• 08-01-2025 13:20:23   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Kaspersky Digital Footprint Intelligence-ի թիմը 2023-ի հունվարից 2024-ի սեպտեմբեր վերլուծել է դարքնետի ֆորումներում և Telegram-ի ստվերային ալիքներում խոցելիությունների էքսպլոյտների գնման և վաճառքի 547 հայտարարություն։ Պարզվել է, որ դրանց կեսը (51%) շահագործում է զրոյական և առաջին օրվա խոցելիությունները, իսկ մեկ էքսպլոյտի արժեքը կարող է հասնել միջինը 100 հազար ԱՄՆ դոլարի:
Էքսպլոյտները գործիքներ են, որոնք չարագործներն օգտագործում են տարբեր ծրագրերի խոցելիությունները շահագործելու համար՝ նպատակ ունենալով կատարել անօրինական գործողություններ, ինչպիսիք են չարտոնված հասանելիության ստացումը կամ տվյալների գողությունը: Զրոյական օրվա էքսպլոյտները թիրախավորում են համակարգերում նախկինում չբացահայտված խոցելիությունները, իսկ առաջին օրվա էքսպլոյտները՝ այն համակարգերը, որոնց խոցելիությունների համար շտկումներ կան, բայց տեղադրված չեն:
«Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնում է, որ դարքնետում առաջարկվում է տարբեր տեսակի էքսպլոյտների լայն շրջանակ։
Ամենատարածվածը հետևյալ երկու խոցելիությունների համար նախատեսված էքսպլոյտներն են. RCE (Remote Code Execution), որը գրոհողներին թույլ է տալիս հեռավար կոդ գործարկել, և LPE (Local Privilege Escalation), որն  ընդլայնում է չարագործների հնարավորությունները գրոհի ենթարկվող համակարգում: Ըստ վերլուծված ավելի քան 20 հայտարարությունների՝ RCE էքսպլոյտները վաճառվում են միջինը 100 հազար դոլարով, իսկ LPE էքսպլոյտները՝ 60 հազար դոլարով: RCE խոցելիությունները համարվում են ավելի վտանգավոր, քանի որ դրանք չարագործներին թույլ են տալիս վերահսկողություն ստանալ համակարգի կամ դրա բաղադրիչների, ինչպես նաև գաղտնի տվյալների նկատմամբ:
«Ամենապահանջված և թանկ էքսպլոյտները թույլ են տալիս իրականացնել կիբեռգրոհներ, որոնք էական շահույթ են բերում կորպորատիվ տեղեկատվության գողության կամ կազմակերպություններին լրտեսելու հետևանքով: Էքսպլոյտների շուկայում ակտիվության գագաթնակետերն անկանխատեսելի են, և դրանք դժվար է կապակցել կոնկրետ իրադարձությունների հետ:
Հետաքրքական է, որ մայիսին դարքնետում վաճառվել է վերլուծված ժամանակահատվածի ամենաթանկ էքսպլոյտներից մեկը՝ ենթադրաբար Microsoft Outlook-ի զրոյական օրվա խոցելիության համար, որի գինը կազմել է գրեթե երկու միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Ընդհանուր առմամբ, էքսպլոյտների շուկան մնում է կայուն, ուստի կիբեռանվտանգության միջոցները, ինչպիսիք են կանոնավոր թարմացումը և թվային ակտիվների մոնիտորինգը դարքնետում, մնում են առանցքային»,- մեկնաբանում է Kaspersky Digital Footprint Intelligence-ի ավագ վերլուծաբան Աննա Պավլովսկայան։
Խոցելիությունների և էքսպլոյտների օգտագործման հետ կապված կիբեռսպառնալիքներին դիմակայելու վերաբերյալ «Կասպերսկի» ընկերության խորհուրդներն՝  այստեղ:

08-01-2025 13:20:23 | Армения | Новости науки и технологии
Команда Kaspersky Digital Footprint Intelligence за период с января 2023 года по сентябрь 2024 года проанализировала 547 объявлений о покупке и продаже эксплойтов к уязвимостям на форумах в даркнете и теневых каналах в Telegram.
Выяснилось, что половина из них (51%) эксплуатирует уязвимости нулевого и первого дня, а стоимость одного эксплойта может достигать в среднем 100 тысяч долларов США.
Эксплойты — это инструменты, которые злоумышленники используют для эксплуатации уязвимостей в различных программах с целью совершить незаконные действия, такие как получение несанкционированного доступа или кража данных. Эксплойты нулевого дня нацелены на ранее не выявленные в системах уязвимости, а эксплойты первого дня — на системы, где находятся уязвимости, для которых патчи есть, но не установлены.
«Лаборатория Касперского» сообщает, что в даркнете предлагается широкий спектр различных типов эксплойтов. Два наиболее распространённых — это эксплойты для уязвимостей: RCE (Remote Code Execution), который позволяет атакующим удалённо выполнять код, и LPE (Local Privilege Escalation), расширяющий возможности злоумышленников в атакуемой системе. Было проанализировано более 20 объявлений, эксплойты RCE продаются в среднем за 100 тысяч долларов, а эксплойты LPE — за 60 тысяч долларов. Уязвимости RCE считаются более опасными, поскольку позволяют злоумышленникам получить контроль над системой или её компонентами, а также над конфиденциальными данными.
«Наиболее востребованные и дорогие эксплойты позволяют осуществлять кибератаки, которые приносят существенную прибыль вследствие кражи корпоративной информации или шпионажа за организациями. Пики активности на рынке эксплойтов непредсказуемы, и их сложно привязать к конкретным событиям. Интересно, что в мае в даркнете был продан один из самых дорогих эксплойтов за анализируемый период — предположительно для уязвимости нулевого дня в Microsoft Outlook, цена которого составила почти два миллиона долларов США. В целом рынок эксплойтов остаётся стабильным, поэтому остаются ключевыми такие меры кибербезопасности, как регулярное обновление и мониторинг цифровых активов в даркнете», — комментирует Анна Павловская, старший аналитик Kaspersky Digital Footprint Intelligence.
Рекомендации «Лаборатория Касперского» по противостоянию киберугрозам, связанным с использованием уязвимостей и эксплойтов – здесь.
«Лаборатория Касперского» — международная компания, работающая в сфере информационной безопасности и цифровой приватности с 1997 года. На сегодняшний день компания защитила более 1 миллиарда устройств от массовых киберугроз и целенаправленных атак, а накопленные ей знания и опыт последовательно трансформируются в инновационные решения и услуги для защиты бизнеса, критически важной инфраструктуры, государственных органов и рядовых пользователей по всему миру. Обширное портфолио «Лаборатории Касперского» включает в себя передовые технологии для защиты конечных устройств, ряд специализированных продуктов и сервисов, а также кибериммунные решения для борьбы со сложными и постоянно эволюционирующими киберугрозами. Мы помогаем 200 тысячам корпоративных клиентов во всём мире защищать самое ценное для них. Подробнее на www.kaspersky.ru.