Ներքին ցեղասպանություն Հայաստանում Մաս 4. Գիտնականների գնահատման համակարգ, որում կրկին առաջինը կլինի Մերգելյանը
• 26-04-2025 17:06:22   | Հայաստան  |  Մեկնաբանություն
Այս հոդվածի նախորդ երեք մասում ես մատնանշեցի գիտության ղեկավարների հրեշավոր սխալները: Հրեշավորը մեղմ է ասված՝ ուղղակի բառեր չկան, որոնք կարողանան նկարագրել այդ ղեկավարների հիմարությունը:
Երրորդ հոդվածում (տե՛ս https://nt.am/am/news/336147/) նշեցի մի հրեշավոր հանգամանք՝ կառավարության առաջարկած սանդղակով փայլուն մաթեմատիկոս Ս. Մերգելյանն այսօր կարող էր լինել ոչ ավելի, քան լաբորանտ։
Պարզապես մտածեք այդ մասին: ՀՀ կառավարությունը որպես լաբորանտ է գնահատում Մերգելյանին, այսինքն՝ առաջինին գնահատում է որպես վերջին։ Դա ուղղակի ապշեցուցի՛չ է: Բնականաբար, ենթադրություն է առաջանում, որ այս ամենն անհիմն չէ, և մեր պաշտոնյաները գործում են մեր թշնամիների հրահանգով։ Երկար տարիներ ես զերծ էի մնում նման մտքեր հնչեցնելուց։ Բայց Մերգելյանին լաբորանտ դարձնելն այնքան արտառոց է, որ թշնամու ուժերի ազդեցությունը չնկատելը նշանակում է դեմ գնալ սեփական քաղաքացիական պարտքին։ Ինչ աստիճանի սատանայական լկտիության պետք է հասնել Մերգելյանին լաբորանտ դարձնելու համար։
Ամենից վիրավորականն այն է, որ ես այդ ամենը բազմիցս նկարագրել եմ իմ հոդվածներում։ Հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ են «խոշոր պաշտոնյաները» մեկը մյուսի ետևից կոպիտ սխալներ թույլ տալիս։ Ըստ երևույթին, իրենք ոչինչ չեն կարդում, իսկ մյուս մանր պաշտոնյաները չեն խիզախում «դրսի» գաղափարները ներկայացնել իրենց վերադասների ուշադրությանը։ Այսինքն՝ մենք ունենք կառավարման անառողջ համակարգ՝ դրսից գաղափարները պաշտոնյաներին չեն հասնում։
Ուշագրավ է Ն. Փաշինյանի արձագանքը ստեղծված իրավիճակին։ Նա ընդունեց, որ կառավարության առաջարկը սխալ էր, միաժամանակ «փայլուն արդարացում» գտավ իր պաշտոնյաների համար։ Նա ասաց՝ «Կյանքն ինքն ամեն ինչ կկարգավորի»:
Ո՛չ, պարոն Փաշինյան։ Կյանքն ինքնին ոչինչ չի՛ շտկելու:
Երկար ժամանակ տասնյակ հոդվածներում տրվում էին առաջարկներ, որոնք անտեսվում էին պաշտոնյաների և բարձրաստիճան իշխանությունների կողմից։ Ինչո՞ւ պետք է հավատանք, որ ինչ-որ մեկը երբևէ կհասկանա և կդիմի համապատասխան քայլի։
Ես վստահ չեմ, որ որևէ պաշտոնյա կարող է կրկնել իմ առաջարկները։
Ուստի տեղին է ևս մեկ անգամ առաջարկել գիտնականների ճիշտ գնահատման համակարգի տեսլականը։
Նոր համակարգ
ոչ հումանիտար ոլորտներում գիտաշխատողների և տեխնոլոգների վարկանիշի որոշման նոր համակարգ։
Նոր համակարգի հիմնական հայեցակարգային տարբերությունները։
ա) Նոր համակարգում օգտագործվող բոլոր տվյալները պետք է վերցվեն գիտա-տեխնոլոգիական տեղեկատվության պաշտոնական աղբյուրներից՝ հղումներն աղբյուրներին անհրաժեշտ են: Ակնհայտ է, որ այս կանոնի կիրառումը կվերացնի բազմաթիվ ու բազմազան մեքենայությունները, որոնք անմիջապես առաջանում են, երբ մարդկանց որոշում կայացնելու հնարավորություն է տրվում, արտահայտելով իրենց կարծիքը։
բ) Գիտնականի վարկանիշը որոշվում է նրա ողջ կյանքի ընթացքում գիտական և տեխնոլոգիական գործունեության հիման վրա։ Այնպես որ, այն կարող է օգտագործվել նաև պաշտոնների սանդղակը սահմանելու և Ակադեմիա, կամ երկրի բարձրագույն գիտական խորհուրդներ ստեղծելու համար և այլն։ Մյուս կողմից, երկիրը իրական պատկերացում կստանա իր գիտական և տեխնոլոգիական ներուժի մասին։
գ) Բոլոր վարկանիշային գործընթաց անցնողները, նախնական փուլում անձամբ են ներկայացնում իրենց տվյալները: Իհարկե, տրամադրված տվյալները մանրակրկիտ ստուգվում են: Ինչի համար է դա։ Գիտության պատմությունը լի է մեղադրանքներով, թե այս կամ այն անձի արժանիքները հաշվի չեն առնվել։ Ուստի հրամայական է աշխատակցին հնարավորություն տալ ներկայացնելու ինքն իր մասին տեսլականը: Ուրիշ բան, որ ստուգման ընթացքում այդ տեսլականը կամ կհաստատվի, կամ ոչ։
դ) Ցանկացած վարկանիշի համար որոշվում է նվազագույն աշխատավարձի դրույքաչափը (համապատասխանաբար ցանկացած պաշտոնի համար): Տվյալ պաշտոնի համար այդ նվազագույն աշխատավարձը ստանում են բոլոր նրանք, ովքեր ստացել են այդ պաշտոնը վարկանիշավորման գործընթացում։ Նրանք, ովքեր ակտիվորեն աշխատել են անցյալում (ասենք 5 տարի), կստանան համապատասխան հավելավճարներ ակտիվ աշխատանքի համար։ Ավելին, հավելավճարները կարող են զգալի լինել։ Այ դա արդարացի կլիներ:
Հայեցակարգային նորարարությունների նույն կարգին պետք է դասել հետևյալ մեկնաբանությունը, որը վերաբերում է ամսագրերի վարկանիշների օգտագործմանը:
ե) Ամսագրերի մակարդակի գնահատման ներկայումս ընդունված համակարգը (Q1-Q4 մակարդակներ) թվում է հակասական և ոչ համապարփակ: Բավական է նշել, որ ռուսական «Математический Сборник» ամսագիրը, որը խորհրդային տարիներին աշխարհի լավագույն ամսագրերի տասնյակում էր, ներկայումս Q1-Q4 մակարդակներում գնահատված վարկանիշով զիջում է ադրբեջանական ամսագրին (որտեղ երբեք նկատելի մաթեմատիկա չի եղել): Սա խոսում է այն մասին, որ Q1-Q4 գիտական ամսագրերի մակարդակների ներկայիս սանդղակը լրացուցիչ վերանայման կարիք ունի: Սակայն հաշվի առնելով, որ Հայաստանի ողջ գիտությունը մինչև ԽՍՀՄ փլուզումը կապված էր խորհրդային գիտության հետ (աշխարհում ընդունված իր նվաճումներով), մենք առաջարկում ենք գիտատեխնիկական ամսագրերի մակարդակի գնահատման հետևյալ (համակցված) համակարգը, որը հաշվի է առնում ինչպես ժամանակակից, այնպես էլ խորհրդային աստիճանակարգումը։ Առաջարկվող համակարգում ուշագրավ հրապարակում է համարվում Միութենական հանրապետությունների հիմնական ակադեմիական ամսագրերում կամ արդի աստիճանակարգում Q3-Q4 մակարդակի ամսագրերում հրապարակումը: Նշանակալից հրապարակում է համարվում խոշոր համամիութենական ամսագրերում կամ Q1-Q2 մակարդակի ամսագրերում կամ գրքերի հրատարակում հայտնի միջազգային կամ համամիութենական հրատարակչություններում (մենագրություն կամ կոլեկտիվ մենագրություն)։
Մասնագետների վարկանիշները (սանդղակ, աստիճանավորում)՝ ՀԱՐՑԱԹԵՐԹ։
Այդ հարցաշարի ընդունման հիմնավորումը կարելի է գտնել «Ինչպես հասնել ճիշտ կառավարման գիտության մեջ։ Քայլ առ քայլ նկարագրություն» հոդվածում՝ https://www.lragir.am/ru/2023/04/19/251623/
Իհարկե, գիտնականների վարկանիշները որոշելիս պետք է հաշվի առնել ինչպես նրանց ստացած պարգևները (մրցանակները), դրամաշնորհները և լիագումար զեկույցները, այնպես էլ տեխնոլոգի տեխնոլոգիական առաջարկության (TRL level) միջազգային մակարդակում պատրաստ լինելը։
Այստեղ կարևոր է ընդգծել, որ մենք առաջարկում ենք հաշվի առնել միայն՝
ա) առաջատար գիտական երկրներում կամ առաջատար երկրների մասնակցությամբ ստացած պարգևները (մրցանակներ),
բ) միջազգային դրամաշնորհները՝ առաջատար գիտական երկրների մասնակցությամբ,
գ) լիագումար զեկույցները միջազգային գիտաժողովներում, որոնց մասնակցում է առնվազն 200 մասնակից, այդ թվում, 20-ը առաջատար գիտական երկրներից։
Ըստ այդմ, քննարկման մեջ չեն կարող ներառվել ցանկացած տեսակի մրցանակներ, դրամաշնորհներ, լիագումար զեկույցներ միայն Հայաստանի և ԱՊՀ այլ երկրների շրջանակներում։
Նման կանոնի պատճառը պետք է ակնհայտ լինի։ ԱՊՀ-ում «իրենք իրենցով հավաքների» համատեքստում բոլոր տեսակի մրցանակներ, դրամաշնորհներ և այլն ստանալու հարցում տեղական պաշտոնյաներն ու գիտնականները միշտ վճռորոշ դեր են խաղացել: Մենք արդեն գիտենք, թե ինչ է տեղական բյուրոկրատիան՝ անհեթեթ, հրեշավոր գաղափարներ, կոռուպցիա, բաժանում մերոնց և օտարների։ Գիտենք նաև, թե ինչ բան է ակադեմիկոսների ինստիտուտը՝ կոռուպցիա, բաժանում մերոնց և օտարների, գաղափարների և բարոյականության իսպառ բացակայություն։ Նրանք միշտ հնարավորություններ էին ստեղծում իրենց համար և ամուր փակում բոլոր հնարավորությունները նրանց համար, ովքեր իրենցից չէին: Թող նախարարը կամ ակադեմիայի նախագահը ի պաշտպանություն իրեն ծպտուն հանել հանդգնի։ Այնժամ  կհիշեցնենք նրանց, որ Հայաստանում կան մարդիկ, ովքեր Հայաստանում ոչինչ չեն ստացել, որոնց աշխատանքները Եվրոպական գիտական խորհուրդը համարել է դասական տեսություն։ (Ասենք ակադեմիկոսները նույնիսկ չգիտեն, թե ինչ է դասական տեսությունը: Թող հետաքրքրվեն, թե քանիսն են նրանք աշխարհում:) Եվ կան տեխնոլոգներ, ովքեր ոչինչ չեն ստացել Հայաստանում, որոնց աշխատանքները ամենաբարձր մրցանակների են արժանացել համաշխարհային տեխնոլոգիական մրցույթներում:
Այնպես որ, ԱՊՀ շրջանակներում բոլոր «իրենք իրենցով հավաքները» պետք չէ հաշվի առնել։
1-ին բաժին
Վարկանիշի որոշումը պաշտոնական տվյալների հիման վրա։
1-ին մակարդակ – մասնագետ, որն ունի առնվազն մեկ հրապարակում գրախոսվող   ամսագրերում:
Սա կրտսեր գիտաշխատողի մակարդակն է:
2-րդ մակարդակ – գիտությունների թեկնածուի կոչում ունեցող մասնագետ մոտ 10 հրապարակումներով գրավոր ամսագրերում:
Սա գիտաշխատողի մակարդակն է:
3-րդ մակարդակ – գիտությունների թեկնածուի կոչում ունեցող մասնագետ մոտ 20 հրապարակումներով գրախոսվող ամսագրերում, որոնցից 5-ը աչքի ընկնող հրապարակումներ։
Սա ավագ գիտաշխատողի մակարդակն է: (Դոկտորական մակարդակին մոտեցող):
4-րդ մակարդակ – գիտությունների դոկտորի կոչում ունեցող մասնագետ, ով ստացել է միջազգային դրամաշնորհներ (որպես գլխավոր կատարող) և/կամ լիագումար ելույթներ միջազգային գիտաժողովներում, որոնց ընդհանուր թիվը երկուսն է։ Նույն կարգին պետք է դասել այն գիտնականներին, ովքեր ունեն առնվազն հինգ նշանակալի հրապարակում կամ հանդիսանում է նշանակալի նոր տեխնոլոգիա(ներ)ի ստեղծման հիմնական մասնակիցներից մեկը։
Սա առաջատար գիտաշխատողի մակարդակն է:
5-րդ մակարդակ – գիտությունների դոկտորի կոչում ունեցող մասնագետ, ով ստացել է միջազգային դրամաշնորհներ (որպես գլխավոր կատարող) և/կամ լիագումար ելույթներ միջազգային գիտաժողովներում, որոնց ընդհանուր թիվը հինգն է։ Նույն կատեգորիան պետք է ներառի այն գիտնականներին, ովքեր ունեն առնվազն տասը նշանակալի հրապարակումներ կամ նշանակալի նոր տեխնոլոգիա(ներ)ի ստեղծման գլխավոր գաղափարախոսն են։
Սա գլխավոր գիտաշխատողի մակարդակն է։
2-րդ բաժին
Վարկանիշի որոշում այլ մասնագետների կարծիքների հիման վրա։
Հայտնի է, որ տվյալ գիտնականի աշխատանքին իրական գնահատական կարող են տալ միայն բարձր որակավորում ունեցող մասնագետները։ Այս տեսակի տվյալները շատ ավելի բարձր և արժեքավոր են, քան նախորդ 1-5 մակարդակներում արտացոլված տվյալները:
Շատ քիչ են գիտնականներն ու տեխնոլոգները, որոնց մասին գիտատեխնոլոգիական գրականության մեջ ապացույցներ կան, որ նրանք ինչ-որ նշանակալի բան են ստեղծել։
Մեկնաբանություն 1
Իհարկե, այստեղ պետք է ներառվեն այն գիտնականները, ովքեր միջազգային լուրջ մրցանակ են ստացել (հարցաթերթիկը լրացնելիս պետք է նշվի մրցանակի տեսակը և չափը):
Հաջորդը գալիս են ուղղություններ, տեսություններ, դասական տեսություններ ստեղծած գիտնականները (կամ առաջնակարգ արդյունքներ, ինչպես ինձ խորհուրդ տվեց դասակարգել հենց Ս. Մերգելյանը)։ Կամ տեխնոլոգներ, ովքեր ստեղծել են բարձրակարգ տեխնոլոգիաներ։ Թվում է, թե կարելի է վիճահարույց համարել, թե ինչ է առանձնահատուկ արդյունքը։ Բայց ամեն բնագավառի առաջադեմ գիտնականներն ու տեխնոլոգները գիտեն, թե ինչն ինչ է: Օրինակ, մաթեմատիկայի մեջ կան, այսպես կոչված, «հազարամյակի խնդիրներ» (millennium problems), որոնք ցանկացած մասնագետ կդիտի որպես բարձրակարգ խնդիր։
Նման ձեռքբերումների վերաբերյալ տվյալները պետք է (ուշադրությո՛ւն) վերցվեն գիտատեխնոլոգիական տեղեկատվության պաշտոնական աղբյուրներից և պետք է (ուշադրությո՛ւն) հաստատվեն առնվազն երեք անգամ:
Մեկնաբանություն 2։
Նման գիտնականների գնահատականների հետ կապված իրավիճակը կարող է կախված լինել գնահատողից:
Օրինակ, կարող են ասել, որ տվյալ ուղղությունը ավելի կարևոր է, քան մեկ այլ տեսություն կամ տեխնոլոգիա, որ այս միջազգային մրցանակն ավելի կարևոր է, քան մեկ այլ բարձրակարգ արդյունք և այլն։
Հետևաբար, ես առաջարկում եմ դասակարգումներ չանել նշված խմբերի միջև և այս 2-րդ բաժնի բոլոր գիտնականներին գնահատել որպես «ականավոր գիտնականներ կամ տեխնոլոգներ»:
3-րդ բաժին
Բացառիկ բնույթի ձեռքբերումներ (գեր մակարդակ)
Խոսքը այն գիտնականների մասին է, ովքեր հայտնաբերել են նոր երևույթներ իրենց ոլորտում (ֆիզիկա, կենսաբանություն, մաթեմատիկա և այլն), օրինակ՝ հայտնաբերել են նոր օրենքներ պինդ վիճակի ֆիզիկայում, քվանտային ֆիզիկայում, բջջային կամ մոլեկուլային կենսաբանության մեջ կամ մաթեմատիկայի բազային հասկացությունների վերաբերյալ։ Կիրառական կամ տեխնոլոգիական գիտությունների բնագավառում այս մակարդակը շնորհվում է այն մասնագետին, ում աշխատանքը գիտական հանրության կողմից դիտարկվում է որպես ներդրված կամ ներդրման փուլում գտնվող խոշոր (միջազգային նշանակության) տեխնոլոգիա(ներ): Կամ ում աշխատանքը գիտական հանրության կողմից ճանաչված է որպես հայտնագործություն։
Այսպիսով, ձևավորվում է գիտնականների վարկանիշների որոշման նոր համակարգ՝ 1-5 մակարդակի գիտաշխատողներ, ականավոր գիտնականներ և գեր մակարդակի գիտնականներ։
Ականավոր գիտնականներ կամ տեխնոլոգներ և
Գիտնականներ կամ գեր մակարդակի տեխնոլոգներ
Դրան համապատասխան՝ անհրաժեշտ է ձևավորել պաշտոնների նոր համակարգ՝
(1) կրտսեր գիտաշխատողի պաշտոնը,
(2) գիտաշխատողի պաշտոնը,
(3) ավագ գիտաշխատողի կամ ավագ տեխնոլոգի պաշտոնը,
(4) առաջատար գիտաշխատողի կամ առաջատար տեխնոլոգի պաշտոնը,
(5) գլխավոր գիտաշխատողի կամ գլխավոր տեխնոլոգի պաշտոնը,
(6) ականավոր գիտնականի կամ ականավոր տեխնոլոգի պաշտոնը,
(7) գեր մակարդակի գիտնականի կամ գեր մակարդակի տեխնոլոգի պաշտոնը:
Այժմ նկատենք, որ կառավարության գնահատման համակարգը ոչ մի կերպ չի ճանաչում ականավոր և գեր մակարդակի  գիտնականների (տեխնոլոգների)։ Հասկանո՛ւմ եք։ Ո՛չ մի խոսք ամենակարևորի մասին։
Ահա թե ինչու պաշտոնյաները Ս. Մերգելյանին հատկացրել են միայն լաբորանտի պաշտոն։
Մինչդեռ վերոնշյալ համակարգում Մերգելյանը լինելու է ականավոր գիտնական։
Իհարկե, առաջարկվող համակարգը մեր ընկալման համար անսովոր է։ Մինչդեռ շատ խոշոր գիտական կենտրոններում և բուհերում այս համակարգը վաղուց է կիրառվում՝ այն, ինչ մենք անվանում ենք ականավոր գիտնական, այնտեղ հաճախ նշվում է որպես կենտրոնի կամ ֆակուլտետի «գիտական ղեկավար»:
Մի քանի տարի առաջ ես Չինաստանում էի որպես հսկայական համալսարանի(150,000 ուսանող) առաջատար հրավիրյալ պրոֆեսոր (leading visiting professor): Իրականում դա գիտական ղեկավարի պաշտոն էր իմ այնտեղ գտնվելու ժամանակ։ Այն ժամանակ այդ համալսարանում երկու տարվա պայմանագրով աշխատում էին նմանատիպ երկու ակադեմիական ղեկավարներ (ԱՄՆ-ից և Եվրոպայից)։ Բոլոր աշխատակիցները կարող էին խորհրդակցել նրանց հետ: Համալսարանն այս ակադեմիական ղեկավարների աշխատանքը շատ օգտակար է համարել։
Հասկանալի է, որ Հայաստանի պայմաններում ամեն ինստիտուտ կամ ֆակուլտետ չէ, որ կունենա իր ականավոր գիտնականը։ Մյուս կողմից, կլինեն կենտրոններ՝ երկու կամ ավելի նման գիտնականներով։
Անձնական տվյալները հենց աշխատակիցների կողմից լրացնելու առաջարկվող սխեման (ինքնաներկայացում):
Ինքնաներկայացնելիս պետք է լրացնել մակարդակի տվյալները և տրամադրել տեքստ (կամ CV – աշխատանքային ուղին), որում տրվում է հաստատում: Սկսել կարելի է որոշակի մակարդակից, եթե տեքստից կամ CV-ից պարզ է, որ նա որոշակի նախկին մակարդակներ ունի։
Օրինակ՝ մասնագետ Պողոս Պողոսյանի ինքնաներկայացում։
Մասնագետը հավակնում է վերը նշված աստիճաններից մեկին (հաստատումը տես Պողոս Պողոսյանի ներկայացրած տեքստի կետերում կամ ինքնակենսագրականում)։
Նշում։ Յուրաքանչյուր մասնագետի տրամադրած բոլոր տվյալները մանրազնին կստուգվեն համապատասխան հանձնաժողովների կողմից։
Ակնհայտ է, որ պետք է լինի նաև հատուկ հանձնաժողով, որը կքննարկի բոլոր բողոքները։
Վարկանիշային հանձնաժողովների ստեղծման գործընթացը։
Վարչապետի աշխատակազմը նախաձեռնում է ինքնաներկայացումների հավաքագրում՝ հարցում պետք է ուղարկել բոլոր գիտական և տեխնոլոգիական կազմակերպություններին։ Շուտով (մեկ շաբաթվա ընթացքում) բոլոր հիմնական գիտնականների վերաբերյալ բոլոր տվյալները կլինեն վարչապետի սեղանին։ Ապա ապարատը ստեղծում է խումբ՝ քննարկելու թեկնածուներին Հանձնաժողովում ընդգրկվելու համար: Այդ խումբը պետք է պատրաստ լինի քննարկելու բոլոր տեսակի բողոքները: Խմբի աշխատանքի արդյունքում գիտության և տեխնոլոգիայի յուրաքանչյուր բնագավառում կձևավորվեն հանձնաժողովներ՝ ամենա առաջադեմ գիտնականներից կազմված։ Այնուհետև հանձնաժողովները իրենք կորոշեն մնացած գիտնականների վարկանիշները՝ վերը նկարագրված սխեմայի վրա հիմնվելով:

• 23-04-2025 11:40:11   | Армения  |  Комментарий
В предыдущих трех частях данной статьи я указал на чудовищные ошибки управленцев наукой. Слово чудовищный это еще мягко сказано: просто нет слов, которые могут описать всю глупость этих управленцев.
В третьей статье (смотри https://www.nt.am/ru/news/336147/) я отметил чудовищное обстоятельство: гениальный математик С. Мергелян мог бы сегодня быть, согласно шкале, предложенной правительством, не более чем лаборантом.
Просто вдумайтесь. Правительство Армении оценивает Мергеляна как лаборанта:  то есть первого оценивает как последнего. Просто мозг взрывается! Естественно, возникает предположение, что все это неспроста и, что наши чиновники действуют по указке наших врагов. Много лет я воздерживался от озвучивания подобных мыслей. Но сделать Мергеляна лаборантом, это такой перебор, после которого не отметить воздействие вражеских сил означает пойти против своего же гражданского долга. До какой же сатанинской наглости нужно дойти, чтобы сделать Мергеляна лаборантом!?
Самое обидное то, что все это я описывал много раз в своих статьях. Возникает вопрос- почему же “большие чиновники” допускают ляпсусы раз за разом? Видимо они сами ничего не читают, а другие мелкие чиновники не рискуют представить идеи “чужих” вниманию своего руководства. То есть имеем нездоровую систему управления: идеи извне не достигают до чиновников.
Примечательна реакция на ситуацию Н. Пашиняна. Он признал, что предложение правительства ошибочно. Одновременно выразил “гениальное оправдание” для своих чиновников. Он сказал -” жизнь сама все исправит”.
Нет господин Пашинян! Жизнь сама по себе ничего не исправит!
На протяжении долгого времени, в десятках статей были предложения, которые игнорировались чиновниками и высшими властями. Почему мы должны верить, что кто-то и когда-то поймет, и сделает соответствующий шаг!? Я не уверен, что какой-либо чиновник может повторить мои предложения.
Так что уместно в очередной раз предложить видение о правильной системе оценок ученых.
Новая Система
определения рейтинга научных работников и технологов
в негуманитарных сферах
Основные концептуальные отличия Новой Системы.
(а) Все данные, используемые в Новой Системе, должны быть взяты из официальных источников научно-технологической информации: ссылки на источники необходимы.   Очевидно, что использование данного правила исключит многочисленные и разнообразные махинации, которые немедленно возникают, когда люди получают возможность определять события посредством выражения своих мнений.
(б) Определяется рейтинг ученого на основе его пожизненной научно-технологической деятельности. Так что его можно использовать и для определения шкалы должностей, и для создания Академии, или высших научных советов в стране и тому подобное. С другой стороны, страна получит реальное представление о своем научно-технологическом потенциале.
(в) Все проходящие процесс определения рейтингов сами представляют, свои данные на начальном этапе. Конечно же представленные данные тщательно проверяются.   Для чего это нужно. История науки полнится обвинениями в том, что заслуги того или этого не были учтены. Так что обязательно нужно дать шанс сотруднику представить свое видение о себе.  Другое дело, что в процессе проверки это видение либо подтвердится, либо нет.
(г) Определяется минимальная ставка зарплаты для любого рейтинга (соответственно для любой должности). Эту минимальную для данной должности зарплату получают все, кто в процессе определения рейтинга получили данную должность. Те, кто активно работал в течение последних (скажем 5-и лет), получат соответствующие надбавки за активную работу. При этом надбавки могут быть существенными. Вот это будет справедливо!
К той же категории концептуального новшества следует отнести следующий комментарий, касающийся использования рейтингов журналов.
(д) Принятая в настоящее время система оценки уровня журналов (уровни Q1-Q4) представляется спорной и не всеобъемлющей. Достаточно отметить, что российский журнал “Математический Сбор¬ник”, входивший в десятку лучших журналов мира в советское время, уступает в настоящее время по рейтингу, оцениваемую уровнями Q1-Q4, азербайджанскому журналу (где никогда не было замет¬ной математики). Это говорит о том, что современная шкала уровней научных журналов Q1-Q4 нуж¬дается в дополнительной доработке. Однако учитывая, что вся наука в Армении до распада СССР бы¬ла завязана на советскую науку (с её принятыми в мире достижениями), нами предлагается следую¬щая (комбинированная) система оценки уровня научно-технических журналов, в которой учитывают¬ся как современная, так и советская градация. В предлагаемой системе под заметной публикацией понимается публикация в основных академических журналах союзных республик или в журналах уровня Q3-Q4 в современной градации. Под значимой публикацией понимается публикация в ос¬новных всесоюзных журналах или в журналах уровня Q1-Q2 или издание книг в известных между-народных или всесоюзных издательствах (монография, или коллективная монография).
Рейтинги (шкала, градация) специалистов:
ОПРОСНИК
Обоснование принятия данного Опросника смотри в статье “Как добиться правильного управления в науке. Пошаговое описание” https://www.lragir.am/ru/2023/04/19/251623/
Конечно же при определении рейтингов специалистов мы должны учитывать как полученные награды (премии), гранты и пленарные доклады ученого, так и международный уровень готовности технологического предложения (TRL level) технолога.
Здесь важно подчеркнуть, что мы предлагаем учитывать только:
(а) награды (премии), полученные в ведущих научных странах или при участии ведущих стран;
(б) международные гранты с участием ведущих научных стран;
(в) пленарные доклады на международных конференциях с участием не менее 200 участников, среди которых 20 из ведущих научных стран.
Соответственно всякого рода награды, гранты, пленарные доклады в рамках только Армении и других странах СНГ не могут быть включены в рассмотрение.
Причина подобного правила должна быть очевидной. В получении всякого рода наград, грантов и так далее в условиях “междусобойчика” в СНГ всегда решающую роль играли местные чиновники и академики. Что такое местное чиновничество мы уже знаем: абсурдные, чудовищные идеи, коррупция, деление на своих и чужих. Что такое институт академиков мы также знаем: коррупция, деление на своих и чужих, полное отсутствие идей и нравственности. Они всегда открывали возможности для своих и плотно закрывали все возможности для не своих. Пусть только посмеет министр или президент академии пикнуть что-то в свою защиту. Тогда им напомним, что в Армении есть ученые, ничего не получившие в Армении, работы которых Европейский Научный Совет котировал как классическую теорию. (Впрочем, академикам даже неведомо, что такое классическая теория. Пусть поинтересуются сколько таковых во всем мире.) И есть технологи, ничего не получившие в Армении, работы которых, получили высшие награды на всемирных технологических конкурсах.
Так что все “междусобойчики” в пределах СНГ не должны учитываться.
Раздел I.  Определение рейтинга на основе формальных данных
Уровень 1 – специалист, имеющий по крайней мере одну публикацию в реферируемых журналах.
Это уровень младшего научного сотрудника.
Уровень 2 – PhD имеющий около 10 публикаций в реферируемых журналах.
Это уровень научного сотрудника.
Уровень 3 – PhD имеющий около 20 публикаций в реферируемых журналах, из которых 5 являются заметными публикациями, или участвовал в создании новой технологии как многолетний сотрудник.
Это уровень старшего научного сотрудника (уровень, приближающийся к докторской степени), или старшего технолога.
Уровень 4 – специалист, имеющий степень Доктора наук, получивший международные гранты (!!! в качестве главного исполнителя) и/или пленарные доклады на международных конференциах, общее количество которых равно двум. К той же категории нужно приписать ученых, которые имеют не менее пяти значимых публикаций, или является одним из ключевых участников создания заметной новой технологии(ий).
Это уровень ведущего научного сотрудника, или ведущего технолога.
Уровень 5 – специалист, имеющий степень Доктора наук, получивший международные гранты (!!! в качестве главного исполнителя) и/или пленарные доклады на международных конференциах, общее количество которых равно пяти. К той же категории нужно приписать ученых, у которых имеется по крайней мере десять значимых публикаций,  или главный идеолог  создания значимой новой технологии(ий).
Это уровень главного научного сотрудника, или главного технолога.
Раздел II.  Определение рейтинга на основе мнений других специалистов
Известно, что   реальную оценку работы данного специалиста могут дать только узкие специалисты высокого класса. Такого рода данные намного выше и ценнее, чем те, что отражены в предыдущих уровнях 1-5.
Ученых и технологов, относительно которых в научно-технологической литературе
имеются данные, что они создали что-то зна¬чимое очень немного.
Комментарий 1
Конечно же, сюда должны быть включены специалисты, получившие серьезную междуна-родную награду (тип и размер награды необходимо указать при заполнении Опросника).
Далее идут ученые, которые создали направления, теории, классические теории. Или получили результаты экстракласса (или же первоклассные результаты, как советовал мне классифицировать сам С. Мергелян). Или же технологи, которые создали технологии экстракласса. Казалось бы, можно развить демагогию относительно того, что такое результат экстракласса. Но продвинутые ученые и технологи в каждой области знают, что есть что. Например, в математике есть так называемые “задачи тысячелетия” (millennium problems), которые любой специалист будет котировать как задачу экстракласса.
Данные о подобных достижениях должны быть (! внимание) взяты из официальных источников научно-технологической информации и должны быть (! внимание) подтвержденные не менее трех раз.
Комментарий 2.
Ситуация с оценками подобных специалистов может зависеть от оценщика.
Например, один может сказать, что данное направление является более важным, чем другая теория или технология;  что данная международная награда более важна, чем другой результат экстракласса и так далее.
Поэтому я предлагаю не делать градации между отмеченными категориями и котировать всех ученых и технологов в данном Разделе II как “Выдающихся Ученых или Технологов”.
Раздел III.  Достижения исключительного характера (Суперуровень)
Речь идет о тех ученых, которые обнаружили новые явления в своей области (физи¬ка, биология, математика и т.д.), например обнаружили новые законы в физике твер¬дого тела, в кван¬товой физике, биологии клетки или молекулы, или касающиеся базисных понятий в математике. В области прикладных или технологических наук этот уровень присуждается специалисту, чья работа рассматривается научным сообществом как крупная (имеющая международное значение) технология(и), которая внедрена или находится в процессе внедрения. Или же чья работа признана научным сообществом открытием.
Таким образом формируется новая система определения рейтингов специалистов:
научные сотрудники или технологи  уровня 1-5,
Выдающиеся Ученые или Технологии  и
Ученые или Технологи Суперуровня
В соответствии с этим
нужно формировать новую систему должностей:
(1)   должность младшего научного сотрудника,
(2)   должность научного сотрудника,
(3)   должность старшего научного сотрудника   или           старшего технолога,
(4)   должность ведущего научного сотрудника   или           ведущего технолога,
(5)   должность главного научного сотрудника   или            главного технолога,
(6)   должность Выдающиеся Ученого   или                            Выдающего Технолога,
(7)   должность Ученого Суперуровня или                               Технолога Суперуровня.
Теперь отметим, что в системе оценок правительства никоим образом не отмечаются Выдающиеся Ученые (Технологи) и Ученые (Технологи) Суперуровня. Понимаете!  Ни слова о самом главном!
Вот почему чиновники отвели Мергеляну место только лаборанта.
Между тем, в предложенной выше системе,
С. Мергелян будет выдающимся ученым.
Конечно, предложенная система необычна для нашего восприятия. Между тем, во многих больших научных центрах и университетах эта система давно применяется:       то, что мы называем Выдающимся Ученым, часто отмечается там как “Научный руководитель” центра или факультета.
Несколько лет назад я был в Китае в качестве «Ведущего приглашенного профессора» (Leading Visiting Professor) в одном огромном университет (150000 студентов). Фактически это была должность Научного руководителя, во время моего пребывания там. В то время в этом университете работали ещё два подобных Научных руководителя (из США и Европы) с контрактами на два года. Все сотрудники могли консультироваться (советоваться) с ними. В университете считалось, что деятельность этих Научных руководителей очень полезна.
Понятно, что в условиях Армении не всякий институт или факультет будет иметь своего Выдающегося Ученого. С другой стороны будут центры с двумя и более подобными учеными.
Рекомендуемая схема заполнения своих данных самими сотрудниками (само-представления).
При само-представлении нужно заполнять данные уровней и привести текст (или CV), в котором приводится подтверждение. Начинать можно с определенного уровня, в случае если из текста или CV ясно, что у него есть опре¬деленные предыдущие уровни.
Пример: само-представлении специалиста Погоса Погосяна
Специалист претендует на один из отмеченных выше градаций (подтверждение смотри в пунктах …  текста представленного Погосом Погосяном, или же в CV Погоса Погосяна).
Примечание.
Все приведенные каждым специалистом данные будут тщательно проверяться соответствующими комиссиями.
Очевидно, что должна быть также специальная комиссия, которая будет рассматривать все жалобы.
Процесс создания комиссий по определению рейтингов.
Аппарат премьера инициирует сбор само-представлений: запрос должен быть разослан во все научные и технологические организации. Очень скоро (в течение одной недели) на столе аппарата премьера будут все данные о всех основных ученых. Далее аппарат создает группу по обсуждению кандидатур для включения в Комиссии. Эта группа должна быть готова ка рассмотрению всевозможных жалоб. В результате работы группы будет сформированы Комиссии в каждой области науки и технологии, состоящие из наиболее продвинутых ученых. Далее Комиссии сами будут заниматься определением рейтингов остальных ученых основываясь на описанной выше схеме.