Բաքվում կշարունակվեն Ռուբեն Վարդանյանի գործով լսումները. նա և մյուս հայ գերիները զրկված են իրենց անմեղությունն ապացուցելու որեւէ հնարավորությունից
• 15-07-2025 11:12:39   | Ադրբեջան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօր կշարունակվի Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դատական ֆարսի հերթական՝ 26-րդ նիստը:
Նախորդ շաբաթ փաստաբան, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանըծավալուն փաստաթուղթ էր հրապարակել՝ ներկայացնելով  բոլոր այն իրավախախտումները, որոնք Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ իրականացվել են թե՛ նախաքննության, թե՛«դատավարության» ընթացքում:
«Արդյունքում ստեղծվել է հիմնովին անարդար դատավարական իրավիճակ, որտեղ պաշտպանվող կողմը զրկված է մեղադրանքները վիճարկելու կամ իր անմեղությունն ապացուցելու իրատեսական որևէ հնարավորությունից։ Նման պայմաններում արդար դատաքննության հասկացությունն ինքնին վերածվում է ձևականության՝ զուրկ որևէ բովանդակությունից», -ընդգծել էր Սահակյանը։
Փաստաթղթում արձանագրվում էր, որ այդ խախտումներն անհնար են դարձրել Ռուբեն Վարդանյանի համար արդյունավետ պաշտպանության իրականացումը: «Այս խախտումներն ստեղծել են մի իրավական միջավայր, որտեղ նա փաստացի զրկված է իր դեմ առաջադրված մեղադրանքները վիճարկելու կամ արդարացնող ապացույցներ ներկայացնելու իմաստալից որևէ հնարավորությունից»,-ասվում է  հրապարակված փաստաթղթում:
Թեև մյուս գերիների մասով հնարավոր չէ թեկուզ փոքր տեղեկություն ստանալ, սակայն կասկած չկա, որ նույն իրավիճակն է նաև նրանց պարագայում:
FreeArmenianPrisoners կայքը պարբերաբար հրապարակում է Ռուբեն Վարդանյանի գործի լսումների արդյունքները՝ հիմք ընդունելով տեղացի փաստաբան Աբրահամ Բերմանի՝ ընտանիքին փոխանցած տեղեկությունները:
Նախորդ՝ հուլիսի 8-ին կայացած նիստում Ռուբեն Վարդանյանն ու նրա փաստաբանը կրկին դատական նախկին որոշումների քաղվածքներինծանոթանալու միջնորդություն էին ներկայացրել, որոնք չեն բավարարվել:
Նիստի մյուս հատվածում ենթադրյալ տուժողներն վկայություններ են տվել  ռազմական գործողությունների ժամանակ ստացած վնասվածքների մասին: Ինչպես նախորդ լսումների ժամանակ, ցուցմունք տված անձանցից ոչ մեկը Ռուբեն Վարդանյանի հետ անձամբ ծանոթ չի եղել: Բոլորը նշել են, որ նրա մասին լսել են միայն լրատվամիջոցներից կամ սոցիալական ցանցերից: Նկարագրված դեպքերի հետ Ռուբեն Վարդանյանին կապող փաստական որևէ ապացույց չի ներկայացվել։
Ռուբեն Վարդանյանը և մյուս 22 հայ գերիներն արդեն շուրջ  656 օր ապօրինի կալանվորված են Բաքվում:
Միջազգայինհանրությունը և իրավապաշտպան կազմակերպությունները բազմիցս պահանջել են անհապաղ կերպով և անվերապահորեն ազատ արձակել հայ քրիստոնյա քաղբանտարկյալներին և ռազմագերիներին։

• 15-07-2025 11:12:39   | Азербайджан  |  Пресс-релизы
В бакинском военном суде сегодня продолжится очередное, 26-е заседание судебного фарса в отношении Рубена Варданяна.
На прошлой неделе адвокат, представитель интересов армянских пленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян опубликовала объёмный документ, представив все правонарушения, которые были осуществлены в отношении Рубена Варданяна как во время предварительного следствия, так и в ходе «судебного процесса».
«В результате в судебном процессе создалась по фундаментально несправедливая ситуация, при котором сторона защиты лишена всякой возможности оспорить обвинения или доказать своею невиновность. В таких условиях само понятие справедливого судебного разбирательства сводится к формальности, полностью лишенной содержания», – подчеркнула Саакян.
Адвокат подчеркнула, что нарушения сделали для Рубена Варданяна невозможной реализацию эффективной защиты. «Эти нарушения вместе создали такую правовую среду, в которой он фактически лишён всякой смысловой возможности оспорить предъявленные ему обвинения или представить оправдывающие доказательства», - говорится в опубликованном документе.
Хотя по части других пленных невозможно получить даже малейшие сведения, нет сомнений, что такая же ситуация существует и в их случае.
Все эти нарушения в совокупности создают ситуацию, когда обвиняемый фактически лишен возможности оспаривать обвинения против него и представлять доказательства своей невиновности.
Сайт FreeArmenianPrisonersпериодически публикуетрезультаты слушаний по делу Рубена Варданяна, принимая за основу информацию, переданную семье местным адвокатом Абрахамом Берманом.
На предыдущем заседании, состоявшемся 8 июля, Рубен Варданян и его адвокат вновь представили ходатайство об ознакомлении с выписками из прошлых судебных постановлений, что не было удовлетворено.
В других частях заседания предполагаемые пострадавшие давали свидетельства о получении ранений во время военных действий. Как на прошлых слушаниях, никто из лиц, дававших показания, лично не был знаком с Рубеном Варданяном. Все отмечали, что слышали о нём только из средств массовой информации или из социальных сетей. Не было представлено никакого доказательства, связующего Рубена Варданяна с описанными событиями.
Рубен Варданян и другие 22 армянских пленных уже почти 656 дней незаконно арестованы в Баку. Международная общественность и правозащитные организации многократно требовали незамедлительным образом и безоговорочно освободить армянских христианских политических заключённых и военнопленных.