• 13-12-2024 13:05:22   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ինչ-որ բան ահավոր սխալ է, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մշտական զիջումներ է անում Ադրբեջանին, մինչդեռ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան  Օլիվիե Դըկոտինյեն պաշտպանում է Հայաստանի շահերը։ Զարմանալիորեն, օտարերկրյա դեսպանն ավելի հայամետ է, քան Հայաստանի վարչապետը։
Երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկնեց իր ստերը գոյություն չունեցող «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին Հայաստանի Հանրապետության փոխարեն, Փաշինյանը խայտառակ կերպով նույնացրեց կեղծ «Արևմտյան Ադրբեջանը» և «Արևմտյան Հայաստանի» համար հայ ժողովրդի պատմական պահանջատիրությունը։ Ֆրանսիայի դեսպանն էր, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 24-ին X սոցիալական ցանցում պատասխանեց Ալիևին. «Միակն ու  անկրկնելին․ Արևմտյան Ադրբեջանը Իրանի 31 նահանգներից մեկն է, որի մայրաքաղաքն ու ամենամեծ քաղաքը Ուրմիան է», մեջբերումներ անելով Վիքիպեդիայից։ Նա կցեց Իրանի քարտեզը, որը ցույց էր տալիս Իրանի Արևմտյան Ադրբեջանի նահանգի գտնվելու վայրը: Գրառումը դիտվել է ավելի քան 93000 անգամ՝ 114 մեկնաբանություններով և 1100 հավանումներով։ «Նեմեսիս Մելքոնյան» կեղծանունով հայը X-ում գովել է Ֆրանսիայի դեսպանին. «Կարո՞ղ եք դառնալ մեր հաջորդ վարչապետը. ներկայինը էթնիկ թուրք է»։ Մի իրանցի պատասխանել է. «Որպես իրանցի»՝ ավելացնելով «OK» ձեռքի նշանը: Ըստ որոշ հայ մեկնաբանների՝ սա ապտակ էր Ալիևին, բայց նաև նախատինք Փաշինյանին։
Նույն օրը Ֆրանսիայի դեսպանը տեղադրեց նաև Երևանի հայտնի Կապույտ մզկիթի լուսանկարը և գրեց. «Հայաստանի պարսկական ժառանգության խորհրդանիշ Երևանի Կապույտ մզկիթի պարտեզներում»։ Այս գրառումը դիտվել է 43000 անգամ՝ 46 մեկնաբանություններով և 660 հավանումներով։ Մինչ ադրբեջանցի մեկնաբանները կեղծորեն պնդել են, որ Կապույտ մզկիթն ադրբեջանական ծագում ունի, շատ ուրիշներ շնորհակալություն հայտնեցին Ֆրանսիայի դեսպանին այս պատմական պարսկական աղոթավայրը ցուցադրելու համար: Հայաստանում Իրանի դեսպանությունն իր երախտագիտությունը հայտնեց Ֆրանսիայի դեսպանին՝ տեղադրելով X-ում. «Կապույտ մզկիթը, որն իրանական արվեստի խորհրդանիշն է, վերջին երեք տասնամյակում կրկին ակտիվացել է որպես Հայաստանում բնակվող մահմեդականների աղոթատեղի ու հավաքատեղի և զբոսաշրջային հետաքրքիր վայր։ Մեծ հաճույք է, որ պահպանվել է նրա դարավոր պարսկական էպիգրաֆիան։ Ո՞վ կարող է կարդալ դրանք...»: Դեսպանությունն այնուհետև ավելացրեց պարսկական գեղագրության մի քանի պատկերներ, որոնք հայտնաբերվել են մզկիթի պատերին:
Մորդեխայ Կեդարը, Ադրբեջանի մի իսրայելցի պնակալեզ, քննարկման մեջ մտնելով, հոդված գրեց Jerusalem Post-ում 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ին՝ «Ֆրանսիայի դեսպանը վրդովմունք է առաջացրել Հայաստանում պարսկական գերիշխանության աջակցության կապակցությամբ» վերնագրով։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան զուտ ադրբեջանամետ քարոզչություն։
Կեդարը գրել է՝ «Ադրբեջանցիները վրդովված են սոցցանցերի այս գրառումներից, քանի որ Երևանի Կապույտ մզկիթը կառուցել են ադրբեջանցիները, և մզկիթը «պարսկական» ներկայացնելու փորձը ցույց է տալիս Ֆրանսիայի աջակցությունը պարսկական գաղութատիրությանը տարածաշրջանում: Ավելին, ադրբեջանցիները զայրացած են Արևմտյան Ադրբեջանը որպես Իրանի մաս ներկայացնելու ֆրանսիացի դիվանագետի փորձից»։ Եթե ադրբեջանցիները վրդովված էին Ֆրանսիայի դեսպանի գրածից, դա Կեդարի ի՞նչ գործն է, եթե, իհարկե, նա չի ակնկալում ինչ-որ բան շահել՝ կամավոր հանդես գալով որպես Ադրբեջանի քարոզիչ:
Կեդարը հայտարարել է, որ հայերը Կապույտ մզկիթը բնութագրել են որպես պարսկական՝ «իրենց երկրից [Հայաստանից] ադրբեջանական ժառանգության բոլոր հետքերը ջնջելու համար»։ Կեդարը անտեսում է այն փաստը, որ ադրբեջանցիներն ավերել են հազարավոր հայկական պատմական հուշարձաններ և եկեղեցիներ Արցախում և Ադրբեջանում։ Ավելի աղաղակող հայտարարություն անելով՝ Կեդարը գրում է, որ պարսիկները «օգտագործել են հայկական ապալեգիտիմացման այս գործողությունները՝ իրենց գաղութային ազդեցությունը Հարավային Կովկասում ընդլայնելու համար»։
Կուտակելով Հայաստանի և Ֆրանսիայի վրա հարձակումները՝ Էլնուր Էնվերօղլուն Azernews կայքում գրել է, որ Ֆրանսիայի դեսպանի գրառումները «բացահայտում են Դըկոտիրնիի պատմության տգիտությունը»։ Էլնուրը նույնիսկ չի կարողացել ճիշտ գրել դեսպանի ազգանունը:
Բնականաբար, Ֆրանսիայի դեսպանը չէր կարող անպատասխան թողնել Կեդարի նման անհեթեթությունները, որի մանկական փաստարկները խայտառակեցին Jerusalem Post-ին։ Դեսպանը պատասխանեց. «Իրո՞ք, պարոն Կեդար: Երևանի Կապույտ մզկիթը կառուցվել է պարսկական տիրապետության տակ՝ պարսկական բնորոշ ոճով: Մի՞թե հռոմեական ջրատարը հռոմեական կոչելն աջակցություն է գաղութատիրությանը»:
Թեև պատճառ չկար, որ Գերմանիայում Ադրբեջանի դեսպան Նասիմի Աղաևը քիթը խոթեր այս հարցում, սակայն իր ողջ կյանքի ընթացքում լինելով ճշմարտության կեղծարար՝ սկսած Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոս լինելու օրերից, գրել է. «Ադրբեջանական գեղեցիկ կապույտ մզկիթը Երևանում։ Կառուցվել է 1766 թվականին Ադրբեջանի կառավարիչ Իրավանի [Երևանի] խանության Հուսեյն Ալի Խանի կողմից։ Հայաստանում պահպանված միակ մզկիթը, մնացած բոլորը (առնվազն 269-ը) ոչնչացվել են։ Ցավոք, Հայաստանը շարունակում է ժխտել Կապույտ մզկիթի ադրբեջանական ինքնությունը»։ «Մերի Հոգինս» օգտատերն իր թվիթում իրավացիորեն պատասխանել է Նասիմիին. «Նկատի ունես պարսկական մզկի՞թը, ստախոս խիար»։
Նասիմին, երևի, մոռացել է, որ մինչև 1918 թվականն Ադրբեջանի նման երկիր գոյություն չուներ: Նույնիսկ այդ ժամանակ Ազգերի լիգայի գլխավոր քարտուղարը մերժել էր Ադրբեջանի դիմումը՝ ճանաչվելու որպես պետություն՝ 1920 թ. պաշտոնական հուշագրում գրելով. «Այս տարածքը, որը զբաղեցնում է 40 հազար քառակուսի մղոն մակերես, կարծես թե նախկինում երբեք պետություն չի եղել, բայց միշտ ընդգրկված է եղել ավելի մեծ խմբերի մեջ՝ մոնղոլական կամ պարսկական, իսկ 1813 թվականից՝ Ռուսական կայսրության մեջ: Ադրբեջան անվանումը, որը ընտրվել է նոր հանրապետության համար, նաև հարևան պարսկական նահանգի անվանումն է»։ Վերջ։
Ալիևն իր մոլեռանդությամբ կարծես թե չի հասկանում, որ կեղծիքի վրա հիմնված իր մշտական հարձակումները Ֆրանսիայի վրա, լավ ավարտ չեն խոստանում Ադրբեջանի համար։ Ֆրանսիան գերտերություն է, իսկ Ադրբեջանը՝ բանանային հանրապետություն, որ նույնիսկ բանան էլ չունի, և ղեկավարվում է անարժեք բռնապետի կողմից․․․

• 13-12-2024 13:05:22   | Armenia  |  Politics
Something is terribly wrong when Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan is making continuous concessions to Azerbaijan, while the French Ambassador to Armenia, Olivier Decottignies, is defending Armenia’s interests. Ironically, a foreign ambassador is more pro-Armenian than the Prime Minister of Armenia.
When Azerbaijan’s President Ilham Aliyev repeated his lie about the non-existent “Western Azerbaijan” as a replacement for the Republic of Armenia, Pashinyan shamefully equated the fake “Western Azerbaijan” with Armenians’ historical demands for “Western Armenia.” It was the French Ambassador who responded to Aliyev on Nov. 24, 2024, on X: “The one and only: Western Azerbaijan is one of the 31 provinces of Iran whose capital and largest city is Urmia,” quoting from Wikipedia. He attached a map of Iran that indicated the location of the Western Azerbaijan province in Iran. The post was viewed over 93,000 times with 114 comments and 1,100 Likes. An Armenian with the pseudonym “Nemesis Melkonian” praised the French Ambassador on X: “Can you become our next prime minister? The current one is ethnically Turkish.” An Iranian replied: “As an Iranian” adding the OK hand sign. This was a slap in the face of Aliyev, but also a rebuke to Pashinyan, according to some Armenian commentators.
On the same day, the French Ambassador also posted a photo of the well-known Blue Mosque in Yerevan and wrote: “In the gardens of the Blue Mosque of Yerevan, emblematic of the Persian heritage of Armenia.” This post was viewed 43,000 times with 46 comments and 660 Likes. While Azeri commentators falsely claimed that the Blue Mosque was of Azerbaijani origin, many others thanked the French Ambassador for featuring this historic Persian place of worship. The Iranian Embassy in Armenia expressed its appreciation to the French Ambassador by posting on X: “The Blue Mosque, a symbol of Iranian art, has been active again in the last three decades as the praying and congregation place of Muslims residing in Armenia and a touristic attraction. A great pleasure that its centuries-old Persian epigraphy has been preserved! Who can read them?” The embassy then added several images of Persian calligraphy found on the walls of the Mosque.
Mordechai Kedar, an Israeli sycophant of Azerbaijan, jumping into the discussion, wrote an article in the Jerusalem Post on December 5, 2024, titled: “France’s ambassador sparks outrage with support for Persian hegemony in Armenia.” This is nothing but pure pro-Azeri propaganda.
Kedar wrote that “The Azerbaijanis are outraged by these social media posts, as the Blue Mosque in Yerevan was built by Azerbaijanis, and trying to portray the mosque as ‘Persian’ demonstrates France’s support for Persian colonialism in the region. Furthermore, the Azerbaijanis are angered at the French diplomat’s attempt to portray West Azerbaijan as part of Iran.” If the Azeris were outraged by what the French Ambassador wrote, why is it any of Kedar’s business, unless he expects to gain something by volunteering to act as a propagandist for Azerbaijan?
Kedar claimed that Armenians have described the Blue Mosque as Persian in order “to erase all traces of Azeri heritage from their country [Armenia].” Kedar is ignoring the fact that Azeris have destroyed thousands of Armenian historic monuments and churches in Artsakh and Azerbaijan. Making an even more outrageous claim, Kedar wrote that Persians “used these Armenian acts of delegitimization in order to expand their colonial influence into the South Caucasus.”
To pile up the attacks on Armenia and France, Elnur Enveroglu wrote on the Azernews website that the French Ambassador’s tweets “revealed Decottirnies' ignorance of history.” Elnur could not even spell the Ambassador’s last name correctly.
Naturally, the French Ambassador could not leave unchallenged such nonsense from Kedar whose childish arguments disgraced the Jerusalem Post. The Ambassador replied: “Seriously, Mr. Kedar? The Blue Mosque in Yerevan was built under Persian rule in typically Persian style. Does calling a Roman aqueduct Roman ‘demonstrates support’ for colonialism?”
Even though there was no reason for Nasimi Aghayev, Azerbaijan’s Ambassador to Germany, to stick his nose in this issue, but being a life-long falsifier of the truth, starting from his days as the Consul General of Azerbaijan in Los Angeles, he wrote: “Beautiful Azerbaijani Blue Mosque in Yerevan. Built in 1766 by Huseyn Ali Khan, Ruler of Azerbaijan Iravan [Yerevan] Khanate. The only surviving mosque in Armenia. All others (at least 269) were destroyed. Regrettably, Armenia continues to deny Blue Mosque’s Azerbaijani identity.” Mary Hogins rightly responded in a tweet to Nasimi: “You mean Persian Mosque, lying khiyar [cucumber]?”
Nasimi must have forgotten that until 1918 there was no such country as Azerbaijan. Even then, the Secretary General 9of the League of Nations rejected Azerbaijan’s application to be recognized as a state by writing in an official memorandum in 1920: “This territory, occupying a superficial area of 40,000 square miles, appears to have never formerly constituted a State, but has always been included in larger groups such as the Mongol or Persian and since 1813 the Russian Empire. The name Azerbaijan which has been chosen for the new Republic is also that of the neighboring Persian province.” Case closed.
In his fanatical zeal, Aliyev doesn’t seem to understand that his constant attacks on France, based on lies, are not going to end well for Azerbaijan. France is a superpower, while Azerbaijan is a banana republic, which does not even have bananas, ruled by a two-bit dictator!