։ Նա հավելեց, որ Կինոակադեմիայի ցանկացած անդամի, որն առնչություն ունի ներկայացված ֆիլմի հետ, չի թույլատրվել մասնակցել քվեարկության գործընթացին», հաղորդում է oc-media.org-ը:
Հայ հանրությունը պետք է իր վրդովմունքն արտահայտի Հայկական կինոակադեմիայի որոշման առնչությամբ, որ ընտրել է մի տարօրինակ ֆիլմ, այն ֆիլմի փոխարեն, որը ներկայացնում է մեր վիթխարի ողբերգությունը՝ Արցախի կորուստը: Հայերը պետք է պնդեն, որ Հայկական ակադեմիան չեղարկի իր սխալ որոշումը:
Չափազանց մտահոգիչ է, որ Հայաստանի պաշտոնյաները, Ադրբեջանի կառավարության նման, արգելափակել են «Օսկար»-ի անվանակարգում Արցախի վերաբերյալ հայկական բարձրորակ ֆիլմի առաջադրումը:

21-11-2024 14:06:08 | Armenia | Politics
In my last week’s article I criticized the government of Jordan for buckling under Azerbaijan’s pressure to withdraw its nomination of a documentary about Artsakh as an Oscars entry.
While it is bad enough that a hostile country like Azerbaijan prevents the nomination of a movie about Artsakh, but it is much worse when Armenia itself refuses to present a movie about Artsakh to the Oscars!
The Armenian National Film Academy just chose to nominate for the 2025 Oscars a movie titled, “Yasha and Leonid Brezhnev” instead of the one about Artsakh titled, 1489. Even though I do not have a direct evidence that this was done at the request of Prime Minister Nikol Pashinyan or his government, nevertheless, given their anti-Artsakh positions, we can safely assume that the decision was made at their suggestion. One indication is that the Republic of Armenia’s Ministry of Education, Culture and Sport is the sponsor of “Yasha and Leonid Brezhnev.”
On many occasions, Pashinyan has confirmed his anti-Artsakh position starting with his capitulation that Artsakh belongs to Azerbaijan. Given the fact that Artsakh was occupied by Azerbaijan under Pashinyan’s watch, he is extremely reluctant to talk about his major failure and remind the people of his personal responsibility for not protecting Artsakh. That is why he has not referred to Nagorno-Karabagh as Artsakh since the 2020 war. He declares that the Karabagh refugees, who fled to Armenia after Azerbaijan’s takeover of Artsakh in September 2023, are no longer citizens of Armenia, even though they possess passports of the Republic of Armenia.
Furthermore, given the fact that Pashinyan has been desperately trying to convince Pres. Ilham Aliyev to sign a peace treaty with Armenia, he has shied away from taking any actions that he feels would antagonize Azerbaijan. He has warned that unless Armenia complies with Azerbaijan’s escalating demands, Baku will attack Armenia again.
Wikipedia reports that “‘Yasha and Leonid Brezhnev’ is a 2024 absurdist tragicomedy film written and directed by Edgar Baghdasaryan. Starring Mais Sarkisyan as a retired Armenian reluctant to accept the dissolution of the Soviet Union imagines conversations with former Soviet leader Leonid Brezhnev and other communist leaders.” Baghdasaryan is a board member of the Armenian National Film Academy which selected this film as Armenia’s official Oscars nomination. “1489” only received two votes out the 30 Armenian National Film Academy board members, causing a major controversy in Armenia.
“1489” is a movie about 21-year-old student and musician Soghomon Vardanyan who disappeared in the 2020 Artsakh war. The number 1489 is assigned to a soldier missing in action. Full Frame Documentary Film Festival’s website explains that Soghomon’s sister Shoghakat Vardanyan, the film’s director, “documents her parents and herself as they search for answers, interviewing soldiers who survived, desperately clinging to hope, and their grief as hope begins to fade. Through raw, intimate moments, “1489” confronts the human cost of war through one family’s unwavering love, quest for closure, and finally, their acceptance of a devastating truth.”
The film won the Best Film Award of the International Film Festival of Amsterdam (receiving a 15,000 euro cash prize), the FIPRESCI Award by the International Federation of Film Critics, Best Documentary Film of Trieste Film Festival, Best Documentary of the Buenos Aires International Documentary Film Festival, and several others.
The “Eye for an Eye” community of Armenian documentary filmmakers, photographers, writers, and artists urged the Armenian National Film Academy to review its decision, claiming that Baghdasaryan’s film (Yasha and Leonid Brezhnev) “has not had international exhibitions and has not won international awards.” They said that “an injustice has occurred in the field of Armenian cinema and it is not the most resonant, prestigious, and strong Armenian production film that will represent Armenia at the Oscars….
Vardanyan’s film (“1489”) could have been the first Armenian film to receive an Oscar.”
The Secretary of the Armenian National Film Academy, Natalya Ghazanchyan, responded: “Film Academicians do not take into account the list of awards received by the film, but are guided by its artistic merits, based on their rich experience in the film industry.”
She said that the Yasha and Leonid Brezhnev film “had won five out of nine possible awards at the [Armenian] Film Academy’s Anahit awards. She added that any member of the Film Academy with a connection to a submitted film was not allowed to participate in the voting process,” oc-media.org reported.
The Armenian public should express its outrage at the decision of the Armenian Film Academy to select a whimsical movie instead of the one that portrays an immense tragedy -- the loss of Artsakh. Armenians should accept nothing short of the reversal the Armenian Academy’s incorrect decision.
It is very disturbing that Armenian officials, just like the government of Azerbaijan, have blocked the submission to the Oscars of a high-quality Armenian movie related to Artsakh.