• 05-05-2025 14:31:34   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Նախագահ Դոնալդ Թրամփի 2025 թվականի ապրիլի 24-ի ուղերձը, որում նա խուսափեց հիշատակել Հայոց ցեղասպանությունը որպես ցեղասպանություն, ամոթալի շրջադարձ է Միացյալ Նահանգների տասնամյակների ճանաչումներից: Թուրքական և ադրբեջանական շրջանակներն արագորեն օգտվեցին Թրամփի հայտարարությունից: Թուրքական Turkiye Today թերթը ապրիլի 24-ին հոդված հրապարակեց՝ «Թրամփն ապրիլի 24-ին խուսափեց «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթից՝ որպես բարեկամական ժեստ Թուրքիայի նկատմամբ» խորագրով: Ադրբեջանական Azernews լրատվամիջոցը ապրիլի 25-ին հոդված հրապարակեց՝ «ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 1915 թվականի հայտարարության մեջ խուսափեց «ցեղասպանություն» եզրույթից» վերնագրով:
Միացյալ Նահանգների կառավարությունն առաջին անգամ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1951 թվականին այն պաշտոնական փաստաթղթում, որը ներկայացվել է Արդարադատության միջազգային դատարան (Համաշխարհային դատարան):
Ներկայացուցիչների պալատը 1975 և 1984 թվականներին ընդունել է երկու բանաձև, որոնցով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը այն ճանաչել է 1981 թվականի ապրիլի 22-ի իր հռչակագրում:
Ներկայացուցիչների պալատը կրկին ճանաչել է այն 2019 թվականի հոկտեմբերի 29-ին՝ 405 կողմ և 11 դեմ ձայների ճնշող մեծամասնությամբ։ Չնայած նախագահ Թրամփի մի քանի փորձերին՝ այն խոչընդոտելու, ԱՄՆ Սենատը 2019 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ընդունել է բանաձև, որով միաձայն համաձայնությամբ (100 կողմ և 0 դեմ) ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։
Այնուհետև նախագահ Ջո Բայդենը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը 2021 թվականի ապրիլի 24-ին հրապարակված գրավոր հայտարարությամբ։
Այս բոլոր ճանաչումներից հետո հայերին այլևս չի հետաքրքրում, թե ինչ է ասել Թրամփը Հայոց ցեղասպանության մասին 2025 թվականին: Անկասկած, Թրամփը պարզապես հրաhանգ է ստացել իր մտերիմ ընկերոջից՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից, որով Թրամփն անչափ հիանում է:
Ամիսներ շարունակ Թրամփի հայ կողմնակիցները հպարտորեն նշում էին, որ նախագահը շրջապատված է կառավարության երեք բարձրաստիճան հայամետ անդամներով՝ Առողջապահության և մարդկային ծառայությունների նախարար Ռոբերտ Ֆ. Քենեդի կրտսեր, Ազգային հետախուզության տնօրեն Թուլսի Գաբբարդ և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիո: Բացի Ռուբիոյից, առաջին երկուսն արտաքին քաղաքականության հետ ոչ մի կապ չունեն: Կամ այս երեքից ոչ մեկը չի փորձել ազդել Թրամփի ապրիլի 24-ի հայտարարության վրա, կամ նախագահը պարզապես անտեսել է նրանց խորհուրդները: Ռուբիոն նույնիսկ ավելի մեղմ հայտարարություն է արել ապրիլի 24-ին, քան Թրամփը․ «Աննկարագրելի կորստի ստվերի ներքո հայ ժողովուրդը տոկացել է և հաղթել։ Այսօր Մեծ եղեռնը հիշում ենք ոչ միայն սգալով, այլև վճռականությամբ: Հարգելով անցյալը՝ մենք ակնկալում ենք աշխատել Հայաստանի և տարածաշրջանի համար կայուն խաղաղության, բարգավաճման և անվտանգության ուղղությամբ»։
Ուշադրություն դարձրեք՝ որևէ հիշատակում չկա ո՛չ Թուրքիայի, ո՛չ Օսմանյան կայսրության մասին որպես ցեղասպանության կազմակերպիչ։
Հայերը նաև ստիպված էին առերեսվել նախագահ Էրդողանի ապրիլի 24-ի խեղաթյուրված հայտարարությանը, որը նախատեսված էր մոլորեցնելու նրանց, որոնք այնքան միամիտ են նման հնարքներով խաբվելու համար։ Էրդողանը «ցավակցական ուղերձ» էր հղել, որը պատրիարք Սահակ Մաշալյանը պարտաճանաչորեն ընթերցեց Ստամբուլի Ֆերիքյոյ թաղամասում գտնվող Սուրբ Վարդանանց եկեղեցում։ Հեռու լինելով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելուց, Էրդողանը կեղծորեն հավասարեցրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերին Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ սպանված թուրք զինվորների հետ։ Ավելի հեռուն գնալով՝ Էրդողանը մեղադրեց հայ զոհերին «ապստամբություններին, ավազակախմբերի աճող շարժումներին, զինված խմբավորումների կողմից խափանարար գործողություններին» մասնակցելու մեջ, բացի այդ, հիշատակեց «պատերազմի տարիներին տեղի ունեցած համաճարակների» պատճառով կորցրած կյանքերի մասին։ Սա ճշմարտությունը ժխտելու ևս մեկ նողկալի փորձ է։
Բազմաթիվ հայերի համար ամենացավոտը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարություններն են, որ «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն այլևս Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություն չէ»։
Ավելին, վերջին ամիսներին Փաշինյանը հարցեր է բարձրացրել Հայոց ցեղասպանության հիմնական փաստերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են՝ թե ինչ է տեղի ունեցել և ինչու է դա տեղի ունեցել, այդպիսով հիասթափեցնելով աշխարհի շատ հայերի, սակայն մեծ ուրախություն պարգևելով Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարներին: Բարեբախտաբար, Փաշինյանը չի մասնակցել Հայոց ցեղասպանության բացահայտ ժխտմանը՝ ապրիլի 24-ի իր հաշտեցման հայտարարության մեջ օգտագործելով և՛ Մեծ եղեռնը, և՛ Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն անհարկի հարցեր տալը միայն կասկածի տակ է դնում Հայոց ցեղասպանության ճշմարտացիությունը: Իրավիճակն էլ ավելի վատթարացնելով՝ Փաշինյանը քննադատել է հայ ժողովրդի կողմից Արարատ լեռան պաշտամունքը, աջակցություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի և օրհներգի, ինչպես նաև Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությանը: Նրա հակազգային հայտարարությունները խրախուսում են ժխտողականներին Ադրբեջանում և Թուրքիայում: Անկասկած, Փաշինյանը տեղի է տալիս Ալիևի և Էրդողանի զիջումների պահանջներին՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու և Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու համար։
Մինչ Փաշինյանը մեղմ դիրքորոշում է որդեգրել Հայոց ցեղասպանության հարցում, նա խստորեն դատապարտել է այն հայերին, որոնք ապրիլի 24-ին Երևանում այրել են ադրբեջանական և թուրքական դրոշները, նույնիսկ նախքան այս երկու երկրների կողմից որևէ բողոք ստանալը։ Իմ կարծիքով, թշնամի երկրի դրոշն այրելու մեջ ոչ մի վատ բան չկա: Այն բողոքի արտահայտություն է Ադրբեջանի և Թուրքիայի թշնամական քաղաքականության դեմ: Բացի այդ, դրոշներն այրողները ոչ մի օրենք չեն խախտել։ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ շատ ավելի ցանկություն ունի գոհ պահել Հայաստանի թշնամիներին, միաժամանակ չափազանց կոշտ վարվելով իր հայրենակիցների նկատմամբ, որոնք համաձայն չեն իր քաղաքականության հետ։

Pres. Trump is not Worthy of Pronouncing the Word Genocide. By Harut Sassounian
Pres. Donald Trump’s message on April 24, 2025, in which he avoided referring to the Armenian Genocide as genocide, is a shameful reversal of decades of U.S. acknowledgements. Turkish and Azeri circles quickly capitalized on Trump’s statement. The Turkish newspaper Turkiye Today published an article on April 24, headlined: “Trump avoids ‘Armenian genocide’ term on April 24 in friendly gesture to Türkiye.” The Azeri media, Azernews, published an article on April 25 with the following title: “US President Donald Trump avoids term 'genocide' in 1915 statement.”
The United States government first acknowledged the Armenian Genocide in 1951 in an official document it submitted to the International Court of Justice (World Court).
The House of Representatives passed two resolutions in 1975 and 1984 acknowledging the Armenian Genocide. Pres. Ronald Reagan acknowledged it in his April 22, 1981 Proclamation.
The House of Representatives acknowledged it again on October 29, 2019 by the overwhelming vote of 405 to 11. Despite Pres. Trump’s several attempts to block it, the U.S. Senate adopted a resolution on December 12, 2019, acknowledging the Armenian Genocide by unanimous consent (100 to 0).
Pres. Joe Biden then officially recognized the Armenian Genocide in a written statement he issued on April 24, 2021.
After all of these acknowledgements, Armenians are no longer interested in what Trump has to say about the Armenian Genocide in 2025. There is no doubt that Trump simply got his marching orders from his close friend, Pres. Recep Tayyip Erdogan of Turkey, whom Trump admires immensely.
For months, Trump’s Armenian supporters have been proudly mentioning that the President is surrounded by three top pro-Armenian cabinet members, namely, Robert F. Kennedy Je., Secretary of Health and Human Services, Tulsi Gabbard, Director of National Intelligence, and Marco Rubio, Secretary of State. Other than Rubio, the first two have nothing to do with foreign policy. Either none of the three attempted to influence Trump on his April 24 statement or the President simply ignored their advice. Rubio, himself, issued a statement even softer than Trump’s on X on April 24: “Under the shadow of unspeakable loss, the Armenian people have endured and prevailed. Today, we remember the Meds Yeghern not just in mourning, but with resolve. We honor the past and look forward to working towards enduring peace, prosperity, and security for Armenia and the region.” Notice that there is no mention of either Turkey or the Ottoman Empire as the perpetrator of the genocide.
Armenians also had to face Pres. Erdogan’s twisted statement on April 24 which was intended to deceive those who are naïve enough to be fooled by such ploys. Erdogan sent a “message of condolences” which was dutifully read by Patriarch Sahag Mashalian at the Ferikoy Sourp Vartanants Church in Istanbul. Far from acknowledging the Armenian genocide, Erdogan falsely equated the Armenian Genocide victims with the Turkish soldiers who were killed during World War I. Going even further, Erdogan blamed the Armenian victims for engaging in “rebellions, increasing gang movements, acts of subversion by armed groups,” in addition to mentioning the lives lost due to “epidemics that took place during the war years.” This is yet another ugly attempt at denial of the truth.
What is most painful to a lot of Armenians is Prime Minister Nikol Pashinyan and Foreign Minister Ararat Mirzoyan announcements “that the international recognition of the Armenian Genocide is no longer a foreign policy priority for Armenia.”
Furthermore, in recent months, Pashinyan has raised questions about the basic facts of the Armenian Genocide, such as what happened and why it happened, thus upsetting a lot of Armenians worldwide, but providing great joy to the leaders of Azerbaijan and Turkey. Fortunately, Pashinyan has not engaged in outright denial of the Armenian Genocide, using both Meds Yeghern and Armenian Genocide in his conciliatory April 24 statement. But asking unnecessary questions only serves to cast doubt on the veracity of the Armenian Genocide. Making matters worse, Pashinyan has castigated Armenians’ adoration of Mount Ararat, voiced support for change the Coat of Arms of the Republic of Armenia and the National Anthem, and amending Armenia’s Constitution. His anti-nationalist statements serve to encourage the denialists in Azerbaijan and Turkey. There is no question that Pashinyan is succumbing to demands for concessions from Aliyev and Erdogan in order to sign a peace treaty with Azerbaijan and open the border with Turkey.
While Pashinyan has taken a soft position on the Armenian Genocide, he harshly condemned Armenians who had burned the Azeri and Turkish flags on April 24 in Yerevan, even before there was any complaint from either one of these countries. In my view, there is nothing wrong with burning the flag of an enemy country. It is an expression of protest against hostile the policies of Azerbaijan and Turkey. Furthermore, those who burned the flags did not violate any laws. Once again, Pashinyan has shown that he is too eager to appease Armenia’s enemies while being too harsh on fellow Armenians who disagree with his policies.