• 04-12-2024 15:50:48   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Kaspersky GReAT-ի («Կասպերսկի» ընկերության Սպառնալիքների հետազոտման և վերլուծության գլոբալ կենտրոն) փորձագետները հայտնաբերել են ԾԱ-ի մատակարարման շղթայի վրա գրոհ, որը տևել է գրեթե մեկ տարի: Ծրագրային ապահովման Python Package Index (PyPI) ռեպոզիտորիայի միջոցով չարագործները վնասաբեր փաթեթներ են տարածել նեյրոցանցերի հիման վրա չաթ-բոտեր ստեղծելու գործիքների քողի տակ։ Այդպես օգտատերերի սարքերը վարակվել են Jarka ստիլերով։
«Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնում է, որ վնասաբեր փաթեթները 2023-ի նոյեմբերից հասանելի են եղել PyPI ռեպոզիտորիայում, որից օգտվում են Python ծրագրավորման լեզվով մշակողները։ Մինչ փաթեթների հայտնաբերումը դրանք 1,7 հազար անգամ ներբեռնվել են 30 երկրների օգտատերերի կողմից։ PyPI-ի՝ մոնիտորինգի կողմնակի ծառայություններից ստացված  վիճակագրության համաձայն՝ այս գործիքների նկատմամբ ամենամեծ հետաքրքրությունը եղել է ԱՄՆ-ում, Չինաստանում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում և Ռուսաստանում: Չարագործները, ըստ ամենայնի, չեն թիրախավորել որևէ կոնկրետ կազմակերպություն կամ տարածաշրջան։
Kaspersky GReAT-ի փորձագետները վնասաբեր փաթեթները հայտնաբերել են բաց սկզբնական կոդով ռեպոզիտորիաների մոնիտորինգի ներքին ավտոմատացված համակարգի օգնությամբ։ Դրանք քողարկվել են նեյրոցանցերի վրա հիմնված երկու հայտնի չաթ-բոտերի՝ OpenAI-ի ChatGPT-ի և Anthropic-ի Claude AI-ի համար նախատեսված Python-փաթեթներով։ Դրանք իսկապես հասանելիություն էին տրամադրում չաթ-բոտի ֆունկցիոնալությանը, բայց միաժամանակ օգտատերերի սարքերում տեղադրում էին Jarka ստիլերը։
Java լեզվով գրված Jarka ստիլերը թույլ է տալիս գողանալ տվյալները տարբեր բրաուզերներից, կատարել էկրանի արտապատկերումներ, հավաքել համակարգի տեղեկատվությունը, ինչպես նաև ձեռք գցել սեանսների տոկեններն այնպիսի հավելվածներից, ինչպիսիք են Telegram-ը, Discord-ը, Steam-ը և Minecraft-ի չիտ-հավելվածը: Վնասաբերի կոդը նաև պարունակում է Chrome և Edge բրաուզերներում գործընթացներն ավարտելու ֆունկցիոնալություն, ինչը թույլ է տալիս հասանելիություն ստանալ պահպանված տվյալներին և գողանալ դրանք: Նախքան այն վարակված սարքից ջնջելը, հավաքված տեղեկատվությունն ուղարկվում էր չարագործների սերվեր՝ արխիվի տեսքով։
Kaspersky GReAT-ի փորձագետները պարզել են, որ վնասաբեր ԾԱ-ի մշակողը այն վաճառում և տարածում Է Telegram ալիքի միջոցով և բոտի օգնությամբ՝ «վնասաբեր ԾԱ-ն որպես ծառայություն» (Malware-as-a-Service, MaaS) մոդելով: Պարզվել է նաև, որ Jarka-ի սկզբնական կոդը տեղադրվել է GitHub-ում, ինչը ցանկացած օգտատիրոջ թույլ է տալիս ներբեռնել այն։
Դատելով վնասաբեր ԾԱ-ի կոդում և Telegram-ի գովազդում հայտնաբերված լեզվական արտեֆակտներից՝ կարելի է միջին կամ բարձր վստահությամբ ասել, որ վնասաբերն ստեղծել է ռուսալեզու չարագործ։
«Հայտնաբերված արշավն ընդգծում է մատակարարման շղթաների վրա գրոհների հետ կապված շարունակական ռիսկերը:
Մշակման գործընթացում բաց սկզբնական կոդով բաղադրիչները ինտեգրելիս կրիտիկական կարևոր է զգուշություն դրսևորելը:
Մենք կազմակերպություններին խորհուրդ ենք տալիս ներդնել կոդերի ամբողջականության խիստ ստուգում մշակման բոլոր փուլերում՝ համոզվելու համար, որ արտաքին ծրագրային ապահովումը կամ արտաքին բաղադրիչներն օրինական են ու անվտանգ: Դա հատկապես կարևոր է, երբ ինտեգրվում են նոր տարածում գտած տեխնոլոգիաներ, ինչպիսիք են նեյրոցանցերը»,- մեկնաբանում է Kaspersky GReAT-ի կիբեռանվտանգության փորձագետ Լեոնիդ Բեզվերշենկոն:
«Կասպերսկի» ընկերությունը տեղեկացրել է PyPI-ի վնասաբեր փաթեթների մասին, ինչից հետո դրանք հեռացվել են: Ընկերությունը շարունակում է հետևել բաց սկզբնական կոդով հարթակներ, ներառյալ՝ PyPI, Jarka-ի և այլ կասկածելի ներբեռնումների հետ կապված ակտիվությանը՝ ԾԱ-ի մատակարարման շղթայի անվտանգությունն ապահովելու համար:
Kaspersky GReAT-ի մասին
Kaspersky GReAT Սպառնալիքների հետազոտման և վերլուծության գլոբալ կենտրոնը հիմնվել է 2008-ին։ Դրա խնդիրներն են առավել բարդ գրոհների, կիբեռլրտեսության արշավների, վարակման նոր մեթոդների, զրոյական օրվա խոցելիություններն օգտագործող էքսպլոյտների որոնումը և հետազոտությունը: Այսօր կենտրոնի թիմում են ամբողջ աշխարհում ՝ Եվրոպայում, Ռուսաստանում, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում, Ասիայում, Մերձավոր Արևելքում աշխատող ավելի քան 40 փորձագետներ: Նրանք հայտնի են առավել բարդ գրոհների, ներառյալ՝ կիբեռլրտեսության և կիբեռսաբոտաժի արշավների հետաքննության գործում իրենց նվաճումներով։

• 04-12-2024 11:32:01   | Армения  |  Новости науки и технологии
Эксперты Kaspersky GReAT (Глобального центра исследования и анализа угроз «Лаборатории Касперского») обнаружили атаку на цепочку поставок ПО, которая длилась почти год. Через репозиторий программного обеспечения Python Package Index (PyPI) злоумышленники распространяли вредоносные пакеты под видом инструментов для создания чат-ботов на основе нейросетей. Таким образом устройства пользователей заражались стилером Jarka.
«Лаборатория Касперского» сообщает, что вредоносные пакеты были доступны на репозитории PyPI, которым пользуются разработчики на языке программирования Python, с ноября 2023 года. Прежде чем их обнаружили, они были загружены 1,7 тысяч раз пользователями из 30 стран. Согласно статистике PyPI, полученной от сторонних сервисов мониторинга, самый большой интерес к этим инструментам был в США, Китае, Франции, Германии и России. Злоумышленники, судя по всему, не были нацелены на какую-то конкретную организацию или регион.
Эксперты Kaspersky GReAT обнаружили вредоносные пакеты с помощью внутренней автоматизированной системы для мониторинга репозиториев с открытым исходным кодом. Эти пакеты маскировались под Python-оболочки для двух популярных чат-ботов на основе нейросетей: ChatGPT от OpenAI и Claude AI от Anthropic. Они действительно предоставляли доступ к функциональности чат-бота, но одновременно устанавливали на устройства пользователей стилер Jarka.
Стилер Jarka, написанный на языке Java, позволяет красть данные из различных браузеров, делать скриншоты, собирать системную информацию, а также перехватывать токены сеансов из таких приложений, как Telegram, Discord, Steam, и чит-клиента Minecraft. В коде зловреда также содержится функциональность для завершения процессов в браузерах, таких как Chrome и Edge, что позволяет получать доступ к сохранённым данным и их похищать. Прежде чем её удаляли с заражённого устройства, собранная информация отправлялась на сервер злоумышленников в виде архива.
Эксперты Kaspersky GReAT обнаружили, что разработчик вредоносного ПО продаёт и распространяет его через Telegram-канал и с помощью бота по модели «вредоносное ПО как услуга» (Malware-as-a-Service, MaaS). Также выяснилось, что исходный код Jarka был загружен на GitHub, что позволяет скачать его любому пользователю.
Судя по языковым артефактам, обнаруженным в коде вредоносного ПО и рекламе в Telegram, можно со средней или высокой степенью уверенности сказать, что зловред создал русскоязычный злоумышленник.
«Обнаруженная кампания подчёркивает постоянные риски, связанные с атаками на цепочки поставок. При интеграции компонентов с открытым исходным кодом в процессе разработки критически важно проявлять осторожность. Мы рекомендуем организациям внедрять строгую проверку целостности кода на всех этапах разработки, чтобы убедиться в легитимности и безопасности внешнего программного обеспечения или внешних компонентов. Это особенно важно при интеграции новых популярных технологий, таких как нейросети», — комментирует Леонид Безвершенко, эксперт по кибербезопасности Kaspersky GReAT.
«Лаборатория Касперского» сообщила о вредоносных пакетах PyPI, после чего их удалили. Компания продолжает отслеживать активность, связанную с Jarka и другими подозрительными загрузками на платформы с открытым исходным кодом, включая PyPI, чтобы обеспечивать безопасность цепочки поставок ПО.
О Kaspersky GReAT
Глобальный центр исследования и анализа угроз Kaspersky GReAT основан в 2008 году. В его задачи входит поиск и исследование наиболее сложных атак, кампаний кибершпионажа, новых методов заражения, эксплойтов, использующих уязвимости нулевого дня. Сегодня в команде центра более 40 экспертов, работающих по всему миру — в Европе, России, Северной и Южной Америке, Азии, на Ближнем Востоке. Они известны своими достижениями в расследовании наиболее сложных атак, включая кампании кибершпионажа и киберсаботажа.