Հայաստանի շուրջ ստեղծված ներկայի իրավիճակից դուրս գալու հայեցակարգային ուղիների եւ պետությունների ու միջազգային կառույցների հետ բանակցությունների առարկայի մասին
• 03-06-2025 10:58:40   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
1․ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստների հատուցման հարցը։
1919 թվականին, Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսի Հատուկ հանձնաժողովի կազմում գործող Հատուկ հանձնախմբի հաշվարկի համաձայն՝ հայ ժողովրդի նյութական կորուստները Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ կազմել են 19 միլիարդ (19.130.982.000) ֆրանսիական ֆրանկ, որն այսօր կազմում է 286 միլիարդ 964 միլիոն 730 հազար եվրո (286․964․730․000) կամ 312 միլիարդ 791 միլիոն 555 հազար 700 հարյուր ԱՄՆ դոլար (312․791․555․700)։
Թուրքիայի Հանրապետությունը մինչեւ այսօր հայերին չի հատուցել այդ գումարը։
2․ Հարավային Կովկասի հանրապետությունների՝ Հայաստանի եւ Վրաստանի անվտանգության հարցերը։
Պանթուրքիզմի հեռուն գնացող ու խիստ վտանգավոր ժամանակակից ծրագրերի հանդեպ, որոնք առաջ են մղում Թուրքիան ու Ադրբեջանը, Հարավային Կովկասի երկու հանրապետությունները՝ Հայաստանն ու Վրաստանը, երկու հնագույն քրիստոնյա ազգերն ու պետությունները, երկու հնագույն քաղաքակրթություները անպաշտպան են թվում։ Այդ իրավիճակը բարդանում է ու սրվում նշյալ հանրապետությունների քաղաքական կողմնորոշման հարցի հետ կապված։ Հարց, որի շուրջ ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը, Ռուսաստանը տարակարծություններ ունեն։
Հարավային Կովկասի հանրապետությունների՝ Հայաստանի եւ Վրաստանի, անվտանգության հարցերը կարող են կարգավորվել, եթե գերտերությունները ընդունեն, ճանաչեն եւ երաշխավորեն Հայաստանի ու Վրաստանի Մշտական զինված չեզոքության վերաբերյալ նրանց կայացրած այդպիսի մի որոշում։
Այստեղ տեղին է նշել, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը 2011 թվականից «Չմիացած երկրների շարժման» անդամ է, սակայն դա չի խանգարել նրան ակտիվորեն առաջ մղել թուրանական նախագծեր՝ թուրքալեզու ժողովուրդների լեզվական եւ մշակույթային միասնությանը, դեռ ավելին, անդամակցել թուրքական պետությունների խորհրդին, մասնակցել թուրանի միասնական բանակ ստեղծելու ծրագրին, ինչպես նաեւ 2024 թվականի փետրվարին ռազմավարական դաշինք կնքել Ռուսաստանի Դաշնության հետ, ինչ-որ ամբողջովին դուրս է «Չմիացած երկրների շարժման» տրամաբանությունից։
3․ ԱՄՆ, Եվրամիություն, Ռուսաստան երկխոսության եւս մեկ հարթակի հարցը։
ԱՄՆ, Եվրամիություն եւ Ռուսաստան երկխոսության հարթակներից մեկը կարող է ձեւավորվել Հարավային Կովկասում, երբ այդ տերությունները ճանաչեն, ընդունեն եւ երաշխավորեն Հայաստանի ու Վրաստանի Մշտական զինված չեզոքության որոշման ընդունումը եւ այդ հիմքերով Հարավային Կովկասում ձեւավորեն ոչ միայն խաղաղության կղզի, այլեւ երկխոսության եւս մեկ հարթակ։
4․ Ռուսաստանի կառավարության ընդունած դեկրետի, ԱՄՆ-ին տրված Հայաստանի մանդատի, ֆրանսիային տրված Կիլիկիայի մանդատի հարցերը։
Նոր աշխարհակարգի ձեւավորման նախաշեմին, թվում է ճիշտ ժամանակն է, որ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան հիշեն իրենց ընդունած որոշումների եւ իրենց տրված իրավասությունների ու մանդատների մասին Արեւմտյան Հայաստանի, Հայաստան Պետության եւ Կիլիկիայի վերաբերյալ։ Ինչպես նաեւ Եվրախորհրդարանը պարտավորություն ունի վերախմբագրելու 1987 թ․ հունիսի 18-ին ընդունած «Հայկական Հարցի քաղաքական լուծման մասին» բանաձեւը։
5․ Պանթուրքիզմի դատապարտման հարցը։
Պանթուրքիզմի տեսությունը խիստ վտանգավոր, ագրեսիվ ու ազգայնամոլ տեսություն է, որը մեծ սպառնալիք է Մեծ Մերձավոր Արեւելքի, Կովկասի, Ասիայի բոլոր ժողովուրդների ու պետությունների համար։ Այդ թվում եւ թուրքալեզու ժողովուրդների եւ պետությունների համար։ Պանթուրքիզմը հնարավոր չէ կառավարել, դա անկառավարելի տեսություն է։ Պանթուրքիզմն ի զորու է քաոսի վերածելու ցանկացած պետություն ու տարածաշրջան, այդ թվում՝ վերը նշվածները։ Այդ իմաստով ավելի ճիշտ է կանխարգելել սպառնալիքը, քան հետագայում գերմարդկային ջանքեր գործադրել այն չեզոքացնելու համար։
Պանթուրքիզմի տեսությունը, որպես վտանգավոր, ագրեսիվ ու ազգայնամոլ տեսություն պետք է դատապարտվի ու արգելվի, ինչպես ֆաշիզմը։
6․ Մեծ Մերձավոր Արեւելքում կայուն խաղաղություն հաստատելու հարցը։
Մերձավոր Արեւելքում կայուն խաղաղություն հաստատելու միակ ճանապարհը հայերի եւ քրդերի իրավունքները իրականացումն է կյանքում, համաձայն՝ Փարիզի խաղաղության համաժողովի որոշումների։ Տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար մինչ օրս ընդունված քաղաքական որոշումներն արդյունավետ չեն եղել։ Ըստ էության, արդեն իսկ ընդունված որոշումները կյանքի կոչելու, որոշ դեպքերում նոր որակի իրավաքաղաքական որոշումներ կայացնելու անհրաժեշտություն կա։
Ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակում տեղին է թվում հիշել գեներալ Հարբորտի զեկույցի այն հատվածը, որտեղ նա նշում է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանի մանդատը ընդունելու հարցի կարեւորությունը։ Նա եզրակացնում է. «Ավելի լավ է միլիոններ ծախսել խնամակալության վրա, քան միլիարդներ ապագա պատերազմների»։ Խնամակալության, այսինքն՝ մանդատի։
Ինչպես նաեւ խիստ արդիական է քննության առնել 2 նոյեմբերի 1917 թվականի Մեծ Բրիտանիայի եւ Համաշխարհային սիոնիստական կազմակերպություն կողմից ընդունված «Բալֆուրի հռչակագիրը», որը ստորագրել են վարչապետ Լլոյդ Ջորջը եւ Թեոդոր Հերցլը։ Այն իրենից ներկայացնում է մի փաստաթուղթ, ըստ որի, մանրամասն քննության են առել ու վերլուծել Հայկական Հարցը, սակայն որոշում են կայացրել հրեական պետության ստեղծման մասին, անտեսելով հայկական պետության ստեղծման հարցը։
Ի դեպ, «Բալֆուրի հռչակագիր» փաստաթղթի քննարկմանը եւ ստորագրմանը հրավիրված են եղել Պողոս Նուբար Փաշան եւ Ավետիս Ահարոնյանը, որոնց խաբել են, ասելով, որ Հայկական Հարց-ին նույնպես կանդրադառնան։ Ահա եւ վերջ․․․ մինչեւ օրս»։

• 03-06-2025 10:58:40   | Армения  |  Пресс-релизы
В 1919 году, по подсчетам Специального комитета, действующего в составе Специальной комиссии Парижской мирной конференции, материальные потери армянского народа в годы Первой мировой войны составили более 19 миллиардов (19.130.982.000) французских франков, что на сегодняшний день составляет 286.964.730.000 евро или более 300 миллиардов (312.791.555.700) долларов США.
До сих пор Республика Турция не выплатила армянской стороне эту сумму.
2. Вопросы безопасности республик Южного Кавказа -  Армении и Грузии
Перед лицом далеко идущих и крайне опасных современных планов пантюркизма, которые продвигают Турция и Азербайджан, две республики Южного Кавказа - Армения и Грузия, две древние христианские нации и государства, две древние цивилизации, кажутся беззащитными. Эта ситуация осложняется и усугубляется вопросом политической ориентации указанных республик. Вопрос, по которому у США, Европейского Союза и России есть разные мнения.
Вопросы безопасности республик Южного Кавказа -  Армении и Грузии, могут быть урегулированы, если сверхдержавы примут, признают и гарантируют принятое Арменией и Грузией решение о постоянном вооруженном нейтралитете.
Здесь стоит напомнить, что Республика Азербайджан с 2011 года является членом «Движения неприсоединения», однако это не помешало ему активно продвигать туранские проекты, такие, например, как: вопросы языкового и культурного единства тюркоязычных народов, и даже больше - войти в Совет тюркских государств, участвовать в создании единой армии турана, а так же, подписать в феврале 2024 года соглашение о стратегическом сотрудничестве с Российской Федерацией, что совершенно не вписывается в логику «Движения неприсоединения».
3. Вопрос о еще одной площадке для диалога между США, Евросоюзом и Россией
Одна из площадок для диалога между США, Евросоюзом и Россией может быть сформирована на Южном Кавказе, когда эти державы признают, примут и гарантируют принятие Арменией и Грузией решение о постоянном вооруженном нейтралитете и на этой основе сформируют не только остров мира, но и еще одну стабильную площадку для диалога на Южном Кавказе.
4. Вопросы Декрета, принятого правительством России, мандата Армении предоставленного США и мандата Киликии предоставленного Франции
Накануне формирования нового мирового порядка, похоже, настало время России, США и Франции вспомнить о принятых ими решениях, а также о полномочиях и мандатах, которые им были предоставлены в отношении Западной Армении, Государства Армении и Киликии. Европейский парламент также обязан пересмотреть резолюцию 1987 года «О политическом решении Армянского вопроса», принятую 18 июня.
5. Вопрос осуждения пантюркизма
Теория пантюркизма — очень опасная, агрессивная и националистическая теория, которая несет большую угрозу всем народам и государствам Ближнего Востока, Кавказа, Средной Азии. В том числе и для тюркоязычных народов и государств.
Пантюркизм невозможно контролировать, это неуправляемая теория. Пантюркизм способен превратить в хаос любой регион и государство, включая все вышеперечисленные регионы. В этом смысле правильнее предотвратить угрозу, чем прилагать сверхчеловеческие усилия для ее нейтрализации впоследствии.
Теория пантюркизма, как опасная, агрессивная и националистическая теория, должна быть осуждена и запрещена, как и фашизм..
6. Вопрос установления прочного мира на Большом Ближнем Востоке
Единственный путь установления прочного мира на Большом Ближнем Востоке — претворение в жизнь и реализация прав армян и курдов согласно решениям Парижской мирной конференции. Политические решения, принятые до сих пор с целью установления мира в регионе, не были эффективными. Фактически, необходимо реализовать уже принятые решения, а в некоторых случаях и принять новые качественные правовые и политические решения.
В сложившейся военно-политической ситуации представляется уместным вспомнить ту часть доклада генерала Харборта, где он упоминает о важности принятия мандата Армении, со стороны США. Он заключает: «Лучше потратить миллионы на заботу, чем миллиарды на будущие войны». Заботу, то есть мандата.
Крайне актуально также рассмотреть «Декларацию Бальфура», принятую Великобританией и Всемирной сионистской организацией 2 ноября 1917 года и подписанную премьер-министром Ллойд Джорджем и Теодором Герцлем. Это документ, согласно которому Армянский вопрос был ими подробно рассмотрен и проанализирован, но приняли решение о создании еврейского государства, проигнорировав вопрос создания Армянского государства.
Кстати, на обсуждение и подписание документа «Декларация Бальфура» были приглашены Погос Нубар-паша и Аветис Агаронян, однако их обманули, заявив, что они также рассмотрят Армянский вопрос.