• 10-02-2025 15:15:27   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Այն պահից ի վեր, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցյալ ամիս Ցյուրիխում մի խումբ շվեյցարահայերի առաջ Հայոց ցեղասպանության փաստերի մասին անտեղի հարցեր բարձրացնելու խայտառակ փորձ արեց, նա և նրա կույր հետևորդները փորձում են արդարացնել իրեն ամոթալի հայտարարությունների համար:
Փաշինյանը շվեյցարահայ խմբին անհոգորեն ասաց. «Մենք Հայոց ցեղասպանության պատմությանն էլ պետք է վերադառնանք, պետք է հասկանանք՝ լավ, ի՞նչ է տեղի ունեցել և ինչո՞ւ է տեղի ունեցել»։ Ապշեցուցիչ է, որ Հայոց ցեղասպանությունից 110 տարի անց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը ձևացնում է, թե չգիտի՝ «ինչ է տեղի ունեցել և ինչու»։ Չեմ կարծում, որ պատճառը նրա գիտելիքների պակասն է․ նա շատ լավ գիտի, թե ինչ է ասում և ինչու։
Նա շարունակեց՝ ավելի շինծու հարցեր տալով․ «Ինչպե՞ս ենք մենք դա ընկալել, ո՞ւմ միջոցով ենք ընկալել, ո՞նց է, որ 1939 թվին Հայոց ցեղասպանության օրակարգ չի եղել, և ո՞նց է, որ 1950-ին Հայոց ցեղասպանության օրակարգ հայտնվել է»։ Փաշինյանին պետք է ասել, որ 1950-ից և 1939-ից շատ առաջ, դեռևս 1921-ին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գևորգ Ե Սուրենյանցը ապրիլի 24-ը սահմանել էր որպես «Մեծ եղեռնի» զոհերի հիշատակի օր։
Փաշինյանը անցյալում ևս նման կասկածելի հայտարարություններ է արել: Հանրությանը շփոթեցնելու համար նա պարբերաբար հերքում է իր նախորդ հայտարարությունները և պնդում, որ իրեն սխալ են հասկացել: Մի բան հաստատ է. ադրբեջանցիներն ու թուրքերը ցնծում են, որ Հայաստանի վարչապետը համաձայն է նրանց հետ՝ «ցեղասպանությունը կասկածի տակ դնելու հարցում»:
Փաշինյանին արդարացիորեն դատապարտեցին ամբողջ աշխարհի նշանավոր հայերն ու կազմակերպությունները: Նա խիստ քննադատության ենթարկվեց Կաթողիկոսներ Գարեգին Բ-ի և Արամ Ա-ի, տարբեր պատմաբանների և Հայոց ցեղասպանության հարցերով փորձագետների, Լեմկինի ինստիտուտի և Շվեյցարիայի, Բելգիայի ու Հայաստանի հայկական կազմակերպությունների կողմից:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Փաշինյանը անարգել է հայ ժողովրդի բոլոր սրբազան խորհրդանիշները՝ Արարատից մինչև Հայաստանի զինանշանը և բազմիցս պնդել, որ Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչումը դրսևորվել է արտաքին ուժերի կողմից՝ նկատի ունենալով Խորհրդային Միությունը, նա ընդհուպ մոտեցել է Հայոց ցեղասպանության փաստերի ժխտմանը, որը համարվում է հանցագործություն Հայաստանում և պատժվում է 2-5 տարի ազատազրկմամբ։
Փաշինյանի հայտարարությունը, թե ինչու Հայոց ցեղասպանությունը 1939 թվականին օրակարգում չի եղել, և որ այն օրակարգում հայտնվել է միայն 1950 թվականին, շատ պարզ բացատրություն ունի։ Դավադրության տեսությունների կարիք չկա․ Ստալինի բռնատիրական վարչակարգի տապալումից հետո, որը պատժում էր ազգայնականության դրսևորումները բանտարկությամբ, աքսորով և նույնիսկ մահապատժով, ճնշիչ միջավայրը սկսեց աստիճանաբար մեղմվել, ինչը թույլ տվեց Խորհրդային Հայաստանում կառուցել Սարդարապատի և Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրները:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես 1939 թվականից առաջ, այնպես էլ 1950-ից հետո, սփյուռքահայերը ոգեկոչել են Հայոց ցեղասպանությունը՝ պահանջելով ճանաչել այն և վերադարձնել բռնազավթված Արևմտյան Հայաստանը Թուրքիայից: 1940-ականների վերջին ՄԱԿ-ին և խոշոր տերություններին ներկայացվեցին հուշագրեր և միջնորդություններ: Տասնյակ հազարավոր հայեր բողոքի ցույցեր անցկացրեցին Մերձավոր Արևելքի, Եվրոպայի և  Ամերիկայի տարբեր քաղաքներում՝ պահանջելով իրենց պատմական իրավունքները:
2009 թվականի օգոստոսի 20-ին Փաշինյանը գրել է իր «Բանտային օրագիրը. ցեղասպանության մեխանիկան» վերնագրով և անցած շաբաթ այն կրկին հրապարակել ֆեյսբուքյան իր էջում. «Հայ ավանդական մտածողությունը «ցեղասպանություն» հասկացությունը նույնացնում է «թուրքի», այսինքն՝ թշնամու, արտաքին աշխարհի թշնամական գործողությունների հետ։ Նոր հայաստանյան մտածողությունը երևույթը փորձում է ընկալել ինքնահայեցման միջոցով, փորձում է ընկալել երևույթի ներքին պատճառները, որ թաքնված են ցեղասպանված ժողովրդի, այսինքն՝ մեր իսկ մտածողության հիմքում»։ Որքան էլ տարօրինակ է, սակայն Փաշինյանը ցեղասպանության մեղքը գցում է զոհերի վրա։
Ուզում եմ Փաշինյանի ուշադրությունը հրավիրել երկու առանցքային փաստաթղթերի վրա.
1) Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության Գերագույն խորհրդի կողմից 1988թ. նոյեմբերի 22-ին ընդունված օրենքը. մենք «դատապարտում ենք 1915 թվականին օսմանյան Թուրքիայում հայերի ցեղասպանությունը որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն և ապրիլի 24-ը հայտարարում հայերի ցեղասպանության գոհերի հիշատակի օր»։
2) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 136-րդ հոդվածը․ «Ցեղասպանությունը կամ մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները հրապարակայնորեն հերքելը, արդարացնելը, դրանք քարոզելը կամ դրանց վտանգավորությունը նսեմացնելը․
ա/ Ցեղասպանությունը կամ մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները հրապարակայնորեն հերքելը, արդարացնելը, դրանք քարոզելը կամ դրանց վտանգավորությունը նսեմացնելը, եթե դա կատարվել է ռասայական պատկանելության, մաշկի գույնի, ազգային կամ էթնիկ ծագման կամ կրոնական պատկանելության հիման վրա՝ անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ ատելություն, խտրականություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով՝ պատժվում է տուգանքով՝ քսանապատիկից քառասնապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ հարյուր հիսունից երկու հարյուր հիսուն ժամ տևողությամբ, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով:
բ/ Սույն հոդվածի «ա» մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է՝
- հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործություններով, զանգվածային լրատվության միջոցներով կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով կամ
- իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երկուսից հինգ տարի ժամկետով»:
Ցավոք, Փաշինյանի հայտարարությունները նույնանման են Թուրքիայի կառավարության ժխտողական ռազմավարությանը։
Թուրքերը համանման հարցեր են բարձրացնում՝ կասկածի տակ դնելու համար Հայոց ցեղասպանության ճշմարտացիությունը:
Քանի որ Հայաստանի դատական համակարգը ներկայումս գտնվում է Փաշինյանի վերահսկողության տակ, ոչ մի դատավոր չի համարձակվի նրան մեղավոր ճանաչել: Բայց երբ նա այլևս իշխանության ղեկին չի լինի, անկախ դատավորը նրան կպատժի ցեղասպանության ժխտման մասին օրենքը խախտելու համար:

С тех пор, как премьер-министр Никол Пашинян предпринял постыдную попытку поднять неуместные вопросы о фактах Геноцида армян перед группой швейцарских армян в Цюрихе в прошлом месяце, он и его слепые последователи пытаются оправдать свои постыдные заявления. «Нам нужно вернуться к истории Геноцида армян, нам нужно понять, что произошло и почему это произошло», - небрежно сказал Пашинян группе армян из Швейцарии. Удивительно, что спустя 110 лет после Геноцида армян премьер-министр РА делает вид, что не знает, «что произошло и почему». Я не думаю, что причина в его незнании - он очень хорошо знает, что говорит и почему.
Далее Пашинян продолжил, задавая еще более постыдные вопросы: «Как мы это восприняли, через кого мы это восприняли, как так получилось, что в 1939 году не было повестки дня Геноцида армян, и как так получилось, что повестка дня Геноцида армян появилась в 1950 году?». Пашиняну следует рассказать, что задолго до 1950 и 1939 годов, еще в 1921 году, Католикос всех армян Геворг V Суренянц установил 24 апреля Днем памяти жертв «Великой резни».
Пашинян и раньше делал подобные сомнительные заявления. Чтобы запутать общественность, он регулярно отрицает свои предыдущие заявления и утверждает, что его неправильно поняли. Одно можно сказать наверняка: Азербайджанцы и турки рады, что премьер-министр Армении согласен с ними в вопросе отрицания факта геноцида.
Пашинян за свои слова был справедливо осужден видными армянами и организациями по всему миру. Его жестко критиковали Католикосы Гарегин II и Арам I, различные историки и эксперты по Геноциду армян, Институт Лемкина и армянские организации Швейцарии, Бельгии и Армении.
Учитывая тот факт, что Пашинян проявил неуважение ко всем священным символам армянского народа, от Арарата до герба Армении, и неоднократно заявлял, что увековечение памяти Геноцида армян было инициировано внешними силами, то есть Советским Союзом, он вплотную приблизился к отрицанию факта Геноцида армян, что в Армении считается преступлением и карается лишением свободы на срок от 2 до 5 лет.
Заявление Пашиняна о том, почему вопрос Геноцида армян не стоял на повестке дня в 1939 году, а появился на повестке дня только в пятидесятых годах, имеет очень простое объяснение. Нет необходимости в теориях заговора. После падения авторитарного режима Сталина, каравшего проявления национализма тюремным заключением, ссылкой и даже смертью, репрессивная обстановка начала постепенно смягчаться, что позволило построить мемориалы Сардарапатской битвы и Геноцида армян в Советской Армении.
В то же время, как до 1939 года, так и после 1950 года, армяне диаспоры отмечали день памяти жертв Геноцида армян, требуя его признания и освобождения оккупированной Турцией Западной Армении. В конце 1940-х годов были направлены меморандумы и петиции в ООН и крупные державы. Десятки тысячи армян вышли на демонстрации протеста в разных городах Ближнего Востока, Европы и Америки, требуя соблюдения своих исторических прав.
20 августа 2009 года Пашинян написал свой «Тюремный дневник: механика геноцида» и разместил его на своей странице в Facebook на прошлой неделе. «Традиционное армянское мышление отождествляет понятие «геноцид» с враждебными действиями «турка», то есть врага, внешнего мира. Новое армянское мышление пытается постичь явление через самоармянизацию, пытается постичь внутренние причины явления, которые скрыты в основе мышления народа подвергшегося геноциду, то есть нашего собственного», - пишет Пашинян. Как бы странно это ни звучало, Пашинян возлагает вину за геноцид на самих жертв.
Хочу обратить внимание Пашиняна на два ключевых документа:
1.Верховным Советом Армянской ССР 22 ноября 1988 года был принят Закон в котором говорится: «осуждаем Геноцид армян 1915 года в Османской Турции как тягчайшее преступление против человечности и объявляем 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян».
2.Статья 136 Уголовного кодекса Республики Армения говорит: «Публичное отрицание, оправдание, пропаганда или преуменьшение опасности геноцида или преступлений против человечности
а) Публичное отрицание, оправдание, пропаганда или преуменьшение геноцида или преступлений против человечности, если это делается по признаку расы, цвета кожи, национального или этнического происхождения или религиозной принадлежности, с целью подстрекательства к ненависти, дискриминации или насилию в отношении лица или группы лиц наказывается штрафом в размере от двадцати до сорока минимальных размеров оплаты труда, либо общественными работами на срок от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на срок от одного до двух месяцев, либо лишением свободы на срок до четырех лет.
б) Деяние, предусмотренное частью «а» настоящей статьи, совершенное:
•путем публичного показа произведений, через средства массовой информации или с использованием информационно-коммуникационных технологий, или
•с использованием государственной или служебной власти либо влияния, полученного благодаря им, - наказывается лишением свободы на срок от двух до пяти лет».
К сожалению, заявления Пашиняна аналогичны стратегии отрицания Геноцида правительством Турции. Турки поднимают аналогичные вопросы, чтобы поставить под сомнение факт Геноцида армян.
Поскольку судебная система Армении в настоящее время находится под контролем Пашиняна, ни один судья не посмеет признать его виновным. Но когда он уже не будет у власти, независимый судья накажет его за нарушение закона об отрицании геноцида.