• 18-03-2025 11:38:59   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անցած շաբաթ ևս մեկ սխալ գործեց՝ Երևան հրավիրելով 10 թուրք լրագրողների և նրանց հետ մեկ ու կես ժամ խոսելով:
Նախքան անդրադառնալ Փաշինյանի արտահայտությունների էությանը, կցանկանայի նշել նրա և նրա խոսնակի արտահայտությունների հիմնական խնդիրներից մի քանիսը:
Առաջին հերթին, խոսնակը բացահայտեց, որ թուրք լրագրողները Երևան էին հրավիրվել Հայաստանի կառավարության հաշվին: Սա խախտում է լրագրողական էթիկան: Պրոֆեսիոնալ լրագրողներին չեն առաջարկում և նրանք չեն ընդունում վճարում իրենց ճանապարհածախսի և բնակության համար, որպեսզի պահպանեն իրենց անկախությունը հարցազրույցի առարկայից:
Երկրորդ, Փաշինյանի խոսնակը նշեց, որ Հայաստանը հրավիրել էր թուրք լրագրողներին քաղաքական սպեկտրի բոլոր կողմերից, ներառյալ պրո-կառավարական, ընդդիմադիր և անկախ մեդիաներից: Յուրաքանչյուր ոք, ով հետևում է թուրքական մեդիային, գիտի, որ Թուրքիայում գրեթե չեն մնացել ընդդիմադիր լրագրողներ: Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կամ գրավել է բոլոր ընդդիմադիր մեդիաները, կամ փակել է դրանք և բանտարկել տարբերակող լրագրողներին: Հայաստան հրավիրված լրագրողները եղել են՝ T24, Sozcu TV, Anadolu Agency, Hürriyet Daily News, Turkish Radio and Television, Medyascope, NTV, Agos հայկական թերթ, Ihlas News Agency և CNN Turk: 10 հրավիրված թուրքական լրատվամիջոցներից միայն երկուսը՝ Sozcu TV-ն և Agos-ը, կարելի է համարել անկախ լրատվամիջոցներ:
Երրորդ, Փաշինյանը հպարտությամբ ասաց թուրք լրագրողներին, որ իր հանդիպումը նրանց հետ աննախադեպ իրադարձություն է: Ինչպես միշտ, նրա արտահայտությունները փաստերով չեն հիմնավորվում:
Թուրք լրագրողների հետ Երևանում հանդիպումը աննախադեպ չէր: Նախկինում եղել են մի շարք հանդիպումներ հայաստանյան պաշտոնյաների և թուրք լրագրողների միջև: Հիշում եմ մեկ հատուկ հարցազրույց, որը տեղի է ունեցել 2001 թվականին, երբ ականավոր թուրք լրագրող Մեհմեթ Ալի Բիրանդը «CNN Turk»-ից եկավ Երևան և հարցազրույց վերցրեց նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից: Այդ հարցազրույցը մեծ հակասություններ առաջացրեց, քանի որ Բիրանդը խեղաթյուրեց Քոչարյանի ասածը՝ սխալ թարգմանելով նրա խոսքերը հայերենից թուրքերեն: 2001 թվականին ես հոդված գրեցի՝ նշելով Բիրանդի խեղաթյուրումները և քննադատելով նախագահ Քոչարյանին՝ համաձայնելու համար հարցազրույց տալ զգայուն քաղաքական թեմաներով, որոնք նա և նրա խորհրդատուները պետք է իմանային, որ թուրք լրագրողը կխեղաթյուրի: Բիրանդից բացի, շատ այլ թուրք լրագրողներ նախկինում եկել են Հայաստան՝ հարցազրույց վերցնելու հայաստանյան պաշտոնյաներից: Բացի այդ, 2007-08 թվականներին հայ և թուրք լրագրողների մեծ թվով ներկայացուցիչներ այցելել են միմյանց երկրներ՝ որպես «Հայաստան-Թուրքիա թիմային հաղորդագրությունների նախագծի» մաս:
Թուրք լրագրողները հայտնի են նրանով, որ խեղաթյուրում են իրենց հարցազրույց վերցնող մարդկանց խոսքերը: Այդ պատճառով, վերջին 40 տարիների ընթացքում ես մերժել եմ թուրքական բոլոր հարցազրույցի խնդրանքները:
Չորրորդ, Փաշինյանը սխալմամբ պնդում էր, որ նախորդ հայաստանյան կառավարությունների ժամանակ Հայաստանի և Թուրքիայի պաշտոնյաների միջև ուղղակի կապեր չեն եղել: Նա նշեց իր հրավերը մասնակցելու նախագահ Էրդողանի երդմնակալությանը Անկարայում և նրա հետ հանդիպումը Նյու Յորքում: Նա նաև նշեց Արարատ Միրզոյանի՝ Անկարա կատարած այցը: Նա ասաց, որ նախկինում Հայաստանի և Թուրքիայի պաշտոնյաները միմյանց տեսակետները իմացել են միայն երրորդ կողմերի միջոցով: Փաշինյանը որպես «համագործակցության կոնկրետ օրինակ» նշեց Հայաստանի կողմից վերջերս Թուրքիա հանձնված երկու թուրքերի մասին, որոնք մեղադրվում էին հանցագործություն կատարելու մեջ:
Փաշինյանի պնդումները, որ իր նախորդների ժամանակ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև պաշտոնական կապեր չեն եղել, լիովին սխալ են: Նա ցանկանում է տպավորություն թողնել, որ Հայաստանում ոչինչ չի եղել մինչև նա իշխանության եկավ 2018 թվականին: Երկու երկրների պաշտոնյաների միջև տասնյակ կապեր են եղել դեռևս մինչև Փաշինյանը վարչապետ դառնալը: Ահա դրանցից մի քանիսը.
1) 1992 թվականին արտգործնախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մեկնել է Ստամբուլ՝ մասնակցելու Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կոնֆերանսին:
2) 1992 թվականին նախագահի խորհրդական Գերարд Լիբարիդյանը մեկնել է Անկարա:
3) 1993 թվականին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Փարիզում հանդիպել է ուլտրա-ազգայնական «Մոխրագույն գայլերի» խմբի հիմնադիր և Թուրքիայի խորհրդարանի անդամ Ալփասլան Թյուրքեշի հետ:
4) 1993 թվականին նախագահ Տեր-Պետրոսյանը, արտգործնախարար Վահան Փափազյանի և նախագահի խորհրդական Գերարդ Լիբարիդյանի հետ, մեկնել է Անկարա՝ մասնակցելու Թուրքիայի նախագահ Թուրգութ Օզալի թաղմանը: Այդ առիթով Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է վարչապետ Սուլեյման Դեմիրելի հետ: Այդ այցի ընթացքում Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյի հետ:
5) 2008 թվականին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը եկել է Երևան՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ֆուտբոլային հանդիպումը դիտելու նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:
6) 2009 թվականին նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկնել է Բուրսա՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև վերադարձի խաղը դիտելու Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հետ:
7) 2009 թվականին Հայաստանի արտգործնախարար Էդուարդ Նալբանդյանը և Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն հանդիպել են Ցյուրիխում՝ Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները ստորագրելու համար:
8) 2013 թվականին Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն եկել է Երևան:
9) 2014 թվականին արտգործնախարար Նալբանդյանը մեկնել է Անկարա՝ մասնակցելու նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալությանը:
Հետևաբար, Փաշինյանը ճիշտ չէ, որ նախկինում Հայաստանի և Թուրքիայի պաշտոնյաները ուղղակի կապեր չեն ունեցել և հաղորդակցվել են միայն երրորդ կողմերի միջոցով:

Автор: Харут Сасунян
Премьер-министр Никол Пашинян на прошлой неделе совершил очередную ошибку, пригласив 10 турецких журналистов в Ереван и проведя с ними полуторачасовую беседу.
Прежде чем перейти к сути заявлений Пашиняна, хотелось бы указать на некоторые основные проблемы в его высказываниях и заявлениях его пресс-секретаря.
Во-первых, пресс-секретарь сообщил, что турецкие журналисты были приглашены в Ереван за счет армянского правительства. Это нарушает журналистскую этику. Профессиональным журналистам не предлагают и они не принимают оплату за свои поездки и проживание, чтобы сохранить независимость от темы интервью.
Во-вторых, пресс-секретарь Пашиняна заявил, что Армения пригласила турецких журналистов со всего политического спектра, включая проправительственные, оппозиционные и независимые СМИ. Любой, кто следит за турецкими СМИ, знает, что в Турции практически не осталось оппозиционных журналистов. Президент Реджеп Тайип Эрдоган либо захватил все оппозиционные СМИ, либо закрыл их и посадил в тюрьму инакомыслящих журналистов. Приглашенные в Армению журналисты представляли: T24, Sozcu TV, Anadolu Agency, Hürriyet Daily News, Turkish Radio and Television, Medyascope, NTV, армянскую газету Agos, Ihlas News Agency и CNN Turk. Только два из 10 приглашенных турецких СМИ — Sozcu TV и Agos — можно считать независимыми.
В-третьих, Пашинян с гордостью заявил турецким журналистам, что его встреча с ними является беспрецедентным событием. Как обычно, его заявления не основаны на фактах.
Встреча с турецкими журналистами в Ереване НЕ была беспрецедентной. В прошлом было несколько встреч между армянскими чиновниками и турецкими журналистами. Я помню одно конкретное интервью, которое состоялось в 2001 году, когда известный турецкий журналист Мехмет Али Биранд из «CNN Turk» приехал в Ереван и взял интервью у президента Роберта Кочаряна. Это интервью вызвало много споров, потому что Биранд исказил слова Кочаряна, неправильно переведя их с армянского на турецкий. В 2001 году я написал статью, в которой указал на искажения Биранда и раскритиковал президента Кочаряна за согласие дать интервью на острые политические темы, о которых он и его советники должны были знать, что они будут искажены турецким журналистом. Помимо Биранда, многие другие турецкие журналисты приезжали в Армению, чтобы взять интервью у армянских чиновников в прошлом. Кроме того, большое количество армянских и турецких журналистов посетили страны друг друга в рамках «Проекта совместного репортажа Армения-Турция» в 2007-08 годах.
Турецкие журналисты печально известны тем, что искажают слова людей, у которых берут интервью. По этой причине за последние 40 лет я отказывался от всех турецких запросов на интервью.
В-четвертых, Пашинян ложно заявил, что при предыдущих армянских правительствах не было прямых контактов между армянскими и турецкими чиновниками. Он сослался на свое приглашение на инаугурацию президента Эрдогана в Анкаре и встречу с ним в Нью-Йорке. Он также упомянул визиты министра иностранных дел Арарата Мирзояна в Анкару. Он сказал, что ранее армянские и турецкие чиновники узнавали о позициях друг друга только через третьих лиц. Пашинян привел в качестве «конкретного примера сотрудничества» недавнюю экстрадицию Арменией в Турцию двух турок, обвиняемых в совершении преступления.
Утверждения Пашиняна о том, что до него не было официальных контактов между Арменией и Турцией, совершенно ложны. Он хочет создать впечатление, что в Армении ничего не происходило до того, как он пришел к власти в 2018 году. Десятки контактов между чиновниками двух стран имели место задолго до того, как Пашинян стал премьер-министром. Вот некоторые из них:
1) Министр иностранных дел Раффи Ованнисян посетил Стамбул в 1992 году для участия в Конференции по черноморскому экономическому сотрудничеству.
2) Советник президента Жерар Либаридян посетил Анкару в 1992 году.
3) Президент Левон Тер-Петросян встретился с Алпарсланом Тюркешем, основателем ультранационалистической группы «Серые волки» и членом турецкого парламента, в Париже в 1993 году.
4) Президент Тер-Петросян в сопровождении министра иностранных дел Ваана Папазяна и советника президента Жерара Либаридяна посетил Анкару в 1993 году для участия в похоронах турецкого президента Тургута Озала. По этому случаю Тер-Петросян встретился с премьер-министром Сулейманом Демирелем. Во время этого визита Тер-Петросян также встретился с президентом Азербайджана Абульфазом Эльчибеем.
5) Турецкий президент Абдулла Гюль приехал в Ереван, чтобы посмотреть футбольный матч между Арменией и Турцией вместе с президентом Сержем Саргсяном в 2008 году.
6) Президент Серж Саргсян посетил Бурсу, Турция, чтобы посмотреть ответный матч между Арменией и Турцией с турецким президентом Абдуллой Гюлем в 2009 году.
7) Министр иностранных дел Армении Эдуард Налбандян и министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу встретились в Цюрихе в 2009 году для подписания армяно-турецких протоколов.
8) Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу посетил Ереван в 2013 году.
9) Министр иностранных дел Налбандян посетил Анкару в 2014 году для участия в инаугурации президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
Таким образом, Пашинян не прав, утверждая, что в прошлом армянские и турецкие чиновники не имели прямых контактов и общались только через третьих лиц.
В своей следующей статье я прокомментирую заявления Пашиняна турецким журналистам, которые посетили Ереван на прошлой неделе.