• 13-12-2024 13:05:22   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ինչ-որ բան ահավոր սխալ է, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մշտական զիջումներ է անում Ադրբեջանին, մինչդեռ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան  Օլիվիե Դըկոտինյեն պաշտպանում է Հայաստանի շահերը։ Զարմանալիորեն, օտարերկրյա դեսպանն ավելի հայամետ է, քան Հայաստանի վարչապետը։
Երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկնեց իր ստերը գոյություն չունեցող «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին Հայաստանի Հանրապետության փոխարեն, Փաշինյանը խայտառակ կերպով նույնացրեց կեղծ «Արևմտյան Ադրբեջանը» և «Արևմտյան Հայաստանի» համար հայ ժողովրդի պատմական պահանջատիրությունը։ Ֆրանսիայի դեսպանն էր, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 24-ին X սոցիալական ցանցում պատասխանեց Ալիևին. «Միակն ու  անկրկնելին․ Արևմտյան Ադրբեջանը Իրանի 31 նահանգներից մեկն է, որի մայրաքաղաքն ու ամենամեծ քաղաքը Ուրմիան է», մեջբերումներ անելով Վիքիպեդիայից։ Նա կցեց Իրանի քարտեզը, որը ցույց էր տալիս Իրանի Արևմտյան Ադրբեջանի նահանգի գտնվելու վայրը: Գրառումը դիտվել է ավելի քան 93000 անգամ՝ 114 մեկնաբանություններով և 1100 հավանումներով։ «Նեմեսիս Մելքոնյան» կեղծանունով հայը X-ում գովել է Ֆրանսիայի դեսպանին. «Կարո՞ղ եք դառնալ մեր հաջորդ վարչապետը. ներկայինը էթնիկ թուրք է»։ Մի իրանցի պատասխանել է. «Որպես իրանցի»՝ ավելացնելով «OK» ձեռքի նշանը: Ըստ որոշ հայ մեկնաբանների՝ սա ապտակ էր Ալիևին, բայց նաև նախատինք Փաշինյանին։
Նույն օրը Ֆրանսիայի դեսպանը տեղադրեց նաև Երևանի հայտնի Կապույտ մզկիթի լուսանկարը և գրեց. «Հայաստանի պարսկական ժառանգության խորհրդանիշ Երևանի Կապույտ մզկիթի պարտեզներում»։ Այս գրառումը դիտվել է 43000 անգամ՝ 46 մեկնաբանություններով և 660 հավանումներով։ Մինչ ադրբեջանցի մեկնաբանները կեղծորեն պնդել են, որ Կապույտ մզկիթն ադրբեջանական ծագում ունի, շատ ուրիշներ շնորհակալություն հայտնեցին Ֆրանսիայի դեսպանին այս պատմական պարսկական աղոթավայրը ցուցադրելու համար: Հայաստանում Իրանի դեսպանությունն իր երախտագիտությունը հայտնեց Ֆրանսիայի դեսպանին՝ տեղադրելով X-ում. «Կապույտ մզկիթը, որն իրանական արվեստի խորհրդանիշն է, վերջին երեք տասնամյակում կրկին ակտիվացել է որպես Հայաստանում բնակվող մահմեդականների աղոթատեղի ու հավաքատեղի և զբոսաշրջային հետաքրքիր վայր։ Մեծ հաճույք է, որ պահպանվել է նրա դարավոր պարսկական էպիգրաֆիան։ Ո՞վ կարող է կարդալ դրանք...»: Դեսպանությունն այնուհետև ավելացրեց պարսկական գեղագրության մի քանի պատկերներ, որոնք հայտնաբերվել են մզկիթի պատերին:
Մորդեխայ Կեդարը, Ադրբեջանի մի իսրայելցի պնակալեզ, քննարկման մեջ մտնելով, հոդված գրեց Jerusalem Post-ում 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ին՝ «Ֆրանսիայի դեսպանը վրդովմունք է առաջացրել Հայաստանում պարսկական գերիշխանության աջակցության կապակցությամբ» վերնագրով։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան զուտ ադրբեջանամետ քարոզչություն։
Կեդարը գրել է՝ «Ադրբեջանցիները վրդովված են սոցցանցերի այս գրառումներից, քանի որ Երևանի Կապույտ մզկիթը կառուցել են ադրբեջանցիները, և մզկիթը «պարսկական» ներկայացնելու փորձը ցույց է տալիս Ֆրանսիայի աջակցությունը պարսկական գաղութատիրությանը տարածաշրջանում: Ավելին, ադրբեջանցիները զայրացած են Արևմտյան Ադրբեջանը որպես Իրանի մաս ներկայացնելու ֆրանսիացի դիվանագետի փորձից»։ Եթե ադրբեջանցիները վրդովված էին Ֆրանսիայի դեսպանի գրածից, դա Կեդարի ի՞նչ գործն է, եթե, իհարկե, նա չի ակնկալում ինչ-որ բան շահել՝ կամավոր հանդես գալով որպես Ադրբեջանի քարոզիչ:
Կեդարը հայտարարել է, որ հայերը Կապույտ մզկիթը բնութագրել են որպես պարսկական՝ «իրենց երկրից [Հայաստանից] ադրբեջանական ժառանգության բոլոր հետքերը ջնջելու համար»։ Կեդարը անտեսում է այն փաստը, որ ադրբեջանցիներն ավերել են հազարավոր հայկական պատմական հուշարձաններ և եկեղեցիներ Արցախում և Ադրբեջանում։ Ավելի աղաղակող հայտարարություն անելով՝ Կեդարը գրում է, որ պարսիկները «օգտագործել են հայկական ապալեգիտիմացման այս գործողությունները՝ իրենց գաղութային ազդեցությունը Հարավային Կովկասում ընդլայնելու համար»։
Կուտակելով Հայաստանի և Ֆրանսիայի վրա հարձակումները՝ Էլնուր Էնվերօղլուն Azernews կայքում գրել է, որ Ֆրանսիայի դեսպանի գրառումները «բացահայտում են Դըկոտիրնիի պատմության տգիտությունը»։ Էլնուրը նույնիսկ չի կարողացել ճիշտ գրել դեսպանի ազգանունը:
Բնականաբար, Ֆրանսիայի դեսպանը չէր կարող անպատասխան թողնել Կեդարի նման անհեթեթությունները, որի մանկական փաստարկները խայտառակեցին Jerusalem Post-ին։ Դեսպանը պատասխանեց. «Իրո՞ք, պարոն Կեդար: Երևանի Կապույտ մզկիթը կառուցվել է պարսկական տիրապետության տակ՝ պարսկական բնորոշ ոճով: Մի՞թե հռոմեական ջրատարը հռոմեական կոչելն աջակցություն է գաղութատիրությանը»:
Թեև պատճառ չկար, որ Գերմանիայում Ադրբեջանի դեսպան Նասիմի Աղաևը քիթը խոթեր այս հարցում, սակայն իր ողջ կյանքի ընթացքում լինելով ճշմարտության կեղծարար՝ սկսած Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոս լինելու օրերից, գրել է. «Ադրբեջանական գեղեցիկ կապույտ մզկիթը Երևանում։ Կառուցվել է 1766 թվականին Ադրբեջանի կառավարիչ Իրավանի [Երևանի] խանության Հուսեյն Ալի Խանի կողմից։ Հայաստանում պահպանված միակ մզկիթը, մնացած բոլորը (առնվազն 269-ը) ոչնչացվել են։ Ցավոք, Հայաստանը շարունակում է ժխտել Կապույտ մզկիթի ադրբեջանական ինքնությունը»։ «Մերի Հոգինս» օգտատերն իր թվիթում իրավացիորեն պատասխանել է Նասիմիին. «Նկատի ունես պարսկական մզկի՞թը, ստախոս խիար»։
Նասիմին, երևի, մոռացել է, որ մինչև 1918 թվականն Ադրբեջանի նման երկիր գոյություն չուներ: Նույնիսկ այդ ժամանակ Ազգերի լիգայի գլխավոր քարտուղարը մերժել էր Ադրբեջանի դիմումը՝ ճանաչվելու որպես պետություն՝ 1920 թ. պաշտոնական հուշագրում գրելով. «Այս տարածքը, որը զբաղեցնում է 40 հազար քառակուսի մղոն մակերես, կարծես թե նախկինում երբեք պետություն չի եղել, բայց միշտ ընդգրկված է եղել ավելի մեծ խմբերի մեջ՝ մոնղոլական կամ պարսկական, իսկ 1813 թվականից՝ Ռուսական կայսրության մեջ: Ադրբեջան անվանումը, որը ընտրվել է նոր հանրապետության համար, նաև հարևան պարսկական նահանգի անվանումն է»։ Վերջ։
Ալիևն իր մոլեռանդությամբ կարծես թե չի հասկանում, որ կեղծիքի վրա հիմնված իր մշտական հարձակումները Ֆրանսիայի վրա, լավ ավարտ չեն խոստանում Ադրբեջանի համար։ Ֆրանսիան գերտերություն է, իսկ Ադրբեջանը՝ բանանային հանրապետություն, որ նույնիսկ բանան էլ չունի, և ղեկավարվում է անարժեք բռնապետի կողմից․․․

13-12-2024 13:05:22 | Армения | Политика
Что-то ужасно неправильное происходит, когда премьер-министр Армении Никол Пашинян идет на постоянные уступки Азербайджану, а посол Франции в Армении Оливье Декотинье защищает интересы Армении. Удивительно, но факт - иностранный посол настроен более проармянски, чем премьер-министр Армении.
Когда президент Азербайджана Ильхам Алиев повторил свою ложь о несуществующем «Западном Азербайджане» на месте территории Республики Армения, премьер-министр Армении Пашинян позорно уровнял фальшивый «Западный Азербайджан» с историческими претензиями армянского народа на «Западную Армению» (регион исторической Армении, ныне оккупированный турками).
24 ноября 2024 года именно посол Франции достойно ответил Алиеву в социальной сети X, процитировав Википедию: «Единственный и неповторимый Западный Азербайджан — это одна из 31 провинции Ирана, столица и крупнейший город которой - Урмия». Посол также приложил карту Ирана, показывающую расположение иранской провинции Западный Азербайджан. Пост был просмотрен более 93 000 раз, получил 114 комментариев и 1100 лайков. Армянин под псевдонимом «Немезида Мелконян» похвалил французского посла в X: «Сможете ли вы стать нашим следующим премьер-министром? Нынешний — этнический турок». Пост французского посла поддерживали и иранские пользователи. По мнению некоторых армянских комментаторов, этот пост был не только пощечиной Алиеву, но и упреком Пашиняну.
В тот же день посол Франции также опубликовал фотографию знаменитой Голубой мечети в Ереване и написал: «В садах Голубой мечети - символа персидского наследия в Армении». Этот пост был просмотрен 43 000 раз, получил 46 комментариев и 660 лайков. Хотя азербайджанские комментаторы ложно утверждали, что Голубая мечеть имеет азербайджанское происхождение, многие другие поблагодарили посла Франции за показ этого исторического персидского храма Посольство Ирана в Армении выразило благодарность послу Франции, разместив сообщение в соцсети: «Голубая мечеть, которая является символом иранского искусства, за последние три десятилетия вновь стала активным местом молитвы и сбора мусульман, живущих в Армении, а также интересным туристическим направлением. Огромное удовольствие, что сохранилась его многовековая персидская эпиграфика...». Затем посольство добавило несколько изображений персидской каллиграфии, найденных на стенах мечети.
Мордехай Кедар, израильский автор из Азербайджана, включился в дискуссию и 5 декабря 2024 года написал в «Джерузалем Пост» статью под названием «Посол Франции вызвал возмущение своей поддержкой персидской гегемонии в Армении». Это было не чем иным, как чистой проазербайджанской пропагандой.
Кедар написал: «Азербайджанцы возмущены этими сообщениями в социальных сетях, потому что Голубая мечеть в Ереване была построена азербайджанцами, а попытка представить мечеть как «персидскую» показывает поддержку Францией персидского колониализма в регионе. Более того, азербайджанцы недовольны французским дипломатом за то, что он представлял Западный Азербайджан как часть Ирана». Если азербайджанцы были расстроены тем, что написал посол Франции, какое до этого дело Кедару, если он, конечно, не рассчитывает что-то получить, вызвавшись выступить в роли пропагандиста Азербайджана?
Кедар также заявил, что армяне охарактеризовали Голубую мечеть как персидскую, чтобы «стереть все следы азербайджанского наследия из своей страны [Армении]». Кедар игнорирует тот факт, что азербайджанцы разрушили тысячи армянских исторических памятников и церквей в Арцахе и Азербайджане. Делая еще более возмутительное заявление, Кедар пишет, что персы «использовали эти акты делегитимации Армении для расширения своего колониального влияния на Южном Кавказе». Обобщая нападки на Армению и Францию, Эльнур Энвероглу написал на сайте Azernews, что записи французского посла "выявляют незнание истории Дкотьерни". Эльнур даже не смог правильно написать фамилию посла.
Естественно, французский посол не мог оставить без ответа такую чушь Мордехая Кедара, чьи детские доводы позорят «Джерузалем Пост». Посол ответил: «Правда, г-н Кедар? Голубая мечеть в Ереване была построена под властью Персии и в персидском стиле. Является ли в связи с этим обозначение римского акведука как римского поддержкой римского колониализма?»
Хотя у посла Азербайджана в Германии Насими Агаева не было причин совать свой нос в этот вопрос, но будучи фальсификатором истины на протяжении всей своей жизни, начиная с тех времен, когда он был генеральным консулом Азербайджана в Лос-Анджелесе, он написал: «Красивая азербайджанская голубая мечеть в Ереване. Она была построена в 1766 году азербайджанским правителем Иреванского [Ереванского] ханства Гусейном Али-ханом. Единственная сохранившаяся мечеть в Армении, все остальные (не менее 269) были разрушены. «К сожалению, Армения продолжает отрицать азербайджанскую идентичность Голубой мечети». Пользователь «Мэри Хогинс» справедливо ответила Насими в своем твите: «Ты имеешь в виду персидскую мечеть, лжец?»
Насими, вероятно, забыл, что такой страны, как Азербайджан, не было до 1918 года. Уже тогда генеральный секретарь Лиги Наций отклонил заявку Азербайджана на признание государства, в 1920 году объявив официальный меморандум: «Эта территория, занимающая площадь в 40 000 квадратных миль, по-видимому, никогда не была государством, но всегда входила в состав более крупных групп, монгольских или персидских, а с 1813 г. находится в составе Российской империи. Название Азербайджан, выбранное для новой республики, является также названием соседней персидской провинции». Вот и все.
Алиев со своим фанатизмом, похоже, не понимает, что его постоянные нападки на Францию, основанные на лжи, не сулят Азербайджану ничего хорошего. Франция для Азербайджана — сверхдержава, а Азербайджан — банановая республика, у которой нет даже бананов и которой правит никчемный диктатор...