Պաշտպանված էկոհամակարգ՝ բարձր տեխնոլոգիաների շնորհիվ. FPWC-ն և Ucom-ը միավորում են ուժերը
Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստանի (CWR) Արարատի մարզի տեղամասում գտնվող ժամանակակից ջերմային տեսախցիկների համակարգն արդեն  մասնագետներին տրամադրում է տարածքի պաշտպանությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ տվյալները։ Մշտադիտարկման համակարգի կատարյալ աշխատանքը ապահովում է Ucom-ի կողմից տրամադրվող բարձրակարգ ինտերնետ ծառայության օգնությամբ։
Ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումները նոր հնարավորություններ են բացում բնապահպանական խնդիրների լուծման ճանապարհին։ Այս մոտեցման արդյունավետությունը հիմնավորապես ցուցադրում են Ucom հեռահաղորդակցության ընկերությունը և Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC)։
«Մենք Ucom-ում հավատում ենք, որ տեխնոլոգիաները պիտի ծառայեն մարդկանց և բնությանը։ Որպես հեռահաղորդակցության օպերատոր մենք արդեն ծառայում ենք Հայաստանի բնակիչներին՝ նրանց տալով որակյալ կապ։ Բայց ես նաև ուրախ եմ, որ մենք կարող ենք դրանից ավելին անել՝ օգնելով պահպանել երկրի բնությունը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ջերմային տեսախցիկների օգնությամբ մենք կարողանում ենք վերահսկել նույնիսկ ամենաբարդ մատչելի տարածքները՝ չխանգարելով կենդանիների բնական կյանքին։ Այս մեթոդը թույլ է տալիս իրական ժամանակում հայտնաբերել վտանգները և արագ արձագանքել դրանց։ Այս գործում մեզ անգնահատելի աջակցություն է ցուցաբերում Ucom-ը՝ տրամադրելով նման որակի կապ», - բացատրում է FPWC հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Ներդրված տեխնոլոգիական լուծումները թույլ են տալիս հիմնադրամին կատարել վայրի կենդանիների շարունակական մոնիթորինգ, ուսումնասիրել վտանգված տեսակների միգրացիոն ուղիները, գրանցել կենդանիների վարքային առանձնահատկությունները, իրականացնել ապօրինի որսի դեմ պայքարի 24/7 հսկողություն, կանխարգելել անտառային հրդեհները՝ ապահովելով արագ արձագանք:
Այս ծրագիրը ցուցադրում է, որ տեխնոլոգիական և բնապահպանական ոլորտների փոխգործակցությունը նոր հեռանկարներ է բացում էկոլոգիական անվտանգության ապահովման և կենսաբազմազանության պահպանման ուղղությամբ։

• 10-07-2025 16:52:06   | Armenia  |  Social
The modern thermal imaging camera system located in the Ararat region site of the Caucasus Wildlife Refuge (CWR) is already providing specialists with the necessary data to ensure the protection of the area. The flawless operation of the monitoring system is made possible by the high-quality internet service provided by Ucom.
Modern technological solutions are opening up new opportunities for addressing environmental challenges. The effectiveness of this approach is clearly demonstrated by the collaboration between Ucom and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Values (FPWC).
“At Ucom, we believe that technology should serve both people and nature. As a telecommunications operator, we already serve the residents of Armenia by providing them with quality connectivity. But I am also glad that we can do more that by protecting the country's nature,” said the General Director of Ucom, Ralph Yirikian.
“Thanks to our thermal imaging cameras, we can monitor even the most hard-to-reach areas without disturbing the animals. This method allows us to detect threats in real time and respond quickly. In this effort, Ucom provides us with invaluable support by providing reliable, high-quality connectivity,” said the Director of FPWC, Ruben Khachatryan.
The implemented technological solutions enable the Foundation to carry out continuous monitoring of wildlife, study the migration routes of endangered species, document animal behavior, enforce 24/7 surveillance to combat illegal hunting, and prevent forest fires by enabling rapid response.
This initiative demonstrates that collaboration between technological and environmental sectors opens up new horizons for ensuring ecological security and biodiversity preservation.