• 17-04-2025 11:34:45   |   |  Հայտարարություններ
Հետևյալ ՀՀ կառույցների ղեկավարությանը՝ խնդրելով ցուցաբերել համապատասխան վերաբերմունք մարդու իրավունքների խնդրին, որը ստեղծել է ՆԳՆ-ն՝ հույն ընտանիքի նկատմամբ.
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին
ՀՀ Սահմանադրական դատարան
ՀՀ Ազգային ժողով
ՀՀ գլխավոր դատախազին
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանին
Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտե
ԵՄ ներկայացուցչությանը Հայաստանում
Հունաստանի Հանրապետության դեսպանատուն՝ ՀՀ-ում
ԶԼՄ-ներին
Տիկին Սարգսյան,
2025 թվականի հունվարի 3-ին Հունական համայնք «Պատրիդա»-ն ստացել է հայաստանի քաղաքացի Էվոյան Ալվարդ Ռուբենի դիմումը, ով բնակվում է Ալավերդի քաղաքում, Ջրավազանի փողոց 30, բն․ 10 հասցեում։
Դիմումի մեջ նշվում է, որ 2024 թ․ դեկտեմբերի 13-ին՝ առավոտյան ժամը 08:00-ին, ոստիկանության մի խումբ աշխատակիցներ և քննիչ ներխուժել են նրա բնակարան՝ առանց որևէ բացատրության (որը հետո է ներկայացվել), առանց վկաների և սկսել են խուզարկություն։
Ա․ Էվոյանը բնակվում է միայնակ։ Այդքան վաղ ժամին նման անսպասելի այցը վախեցրել է հիվանդ կնոջը։ Նրա պատմության համաձայն՝ խուզարկության արդյունքում ոչ մի հետաքրքրող առարկա չեն գտել։ Նրանց նպատակն էր ստանալ կոմպրոմատ Ալվարդի որդու՝ ազգությամբ հույն Արմեն Կիլինկարովի դեմ, ով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն՝ բիզնեսի հետ կապված գործերով և մինչ օրս գտնվում է այնտեղ։
Էվոյանի հետ զրույցի ընթացքում պարզվեց, որ նրան զայրացրել է ոստիկանների նման անպատշաճ վարքագիծը, քանի որ կասկածում է՝ իր որդու նկատմամբ տեղի է ունենում մշտական հսկողություն իրավապահ մարմինների կողմից, ինչի արդյունքում չի բացառվում, որ խուզարկության ընթացքում որդու բացակայության ժամանակ նրա բնակարանում կարող էին տեղադրել արգելված առարկաներ (զենք, թմրամիջոցներ և այլն)՝ հետագայում դրանք իբր «հայտնաբերելու» նպատակով, երբ որդին վերադառնա ՀՀ։
Հայաստանի հույների համայնք «Պատրիդա»-ն արձագանքել է Ալվարդ Էվոյանի դիմումին՝ Լոռու մարզի ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից կատարված հնարավոր սադրանքի վերաբերյալ և դիմում է ձեզ՝ խնդրելով իրականացնել ներքին հետաքննություն և պատասխանատվության ենթարկել օրենքի խախտման մեղավորներին։ Ձեր անունով ուղղված մեր առաջին բաց նամակը հրապարակվել է մամուլում, և այն արձագանք է ստացել ՀՀ-ի, Հունաստանի և հունական սփյուռքի հազարավոր քաղաքացիների կողմից՝ իրավական անօրինականության վերաբերյալ, որը թույլ են տվել ձեր աշխատակիցները Լոռու մարզում։ Նամակը կցվում է։
Անցել է ավելի քան երեք ամիս, սակայն դուք դեռևս պատասխան չեք տվել։ Ուզում ենք նշել, որ «Պատրիդա» կազմակերպության դիմումին չարձագանքելով՝ դուք և ձեր գերատեսչությունը խախտել եք ՀՀ Սահմանադրության մի շարք հոդվածներ՝ այդ թվում հոդվածներ 3, 16, 23, 29, 32, 64 և այլն։ Ստացվում է՝ ձեր աշխատակիցները ոչ միայն չեն կարդացել ՀՀ Սահմանադրությունը, այլև չեն էլ ծանոթ դրան։ Դուք իրավունք չունեք զբաղեցնելու այդ պաշտոնը, քանի որ ձեր հանձնարարականները չեն կատարվում ձեր ենթակաների կողմից։
Հակառակ դեպքում նրանք պիտի իմանային, որ Հայաստանի Հանրապետությունում, ըստ Սահմանադրության, մարդը բարձրագույն արժեք է, իսկ անձի արժանապատվությունը՝ նրա իրավունքների և ազատությունների անբաժանելի հիմքը։ Նրա հիմնարար իրավունքների և ազատությունների հարգումն ու պաշտպանությունը պետության պարտականությունն է։
Ձեր աշխատակիցները խախտել են ոչ միայն անձի արժանապատվությունը, այլև խուզարկության օրինականությունը՝ բնակարանում, որի սեփականատերը ազգությամբ հույն Արմեն Կիլինկարովն է։ Սա արդեն առաջին դեպքը չէ՝ հույների իրավունքների խախտման Հայաստանում։ Լոռու մարզում նույնիսկ գրանցվել են հույների սպանության դեպքեր։
Ալվարդ Էվոյանի բնակարան են մուտք գործել խաբեությամբ՝ խախտելով ոչ միայն անձեռնմխելիության վերաբերյալ Սահմանադրական հոդվածները, այլև խախտել են հաշմանդամ կնոջ՝ Էվոյանի հոգեկան անդորրը։ Եվ այս ամենը՝ իբր իր տանը ապօրինաբար պահվող զենք որոնելու պատրվակով, որը, ըստ իրավապահների, պատկանում է որդուն՝ Արմեն Կիլինկարովին։
Հարց է առաջանում՝ ինչու էր խուզարկությունը կատարվում Արմենի բացակայության պայմաններում, եթե նա գտնվում էր Ռուսաստանում։ Լիովին տրամաբանական է, որ Էվոյանը կասկածում է՝ իրավապահ մարմինները կարող էին որդու բացակայության ընթացքում տեղադրել արգելված առարկաներ, որպեսզի հետագայում՝ նրա վերադառնալուց հետո, կրկնակի խուզարկությամբ «հայտնաբերեն» դրանք։
Հույների «Պատրիդա» համայնքը՝ օրենքով սահմանված կարգով, տրամադրել է իրավաբանական աջակցություն Արմեն Կիլինկարովին՝ ներկայացնելով նրան փաստաբան։ Մենք կասկածում ենք՝ արդյո՞ք Դուք ծանոթ եք ՀՀ գործող օրենսդրությամբ սահմանված փաստաբանի կարգավիճակին, իրավունքներին և պարտականություններին։ Եթե ծանոթ եք, ապա ինչո՞ւ մինչև հիմա չեք պատասխանել փաստաբան Արթուր Գրիգորյանի հարցումներին։
Իրավապահների կողմից հետապնդվող Արմեն Կիլինկարովը պահպանել է տեսանյութեր, որոնցում ֆիքսված է, թե ինչպես է ոստիկանությունը կանգնեցնում նրան և պահանջում լքել Հայաստանը։
Ո՞վ է Ձեր աշխատակիցներին տվել իրավունք՝ զբաղվելու հակասահմանադրական գործունեությամբ։ Ո՞վ է Լոռու մարզում շահագրգռված, որ Կիլինկարովը լքի Հայաստանը։ Ո՞ւմ պատվերն է կատարում Լոռու ոստիկանությունը։ Սա նման է կոռուպցիայի և փոխադարձ ծածկման (կոլեգիալ) համակարգի։ Սա ի՞նչ է՝ կազմակերպված հանցախումբ Ձեր նախարարությունում, մնացորդ նախկին իշխանությունից։
Տիկին նախարար, կարգ ու կանոն հաստատեք ձեզ վստահված պետական նախարարությունում։ Դադարեցրեք հույների նկատմամբ հետապնդումները։ Լոռու մարզում գրեթե հույներ չեն մնացել։ Մարդիկ չեն մեկնում վատ կյանքից, այլ այս երկրում տիրող անարդարությունից։ Եվ նրանք, ովքեր հեռացել են, այդ նույն պատճառներով են լքել Հայաստանը։
Արիստոտելին մի անգամ հարցրին. «Ինչպե՞ս վարվել ընկերների հետ», նա պատասխանեց՝ «Այնպես, ինչպես կցանկանայիր, որ վարվեին քո հետ»։ Այս բարոյական և էթիկական կանոնը հասել է մեզ հնագույն ժամանակներից և կիրառվում է ամբողջ աշխարհում բոլոր կրոններում։
ՄԵԶ ՄՆՈՒՄ Է ՄԻԱՅՆ ԳՈՐԱԾԵԼ՝ SOS, ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՀԵՏԱՊՆԴՎՈՒՄ ԵՆ ՀՈՒՅՆԵՐԸ։
Նախագահ՝ Էդ Պոլատով (Պոլատիդիս)
Իրավապաշտպան իրավաբան
Կցվում է ՆԳ նախարարին ուղղված մեր առաջին բաց նամակը, որը տարածվել է մամուլում և սոցիալական ցանցերում։

КОПИИ: Руководству ниже указанных институтов в Республики Армения и просьба отнестись к проблеме прав человека, которую создало МВД по отношению к семье греков.
Премьер Министру РА Николу Пашиняну
В Конституционный Суд РА
В Национальное Собрание РА
Прокурору РА
Защитнику Прав Человека Армении
В Антикоррупционный комитет Армении
Представительству Европейского Союза в Армении
Посольству Греческой Республики в Армении
Средствам массовой информации (СМИ)
Госпожа Саргсян,
03 января 2025 года в организацию (общину) греков Армения «Патрида» поступило заявление от гражданки Армении Эвоян Алвард Рубеновны, проживающей по адресу: город Алаверди, ул. Джравазани (Ջրավազանի) 30. кв.10.
В заявлении указывается, что 13 декабря 2024 года в 8:00 утра группа сотрудников полиции и следователь ворвались в ее квартиру по вышеуказанному адресу без объяснений (объяснение появится потом), без понятых и начали проводить обыск.
В квартире А.Эвоян проживает одна. В столь ранний час нежданный визит правоохранителей испугал больную женщину. По рассказу А. Эвоян, в результате обыска они зафиксировали, что не нашли никаких интересующих их объектов. Искали компромат на ее сына - Армена Килинкарова, грека по национальности, который уехал в Российскую Федерацию по делам бизнеса и находится там до сих пор.
В беседе с гражданкой Эвоян А. мы выяснили, что столь бесцеремонный визит сотрудников правоохранительных органов в квартиру Эвоян возмущает еще и потому, что у нее есть опасение в том, что за ее сыном в прямом смысле слова следят правоохранительные органы региона, следят уже долгое время, исходя из чего она не исключает, что при обыске в отсутствии сына правоохранители могли подложить запрещенные предметы (оружие, наркотики и т.п.) в ее квартире с целью обнаружить их позже, когда вернется из России сын и тогда санкционируют повторный обыск и найдут незаметно подкинутую сотрудниками полиции улику с последующими последствиями против ее сына.
Община греков Армении «Патрида» отреагировала на письмо Алвард Эвоян о провокации сотрудников МВД Лорийской Области и обратилась к вам с призывом провести внутреннее расследование и наказать виновных в правовом произволе в вашем ведомстве. Первое письмо на ваше имя публиковалось в прессе, есть несколько тысяч возмущенных откликов граждан Армении, Греции и греческой диаспоры касательно правового беспредела ваших сотрудников в Лорийской области Армении. Первое наше письмо к Вам прилагается.
Прошло более трех месяцев, но до сих пор мы не получили от Вас ответа. Заметим, что не отреагировав на заявление организации «Патрида», лично Вы и ваше ведомство уже нарушили множество статей Конституции Армении, такие как статьи 3,16, 23, 29, 32, 64 и многие другие. По всей видимости, сотрудники вашего ведомства не читали и не знакомы со статьями Конституции Армении. Вы не имеете права занимать эту должность так как ваши поручения не выполняются вашими подчиненными. Иначе они бы знали, что в Республике Армения согласно Конституции человек – высшая ценность, а неотчуждаемое достоинство человека является неотъемлемой основой его прав и свобод. Уважение и защита его основных прав и свобод являются обязанностями властей. Вашими сотрудниками были нарушены не только достоинство человека, но и законность обыска квартиры собственником, которым является также лицо, принадлежащее к национальному меньшинству - Армена Килинкарова, грека по национальности в его отсутствии. Это уже не первый случай нарушения прав греков в Армении, есть даже случаи убийств греков в Лорийской области.
Обманным путем проникли в квартиру Алвард Эвоян, нарушив тем самым не только статьи о неприкосновенности жилища, но и нарушили спокойствие инвалида, кем является Алвард Эвоян. И это все под предлогом того, что якобы ищут в ее доме незаконно хранящееся оружие, которое предположительно принадлежит ее сыну Армену Килинкарову. Спрашивается, а почему обыск был произведен не в присутствии Армена Килинкарова, а в его отсутствии, когда он находился в России? И вполне резонно Алвард Эвоян заподозрила, что оружие и наркотики в ее квартиру могли подбросить сотрудники правоохранительных органов, чтобы потом, после возвращения Армена Килинкарова из России, провести повторный обыск и обнаружить уже в присутствии Армена Килинкарова подброшенные запрещенные законом предметы.
Организация (община) греков Армении «Патрида» в установленных законом порядке, в целях обеспечения юридической помощи, предоставила Армену Килинкарову адвокатскую услугу. Мы не уверены, знакомы ли Вы со статусом, правами и обязанностями адвокатов, установленных действующим законодательством? Если знакомы, то почему до сих пор Вы не ответили на запросы адвоката Артура Григоряна? У преследуемого сейчас сотрудниками правоохранительных органов Армена Килинкарова сохранились видеоролики, где зафиксировано, как его останавливает полиция района и требует, чтобы он покинул Армению.
Кто дал право Вашим сотрудникам заниматься антиконституционной деятельностью? Кто в Лорийской области заинтересован в том, чтобы Армен Килинкаров покинул Армению и чей заказ выполняет полиция Лорийской области, что уже попахивает круговой порукой и коррупцией? Это что? ОПГ (организованная преступная группировка) в вашем министерстве, доставшаяся вам от прежнего режима? Госпожа министр, наведите порядок в вверенном вам государством министерстве! Прекратите преследовать греков! В Лорийской области почти не осталось греков, люди уезжают не от плохой жизни, а от царящей в стране несправедливости! И греки, покинувшие Армению, также уехали по этой же причине.
Аристотелю как-то задали вопрос: «Как вести себя с друзьями?», на что Аристотель ответил: «Так, как хотел бы, чтобы поступали с тобой!». Это нравственное, этическое правило дошло до нас еще с античных времен и применяется во всем мире, во всех религиях.
НАМ ЖЕ ОСТАЕТСЯ КРИЧАТЬ SOS, В АРМЕНИИ ПРЕСЛЕДУЮТСЯ ГРЕКИ!
Председатель: Эд Полатов (Полатидис)
Юрист правозащитник
Первое открытое письмо Министру Внутренних Дел, которое было распространено в СМИ и в Соц. Сетях прилагается