• 19-06-2025 14:14:58   | Հայաստան  |  Քաղաքական
2026 թվականի հունիսի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ իր վարկանիշի կտրուկ անկման պայմաններում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թիրախավորում է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին։ Նա սխալմամբ ենթադրում է, որ կարող է ստանալ հանրության աջակցությունը՝ անտեսելով այն փաստը, որ հայերի մեծ մասը՝ թե՛ հայրենիքում, թե՛ սփյուռքում, հավատարիմ է մնում Հայ առաքելական եկեղեցուն։
Անցյալ շաբաթ Փաշինյանը հայտարարեց, որ մտադիր է կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին փոխարինել ավելի հլու հնազանդ հոգևորականով՝ որպես արդարացում բերելով հոգևորականության կուսակրոնությունը: Վարչապետը սաստկացրեց իր հարձակումը Կաթողիկոսի և Հայոց եկեղեցու վրա՝ սադրիչ ֆեյսբուքյան գրառումների միջոցով: Ահա դրանցից մի քանիսը.
1. Նա կոչ արեց իր հետևորդներին գնալ և «ազատել» Կաթողիկոսարանը ու ընտրել նոր Կաթողիկոս. «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պետք է ունենա նորընտիր Կաթողիկոս, ում բարեվարքությունը կաթողիկոսական ընտրություններից առաջ ստուգված և հաստատված կլինի։ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հավատավոր հետևորդներին կոչ եմ անում համախմբվել Վեհարանը սիրով և քրիստոնեաբար ազատելու և որևէ իրապես սրբազան հոգևորականի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս ընտրելու օրակարգի շուրջ»։
2. «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին վերադարձվելու է Հիսուս Քրիստոսին և հայ ժողովրդին: Կտրիճ Ներսիսյանը [անպատշաճ կերպով դիմելով Գարեգին Երկրորդին իր աշխարհիկ անունով] պետք է ազատի վեհարանը»:
3. Նա առաջարկեց «գործուն քայլեր ձեռնարկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Վեհարանն ազատելու և Կաթողիկոսական նոր ընտրություններ կազմակերպելու համար՝ ստեղծելով «Համակարգող խումբ»՝ նշված օրակարգի կազմակերպչական հարցերը կառավարելու համար»։ Փաշինյանը «Համակարգող խմբի» ապագա անդամների որակավորումը նկարագրեց հետևյալ կերպ.
ա) «Իրենց ամբողջ հոգով հավատում են մեր կենդանի տիրոջը՝ Հիսուս Քրիստոսին»,
բ) «Գոնե մեկ անգամ սկզբից մինչև վերջ կարդացել են Աստվածաշունչը»,
գ) «Վերջին հինգ տարում գոնե մեկ անգամ պահել են Մեծ պահքը»,
դ) «Ամեն օր աղոթում են»,
ե) «Համակարգող խմբի անդամ կարող են լինել թե տղամարդիկ, թե կանայք, թե աշխարհիկ մարդիկ, թե հոգևորականներ։ Կուսակրոն հոգևորականների դեպքում պարտադիր է, որ նրանք խախտած չլինեն կուսակրոնության ուխտը»։ Փաշինյանը հավելեց. «Համակարգող խմբի առաջին 10 անդամների ընտրության պատասխանատվությունը կվերցնեմ ինձ վրա՝ վերը նշված չափանիշների շուրջ ունեցած զրույցների գնահատմամբ։ Հետագայում Խումբը ինքը կորոշի ընդլայնման ընթացակարգերը, իր կառուցվածքը և այլ հնարավոր հարցեր»։ Նա հրավիրեց խմբին միանալ ցանկացողներին իրենց անունը, հեռախոսահամարը և մասնագիտությունը ուղարկել իր էլեկտրոնային փոստի հասցեին՝ nikolpashinyan@gmail.com»։
Միևնույն ժամանակ, վարչապետի կենակից Աննա Հակոբյանը, որը հայ հոգևորականներին անամոթաբար անվանել էր «երկրի գլխավոր մանկապիղծներ» և «սև սքեմ հագնող մոլագար այլասերվածներ», զարմանալի բացահայտում արեց՝ հաջորդ երկու տարին Չինաստան տեղափոխվելու և Պեկինի «Նորմալ» համալսարանում չինական փիլիսոփայություն ուսանելու համար: Այս մասին անցյալ շաբաթ հայտարարեց Հակոբյանի կողմից հիմնադրված «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամը, որտեղ այժմ նա աշխատում է որպես գործադիր տնօրեն՝ նախկինում խորհրդի նախագահ լինելուց հետո: Հայտնի չէ՝ արդյոք նա երկու տարով թողնելու է իր չորս երեխաներին:
Հակոբյանին հաճախ սխալմամբ անվանում են վարչապետ Փաշինյանի «կին» և Հայաստանի «Առաջին տիկին»։ Նա ո՛չ նրա կինն է (քանի որ նրանք ամուսնացած չեն), ո՛չ էլ Առաջին տիկինը, քանի որ այդ տիտղոսը նախատեսված է նախագահի կնոջ համար։ Այնուամենայնիվ, Հակոբյանը որպես Առաջին տիկին ճանապարհորդում է աշխարհով մեկ՝ հայ հարկատուների հաշվին և նրան ուղեկցում են կառավարության թիկնապահները՝ մինչ Հայաստանը ներկայացնում է  միջազգային հանդիպումներում և համաժողովներում։
Ցույց տալու համար, որ Փաշինյանը խախտում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը, դիտարկենք 17-րդ և 18-րդ հոդվածները: 17-րդ հոդվածը նախատեսում է եկեղեցու և պետության տարանջատում. «Կրոնական կազմակերպություններն անջատ են պետությունից»: Մարդկանց մեծ մասը սխալ է մեկնաբանում այս դրույթը՝ կարծելով, որ հոգևորականներն իրավունք չունեն մասնակցելու քաղաքական գործերին: Սա ճիշտ չէ: Որպես Հայաստանի քաղաքացիներ՝ հոգևորականները վայելում են նույն իրավունքներն ու պարտականությունները, ինչ երկրի մյուս բոլոր քաղաքացիները, ինչպիսիք են քվեարկությունը և քաղաքական գործերին մասնակցելը: Պետությունը կարող է միջամտել միայն այն դեպքում, եթե օրենքները խախտվում են:
Սահմանադրության 18-րդ հոդվածը Հայ Առաքելական Եկեղեցուն շնորհում է հատուկ կարգավիճակ. «Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու՝ որպես ազգային եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում»։
Ոչ ոք չպետք է զարմանա, եթե վարչապետը որոշի հաջորդ տարի Սահմանադրության վերանայված տարբերակից հեռացնել 17-րդ և 18-րդ հոդվածները։
Իր հետևորդներին կոչ անելով «միավորվել» Էջմիածնի շուրջ և «ազատել» Կաթողիկոսարանը Գարեգին Երկրորդից՝ Փաշինյանը ռիսկի է դիմում քաղաքացիական պատերազմ հրահրելու։ Եկեղեցու միլիոնավոր հավատացյալները զգալիորեն գերազանցում են նրա կողմնակիցներին։ Եթե կաթողիկոսը կոչ անի հայ ժողովրդին գալ Էջմիածին և պաշտպանել կաթողիկոսարանը, կարող են բախումներ հրահրվել սուրբ հողում։
Գրեթե բոլոր թեմերը՝ թե՛ հայրենիքում, թե՛ արտերկրում, գրավոր հայտարարություններ են տարածել՝ դատապարտելով Փաշինյանի միջամտությունը եկեղեցու ներքին գործերին: Այս վեճի վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելու համար Գարեգին Երկրորդը նախատեսում է մոտ ապագայում գումարել «Ազգային եկեղեցական ժողով»՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու բարձրագույն մարմինը, որը կազմված է Ամենայն հայոց կաթողիկոսից, Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոսից, Երուսաղեմի և Կոստանդնուպոլսի պատրիարքներից, աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած եպիսկոպոսներից և եկեղեցու առաջնորդներից, Էջմիածնի Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամներից և բոլոր թեմերից պատվիրակություններից:
Թիրախավորելով Կաթողիկոսին, հավանության արժանանալով Ադրբեջանի Շեյխ ալ-Իսլամի և ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից, Փաշինյանը, կարծես, անտեղյակ է այն վնասից, որը նա հասցնում է իր սեփական ժողովրդականությանը 2026 թվականի ընտրություններում և ամրապնդում Գարեգին Երկրորդի հանրային աջակցությունը: Հայ ժողովրդի մեծ մասը, առերեսվելով տապալված քաղաքական գործչի և իրենց հոգևոր առաջնորդի միջև դիմակայությանը, բնականաբար կկանգնի Նորին Սրբության կողքին: Հանրությունը կպահանջի ոչ թե Կաթողիկոսի, այլ վարչապետի հրաժարականը։

• 19-06-2025 14:14:58   | Армения  |  Политика
В связи с падением рейтингов одобрения премьер-министра Никола Пашиняна перед парламентскими выборами в июне 2026 года он нацелился на Католикоса всех армян. Он ошибочно полагает, что сможет добиться общественного расположения, игнорируя тот факт, что большинство армян, как дома, так и в диаспоре, остаются преданными Армянской Апостольской Церкви.
На прошлой неделе Пашинян объявил, что намерен заменить Католикоса Гарегина II более послушным священнослужителем, сославшись на целибат священников в качестве оправдания. Премьер-министр усилил свои нападки на Католикоса и Армянскую церковь с помощью подстрекательских постов в Facebook. Вот несколько примеров:
1. Он призвал своих последователей пойти и “освободить” Католикосат и выбрать нового Католикоса: Армянская Апостольская Святая Церковь должна избрать нового Католикоса, чье моральное поведение будет проверено и подтверждено перед выборами Католикосата. Я призываю верных последователей священной Армянской Апостольской Церкви объединиться, чтобы с любовью и христианским образом освободить Престол Католикосата и избрать истинно святого священнослужителя Католикосом Всех Армян”..
2. “Армянская Апостольская Святая Церковь будет возвращена Иисусу Христу и армянскому народу. Ктрич Нерсисян (неправильно называя Гарегина II его мирским именем) должен освободить Престол Католикосата”.
3. Он предложил “предпринять активные шаги по освобождению престола Католикосата и организовать новые выборы Католикосата, создав “Координационную группу” для управления организационными вопросами указанной повестки дня”. Пашинян описал квалификацию будущих членов “Координационной группы” следующим образом:
a) “Искренне верить в нашего живого Господа Иисуса Христ”;
b) “Прочитать Библию полностью хотя бы один раз”;
c) “Соблюдать Великий пост хотя бы один раз за последние пять лет”;
d) “Ежедневно молиться”;
e) “В состав “Координационной группы» могут входить мужчины, женщины, миряне и священнослужители. Целибатные священнослужители не должны нарушать обет безбрачия”.
Пашинян добавил: “Я выберу первых 10 членов “Координационной группы” на основе бесед, оценивая их соответствие заявленным критериям. После этого Группа определит процедуры расширения, структуру и другие вопросы”. Он пригласил всех, кто заинтересован в присоединении к Группе, отправить электронное письмо с указанием своего имени, номера телефона и профессии на адрес: nikolpashinyan@gmail.com.
Тем временем Анна Акопян, партнер премьер-министра, которая бесстыдно называла армянских священнослужителей “главными педофилами страны” и “маньяками-извращенцами в черных рясах”, сделала неожиданное открытие, что она переедет в Китай на следующие два года, чтобы изучать китайскую философию в Пекинском педагогическом университете. Об этом на прошлой неделе объявил благотворительный фонд “Мой шаг”, основанный Акопян, где она сейчас занимает должность исполнительного директора после того, как ранее возглавляла его совет директоров. Неизвестно, оставит ли она своих четверых детей на два года.
Акопян часто ошибочно называют “женой” премьер-министра Пашиняна и “первой леди” Армении. Она не является ни его женой (поскольку они не женаты), ни первой леди, поскольку этот титул зарезервирован для супруги президента. Тем не менее, Акопян путешествует по миру как первая леди за счет армянских налогоплательщиков и сопровождается правительственными телохранителями, представляя Армению на международных встречах и конференциях.
Чтобы показать, что Пашинян нарушает Конституцию Республики Армения, давайте рассмотрим статьи 17 и 18. Статья 17 предписывает разделение церкви и государства: “Религиозные организации должны быть отделены от государства”. Большинство людей неверно истолковывают это положение, думая, что духовенство не имеет права участвовать в политических делах. Это неверно. Будучи гражданами Армении, духовенство пользуется теми же правами и обязанностями, что и все другие граждане страны, такими как голосование и участие в политических вопросах. Государство может вмешиваться только в случае нарушения законов.
Статья 18 Конституции предоставляет Армянской Апостольской Церкви особый статус: “Республика Армения признает исключительную миссию Армянской Апостольской Святой Церкви, как национальной церкви, в духовной жизни армянского народа, в развитии его национальной культуры и сохранении его национальной идентичности”.
Никого не должно удивлять, если премьер-министр решит исключить статьи 17 и 18 из своей пересмотренной версии Конституции РА в следующем году.
Призывая своих последователей “сойтись” в Первопрестольном Эчмиадзине и “освободить”Католикосат от Гарегина II, Пашинян рискует спровоцировать гражданскую войну. Миллионы верующих Церкви значительно превосходят числом его сторонников. Если Католикос призовет армян прийти в Первопрестольный Эчмиадзин и защитить Католикосат, на святой земле может вспыхнуть ожесточенное противостояние.
Почти каждая епархия в стране и за рубежом опубликовала письменные заявления, осуждающие вмешательство Пашиняна во внутренние дела церкви. Чтобы принять окончательное решение по этому спору, Гарегин II планирует в ближайшем будущем созвать “Национальное церковное собрание” - высший орган Армянской Апостольской Святой Церкви - в состав которого войдут Католикос всех армян, Католикос Святого Престола Великого Дома Киликийского, Патриархи Иерусалимский и Константинопольский, епископы и предстоятели Церкви со всего мира, члены Высшего духовного совета Эчмиадзина и делегации всех епархий.
Нацелившись на Католикоса - поддержанный азербайджанским шейх-уль-исламом и азербайджанскими СМИ - Никол Пашинян, похоже, не осознает, какой ущерб он наносит своей собственной популярности на выборах 2026 года, и укрепляет общественную поддержку Католикоса всех армян Гарегина II. Большинство армян, столкнувшихся с противостоянием между колеблющимися политиками и их духовным лидером, естественно, встанут на сторону Его Святейшества. Общественность потребует отставки премьер-министра, а не Католикоса..