Քոչարյանը դատի է տվել Փաշինյանին զրպարտության համար, իսկ Կարապետյանը հայց է ներկայացրել ավելի քան 150 մարդու դեմ.
17-07-2025 13:35:08 | Հայաստան | Քաղաքական
Բոլոր երկրներում հանցագործությունների մեջ մեղադրվող անձանց դատական հայցեր են ներկայացվում։ Դատապարտվելու դեպքում նրանք կրում են իրենց պատիժը։ Սակայն, քանի դեռ դատվճիռ չի կայացվել, ոչ ոք իրավունք չունի այդ ամբաստանյալներին անվանել «հանցագործներ, ահաբեկիչներ կամ օրինախախտներ»։
Երկրների մեծ մասում գոյություն ունեն օրենքներ զրպարտության դեմ, որը կեղծ տեղեկատվության հրապարակային տարածումն է, և վնասում է անձի պատիվը, արժանապատվությունը կամ գործարար համբավը: Հայաստանում վիրավորանքները կարող են հանգեցնել դրամական տուգանքի մինչև 3 միլիոն դրամ (մոտ 7800 դոլար), մինչդեռ զրպարտությունը կարող է արժենալ մինչև 6 միլիոն դրամ (մոտ 15600 դոլար):
Այնուամենայնիվ, մարդկանց մեծ մասը տարբերություն չի դնում մեղադրանքի և հանցանքի միջև։ Օրենքի գերակայության պայմաններում, հանցագործության մեջ մեղադրվող յուրաքանչյուր անձ համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա հանցանքը չի ապացուցվել դատարանում։
Վերջին շաբաթներին Հայաստանի կառավարությունը մեղադրանք է առաջադրել տասնյակ անձանց՝ սկսած հեղաշրջման նախապատրաստումից մինչև ահաբեկչական գործողությունների ծրագրում։ Դեռևս նախքան որևէ դատավարության կամ վճռի կայացումը, պաշտոնյաներն ու նրանց կողմնակիցները մեղադրվողներին անվանել են «հանցագործներ», ինչի հետևանքով բազմաթիվ զրպարտության հայցեր են ներկայացվել։
Ինչպես հաղորդել էի անցյալ շաբաթ, ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Սամվել Կարապետյանը, որը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով կալանավորված է Երևանի բանտում Ամենայն Հայոց Գարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսին պաշտպանելու համար, դատական հայցեր է ներկայացրել Փաշինյանին սատարող Ազգային ժողովի երկու պատգամավորների դեմ։ Կարապետյանը մեղադրել է Արսեն Թորոսյանին և Հայկ Կոնջոյանին՝ իրեն Ռուսաստանի անվտանգության ծառայությունների հետ կապեր ունենալու և «հայ ժողովրդին թալանելու» կեղծ մեղադրանքներ տարածելու համար։ Կարապետյանը պահանջում է, որ նրանք հրապարակայնորեն հերքեն իրենց հայտարարությունները, յուրաքանչյուրը վճարի 9 միլիոն դրամ (մոտ 23400 դոլար), ինչպես նաև դատական ծախսերը։
Այնուհետև Կարապետյանը ներկայացրել է ևս երեք դատական հայց.
- Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանի դեմ՝ հունիսի 17-ին և 24-ին Ֆեյսբուքում նրա կատարած գրառումների հետ կապված, որոնցում նա պնդել է, որ Սամվել Կարապետյանը միջամտել է Հայաստանի քաղաքականությանը՝ օտար երկրի ցուցումով։ Նա նաև գրել է, որ Կարապետյանը «մասնակցել է մի խումբ ստահակների կողմից կազմակերպված ձախողված հեղաշրջման փորձին»։ Կարապետյանը պահանջում է հրապարակային ներողություն։
- Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանի դեմ՝ մի քանի ֆեյսբուքյան գրառումների պատճառով, որոնցում Կարապետյանը ներկայացվել է որպես գործակալ, որը գործուղվել է Հայաստան հատուկ հանձնարարությամբ, ինչպես նաև այլ «վիրավորական» մեկնաբանություններ անելու համար։ Կարապետյանն այդ հայտարարությունները համարում է «զրպարտություն, կեղծ և անհիմն», և պահանջում է հրապարակային ներողություն։
- Քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանի դեմ՝ իշխանամետ լրագրողների հետ հարցազրույցների և Ֆեյսբուքում արված գրառումների համար, որոնցում նա մեղադրում է Կարապետյանին որպես արտասահմանյան պատվերով գործակալ՝ Հայաստանում քաղաքական գործունեության մեջ ներգրավվելու համար։ Կարապետյանը Մկրտչյանի մեղադրանքները որակում է որպես «զրպարտություն, կեղծ և անհիմն»։
Միևնույն ժամանակ, փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանն անցյալ շաբաթ հայտնեց, որ իր պաշտպանյալը՝ Կարապետյանը, դատական հայցեր է ներկայացնում ևս 150 անձանց դեմ՝ վերջին օրերին տարբեր մեղադրանքներով ձերբակալվածներին զրպարտելու և վիրավորելու համար, այդպիսով ոտնահարելով ամբաստանյալների անմեղության կանխավարկածի իրավունքը: Փաստաբանը պնդեց, որ «խորհրդարանի պատգամավորների, նախարարների և միջին օղակի պաշտոնյաների, ինչպես նաև փորձագետների ու քարոզիչների կողմից արված հայտարարություններն ագրեսիվ են և հայհոյանքներով լի»:
Վերջապես, նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դատական հայց է ներկայացրել Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի դեմ՝ պահանջելով, որ վերջինս ներողություն խնդրի և հերքի իր «կեղծ» հայտարարությունները, որոնք «արատավորում են Քոչարյանի արժանապատվությունն ու բարի համբավը»։ Քոչարյանը երկրորդ դատական հայցը ներկայացրեց այն բանից հետո, երբ Սիմոնյանը ծաղրեց նրա առաջին հայցը։
Քոչարյանը նաև դատի է տվել վարչապետ Փաշինյանին՝ կեղծ պնդում անելու համար, թե դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել կաշառակերության մեջ։ Քոչարյանը պահանջում է, որ Փաշինյանը իրեն վճարի վեց միլիոն դրամ (15600 դոլար) փոխհատուցում։
Այս բոլոր դատական գործերի խնդիրն այն է, որ Հայաստանի գրեթե բոլոր դատավորները դեռևս վախենում են վրեժխնդրությունից, եթե կայացնեն Փաշինյանի կամքին հակառակ որոշումներ՝ ինչպես նա ինքն է հայտարարել 2018-ին՝ անկեղծության հազվադեպ պահին։ Սա լուրջ կասկածներ է առաջացնում այդ գործերում անաչառ արդարադատության հավանականության վերաբերյալ։
Ամբաստանյալները երկու հնարավոր ճանապարհ ունեն։ Նրանք կարող են սպասել ապագայում անկախացած հայկական դատարաններին՝ իրենց իրավունքների վերականգնման hամար, երբ Փաշինյանը հրաժարական տա։ Կամ դատապարտման դեպքում կարող են դատավճիռները բողոքարկել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ): Կարապետյանի իրավաբանական թիմն անցյալ շաբաթ հայտնեց, որ արդեն նախապատրաստում է այդպիսի մի բողոք ՄԻԵԴ՝ հույս ունենալով, որ Ստրասբուրգի դատարանը կչեղարկի անարդար հայկական վճիռը։ Միակ խնդիրը այն է, որ ԵՄԻԴ-ի գործընթացները կարող են տևել տարիներ, եթե այն չդիտարկվի որպես շտապ գործ։
Մինչ այդ, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պետք է դիտարկի դատական հայց ներկայացնելու հնարավորությունը Փաշինյանի և նրա կենակից Աննա Հակոբյանի դեմ՝ Եկեղեցու և պետության սահմանադրական տարանջատումը խախտելու և Ամենայն Հայոց Գարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսի ու այլ բարձրաստիճան հոգևորականների դեմ անհիմն, ծայրահեղ մեղադրանքներ հնչեցնելու համար: Եթե Հայաստանի դատարանները վճիռ կայացնեն հոգևորականների դեմ, նրանք պետք է դրանք բողոքարկեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում։

• 17-07-2025 13:35:08   | Armenia  |  Politics
In all countries, individuals accused of crimes face lawsuits. If convicted, they serve their sentences. However, until a court issues a verdict, no one has the right to label these defendants “criminals, terrorists, or lawbreakers.”
Most countries have laws against libel which is the public dissemination of false information that damages someone’s honor, dignity, or business reputation. In Armenia, insults can carry a monetary penalty of up to 3 million drams (about $7,800), while defamation may cost as much as 6 million drams (about $15,600).
Yet, most people do not distinguish between an accusation and guilt. Under the rule of law, every person charged with a crime is innocent unless their guilt is proven in court.
In recent weeks, the Armenian government has accused dozens of individuals of crimes ranging from plotting a coup to planning terrorism acts. Long before any trial or verdict, officials and their supporters labeled the accused “criminals,” prompting numerous defamation lawsuits in response.
As I reported last week, Russian-Armenian businessman Samvel Karapetyan, who is detained in a Yerevan jail at Prime Minister NikolPashinyan’s behest for defending CatholicosKarekin II, filed lawsuits against two pro-Pashinyan members of parliament. Karapetyan accused ArsenTorosyan and Hayk Konjoyan of falsely claiming that he has links to the Russian security services and “robs the Armenian people.” Karapetyan demands that they retract their accusations and each pay 9 million drams (about $23,400), plus court costs.
Karapetyan then filed three additional lawsuits:
n  AgainstPashinyan’s Press Secretary, NazeliBaghdasaryan, for Facebook posts on June 17 and 24, alleging Karapetyan meddled in Armenia’s politics at the direction of a foreign country. She also wrote that Karapetyan took “part in a failed coup by a group of scoundrels.” He is demanding a public apology.
n  AgainstPashinyan’s Deputy Chief of Staff Taron Chakhoyan for several Facebook posts, depicting Karapetyan as an agent who was sent to Armenia on a mission, and making other “insulting” comments. Karapetyan considers these statements “defamatory, a lie, and baseless,” for which he is demanding a public apology.
n  Against political scientist HarutyunMkrtchyan for interviews with pro-government journalists and Facebook posts, accusing Karapetyan of getting involved in political activities in Armenia as an agent under foreign orders. Karapetyan calls Mkrtchyan’s accusations “defamatory, false and baseless.”
Meanwhile, Attorney HovhannesKhudoyan announced last week that his client Karapetyan is filing lawsuits against 150 other individuals for slandering and insulting those arrested in recent days under various charges, thus trampling the defendants’ right to presumption of innocence. The attorney claimed that “the statements made by Members of Parliament, ministers, and mid-level officials, as well as experts and propagandists, are aggressive and full of profanity.”
Finally, former Pres. Robert Kocharyan filed a lawsuit against the Speaker of the Parliament AlenSimonyan, asking him to apologize and refute his “false” statements “tarnishing Kocharyan’s dignity and reputation.” Kocharyan filed a second lawsuit, after Simonyan mocked his initial lawsuit․
Kocharyan also sued Prime Minister Pashinyan for falsely alleging that a court found him guilty of bribery. Kocharyan is demanding that Pashinyan pay him six million drams ($15,600) in compensation.
The problem with all these lawsuits is that most judges in Armenia still fear reprisals, if they rule against Pashinyan’s wishes, as he himself acknowledged in 2018 in a rare moment of candor. This casts a serious doubt on the prospects for impartial justice in these cases.
The defendants have two paths forward. They can wait for a future, independent Armenian court to restore their rights once Pashinyan leaves office. Or, if convicted, they can appeal the verdicts to the European Court of Human Rights (ECHR). Karapetyan’s legal team announced last week that they are already preparing such an appeal to the ECHR, hoping the court in Strasbourg will overturn the unjust Armenian ruling. The only problem is that ECHR proceedings can take years, unless it is handled on an emergency basis.
In the meantime, the Armenian Apostolic Church should consider filing a lawsuit against Pashinyan and his partner, Anna Hakobyan, for violating the constitutional separation of Church and State, and for making unsubstantiated, vulgar accusations against CatholicosKarekin II and other high-ranking clergy. Should the courts in Armenia rule against the clergy, they should appeal to the European Court of Human Rights.