• 07-12-2024 13:25:09   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ամեն անգամ, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է գալիս հրապարակային հայտարարությամբ, նա վնասում է Հայաստանի շահերին։ Փաշինյանի վնասակար խոսքերի վերջին օրինակը 90 րոպեանոց հարցազրույցն է, որը նա տվել է Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը 2024 թվականի նոյեմբերի 22-ին։
Առաջին հարցը վերաբերում էր վերջերս Փաշինյանի կողմից կառավարության վեց բարձրաստիճան պաշտոնյաներին աշխատանքից ազատելուն՝ կիրակի երեկոյան նրանց sms հաղորդագրություն ուղարկելով։ Լրագրողը հարցրեց, թե ինչո՞ւ է նրանց ազատել աշխատանքից։
Փաշինյանը հայտարարեց, որ իրենց «պաշտոնանկությունները ոչ թե անձնավորված են, այլ ավելի շուտ համակարգերի հետ են կապված»։ Այնուամենայնիվ, նա ասաց, որ աշխատանքից ազատված պաշտոնյաները «լավ էին աշխատում»։ Լրագրողը մատնանշեց, որ վարչապետը համակարգային փոփոխություններ չի արել, այլ ուղղակի աշխատանքից ազատել է անհատներին։
Նա բացատրեց, որ այս պաշտոնյաները համակարգային ուշագրավ բարելավումներ են կատարել, սակայն հետագայում, ժամանակի ընթացքում դարձել են համակարգի մաս: Նա շարունակեց՝ խոստովանելով, որ «ինձ հետ էլ է լինում այդպիսի բան»։
Լրագրող Տաթև Դանիելյանն այնուհետ Փաշինյանին հարցրեց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանի պաշտոնանկության մասին, «մի մարմնի, որը գործադիր իշխանությունից լիովին անկախ է: Ստացվում է, որ վարչապետի, այսպես ասած, հորդորով որոշում է հրաժարականի դիմում ներկայացնել: Հիմա Ձեր ընդդիմախոսներն ասում են՝ ի՞նչ է սա, եթե ոչ իշխանության մի ճյուղի ճնշում մյուսի նկատմամբ»:
Փաշինյանը ոչ համոզիչ բացատրությունը տվեց, որ «վարչապետի հորդոր չի եղել, եղել է վարչապետի խնդրանք»: Լրագրողը պատասխանեց՝ ասելով. «անկախ դատական համակարգի մասին գործադիրի հայտարարությունների և գործողությունների մեջ խզում կա»:
Իշխանության երեք ճյուղերի միջև տարանջատում չկա։ Փաշինյանը միանձնյա ղեկավարում է բոլոր երեք ճյուղերը՝ գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանությունը։ Ով շեղվում է նրա ցանկություններից, ազատվում է աշխատանքից և փոխարինվում։ Տարօրինակ է, սա այն մարդն է, որը անդադար խոսում է ժողովրդավարության մասին, սակայն խախտում է ժողովրդավարության հիմնական սկզբունքները:
Այնուհետև Փաշինյանը սխալվեց՝ ասելով, որ այն պաշտոնյաները, որոնց «խնդրել է» հրաժարական տալ, երկու տարբերակ ունեն՝ «այդ խնդրանքը կատարել և այդ խնդրանքը չկատարել»։ Լրագրողն ընդգծեց, որ եթե պաշտոնյան հրաժարվի հրաժարական տալ, «հետևանքներ» կլինեն։ Փաշինյանը անտեղյակ ձևանալով հարցրեց՝ «ի՞նչ հետևանք, օրինակ»։
Ի պատասխան այն հարցին, թե արդյոք քննարկում ունեցել է թիմակիցների հետ նախքան այս վեց պաշտոնյաներին աշխատանքից ազատելը, նա հպարտորեն ասաց՝ «Սա միանձնյա որոշում էր»։
Այնուհետև լրագրողը հետաքրքրվեց, թե արդյոք Փաշինյանի խնդրանքով է իշխող խորհրդարանական դաշինքի անդամ Նարեկ Զեյնալյանը վայր դրել մանդատը։ Փաշինյանն ասաց՝ այո։ Զեյնալյանը մանդատը վայր է դրել, սակայն պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը մինչ օրս մերժել է Փաշինյանի «խնդրանքը»։ Փաշինյանն ասաց. «Ես հույս ունեմ, որ իմ խնդրանքն անարձագանք չի մնա»։ Այդ խնդրանքից հետո Աղազարյանը մի քանի անգամ հարցաքննվել է իշխանությունների կողմից՝ խարդախության կասկածանքով։ Սա կառավարության մեկ այլ ճյուղի՝ խորհրդարանի գործերին վարչապետի անտեղի միջամտության ևս մեկ օրինակ է։
Փաշինյանը երկար քննարկեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին համոզելու իր համառ ջանքերը՝ ստորագրելու այն, ինչ նա անվանում է «խաղաղության պայմանագիր», չնայած այն հանգամանքին, որ Ալիևը ոչ միայն շահագրգռվածություն չի ցուցաբերել ստորագրելու նման փաստաթուղթ, այլև ընդլայնել է Հայաստանից հետագա զիջումների իր պահանջները:
Փաշինյանը կարծես թե չի հասկանում տարբերությունը թղթի կտորի ստորագրման, որը նա անվանում է «խաղաղության պայմանագիր» և իրական խաղաղության միջև։
Այնուամենայնիվ, 90-րոպեանոց հարցազրույցի ընթացքում Փաշինյանի ամենամեծ սխալն այն էր, որ նա հավասարության նշան դրեց Ալիևի կողմից Հայաստանի Հանրապետության փոխարեն կեղծ «Արևմտյան Ադրբեջանի» համար պահանջների և հայկական պահանջատիրության միջև՝ «Արևմտյան Հայաստանի» պատմական տարածքի համար։
Առանց այս թեմայով որևէ հարց ստանալու՝ Փաշինյանն ակամա առաջարկեց. «Մի բան էլ ասեմ, լավ չասեմ»։ Սակայն, երբ լրագրողը հորդորեց նրան ասել, նա ցնցող հայտարարություն արեց. «Լավ ասեմ: Հիմա մենք ինչքա՞ն ենք նեղվում և շատ ծանր ենք տանում, պրոբլեմ ենք համարում, որ ինչ-որ տեղ ինչ-որ մարդիկ օգտագործում են արևմտյան Ադրբեջան տերմինը, չէ՞: Բա, որ մենք ասում ենք արևմտյան Հայաստան, չենք մտածո՞ւմ, որ ինչ-որ մարդկանց դա գրգռում է: Ոնց որ ասում են արևմտյան Ադրբեջան, մեզ է գրգռում, այնպես էլ որ ասում են արևմտյան Հայաստան, ուրիշներին է գրգռում: Հիմա ես չեմ ասում որպես...
Հիմա նորից ասելու են՝ հերթական դավաճանությունը, ստոր տականքությունը: Ես այսօր գտնվում եմ մի կարգավիճակում և մի պատասխանատվության մեջ, ես պարտավոր եմ մեր ժողովրդի հետ խոսել և ցույց տալ պատճառահետևանքային կապերը, շղթաները: Եթե ես դա չանեմ, դա նշանակում է, որ ես գիտակցաբար մեր երկիրը տանում եմ դեպի պետականության կորուստ: Ես չեմ կարող դա թույլ տալ»։
Սա շատ ամոթալի հայտարարություն է Հայաստանի կառավարության ղեկավարի կողմից։ Նման պատասխան կարելի էր սպասել Էրդողանից կամ Ալիևից, բայց ոչ Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարից։ Անհավատալի է, որ նույնիսկ Էրդողանն ու Ալիևը նման հակահայկական հայտարարություն չեն արել։
Վերջին հարցը, հավատաք, թե ոչ, հետևյալն էր. «Իրական պատճառը կասե՞ք՝ ինչո՞ւ որոշեցիք սափրվել [մորուքը]»: Փաշինյանը, հավատարիմ մնալով հարցերից խուսափելու իր սովորական գործելակերպին, ասաց. « .... պարզ է, որ պատկերի փոփոխություն է տեղի ունենում .... Ես կարող եմ միայն մի բան ասել, երբ որոշեցի սափրվել, որոշեցի օրը՝ ավագ դստերս ծննդյան օրն եմ դա անելու, չնայած հիմա, որ եթեր գնա, մյուս դուստրերս հարց են դնելու, թե ինչու իր ծննդյան և ոչ մեր ծննդյան օրերին: Աշոտը [որդին] համոզված եմ, որ այդ առումով, ոչ միայն այդ առումով, ամբիցիոզ չէ և այդպիսի հարց չի բարձրացնի»:

• 07-12-2024 13:25:09   | Armenia  |  Politics
The latest example of Pashinyan’s detrimental words is the 90-minute interview he gave to Armenia’s Public Television on November 22, 2024.
The first question was about Pashinyan’s recent firing of six top government officials by sending them a text message on a Sunday evening. The journalist asked him, why did he fire them?
Pashinyan stated that their “dismissals are not personalized but are rather related to systems.” Nevertheless, he said that the fired officials “were doing a good job.” The journalist pointed out that the Prime Minister made no systemic changes, but simply fired the individuals. He explained that these officials had made remarkable systemic improvements, but later, as time passed, they became part of the system. He went on admitting that “a similar thing happens to me too.”
The journalist, Tatev Danielyan, then questioned Pashinyan about his dismissal of the Chairman of the Supreme Judicial Council, Karen Andreasyan, “a body completely independent of the executive branch. It turns out that at the Prime Minister's, so to speak, urging, he decided to submit a resignation letter. Now your opponents say, what is this, if not pressure from one branch of government on the other?”
Pashinyan gave the unconvincing explanation that “there was no urging from the Prime Minister, there was a request from the Prime Minister.” The Journalist responded by saying: “there is a rupture between the statements and actions of the executive branch about an independent judicial system.”
There is no separation among the three branches of the government. Pashinyan single-handedly runs all three branches: the executive, legislative and judiciary. Anyone who deviates from his wishes is fired and replaced. Strangely, this is a man, who speaks about democracy day and night, violates the basic principles of democracy.
Pashinyan then made the mistake of saying the officials he ‘requested’ to resign have two options: “fulfill the request and not to fulfill that request.” The journalist pointed out that if the official refused to resign, there would ‘consequences.’ Pashinyan pleaded ignorance by asking, ‘what consequence?’
When asked if Pashinyan had consulted his advisors before firing the six officials, he proudly replied: “This was a one-person decision.”
The journalist then asked if Pashinyan had requested the resignation of Narek Zeynalyan, a member of the ruling parliamentary bloc. Pashinyan said, yes. Zeynalyan had resigned, but fellow parliamentary member Hovik Aghazaryan has so far refused Pashinyan’s ‘request’ to resign. Pashinyan said: “I hope that my request will not remain unanswered.” Since that request, Aghazaryan has been interrogated several times by the authorities on suspicion of fraudulent activities. This is yet another example of the Prime Minister’s undue interference in the affairs of another branch of the government, the Parliament.
Pashinyan had a lengthy discussion about his persistent efforts to convince Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan to sign what he calls “a peace treaty,” despite the fact that Aliyev has not only shown no interest in signing such a document, but has escalated his demands for further concessions from Armenia. Pashinyan does not seem to understand the difference between the signing of a piece of paper which he calls “a peace treaty,” and actual peace.
However, the biggest gaffe Pashinyan made during his 90-minute interview was equating Aliyev’s demands for a fake “Western Azerbaijan” to replace the Republic of Armenia with Armenian demands for the historical territory of “Western Armenia.”
Without being asked any question on this subject, Pashinyan reluctantly offered: “Let me say one more thing, but OK, I won’t say it.”
But when the journalist urged him to say it, he dropped a major bombshell: “OK. I will say it. We get so upset and take it so hard, consider it a problem, somewhere some people use the term Western Azerbaijan, right? But we say, Western Armenia, don't we think that it irritates some people? Just like we are irritated when they say Western Azerbaijan, the same way when they say Western Armenia, others are irritated. Now again, they will say, the routine treason, the vile scum. Today I am in a situation and in a responsibility, I am obligated to talk with our people and show them the cause-and-effect relationships, chains. If I don't do that, it means that I am consciously leading our country towards the loss of statehood. I cannot allow that.”
This is a very shameful statement by the head of the government of Armenia. One would expect such an answer from Erdogan or Aliyev, but not from Armenia’s leader. Incredibly, even Erdogan and Aliyev have not made such an anti-Armenian statement.
The final question, believe it or not, was: “Can you tell me the real reason why you decided to shave [your beard]?” In keeping with his usual practice of dodging questions, Pashinyan said: “…it is clear that a change in the image is taking place…. I can only say one thing. When I decided to shave, I decided the day: I will do it on my eldest daughter's birthday, although now that this interview goes on the air, my other daughters will ask why on her birthday, not on our birthday? I am convinced that Ashot [his son] is not ambitious in that regard, not only in that regard, and he will not raise such a question.”