02-07-2025 12:33:14 | | Քաղաքական
Այսօր շատերը վիճում և ենթադրություններ են անում այն մասին, թե արդյոք Ադրբեջանն օգտագործել է Արցախի (Ղարաբաղի) տարածքը Իրանի վրա ավիահարվածների համար։
Հայտնի հայ գործիչ Սարգիս Հացպանյանը, որն ավարտել էր Սորբոնի համալսարանը և մահացել 2018 թվականին, 2015 թվականի իր դասախոսության մեջ մեջբերել է իսրայելցի քաղաքացու հետ Արցախում իր հանդիպման մասին տեղեկությունը, որին Հացպանյանը ճանաչում էր Սորբոնում ուսումնառությունից ի վեր։ https://www.youtube.com/watch?v=ygnYENefca8&t=152s
Այս իսրայելցի քաղաքացին երկրաբանական հետազոտություններ էր իրականացնում հենց այն վայրերում, որտեղ հետագայում կառուցվել են ռազմական օդանավակայաններ։
Այս ծանոթը Հացպանյանին ասել է, որ Արցախը ո՛չ Հայաստան է, ո՛չ Ադրբեջան և ո՛չ էլ Ռուսաստան. որ Արցախը շուտով կդառնա Իսրայել։
Հազարավոր մարդիկ տեսել են Հացպանյանի դասախոսությունների ձայնագրությունները։
Այս առումով հարցեր են առաջանում իշխանությունների համար։ Ինչո՞ւ են Արցախի իշխանությունները թույլ տվել իսրայելցի քաղաքացուն նման աշխատանք կատարել։ Ինչո՞ւ Հայաստանի իշխանությունները որևէ կերպ չեն արձագանքել դրան և չեն տեղեկացրել (իրենց այդ ժամանակվա դաշնակիցներին) Ռուսաստանին և Իրանին նման կարևոր աշխարհաքաղաքական հանգամանքի մասին։

Israel announced 10 years ago that it would use the territory of Artsakh
Today, many argue and speculate about whether Azerbaijan used the territory of Artsakh (Karabakh) for airstrikes on Iran.
The famous Armenian figure Sarkis Hatspanyan, graduated from the Sorbonne University and died in 2018. In his 2015 lecture, he cited information about a meeting he had with an Israeli citizen in Artsakh, whom Hatspanyan had known since his studies at the Sorbonne.
This Israeli citizen was conducting geological survey work in the very places where military airfields were later built.
This acquaintance told Hatspanyan that Artsakh is not Armenia, not Azerbaijan, and not Russia; that soon Artsakh will become Israel.
Thousands have seen recordings of Hatspanyan's lectures.  https://www.youtube.com/watch?v=ygnYENefca8&t=152s
In this regard, questions arise for the authorities. Why did the Artsakh authorities allow an Israeli citizen to do such work? Why did the Armenian authorities not react to this and not inform (their allies at the time), Russia and Iran, about such an important geopolitical circumstance?