• 07-12-2024 13:25:09   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ամեն անգամ, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է գալիս հրապարակային հայտարարությամբ, նա վնասում է Հայաստանի շահերին։ Փաշինյանի վնասակար խոսքերի վերջին օրինակը 90 րոպեանոց հարցազրույցն է, որը նա տվել է Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը 2024 թվականի նոյեմբերի 22-ին։
Առաջին հարցը վերաբերում էր վերջերս Փաշինյանի կողմից կառավարության վեց բարձրաստիճան պաշտոնյաներին աշխատանքից ազատելուն՝ կիրակի երեկոյան նրանց sms հաղորդագրություն ուղարկելով։ Լրագրողը հարցրեց, թե ինչո՞ւ է նրանց ազատել աշխատանքից։
Փաշինյանը հայտարարեց, որ իրենց «պաշտոնանկությունները ոչ թե անձնավորված են, այլ ավելի շուտ համակարգերի հետ են կապված»։ Այնուամենայնիվ, նա ասաց, որ աշխատանքից ազատված պաշտոնյաները «լավ էին աշխատում»։ Լրագրողը մատնանշեց, որ վարչապետը համակարգային փոփոխություններ չի արել, այլ ուղղակի աշխատանքից ազատել է անհատներին։
Նա բացատրեց, որ այս պաշտոնյաները համակարգային ուշագրավ բարելավումներ են կատարել, սակայն հետագայում, ժամանակի ընթացքում դարձել են համակարգի մաս: Նա շարունակեց՝ խոստովանելով, որ «ինձ հետ էլ է լինում այդպիսի բան»։
Լրագրող Տաթև Դանիելյանն այնուհետ Փաշինյանին հարցրեց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանի պաշտոնանկության մասին, «մի մարմնի, որը գործադիր իշխանությունից լիովին անկախ է: Ստացվում է, որ վարչապետի, այսպես ասած, հորդորով որոշում է հրաժարականի դիմում ներկայացնել: Հիմա Ձեր ընդդիմախոսներն ասում են՝ ի՞նչ է սա, եթե ոչ իշխանության մի ճյուղի ճնշում մյուսի նկատմամբ»:
Փաշինյանը ոչ համոզիչ բացատրությունը տվեց, որ «վարչապետի հորդոր չի եղել, եղել է վարչապետի խնդրանք»: Լրագրողը պատասխանեց՝ ասելով. «անկախ դատական համակարգի մասին գործադիրի հայտարարությունների և գործողությունների մեջ խզում կա»:
Իշխանության երեք ճյուղերի միջև տարանջատում չկա։ Փաշինյանը միանձնյա ղեկավարում է բոլոր երեք ճյուղերը՝ գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանությունը։ Ով շեղվում է նրա ցանկություններից, ազատվում է աշխատանքից և փոխարինվում։ Տարօրինակ է, սա այն մարդն է, որը անդադար խոսում է ժողովրդավարության մասին, սակայն խախտում է ժողովրդավարության հիմնական սկզբունքները:
Այնուհետև Փաշինյանը սխալվեց՝ ասելով, որ այն պաշտոնյաները, որոնց «խնդրել է» հրաժարական տալ, երկու տարբերակ ունեն՝ «այդ խնդրանքը կատարել և այդ խնդրանքը չկատարել»։ Լրագրողն ընդգծեց, որ եթե պաշտոնյան հրաժարվի հրաժարական տալ, «հետևանքներ» կլինեն։ Փաշինյանը անտեղյակ ձևանալով հարցրեց՝ «ի՞նչ հետևանք, օրինակ»։
Ի պատասխան այն հարցին, թե արդյոք քննարկում ունեցել է թիմակիցների հետ նախքան այս վեց պաշտոնյաներին աշխատանքից ազատելը, նա հպարտորեն ասաց՝ «Սա միանձնյա որոշում էր»։
Այնուհետև լրագրողը հետաքրքրվեց, թե արդյոք Փաշինյանի խնդրանքով է իշխող խորհրդարանական դաշինքի անդամ Նարեկ Զեյնալյանը վայր դրել մանդատը։ Փաշինյանն ասաց՝ այո։ Զեյնալյանը մանդատը վայր է դրել, սակայն պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը մինչ օրս մերժել է Փաշինյանի «խնդրանքը»։ Փաշինյանն ասաց. «Ես հույս ունեմ, որ իմ խնդրանքն անարձագանք չի մնա»։ Այդ խնդրանքից հետո Աղազարյանը մի քանի անգամ հարցաքննվել է իշխանությունների կողմից՝ խարդախության կասկածանքով։ Սա կառավարության մեկ այլ ճյուղի՝ խորհրդարանի գործերին վարչապետի անտեղի միջամտության ևս մեկ օրինակ է։
Փաշինյանը երկար քննարկեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին համոզելու իր համառ ջանքերը՝ ստորագրելու այն, ինչ նա անվանում է «խաղաղության պայմանագիր», չնայած այն հանգամանքին, որ Ալիևը ոչ միայն շահագրգռվածություն չի ցուցաբերել ստորագրելու նման փաստաթուղթ, այլև ընդլայնել է Հայաստանից հետագա զիջումների իր պահանջները:
Փաշինյանը կարծես թե չի հասկանում տարբերությունը թղթի կտորի ստորագրման, որը նա անվանում է «խաղաղության պայմանագիր» և իրական խաղաղության միջև։
Այնուամենայնիվ, 90-րոպեանոց հարցազրույցի ընթացքում Փաշինյանի ամենամեծ սխալն այն էր, որ նա հավասարության նշան դրեց Ալիևի կողմից Հայաստանի Հանրապետության փոխարեն կեղծ «Արևմտյան Ադրբեջանի» համար պահանջների և հայկական պահանջատիրության միջև՝ «Արևմտյան Հայաստանի» պատմական տարածքի համար։
Առանց այս թեմայով որևէ հարց ստանալու՝ Փաշինյանն ակամա առաջարկեց. «Մի բան էլ ասեմ, լավ չասեմ»։ Սակայն, երբ լրագրողը հորդորեց նրան ասել, նա ցնցող հայտարարություն արեց. «Լավ ասեմ: Հիմա մենք ինչքա՞ն ենք նեղվում և շատ ծանր ենք տանում, պրոբլեմ ենք համարում, որ ինչ-որ տեղ ինչ-որ մարդիկ օգտագործում են արևմտյան Ադրբեջան տերմինը, չէ՞: Բա, որ մենք ասում ենք արևմտյան Հայաստան, չենք մտածո՞ւմ, որ ինչ-որ մարդկանց դա գրգռում է: Ոնց որ ասում են արևմտյան Ադրբեջան, մեզ է գրգռում, այնպես էլ որ ասում են արևմտյան Հայաստան, ուրիշներին է գրգռում: Հիմա ես չեմ ասում որպես...
Հիմա նորից ասելու են՝ հերթական դավաճանությունը, ստոր տականքությունը: Ես այսօր գտնվում եմ մի կարգավիճակում և մի պատասխանատվության մեջ, ես պարտավոր եմ մեր ժողովրդի հետ խոսել և ցույց տալ պատճառահետևանքային կապերը, շղթաները: Եթե ես դա չանեմ, դա նշանակում է, որ ես գիտակցաբար մեր երկիրը տանում եմ դեպի պետականության կորուստ: Ես չեմ կարող դա թույլ տալ»։
Սա շատ ամոթալի հայտարարություն է Հայաստանի կառավարության ղեկավարի կողմից։ Նման պատասխան կարելի էր սպասել Էրդողանից կամ Ալիևից, բայց ոչ Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարից։ Անհավատալի է, որ նույնիսկ Էրդողանն ու Ալիևը նման հակահայկական հայտարարություն չեն արել։
Վերջին հարցը, հավատաք, թե ոչ, հետևյալն էր. «Իրական պատճառը կասե՞ք՝ ինչո՞ւ որոշեցիք սափրվել [մորուքը]»: Փաշինյանը, հավատարիմ մնալով հարցերից խուսափելու իր սովորական գործելակերպին, ասաց. « .... պարզ է, որ պատկերի փոփոխություն է տեղի ունենում .... Ես կարող եմ միայն մի բան ասել, երբ որոշեցի սափրվել, որոշեցի օրը՝ ավագ դստերս ծննդյան օրն եմ դա անելու, չնայած հիմա, որ եթեր գնա, մյուս դուստրերս հարց են դնելու, թե ինչու իր ծննդյան և ոչ մեր ծննդյան օրերին: Աշոտը [որդին] համոզված եմ, որ այդ առումով, ոչ միայն այդ առումով, ամբիցիոզ չէ և այդպիսի հարց չի բարձրացնի»:

07-12-2024 13:25:09 | Армения | Политика
Каждый раз, когда премьер-министр Армении Никол Пашинян делает публичное заявление, он наносит ущерб интересам Армении. Последним примером вредительства Пашиняна является 90-минутное интервью, которое он дал Общественному телевидению Армении 22 ноября 2024 года.
Первый заданный ему вопрос был связан с недавним увольнением Пашиняном шести высокопоставленных государственных чиновников, путем отправки им SMS-сообщений в воскресенье вечером. Журналист спросила, почему он их уволил.
Пашинян заявил, что их отставки не носят личного характера, а связаны с системными моментами. Однако, при этом он сказал, что уволенные чиновники «работали хорошо». Журналист отметила, что премьер не проводил системных изменений, а просто уволил отдельных лиц. Он пояснил, что эти чиновники добились замечательных системных улучшений, но позже, со временем, они стали частью системы. Он также признался, что и с ним «тоже случается нечто подобное».
Журналистка Татев Даниелян затем спросила Пашиняна об увольнении Карена Андреасяна, председателя Высшего судебного совета, "органа, полностью независимого от исполнительной власти". Получается, что он решил уйти в отставку по настоянию премьер-министра. Теперь ваши оппоненты говорят: что это, как не давление со стороны одной ветви власти на другую?"
Пашинян дал неубедительное объяснение, что «не было никакого увещевания со стороны премьер-министра, это была просьба премьер-министра», на что репортер заметила, что «в заявлениях и действиях исполнительной власти о независимой судебной системе есть пробел».
На самом деле, между тремя ветвями власти в Армении нет разделения. Пашинян единолично возглавляет все три ветви: исполнительную, законодательную и судебную власть. Любой, кто отклоняется от его желаний, увольняется и заменяется. Странно, этот человек, постоянно говорит о демократии, но нарушает ее основные принципы.
Пашинян, отвечая журналисту, допустил ошибку, заявив, что у чиновников, которых он «просил» уйти в отставку, есть два варианта: «выполнить эту просьбу или не выполнить эту просьбу». Журналист отреагировала на это, сказав, что если чиновник откажется уйти в отставку, будут «последствия». Пашинян же, притворившись простачком, спросил: «Какие последствия, например?».
На вопрос, обсуждал ли он со своими соратниками по команде вопрос увольнения этих шести чиновников, он с гордостью ответил: «Это было мое единоличное решение».
Журналист поинтересовалась, сложил ли член правящего парламентского блока Нарек Зейналян депутатский мандат по требованию Пашиняна. Пашинян ответил утвердительно. Зейналян сложил с себя депутатские полномочия, но другой депутат, Овик Агазарян, пока отклонил «просьбу» Пашиняна. Пашинян сказал: «Надеюсь, что моя просьба не останется без ответа». Кстати. После «просьбы» сдать мандат депутата, Овика Агазаряна несколько раз допрашивали по подозрению в мошенничестве. Это еще один пример незаконного вмешательства одной ветви власти – премьер-министра в дела другой ветви власти – парламента.
Пашинян подробно рассказал о своих настойчивых усилиях убедить президента Азербайджана Ильхама Алиева подписать то, что он называет «мирным договором», несмотря на то, что Алиев не только не проявил заинтересованности в подписании такого документа, но и расширил свои требования о дальнейших уступках со стороны Армении. Пашинян не понимает разницы между подписанием листа бумаги, который он называет «мирным договором», и настоящим миром.
Однако самой большой ошибкой Пашиняна во время 90-минутного интервью было то, что он приравнял претензии Алиева на фальшивый «Западный Азербайджан» с претензиями Армении на историческую территорию «Западной Армении». Пашинян сделал шокирующее заявление. Он фактически поставил знак равенства между продвигаемым азербайджанской элитой термином "Западный Азербайджан" и Западной Арменией. По словам премьера, в Армении расстраиваются, когда кто-то использует термин "Западный Азербайджан", при этом не задумываются над тем, что кого-то раздражает упоминание Западной Армении. Пашинян тут же добавил, что его заявление может быть воспринято как "очередное предательство и подлость", однако статус премьера обязывает его показывать народу "причинно-следственные связи".
Это очень позорное заявление главы правительства Армении. Такого ответа можно было ожидать от Эрдогана или Алиева, но не от главы Республики Армения. Невероятно, но даже Эрдоган и Алиев не делали такого антиармянского заявления.
Последний вопрос, хотите верьте, хотите нет, был: «Не могли бы вы сказать мне настоящую причину, по которой вы решили сбрить [бороду]?». Пашинян, придерживаясь своей обычной манеры увиливать от вопросов, сказал: "....ясно, что происходит смена имиджа... Могу сказать только одно, когда я решил побриться, то решил сделать это в день рождения старшей дочери, хотя сейчас это пойдет в эфир и другие мои дочери спросят, почему в ее день рождения, а не в наш? Я уверен, что Ашот [сын] не амбициозен в этом смысле, и не только в этом смысле, и не поднимет. такой вопрос».