Ներքին ցեղասպանություն Հայաստանում Մաս կամ Մեծն Մերգելյանը և պաշտոնյաների խավարամտությունը
Եթե ​​այսպես շարունակվի, ապա իշխանության ու ընդդիմության բոլոր ջանքերը, բնակչության տարբեր շերտերի, բոլոր տեսակի քաղաքագետների ու մամուլի ներկայացուցիչների ջանքերն ապարդյուն կլինեն՝ Հայաստանը կկործանվի։
Պատճառը կլինի կյանքի ամենահիմնական կանոնի անտեսումը՝ կադրերն են որոշում ամեն ինչ: Սա բազմաթիվ կանոններից մեկը չէ պարզապես: Այն որոշում է ամեն ինչ երկրի կյանքի ու գործունեության մեջ, որոշում է երկրի առաջընթացը կամ հետադիմությունը, բարգավաճումը կամ կործանումը։
Հենց այդ կանոնն է հրեշավոր կերպով անտեսվում թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության կողմից։
Հայաստանում գիտնականների մակարդակի անտեսումն իրականացվում օրենսդրական մակարդակում։
Բանն այն է, որ նախարարությունը և կրթության ու գիտության հանձնաժողովը 2023 թվականի վերջում առաջարկել է ապրել նոր կանոններով։ Այդ առաջարկի մեջ ես նկատել եմ վեց հայեցակարգային սխալ՝ տես https://nt.am/ru/news/332897/: Մտամուխ եղեք՝ վե՛ց հայեցակարգային սխալ։ Պարզվեց, որ մեր քննադատությունը հասավ բոլորին՝ վարչապետի գրասենյակ, նախարարություն, հանձնաժողով։ Ավելին, դա հանգեցրեց նրան, որ նույնիսկ Փաշինյանը խոստովանեց, որ հանձնաժողովի ներկայացրած նախագծում լուրջ թերություններ կան։
Թվում էր, թե միակ խելամիտ տարբերակը այդ քննադատության հրապարակային քննարկումն էր։ Չքննարկեցին։ Ավելին, կառավարությունն արդեն 2025 թվականին հաստատել է, որ իր իսկ կողմից թերի ճանաչված 2023 թվականի առաջարկը, այս տարի կյանքի կկոչվի։ Միաժամանակ Փաշինյանը մի միտք հայտնեց (կառավարության նիստում), որը կարելի է վերաձևակերպելայսպես՝ այո, նախագիծը վատն է, բայց կյանքն ամեն ինչ իր տեղը կդնի։
Չի դնի:
Կոմիտեի նախագիծն այնքան անհեթեթ է, գիտության համար ցեղասպան, որ պետք է անհապաղ դադարեցվի:
Ակնառու ցույց տալու համար, թե որքանով է ցեղասպան այդ ամենը, բացատրեմ օրինակներով։
Ս.Ն. Մերգելյան՝ խորհրդային և հայ գիտության պարծանք, լեգենդար մաթեմատիկոս, ԽՍՀՄ ամենաերիտասարդ գիտությունների դոկտոր, Հայաստանում ինստիտուտի հիմնադիր (որը ժողովուրդն նրա անունով է կոչում) և այլն, և այլն։ Նա ուներ երեսունից ոչ ավելի զուտ գիտական ​​հրապարակում։
Այսինքն, նա երկու տարին մեկ հրապարակել է միջինը մեկ աշխատանք։ Այժմ տեսնենք, թե ինչպես կգնահատվեր Մերգելյանը, Հայոցյանի (հանձնաժողովի նախագահ) հորինած, Անդրեասյանի (նախարար) 2023թ.-ին հաստատած և 2025թ.-ին Փաշինյանի կողմից որպես «կյանքի կանոն» որակված, գնահատման նոր համակարգում։ Այսպես ուրեմն, Հայոցյան-Անդրեասյան այսօրվա համակարգում (նախագծում) Մերգելյանը կարող էր լինել միայն լաբորանտ (նույնիսկ ոչ կրտսեր գիտաշխատող):
Մեկ այլ օրինակ։ Ակադեմիկոս Ն.ՈՒ. Առաքելյանը, ով աշխարհահռչակ խնդիր լուծեց, Հայաստանից միակը, ով պլենար դասախոսություն ունեցավ մաթեմատիկոսների համաշխարհային կոնգրեսում, համալսարանի ռեկտորը, ակադեմիայի բաժնի ակադեմիկոս քարտուղարը տարեկան միջինը մեկ հոդվածից քիչ էր գրում։ Դա նշանակում է, որ Հայոցյան-Անդրեասյան համակարգում նա այսօր կարող էր լինել ոչ ավելի, քան կրտսեր գիտաշխատող։ Նմանատիպ օրինակները շատ են։
Ուղեղը պարզապես հրաժարվում է հասկանալ Հայոցյանի և Անդրեասյանի նման «օրինաստեղծությունը», որտեղ գիտության և բարոյականության նվազագույն ըմբռնում անգամ չկա։
Ինչպիսի՞ հրեշ պետք է լինես, որ առաջարկես մի համակարգ, որտեղ Մերգելյանի ու Առաքելյանի նման հանճարները վերջին տեղերն են զբաղեցնում։
Գիտնականներին կամ գիտական ​​աշխատությունները գնահատելու միակ չափանիշը նույն կամ ավելի բարձր մակարդակի մասնագետների կարծիքն է։ Մնացածը խարդավանք է։
Եվ միայն պատկերացրեք, որ Հայոցյան-Անդրեասյան ամբողջ համակարգում ոչ մի խոսք չկա հիմնական (և միակ) չափանիշի մասին։Արդեն չգիտեմ ինչպես ընդգծել այդ իրավիճակի անհեթեթությունը։
Ակնհայտ է, որ գիտնականների գնահատման ցանկացած ճիշտ («ոչ սատանայական») համակարգում Մերգելյանն ու Առաքելյանը պետք է լինեն հիերարխիայի ամենաբարձր մակարդակի վրա՝ չէ որ նրանք են մեծարվել ականավոր գործիչների (համաշխարհային կարգի) կողմից։
Իսկ այս համակարգում Մերգելյանն ու Առաքելյանը իսպառ բացակայում են։Հայոցյան - Անդրեասյանն ուղղակի ջնջել են նրանց գիտությունից։
Ինչպես միշտ, քննադատությունից հետո առաջարկություններ եմ անում։
Բազմիցս գրել եմ, թե ինչպես կարելի է որոշել գիտնականների վարկանիշները։
Հիմա հակիրճ կկրկնեմ առաջարկս՝ գիտնականների վարկանիշների գնահատման համակարգը։Այն նախկինում շարադրվել է իմ բազմաթիվ հրապարակումներում:Դրանք կարելի է նաև ներկայացնել որպես սկզբունքներ։Ներկայացնենք դրանցից մի քանիսը:
Սկզբունք 1։ Գիտնականների մասին բոլոր տվյալները վերցվում են գիտական ​​տեղեկատվության պաշտոնական աղբյուրներից:
Դա պետք է լինի անսասան կանոն՝ հակառակ դեպքում գործ կունենանք ստի, փաստերի խեղաթյուրման հետ տեղերում։Ի դեպ, Փաշինյանն ինքը արդեն հասկացել և բարձրաձայնել է այդ մասին։
Սկզբունք 2։ Գիտնականների վարկանիշները որոշելու ցանկացած ճիշտ համակարգ պետք է բաղկացած լինի երկու մասից՝առաջին մասը պետք է հաշվի առնի ֆորմալ տվյալները (օրինակ՝ հոդվածների քանակը), երկրորդ մասը պետք է հաշվի առնի հայտնի մասնագետների կարծիքը տվյալ գիտնականի մասին (օրինակ՝ տեսություն է մշակել կամ լուծել է ականավոր խնդիր):Ընդ որում, երկրորդ մասի յուրաքանչյուր տվյալ պետք է ավելի նշանակալից լինի, քան առաջին մասի տվյալները։
Ըստ այդմ, լաբորանտից մինչև գլխավոր գիտաշխատող աստիճանավորումները կհամալրվեն ավելի բարձր աստիճանավորումներով՝ գիտնականը լուծեց ականավոր խնդիր, ստեղծեց տեսություն և այլն։
Նկատեք, որ Հայոցյան-Անդրեասյան համակարգում հաշվի են առնվում միայն հրապարակումները:Հասկացեք, որ հազարավոր հրապարակումները (միասին վերցրած) չեն վերածվում տեսության կամ ականավոր արդյունքի:Դա նշանակում է, որ այս համակարգում ականավորները կարող են պարզապես փոշիացվել:
Մինչդեռ իմ առաջարկած համակարգում Մերգելյաններն ու Առաքելյանները միշտ կլինեն առաջին հորիզոնականներում։
Սկզբունք 3. Անհրաժեշտ է որդեգրել ճիշտ համակարգ և դրա հիման վրա որոշել բոլոր գիտնականների վարկանիշները՝ վերլուծելով ցանկացած գիտնականի գործունեությունը, հաշվի առնելով նրա կատարած աշխատանքը ամբողջ կյանքի ընթացքում:
Դրանով մենք հիերարխիա ենք սահմանում՝ այս մեկը գիտաշխատող է, մյուսը առաջատար գիտաշխատող, նա ականավոր գիտնական, իսկ նա «գեր ականավոր» գիտնական (ինչպես, օրինակ, Մերգելյանը):
Գիտնականների հիերարխիա հաստատելով, շատ հարցեր կարելի է հեշտությամբ լուծել։Օրինակ, ստեղծել բոլոր տեսակի խորհուրդներ և հանձնաժողովներ կամ նորացված գիտությունների ակադեմիա, ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող գիտնականների ներառնելով:Ավելորդ չէ նշել, որ դրանք կլինեն ամենաազնիվ կառույցները, որտեղ կընդգրկվեն լավագույններից լավագույնները։Նման ազնիվ համակարգ հետխորհրդային տարածքում կհաստատվի առաջին անգամ։
Իհարկե, հարց կառաջանա՝ ի՞նչ անել ականավոր գիտնականների հետ, եթե դադարել են ակտիվ աշխատել։
Հարցը լուծվում է շատ պարզ։
Սկզբունք 4։ Ակտիվ աշխատանքը դադարեցրած ականավորները պահպանում են իրենց կարգավիճակը, բայց դադարում են նույն չափով վարձատրվել:Պետությունը կարող է նրանց ներառել տարբեր խորհուրդներում, նորացված ակադեմիա ձևավորելու համար կամ օգտվել նրանց գիտելիքներից (որպես խորհրդատուներ):Գեներալին չի կարելի աստիճանազրկել մինչև զինվոր։
Կարծում եմ, որ 2026 թվականի ընտրությունների ժամանակ Փաշինյանի իշխանությանը ուղղված ամենամեծ մեղադրանքը լինելու է գիտության մեջ Հայոցյան-Անդրեասյան ապուշ համակարգի ստեղծումը։Դրանից խուսափելու համար Փաշինյանին շտապ անհրաժեշտ է գիտության մեջ գոնե ընդունելի համակարգ ստեղծել։Գոնե շտկել Հայոցյան-Անդրեասյան համակարգի հրեշավոր կոպիտ սխալները։
Դա անելու համար բավական է կամ ընդունել իմ առաջարկած համակարգը (արդեն տասն անգամ հրապարակված), կամ անմիջապես սկսել այդ համակարգի հանրային քննարկում։

Часть 3: великий Мергелян и мракобесие чиновников
Если так продолжится, то все усилия властей и оппозиции, усилия различных слоев населения, усилия всякого рода политологов, представителей прессы будут напрасны: Армения погибнет.
Виной будет игнорирование самого первичного правила жизни: кадры решают все. Это не просто одно из многих правил. Оно определяет все в жизнедеятельности страны, определяет прогресс страны или ее отставание, определяет благоденствие страны или ее уничтожение.
Именно это правило игнорировано чудовищным образом и властями, и оппозицией.
В сфере науки в Армении игнорирование уровня ученых осуществляется на законодательном уровне.
Дело в том, что министерство и Комитет по образованию и науке предложили нам жить по новым правилам в конце 2023 года. Я отметил шесть концептуальных ошибок в этом предложении: смотри https://nt.am/ru/news/332897/. Вдумайтесь: шесть концептуальных ошибок! Оказалось так, что наша критика достигла всех: и в аппарат премьера, и в министерство, и в Комитете. Более того это привело к тому, что даже Пашинян признал, что есть серьезные недостатки в представленном Комитетом проекте.
Казалось бы, единственный разумный вариант заключался в том, что эту критику нужно было публично обсудить. Не обсудили. Хуже того. Правительство уже в 2025 году подтвердило, что им же самим признанное дефективным предложение 2023 года будет внедрено в жизнь в этом году. При этом Пашинян выразил мысль (на заседании правительства), которую можно перефразировать так: да, проект плохой, но жизнь, сама все поставит на свои места.
Не поставит.
Проект Комитета настолько абсурдный, геноцидальный для науки, что его нужно немедленно остановить.
Чтобы наглядно продемонстрировать насколько все это геноцидально, поясню на примерах.
С.Н. Мергелян - гордость советской и армянской науки, легендарный математик, самый молодой доктор наук в СССР, основатель института в Армении (который народ называет его именем) и так далее и так далее. Чисто научных публикаций у него было не более тридцати.
То есть он публиковал в среднем одну работу в течение двух лет. Теперь посмотрим, как оценили бы Мергеляна в новой системе оценок придуманном Айоцяном (председателв комитета), подтвежденным Андреасяном (министр) и утвержденным в 2023-ем и в в 2025-ом году, как “правило жизни” Пашиняном. Так вот в сегодняшней системе (проекте) Айоцяна - Андреасяна, Мергелян мог бы быть только лаборантом (даже не младшим научным сотрудником).
Другой пример. Академик Н.У. Аракелян решивший всемирно известную задачу, единственный из Армении имевший пленарную лекцию на всемирном конгрессе математиков, ректор Университета, Академик секретарь отделения Академии писал в среднем меньше одной статьи в год. Это значит, что в системе Айоцяна – Андреасяна он мог бы быть сегодня не более чем младшим научным сотрудником. Есть множество подобных примеров.
Просто мозг взрывается от подобного “законотворчества” Айоцяна – Андреасяна, где нет даже мизерного понимания науки и морали.
Каким же чудовищем надо быть, чтобы предложить систему, в которой гении как Мерегелян и Аракелян занимают последние места!?
Единственным критерием оценки ученых или научных работ является мнение специалистов того же или более высокого уровня.Все остальное от лукавого.
И вот представьте себе, что во всей системе Айоцяна – Андреасяна нет ни одного слова о главном (и единственном) критерии. Я уже не знаю, как подчеркнуть абсурдность данной ситуации.
Очевидно, что в любой правильной (“не сатанинской”) системе оценки ученых, Мергелян и Аракелян должны стоять на самой высшей ступени иерархии: ведь именно они имеют самые лестные отзывы от корифеев (мирового класса).
И вот в этой системе Мергелян и Аракелян полностью отсутствут. Айоцян – Андреасян попросту стерли их из науки.
Как всегда, после критики я даю рекомендации.
Уже много раз писал о том, как определить рейтинги ученых.
Сейчас вкратце повторю мое предложение- систему оценки рейтингов ученых. Она изложена ранее во многих моих публикациях. Их можно изложить также как принципы. Изложим некоторые из них.
Принцип 1. Все данные об ученых берутся из официальных источников научной информации.
Это должно быть незыблемым правилом: иначе мы будем иметь дело с ложью, с передергиванием фактов на местах. Кстати, этот пункт уже понял и озвучил сам Пашинян
Принцип 2. Всякая правильная система, определяющая рейтинги ученых должна состоять из двух частей: е первой части должен быть учет формальных данных (как количество статей), во второй части должны учитываться мнения известных специалистов о данном ученом (например, построил теорию или решил выдающуюся задачу). Притом каждое из данных во второй части должно быть более значимым, чем данные в первой части.
Соответственно градации от лаборанта до главного научного сотрудника будут дополнены более высокими градациями: ученый решил выдающуюся задачу, создал теорию и так далее.
Заметьте в системе Айоцян – Андреасян учитываются только публикации. Поймите, что тысячи публикаций (вместе взятые) не преврашаются в теорию или выдающийсв результат. Это значит, что в этой системе выдающиеся могут быть попросту стерты в порошок.
В то время как в предложенной мною системе Мергеляны, Аракеляны всегда окажутся в топовой позиции.
Принцип 3. Нужно принять правильную систему и определить на ее основе рейтинги всех ученых анализируя деятельность любого ученого с учетом его работ на протяжении всей жизни.
Сделав это, мы установим иерархию: вот этот является научным работником, этот является ведущим научным сотрудником, этот является выдающимся ученым, а этот “супервыдающийся” ученый (как например Мергелян).
Установив иерархию ученых, можно легко решить многие вопросы. Например, создать всякого рода советы и комиссии или создать обновленную академию наук включая в них ученых с наибольшим рейтингом. Излишне пояснять, что это будут наиболее честные структуры куда будут включены лучшие из лучших. Подобная честная система будет установлена впервые на постсоветсвком пространстве.
Конечно же появится вопрос: а как быть с выдающимися если они перестали активно работать?
Вопрос решается очень просто.
Принцип 4. Те, из выдающихся, кто перестал активно работать сохраняют свой статус, но перестают получать деньги в прежнем объёме. Их государство может использовать для формирование различных советов, обновленной академии или как советников. Генерала нельзя разжаловать в солдаты!
Я полагаю, что очень большим обвинением правления Пашиняна ко времени выборов 2026 года станет обвинение в создании идиотской системы Айоцяна – Андреасяна в науке. Чтобы избежать этого Пашиняну нужно срочно создать хотя бы приемлемую систему в науке. Хотя бы исправить чудовищные ляпсусы системы Айоцяна – Андреасяна.
Для этого достаточно либо принять предложенную мною систему (опубликованную раз десять уже), либо немедленно начать публичное обсуждение этой системы.