Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում կազմակերպված ջարդերի զոհերի հիշատակի և բռնագաղթված հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության օրվա կապակցությամբ
28-02-2025 11:49:05 | Հայաստան | Մամլո հաղորդագրություն
1988թ. փետրվարի 27-29-ը Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում տեղի են ունեցել իրադարձություններ, որոնք հավերժ մտել են պատմության մեջ որպես մարդկության դեմ հանցագործություն։ Հանցագործություն, որն ունի ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի չափանիշներին լիովին համապատասխանող հստակ իրավական գնահատական։ Դա իրոք ցեղասպանություն էր, որն անխոչընդոտ ու անպատիժ երեք օր շարունակ տեղի էր ունենում Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվից 25կմ հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթում։
35 ու կես տարի անց տեղի ունեցավ մեկ այլ հանցագործություն՝ 150 հազար հայերի վտարումը պատմական հայրենիք Արցախից՝ ռազմական ագրեսիային հատևած և ավելի քան 9 ամիս տևած ամբողջական շրջափակման պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ողջ բնակչության ֆիզիկական ոչնչացման սպառնալիքի ներքո։ Սովով, ցրտով և կյանքի համար կենսական նշանակության պայմանների բացակայությամբ ուղեկցվող շրջափակումը միջազգային իրավունքի հեղինակավոր մասնագետներն անվանել են էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն։
Այս երկու ողբերգական իրադարձություններն ունեն անխզելի կապ. դրանք միևնույն սարսափելի, հրեշավոր շղթայի օղակներն են, որը կոչվում է Հայոց ցեղասպանություն, և որին սկիզբ է դրվել 19-րդ դարավերջին – 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան Թուրքիայում։ 20-րդ դարավերջին հենց Սումգայիթի կոտորածը դարձավ ցեղասպանության հերթական փուլի ազդակ, որն իրականացվում է Ադրբեջանի ձեռամբ և շարունակվում արդեն 37 տարի։
Սումգայիթյան իրադարձությունների վերաբերյալ պահպանվել են բազմաթիվ փաստաթղթեր, լուսանկարներ, տեսանյութեր, ականատեսների վկայություններ, որոնք ապացուցում են, որ այդ հանցագործությունը Ադրբեջանի իշխանությունների և հատուկ ծառայությունների կողմից մանրակրկտորեն նախագծված, կազմակերպված և համակարգված էր։ Գազանաբար սպանված հայերի լուսանկարներն ու ականատեսների վկայությունները կասկած իսկ չեն թողնում, որ կազմակերպիչներն ու իրականացնողներն օգտագործում էին սպանության նույն միջոցներն ու ձևերը, ինչ Թուրքիայում 1915թ. Եղեռնի ընթացքում։
Անհերքելի փաստ է, որ նրանք տուժել և սպանվել են միայն մեկ պատճառով, որ հայ էին։ Նույնպիսի անմարդկային մեթոդներն օգտագործվեցին նաև Սումգայիթից հետո՝ 1990թ. հունվարին Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում, 1992թ. ապրիլին Մարաղա գյուղում, 2004թ. փետրվարին Բուդապեշտում հայ սպայի սպանության ժամանակ, 2020թ. աշնանը Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում… Հրեշավոր իրադարձությունների ամբողջ շղթան հանգեցրեց 2023թ. սեպտեմբերին Արցախի հայերի ցեղասպանության և հարազատ հողից բռնի տեղահանման։
Ավելի քան մեկ դար է տևում հայերի ցեղասպանությունը։ 37 տարի Ադրբեջանը Թուրքիայի ղեկավարությամբ շարունակում է հայ ժողովրդի ցեղասպանության նպատակաուղղված և համակարգային քաղաքականությունը, ընդ որում՝ մնալով անպատիժ։
«Սումգայիթի» կազմակերպիչների անպատժելիությունը և միջազգային հանրության կողմից արձագանքի բացակայությունն են հանգեցրել հայ ժողովրդի դեմ հանցագործությունների կրկնության ու շարունակության, որոնց ընթացքում գազանաբար սպանվել են հազարավոր խաղաղ բնակիչներ, հարյուրավորներն անհայտ կորել են, տասնյակ հազարավորները տուժել ու խեղվել են, իսկ հարյուր հազարավորները վտարվել են իրենց տներից ու դարձել փախստական։
Այսօր Բաքվում հայ գերիների և պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական և քաղաքական ղեկավարների նկատմամբ շարունակվող «դատը» քաղաքակիրթ մարդկության համար ևս մեկ ամոթալի հանցագործություն է, որի վրա նույնպես միջազգային հանրությունն աչք է փակում՝ խրախուսելով Ադրբեջանի բռնապետական վարչակարգին նոր հանցագործություններ իրականացնելու։
Գլուխ խոնարհելով ի հիշատակ «սումգայիթի» մարտիրոսվածների՝ մենք կրկին կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը դատապարտել և իրավական մեխանիզմների շրջանակում պատժել հանցագործներին, ովքեր մեղավոր են հազարավոր հայերի մահվան համար, և դրանով իսկ կանխարգելել հայ ժողովրդի և մարդկության դեմ նոր հանցագործությունները։

28-02-2025 11:41:05 | Армения | Пресс-релизы
27-29 февраля 1988 года в азербайджанском городе Сумгаит произошли события, навсегда вошедшие в историю как преступление против человечества.
Преступление, которое имеет четкую правовую оценку в полном соответствии с критериями Конвенции ООН «О предупреждении преступления геноциде и наказании за него». Это действительно был геноцид, который три дня совершался беспрепятственно и безнаказанно в городе, расположенном всего в 25км от столицы Азербайджана Баку.
Спустя 35 с половиной лет было совершено другое преступление – изгнание 150 тысяч армян с исторической Родины – Арцаха, которое произошло в условиях полной блокады населения на протяжении 9 с лишним месяцев, последовавшей военной агрессии, и под угрозой физического уничтожения всего населения Нагорно-Карабахской Республики. Блокада, сопровождавшаяся голодом, холодом и отсутствием самого необходимого для жизни, была названа авторитетными специалистами в области международного права геноцидом и этническими чистками.
Эти два трагических события имеют неразрывную связь: это звенья одной страшной, чудовищной цепи, которая называется Геноцид армян, и начало которой было положено в конце 19-го – начале 20-го века в Османской Турции. В конце 20-го века именно резня в Сумгаите стала сигналом об очередном этапе Геноцида, который совершается руками Азербайджана и продолжается уже 37 лет.
О событиях в Сумгаите сохранилось множество документов, фотографий и видеоматериалов, а также сотни свидетельств очевидцев, которые доказывают, что это преступление было тщательно спланировано, организовано и координировалось властями и спецслужбами Азербайджана. Фотографии зверски убитых армян и свидетельства очевидцев не оставляют сомнений в том, что организаторы и исполнители использовали те же методы и способы убийств, что применялись Турцией в ходе Геноцида армян в 1915 году.
Неопровержимый факт состоит в том, что они были убиты и пострадали только потому, что были армянами. Эти же бесчеловечные методы будут использованы и после Сумгаита – в столице Азербайджана Баку в январе 1990 года, в карабахском селе Марага в апреле 1992 года, в убийстве армянского офицера в Будапеште в феврале 2004 года, в 44-дневной войне против народа Арцаха осенью 2020 года… На протяжении всей чудовищной цепи событий, которые привели к геноциду армян Арцаха и их насильственной депортации с родной земли в сентябре 2023 года.
Геноцид армян длится более века. 37 лет Азербайджан под руководством Турции продолжает целенаправленную и системную политику геноцида армянского народа, оставаясь при этом безнаказанным. Именно безнаказанность организаторов «сумгаита» и отсутствие реакции со стороны международного сообщества привели к повторению и продолжению преступлений против армянского народа, в ходе которых были зверски убиты тысячи мирных граждан, сотни пропали без вести, десятки тысяч пострадали и искалечены, а сотни тысяч были изгнаны из своих домов и стали беженцами.
Продолжающийся сегодня в Баку «суд» над армянскими пленными и заложниками, в том числе представителями военно-политического руководства Нагорного Карабаха – еще одно позорное для цивилизованного человечества преступление, на которое мировое сообщество также закрывает глаза, поощряя диктаторский режим Азербайджана к совершению новых преступлений.
Склоняя голову перед памятью мучеников «сумгаита», мы вновь призываем международное сообщество осудить и наказать в рамках правовых механизмов преступников, виновных в насильственной гибели тысяч армян, и тем самым предотвратить новые преступления против армянского народа и против человечности.