• 10-02-2025 15:15:27   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Այն պահից ի վեր, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցյալ ամիս Ցյուրիխում մի խումբ շվեյցարահայերի առաջ Հայոց ցեղասպանության փաստերի մասին անտեղի հարցեր բարձրացնելու խայտառակ փորձ արեց, նա և նրա կույր հետևորդները փորձում են արդարացնել իրեն ամոթալի հայտարարությունների համար:
Փաշինյանը շվեյցարահայ խմբին անհոգորեն ասաց. «Մենք Հայոց ցեղասպանության պատմությանն էլ պետք է վերադառնանք, պետք է հասկանանք՝ լավ, ի՞նչ է տեղի ունեցել և ինչո՞ւ է տեղի ունեցել»։ Ապշեցուցիչ է, որ Հայոց ցեղասպանությունից 110 տարի անց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը ձևացնում է, թե չգիտի՝ «ինչ է տեղի ունեցել և ինչու»։ Չեմ կարծում, որ պատճառը նրա գիտելիքների պակասն է․ նա շատ լավ գիտի, թե ինչ է ասում և ինչու։
Նա շարունակեց՝ ավելի շինծու հարցեր տալով․ «Ինչպե՞ս ենք մենք դա ընկալել, ո՞ւմ միջոցով ենք ընկալել, ո՞նց է, որ 1939 թվին Հայոց ցեղասպանության օրակարգ չի եղել, և ո՞նց է, որ 1950-ին Հայոց ցեղասպանության օրակարգ հայտնվել է»։ Փաշինյանին պետք է ասել, որ 1950-ից և 1939-ից շատ առաջ, դեռևս 1921-ին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գևորգ Ե Սուրենյանցը ապրիլի 24-ը սահմանել էր որպես «Մեծ եղեռնի» զոհերի հիշատակի օր։
Փաշինյանը անցյալում ևս նման կասկածելի հայտարարություններ է արել: Հանրությանը շփոթեցնելու համար նա պարբերաբար հերքում է իր նախորդ հայտարարությունները և պնդում, որ իրեն սխալ են հասկացել: Մի բան հաստատ է. ադրբեջանցիներն ու թուրքերը ցնծում են, որ Հայաստանի վարչապետը համաձայն է նրանց հետ՝ «ցեղասպանությունը կասկածի տակ դնելու հարցում»:
Փաշինյանին արդարացիորեն դատապարտեցին ամբողջ աշխարհի նշանավոր հայերն ու կազմակերպությունները: Նա խիստ քննադատության ենթարկվեց Կաթողիկոսներ Գարեգին Բ-ի և Արամ Ա-ի, տարբեր պատմաբանների և Հայոց ցեղասպանության հարցերով փորձագետների, Լեմկինի ինստիտուտի և Շվեյցարիայի, Բելգիայի ու Հայաստանի հայկական կազմակերպությունների կողմից:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Փաշինյանը անարգել է հայ ժողովրդի բոլոր սրբազան խորհրդանիշները՝ Արարատից մինչև Հայաստանի զինանշանը և բազմիցս պնդել, որ Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչումը դրսևորվել է արտաքին ուժերի կողմից՝ նկատի ունենալով Խորհրդային Միությունը, նա ընդհուպ մոտեցել է Հայոց ցեղասպանության փաստերի ժխտմանը, որը համարվում է հանցագործություն Հայաստանում և պատժվում է 2-5 տարի ազատազրկմամբ։
Փաշինյանի հայտարարությունը, թե ինչու Հայոց ցեղասպանությունը 1939 թվականին օրակարգում չի եղել, և որ այն օրակարգում հայտնվել է միայն 1950 թվականին, շատ պարզ բացատրություն ունի։ Դավադրության տեսությունների կարիք չկա․ Ստալինի բռնատիրական վարչակարգի տապալումից հետո, որը պատժում էր ազգայնականության դրսևորումները բանտարկությամբ, աքսորով և նույնիսկ մահապատժով, ճնշիչ միջավայրը սկսեց աստիճանաբար մեղմվել, ինչը թույլ տվեց Խորհրդային Հայաստանում կառուցել Սարդարապատի և Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրները:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես 1939 թվականից առաջ, այնպես էլ 1950-ից հետո, սփյուռքահայերը ոգեկոչել են Հայոց ցեղասպանությունը՝ պահանջելով ճանաչել այն և վերադարձնել բռնազավթված Արևմտյան Հայաստանը Թուրքիայից: 1940-ականների վերջին ՄԱԿ-ին և խոշոր տերություններին ներկայացվեցին հուշագրեր և միջնորդություններ: Տասնյակ հազարավոր հայեր բողոքի ցույցեր անցկացրեցին Մերձավոր Արևելքի, Եվրոպայի և  Ամերիկայի տարբեր քաղաքներում՝ պահանջելով իրենց պատմական իրավունքները:
2009 թվականի օգոստոսի 20-ին Փաշինյանը գրել է իր «Բանտային օրագիրը. ցեղասպանության մեխանիկան» վերնագրով և անցած շաբաթ այն կրկին հրապարակել ֆեյսբուքյան իր էջում. «Հայ ավանդական մտածողությունը «ցեղասպանություն» հասկացությունը նույնացնում է «թուրքի», այսինքն՝ թշնամու, արտաքին աշխարհի թշնամական գործողությունների հետ։ Նոր հայաստանյան մտածողությունը երևույթը փորձում է ընկալել ինքնահայեցման միջոցով, փորձում է ընկալել երևույթի ներքին պատճառները, որ թաքնված են ցեղասպանված ժողովրդի, այսինքն՝ մեր իսկ մտածողության հիմքում»։ Որքան էլ տարօրինակ է, սակայն Փաշինյանը ցեղասպանության մեղքը գցում է զոհերի վրա։
Ուզում եմ Փաշինյանի ուշադրությունը հրավիրել երկու առանցքային փաստաթղթերի վրա.
1) Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության Գերագույն խորհրդի կողմից 1988թ. նոյեմբերի 22-ին ընդունված օրենքը. մենք «դատապարտում ենք 1915 թվականին օսմանյան Թուրքիայում հայերի ցեղասպանությունը որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն և ապրիլի 24-ը հայտարարում հայերի ցեղասպանության գոհերի հիշատակի օր»։
2) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 136-րդ հոդվածը․ «Ցեղասպանությունը կամ մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները հրապարակայնորեն հերքելը, արդարացնելը, դրանք քարոզելը կամ դրանց վտանգավորությունը նսեմացնելը․
ա/ Ցեղասպանությունը կամ մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները հրապարակայնորեն հերքելը, արդարացնելը, դրանք քարոզելը կամ դրանց վտանգավորությունը նսեմացնելը, եթե դա կատարվել է ռասայական պատկանելության, մաշկի գույնի, ազգային կամ էթնիկ ծագման կամ կրոնական պատկանելության հիման վրա՝ անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ ատելություն, խտրականություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով՝ պատժվում է տուգանքով՝ քսանապատիկից քառասնապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ հարյուր հիսունից երկու հարյուր հիսուն ժամ տևողությամբ, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով:
բ/ Սույն հոդվածի «ա» մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է՝
- հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործություններով, զանգվածային լրատվության միջոցներով կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով կամ
- իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երկուսից հինգ տարի ժամկետով»:
Ցավոք, Փաշինյանի հայտարարությունները նույնանման են Թուրքիայի կառավարության ժխտողական ռազմավարությանը։
Թուրքերը համանման հարցեր են բարձրացնում՝ կասկածի տակ դնելու համար Հայոց ցեղասպանության ճշմարտացիությունը:
Քանի որ Հայաստանի դատական համակարգը ներկայումս գտնվում է Փաշինյանի վերահսկողության տակ, ոչ մի դատավոր չի համարձակվի նրան մեղավոր ճանաչել: Բայց երբ նա այլևս իշխանության ղեկին չի լինի, անկախ դատավորը նրան կպատժի ցեղասպանության ժխտման մասին օրենքը խախտելու համար:

Pashinyan Rejects Committing The Crime of Armenian Genocide Denial. By Harut Sassounian
Ever since Prime Minister Nikol Pashinyan's disgraceful attempt to raise unnecessary questions about the facts of the Armenian Genocide to a group of Swiss-Armenians in Zurich last month, he and his blind followers have been making excuses for his deplorable remarks.
Pashinyan casually told the Swiss-Armenian group: “We need to also return to the history of the Armenian Genocide. We need to understand what happened and why?” It is shocking that 110 years after the Armenian Genocide, the Prime Minister of Armenia pretends not to know “what happened and why.” I don’t think it is because of his lack of knowledge. He knows exactly what he is saying and why.
He continued with more fabricated questions: “How is it that in 1939 there was no agenda for the Armenian Genocide? And how is it that in 1950 the Armenian Genocide agenda appeared? And how did we perceive it, through whom did we perceive it?” Pashinyan must be told that long before 1950 and 1939, all the way back in 1921, the Catholicos of All Armenians Kevork V Surenyants designated April 24 as the Day of Remembrance for the victims of ‘Meds Yeghern.”
Pashinyan has made similar questionable statements in the past. To confuse the public, he regularly denies his earlier statements and claims that he was misunderstood. One thing is sure, Azeris and Turks were elated that the Prime Minister of Armenia agrees with them on “questioning the genocide.”
Justifiably, Pashinyan was condemned by prominent Armenians and organizations all over the world. He was harshly criticized by Catholicoi Karekin II and Aram I, various historians and experts on the Armenian Genocide, the Lemkin Institute, and Armenian organizations in Switzerland, Belgium and Armenia.
Given the fact that Pashinyan has denigrated all sacred symbols of the Armenian nation from Mt. Ararat to Armenia’s coat of arms, and has repeatedly claimed that commemorations of the Armenian Genocide were prompted by external forces, meaning the Soviet Union, he has come very close to denying the facts of the Armenian Genocide which is a crime in Armenia punishable by 2-5 years of imprisonment.
Pashinyan’s statement, as to why the Armenian Genocide was not on the agenda in 1939 and that it appeared on the agenda only in 1950, has a very simple explanation. There is no need for conspiracy theories. After the demise of Stalin's dictatorial regime, which punished manifestations of nationalism with imprisonment, exile and even execution, the repressive environment began to soften gradually which allowed the construction of the Sardarabad and Armenian Genocide Memorials in Soviet Armenia.
In the meantime, both prior to 1939 and after 1950, Armenians in the Diaspora commemorated the Armenian Genocide, asking for its recognition and the return of occupied Western Armenia from Turkey. Memoranda and petitions were presented to the United Nations and major powers in the late 1940’s. Tens of thousands of Armenians marched in various Middle Eastern, European and American cities demanding their historical rights.
On August 20, 2009, Pashinyan wrote in his “Prison Diary: the mechanics of genocide” and reposted on his Facebook page last week: “Traditional Armenian thinking equates the concept of ‘genocide’ with the hostile actions of the outside world, ‘the Turk,’ meaning, the enemy. The new Armenian thinking tries to perceive the phenomenon through self-realization, tries to perceive the internal causes of the phenomenon, which are hidden behind the genocided people’s thinking, meaning, our own thinking.” Strangely, Pashinyan shifts the blame for the genocide from the perpetrators to the victims.
There are two key documents that I would like to bring to Pashinyan’s attention:
1) The law adopted by the Supreme Council of the Armenian Soviet Socialist Republic on Nov. 22, 1988: We "condemn the 1915 Genocide of the Armenians in Ottoman Turkey as a grave crime against humanity, and declare April 24 as a day of remembrance for the Armenian victims.”
2) Article 136 of the Criminal Code of the Republic of Armenia: “Public denial, justification, propaganda or belittling the danger of Genocide or Crimes against Humanity:
a) Public denial, justification, propaganda or belittling the danger of Genocide or Crimes against Humanity, where those have been committed on the basis of racial background, skin color, national or ethnic origin or religious background, for the purpose of provoking hatred, discrimination or violence against a person or a group of persons -- shall be punished by a fine in the amount of twenty-fold to forty-fold, or public works for a term of one hundred fifty hours to two hundred fifty hours, or by restriction of liberty for a maximum term of three years, or by short-term imprisonment for a term of one to two months, or by imprisonment for a maximum term of four years.
b) The act provided for in part (a) of this Article, which has been committed:
i) through publicly exhibited artworks, mass media or using information or communication technologies;
ii) by use of official or service authority or influence conditioned thereby -- shall be punished by imprisonment for a term of two to five years.
Regrettably, Pashinyan’s statements parallel the denialist strategy of the Turkish government. Turks raise similar questions to cast doubt on the veracity of the Armenian Genocide.
Because Armenia’s judicial system is currently under Pashinyan’s control, no judge will dare to find him guilty. But when he is no longer in power, an independent judge will punish him for violating the law on genocide denial.