02-07-2025 12:33:14 | | Քաղաքական
Այսօր շատերը վիճում և ենթադրություններ են անում այն մասին, թե արդյոք Ադրբեջանն օգտագործել է Արցախի (Ղարաբաղի) տարածքը Իրանի վրա ավիահարվածների համար։
Հայտնի հայ գործիչ Սարգիս Հացպանյանը, որն ավարտել էր Սորբոնի համալսարանը և մահացել 2018 թվականին, 2015 թվականի իր դասախոսության մեջ մեջբերել է իսրայելցի քաղաքացու հետ Արցախում իր հանդիպման մասին տեղեկությունը, որին Հացպանյանը ճանաչում էր Սորբոնում ուսումնառությունից ի վեր։ https://www.youtube.com/watch?v=ygnYENefca8&t=152s
Այս իսրայելցի քաղաքացին երկրաբանական հետազոտություններ էր իրականացնում հենց այն վայրերում, որտեղ հետագայում կառուցվել են ռազմական օդանավակայաններ։
Այս ծանոթը Հացպանյանին ասել է, որ Արցախը ո՛չ Հայաստան է, ո՛չ Ադրբեջան և ո՛չ էլ Ռուսաստան. որ Արցախը շուտով կդառնա Իսրայել։
Հազարավոր մարդիկ տեսել են Հացպանյանի դասախոսությունների ձայնագրությունները։
Այս առումով հարցեր են առաջանում իշխանությունների համար։ Ինչո՞ւ են Արցախի իշխանությունները թույլ տվել իսրայելցի քաղաքացուն նման աշխատանք կատարել։ Ինչո՞ւ Հայաստանի իշխանությունները որևէ կերպ չեն արձագանքել դրան և չեն տեղեկացրել (իրենց այդ ժամանակվա դաշնակիցներին) Ռուսաստանին և Իրանին նման կարևոր աշխարհաքաղաքական հանգամանքի մասին։

• 02-07-2025 12:33:14   |   |  Политика
Сегодня многие спорят и выдвигают предположения о том, использовал ли Азербайджан территорию Арцаха (Карабаха) для авиаударов по Ирану.
Известный армянский деятель Саркис Ацпанян, окончивший Сорбонский университет и скончался в 2018 году. В своей лекции в 2015 году привел сведения о своей встрече с одним израильским гражданином в Арцахе, с которым Ацпанян был знаком со времени обучения в Сорбонне.
Этот израильский гражданин вел геолого-изыскательские работы как раз в тех местах, где были позднее построены военные аэродрому.
Этот знакомый сказал Ацпаняну, что Арцах это не Армения, не Азербайджан и не Россия; что скоро Арацах станет Израилем.
Тысячи видели записи лекций Ацпаняна.https://www.youtube.com/watch?v=ygnYENefca8&t=152s
В связи с этим возникают вопросы к властям.  Почему власти Арцаха допустили к подобным работам гражданина Израиля? Почему власти Армении никак не отреагировали на это и не информировали (союзников на тот момент) Россию и Иран о таком важном геополитическом обстоятельстве?