• 18-03-2025 11:38:59   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անցած շաբաթ ևս մեկ սխալ գործեց՝ Երևան հրավիրելով 10 թուրք լրագրողների և նրանց հետ մեկ ու կես ժամ խոսելով:
Նախքան անդրադառնալ Փաշինյանի արտահայտությունների էությանը, կցանկանայի նշել նրա և նրա խոսնակի արտահայտությունների հիմնական խնդիրներից մի քանիսը:
Առաջին հերթին, խոսնակը բացահայտեց, որ թուրք լրագրողները Երևան էին հրավիրվել Հայաստանի կառավարության հաշվին: Սա խախտում է լրագրողական էթիկան: Պրոֆեսիոնալ լրագրողներին չեն առաջարկում և նրանք չեն ընդունում վճարում իրենց ճանապարհածախսի և բնակության համար, որպեսզի պահպանեն իրենց անկախությունը հարցազրույցի առարկայից:
Երկրորդ, Փաշինյանի խոսնակը նշեց, որ Հայաստանը հրավիրել էր թուրք լրագրողներին քաղաքական սպեկտրի բոլոր կողմերից, ներառյալ պրո-կառավարական, ընդդիմադիր և անկախ մեդիաներից: Յուրաքանչյուր ոք, ով հետևում է թուրքական մեդիային, գիտի, որ Թուրքիայում գրեթե չեն մնացել ընդդիմադիր լրագրողներ: Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կամ գրավել է բոլոր ընդդիմադիր մեդիաները, կամ փակել է դրանք և բանտարկել տարբերակող լրագրողներին: Հայաստան հրավիրված լրագրողները եղել են՝ T24, Sozcu TV, Anadolu Agency, Hürriyet Daily News, Turkish Radio and Television, Medyascope, NTV, Agos հայկական թերթ, Ihlas News Agency և CNN Turk: 10 հրավիրված թուրքական լրատվամիջոցներից միայն երկուսը՝ Sozcu TV-ն և Agos-ը, կարելի է համարել անկախ լրատվամիջոցներ:
Երրորդ, Փաշինյանը հպարտությամբ ասաց թուրք լրագրողներին, որ իր հանդիպումը նրանց հետ աննախադեպ իրադարձություն է: Ինչպես միշտ, նրա արտահայտությունները փաստերով չեն հիմնավորվում:
Թուրք լրագրողների հետ Երևանում հանդիպումը աննախադեպ չէր: Նախկինում եղել են մի շարք հանդիպումներ հայաստանյան պաշտոնյաների և թուրք լրագրողների միջև: Հիշում եմ մեկ հատուկ հարցազրույց, որը տեղի է ունեցել 2001 թվականին, երբ ականավոր թուրք լրագրող Մեհմեթ Ալի Բիրանդը «CNN Turk»-ից եկավ Երևան և հարցազրույց վերցրեց նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից: Այդ հարցազրույցը մեծ հակասություններ առաջացրեց, քանի որ Բիրանդը խեղաթյուրեց Քոչարյանի ասածը՝ սխալ թարգմանելով նրա խոսքերը հայերենից թուրքերեն: 2001 թվականին ես հոդված գրեցի՝ նշելով Բիրանդի խեղաթյուրումները և քննադատելով նախագահ Քոչարյանին՝ համաձայնելու համար հարցազրույց տալ զգայուն քաղաքական թեմաներով, որոնք նա և նրա խորհրդատուները պետք է իմանային, որ թուրք լրագրողը կխեղաթյուրի: Բիրանդից բացի, շատ այլ թուրք լրագրողներ նախկինում եկել են Հայաստան՝ հարցազրույց վերցնելու հայաստանյան պաշտոնյաներից: Բացի այդ, 2007-08 թվականներին հայ և թուրք լրագրողների մեծ թվով ներկայացուցիչներ այցելել են միմյանց երկրներ՝ որպես «Հայաստան-Թուրքիա թիմային հաղորդագրությունների նախագծի» մաս:
Թուրք լրագրողները հայտնի են նրանով, որ խեղաթյուրում են իրենց հարցազրույց վերցնող մարդկանց խոսքերը: Այդ պատճառով, վերջին 40 տարիների ընթացքում ես մերժել եմ թուրքական բոլոր հարցազրույցի խնդրանքները:
Չորրորդ, Փաշինյանը սխալմամբ պնդում էր, որ նախորդ հայաստանյան կառավարությունների ժամանակ Հայաստանի և Թուրքիայի պաշտոնյաների միջև ուղղակի կապեր չեն եղել: Նա նշեց իր հրավերը մասնակցելու նախագահ Էրդողանի երդմնակալությանը Անկարայում և նրա հետ հանդիպումը Նյու Յորքում: Նա նաև նշեց Արարատ Միրզոյանի՝ Անկարա կատարած այցը: Նա ասաց, որ նախկինում Հայաստանի և Թուրքիայի պաշտոնյաները միմյանց տեսակետները իմացել են միայն երրորդ կողմերի միջոցով: Փաշինյանը որպես «համագործակցության կոնկրետ օրինակ» նշեց Հայաստանի կողմից վերջերս Թուրքիա հանձնված երկու թուրքերի մասին, որոնք մեղադրվում էին հանցագործություն կատարելու մեջ:
Փաշինյանի պնդումները, որ իր նախորդների ժամանակ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև պաշտոնական կապեր չեն եղել, լիովին սխալ են: Նա ցանկանում է տպավորություն թողնել, որ Հայաստանում ոչինչ չի եղել մինչև նա իշխանության եկավ 2018 թվականին: Երկու երկրների պաշտոնյաների միջև տասնյակ կապեր են եղել դեռևս մինչև Փաշինյանը վարչապետ դառնալը: Ահա դրանցից մի քանիսը.
1) 1992 թվականին արտգործնախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մեկնել է Ստամբուլ՝ մասնակցելու Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կոնֆերանսին:
2) 1992 թվականին նախագահի խորհրդական Գերարд Լիբարիդյանը մեկնել է Անկարա:
3) 1993 թվականին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Փարիզում հանդիպել է ուլտրա-ազգայնական «Մոխրագույն գայլերի» խմբի հիմնադիր և Թուրքիայի խորհրդարանի անդամ Ալփասլան Թյուրքեշի հետ:
4) 1993 թվականին նախագահ Տեր-Պետրոսյանը, արտգործնախարար Վահան Փափազյանի և նախագահի խորհրդական Գերարդ Լիբարիդյանի հետ, մեկնել է Անկարա՝ մասնակցելու Թուրքիայի նախագահ Թուրգութ Օզալի թաղմանը: Այդ առիթով Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է վարչապետ Սուլեյման Դեմիրելի հետ: Այդ այցի ընթացքում Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյի հետ:
5) 2008 թվականին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը եկել է Երևան՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ֆուտբոլային հանդիպումը դիտելու նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:
6) 2009 թվականին նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկնել է Բուրսա՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև վերադարձի խաղը դիտելու Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հետ:
7) 2009 թվականին Հայաստանի արտգործնախարար Էդուարդ Նալբանդյանը և Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն հանդիպել են Ցյուրիխում՝ Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները ստորագրելու համար:
8) 2013 թվականին Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն եկել է Երևան:
9) 2014 թվականին արտգործնախարար Նալբանդյանը մեկնել է Անկարա՝ մասնակցելու նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալությանը:
Հետևաբար, Փաշինյանը ճիշտ չէ, որ նախկինում Հայաստանի և Թուրքիայի պաշտոնյաները ուղղակի կապեր չեն ունեցել և հաղորդակցվել են միայն երրորդ կողմերի միջոցով:

Pashinyan Shouldn’t Have Invited Turkish Journalists to Yerevan for an Interview
Prime Minister Nikol Pashinyan made yet another mistake last week by inviting 10 journalists from Turkey to Yerevan and speaking to them for one and a half hours.
Before we go into the substance of Pashinyan’s remarks, I would like to point out some of the basic problems with his statements and those of his spokesperson.
First of all, the spokesperson revealed that the Turkish journalists had been invited to Yerevan at the Armenian government’s expense. This violates journalistic ethics. Professional journalists are not offered and do not accept payment for their travel and accommodation to maintain their independence from the subject of the interview.
Secondly, the spokesperson for Pashinyan said that Armenia had invited Turkish journalists from all sides of the political spectrum, including pro-government, opposition, and independent media. Anyone who follows the Turkish media knows that there are hardly any opposition journalists left in Turkey. President Recep Tayyip Erdogan has either taken over all the opposition media or shut them down and jailed the dissenting journalists. The invited journalists to Armenia were from: T24, Sozcu TV, Anadolu Agency, Hürriyet Daily News, Turkish Radio and Television, Medyascope, NTV, Agos Armenian newspaper, Ihlas News Agency, and CNN Turk. Only two out of the 10 invited Turkish news outlets, Sozcu TV and Agos, can be considered independent news outlets.
Thirdly, Pashinyan proudly told the Turkish journalists that his meeting with them was an unprecedented event. A usual, his statements are not based on facts.
The meeting with Turkish journalists in Yerevan was NOT unprecedented. There were several past meetings between Armenian officials and Turkish journalists. I remember one particular interview that took place in 2001 when prominent Turkish journalist Mehmet Ali Birand of ‘CNN Turk’ came to Yerevan and interviewed Pres. Robert Kocharyan. That interview created a lot of controversy because Birand distorted what Kocharyan had told him by mistranslating his words from Armenian into Turkish. I wrote an article in 2001 pointing out Birand’s distortions and criticized Pres. Kocharyan for agreeing to give an interview on sensitive political topics which he and his advisors should have known was going to be distorted by the Turkish journalist. Besides Birand, many other Turkish journalists have come to Armenia to interview Armenian officials in the past. In addition, a large number of Armenian and Turkish journalists visited each other’s countries as part of the “Armenia-Turkey Team Reporting Project” in 2007-08.
Turkish journalists are notorious for distorting the words of the people they interview. For that reason, over the past 40 years, I have refused all Turkish requests for an interview.
Fourthly, Pashinyan falsely claimed that during previous Armenian governments, there were no direct contacts between Armenian and Turkish officials. He cited his invitation to attend Pres. Erdogan’s inauguration in Ankara and meeting him in New York. He also mentioned the visits of Foreign Minister Ararat Mirzoyan to Ankara. He said that previously, Armenian and Turkish officials only learned of each other’s views through third parties. Pashinyan mentioned as “a concrete example of cooperation,” Armenia’s recent extradition to Turkey of two Turks accused of committing a crime.
Pashinyan’s claims that before him there were no official contacts between Armenia and Turkey are completely false. He wants to leave the impression that nothing happened in Armenia before he assumed power in 2018. There have been dozens of contacts between the officials of the two countries long before Pashinyan became Prime Minister. Here are some of them:
1) Foreign Minister Raffi Hovannisian went to Istanbul in 1992 to participate in the Black Sea Economic Cooperation Conference.
2) Presidential Advisor Gerard Libaridian went to Ankara in 1992.
3) Pres. Levon Ter Petrossyan met with Alpaslan Turkesh, the founder of the ultra-nationalist Grey Wolves group and member of the Turkish Parliament, in Paris in 1993.
4) Pres. Ter Petrossyan, accompanied by Foreign Minister Vahan Papazyan and Presidential Advisor Gerard Libaridian, went to Ankara in 1993 to attend the funeral of Turkish Pres. Turgut Ozal. On that occasion, Ter Petrossyan met with Prime Minister Suleyman Demirel. During that visit, Ter Petrossyan also met with Azerbaijan’s Pres. Abulfaz Elchibey.
5) Turkish Pres. Abdullah Gul came to Yerevan to watch with Pres. Serzh Sargsyan the football match between Armenia and Turkey in 2008.
6) Pres. Serzh Sargsyan travelled to Bursa, Turkey, to watch the return football game between Armenia and Turkey with Turkish President Abdullah Gul in 2009.
7) Foreign Minister of Armenia Eduard Nalbandyan and Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu met in Zurich in 2009 to sign the Armenia-Turkey Protocols.
8) Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu came to Yerevan in 2013.
9) Foreign Minister Nalbandyan went to Ankara in 2014 to attend the inauguration of Pres. Recep Tayyip Erdogan.
Therefore, Pashinyan is not correct that in the past Armenian and Turkish officials had no direct contacts and communicated only through third parties.
In my next article, I will comment on Pashinyan’s statements to the Turkish journalists who visited Yerevan last week.