• 29-07-2025 19:46:12   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Եթե շփոթված եք Զանգեզուրի ճանապարհի վերաբերյալ հայ, թուրք և ամերիկացի պաշտոնյաների հակասական հայտարարություններից, ապա դուք մենակ չեք։
Պատմությունն սկսվեց 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին՝ Արցախի շուրջ պատերազմում Հայաստանի ջախջախիչ պարտությունից հետո Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից հրադադարի համաձայնագրի ստորագրմամբ:
Այդ համաձայնագրի 9-րդ հոդվածում նշված էր. «Ապաշրջափակվում են տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը: Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը՝ քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով: Տրանսպորտային հաղորդակցության նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացվում են Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները։ Կողմերի միջև համաձայնեցմամբ՝ ապահովվելու է Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ կապող նոր տրանսպորտային հաղորդակցություննների շինարարությունը»։
Ամիսներ առաջ, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկնեց իր սխալ պնդումը, թե 2020 թվականի համաձայնագրում Ռուսաստանը չի հիշատակվում, լրագրողներից մեկը հարցրեց՝ արդյոք նա կընդունի միջազգային վերահսկողության իրականացում Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհի վրա Հայաստանի տարածքով։ Փաշինյանը մերժեց այդ գաղափարը։
Հուլիսի 1-ին վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը հոդված հրապարակեց Carnegie Russia-Eurasia Center-ի համար, հաղորդելով, որ ԱՄՆ-ն առաջարկում է Զանգեզուրի երթուղու միջազգային կառավարում, մի գաղափար, որը նախկինում առաջ էր քաշել Եվրամիությունը: Վարդանյանը հուլիսի 2-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությանը հայտնեց, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Ջոշ Հաքը առաջարկը ներկայացրել է հայ և ադրբեջանցի պաշտոնյաներին մայիսյան իր այցի ժամանակ: Անանուն աղբյուրը հուլիսի 14-ին Middle East Eye-ին հայտնել է, որ սկզբնապես Թուրքիան էր առաջարկել այդ ծրագիրը՝ չնայած նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հերքումներին: Middle East Eye-ը հավելել է. «Հայկական կողմը պահանջել է, որ [ամերիկյան] ընկերությունը աշխատի նաև միջանցքի Նախիջևանի կողմում, ինչն անընդունելի է եղել Բաքվի համար»:
Հատկանշական է, որ Պետդեպարտամենտը հրաժարվել է հաստատել Քարնեգիի զեկույցը։
Այնուհետև հուլիսի 11-ին Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը անսպասելի ևվիճահարույց հայտարարություն արեց։ Նա միացավ բանավեճին՝ ասելով. «Թուրքիան և Հայաստանը դեռևս տուժում են հին տպավորությունից՝ կապված ցեղասպանության հետ, որը Թուրքիան իրականացրել է Հայաստանի նկատմամբ …․ Նրանք [Հայաստանն ու Ադրբեջանը] վիճում են 32 կիլոմետր երկարություն ունեցող ճանապարհի [իրականում՝ 43 կմ] շուրջ, բայց սա կատակ չէ։ Սա տևում է արդեն մեկ տասնամյակ՝ 32 կիլոմետրանոց ճանապարհ։ Այսպիսով, Ամերիկան գալիս է և ասում. «Շատ լավ, մենք վերցնում ենք այն։ Տվեք մեզ այդ 32-կիլոմետրանոց ճանապարհը 100 տարով վարձակալության և դուք բոլորդ կարող եք օգտվել դրանից»։ Սակայն այս ցեղային տեսակետները չեն մարում։ Մենք մտանք մի «e pluribus unum»-ի [շատերից՝ մեկը] մեջ։ Ի՞նչ է դա նշանակում։ Դա նշանակում է հրաժարվել զանգվածներից մեկի համար: Այն գոյություն ունի Ամերիկայում: Այնտեղ այն գոյություն չունի: Անհատը, ընտանիքը, ցեղը, և հետո ազգը ...․ »։
Արտառոց է, որ Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանը, այլ ոչ թե Պետդեպարտամենտն է հայտարարություններ անում Հայաստանի և Ադրբեջանի վերաբերյալ արտաքին քաղաքականության մասին: Սա ակնհայտորեն դուրս է նրա իրավասությունից: Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում և Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանները լռում են: Նախագահ Դոնալդ Թրամփն ընտրել է անփորձ անշարժ գույքի ներդրողին խիստ կարևոր դիվանագիտական պաշտոնի համար: Բարաքը նախկինում ներգրավված է եղել մի քանի սկանդալների մեջ: Նա մի անգամ կանչվել է Կոնգրեսի հանձնաժողովին ցուցմունք տալու այն ժամանակվա գլխավոր դատախազ Էդվին Միզի տան գնման հետ կապված կասկածելի նվերի վերաբերյալ: 2021 թվականին Բարաքին մեղադրանք է առաջադրվել օտարերկրյա պետության գործակալ լինելու, արդարադատությանը խոչընդոտելու և իրավապահ մարմիններին կեղծ հայտարարություններ անելու համար: Հետագայում նա արդարացվեց դատավարությունից հետո:
Ավելի անհանգստացնողն այն է, որ հուլիսի 11-ի իր հարցազրույցում Բարաքը հայերին նկարագրել է որպես «ցեղային տեսակետ» ունեցողների, ինչը խորապես վիրավորական դիտողություն էր լիբանանյան ծագում ունեցող և Լոս Անջելեսի բնակչի կողմից, որտեղ գտնվում է աշխարհի ամենամեծ հայկական համայնքներից մեկը։
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը Azatutyun.am-ին ասաց, որ Երևանը դեմ չէ «արտապատվիրակել» որոշակի գործառույթներ որևէ լիցենզավորված միջազգային ընկերության։ Նա նշեց, որ մի շարք երկրներ ներկայացրել են առաջարկներ, որոնք ներկայումս քննարկվում են։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հաստատեց, որ «տարբեր միջազգային գործընկերներ պարբերաբար ներկայացնում են իրենց գաղափարները Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ, այդ թվում՝ երկու երկրների միջև տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ»։
Սակայն հուլիսի 14-ին Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը հակասեց ինչպես Սաֆարյանին, այնպես էլ Բադալյանին․ «Այդ առաջարկն անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետության համար... [որը] չի քննարկել և չի քննարկում որևէ երրորդ կողմի իր սեփական ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ վերահսկողությունն արտապատվիրակելը»։ Նա հավելեց. «Հայաստանի օրենսդրությունը թույլ է տալիս միայն գյուղատնտեսական նշանակության հողերի վարձակալություն՝ հողագործության նպատակով, ինչի պատճառով դեսպանի [Բարաք] առաջարկն oրինականորեն իրագործելի չէ»։
Նախագահ Էրդողանը Ստեփանակերտում կայացած գագաթնաժողովի ժամանակ ևս մեկ շեշտադրում ավելացրեց. «Չնայած Հայաստանն ի սկզբանե դեմ էր Զանգեզուրի միջանցքին, այժմ ավելի ճկուն մոտեցում է ցուցաբերում»։ Սա համընկնում է Փաշինյանի հայտարարությանը, որում նա պատրաստակամություն է հայտնել հեշտացնել ադրբեջանական տարանցումը Հայաստանի տարածքով։
Իրավիճակն ավելի խճճվեց, երբ նախագահ Թրամփը հուլիսի 14-ին հայտարարեց. «Եվ մենք լուծել ենք ևս մեկ խնդիր՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի։ Թվում է, թե այն մոտ է լուծմանը, հաջող լուծմանը»։ Շատ վերլուծաբաններ սա կապում են նրա՝ Նոբելյան խաղաղության մրցանակի ձգտման հետ։
Փաշինյանը հակասեց իր խոսնակին հուլիսի 16-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ պնդելով, որ ԱՄՆ-ի առաջարկն ընդունելի է Հայաստանի համար: Նա սխալմամբ նույնացրեց ճանապարհի վարձակալությունը Հայաստանի օդանավակայանի, ջրային համակարգի, երկաթուղու և փոստային ծառայությունների արտաքին կառավարման հետ:
Երբ լրագրողները փորձեցին ԱՄՆ պետքարտուղարությունից պարզաբանում ստանալ, այն կրկին հրաժարվեց մեկնաբանել՝ առաջարկելով կապ հաստատել Սպիտակ տան հետ։
Հուլիսի 19-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ևս մեկ անգամ միջանցք պահանջեց Հայաստանի տարածքով․ «Մեր քաղաքացիներն ու բեռները ամեն անգամ չպետք է տեսնեն հայ սահմանապահի դեմքը։ Սա մեր պահանջն է։ Սա օրինական պահանջ է, արդար պահանջ: Հակառակ դեպքում մեր քաղաքացիները վտանգի մեջ կընկնեն»։
Համատարած ապաշնորհությունն ու անհետևողականությունը խառնաշփոթ են առաջացրել հասարակության մեջ, քանի որ բոլոր կողմերից հակասական ազդանշաններ են գալիս, իսկ վստահությունն ու հստակությունը բացակայում են։

Confusing and Contradictory Statements By Armenia, Turkey & US on Zangezur Road. By HarutSassounian
If you’re confused by the contradictory statements made by officials from Armenia, Turkey and the United States surrounding the Zangezur Road, you’re not alone.
The saga began on Nov. 9, 2020, with the ceasefire agreement signed by Armenia, Azerbaijan, and Russia following Armenia’s devastating defeat in the war over Artsakh.
Article 9 of that agreement stated: “All economic and transport connections in the region shall be unblocked. The Republic of Armenia shall guarantee the security of transport connections between the western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic in order to arrange unobstructed movement of persons, vehicles and cargo in both directions. The Border Guard Service of the Russian Federal Security Service shall be responsible for overseeing the transport connections. Subject to agreement between the Parties, the construction of new transport communications to link the Nakhichevan Autonomous Republic with the western regions of Azerbaijan will be ensured.”
Months ago, when Prime Minister NikolPashinyan repeated his inaccurate claim that the 2020 agreement does not mention Russia, a reporter asked if he would accept international oversight of the road connecting mainland Azerbaijan to Nakhichevan via Armenia. Pashinyan rejected the idea.
On July 1, analyst OlesyaVartanyan published an article for Carnegie Russia-Eurasia Center, reporting that the U.S. was proposing international management of the Zangezur route, an idea previously floated by the European Union. Vartanyan told RFE/RL’s Armenian Service on July 2 that Josh Huck, a U.S. Deputy Assistant Secretary of State, presented the proposal to Armenian and Azerbaijani officials during his May visit. An unnamed source told Middle East Eye on July 14 that Turkey had originally suggested the plan, despite denials by Pres. RecepTayyip Erdogan. The Middle East Eye added: “The Armenian side demanded that the [American] company should also work on the Nakhichevan side of the corridor, which was unacceptable for Baku.”
Notably, the State Department declined to confirm Carnegie’s report.
Then came an unexpected and controversial comment from U.S. Ambassador to Turkey Tom Barrack on July 11. He inserted himself into the debate, saying: “Türkiye with Armenia still suffers under the old impression of what Türkiye had done to Armenia, in genocide…. They [Armenia and Azerbaijan] are arguing over 32 kilometers of road [in reality, 43 kms.], but this is no joke. It’s been going on for a decade -- 32 kilometers of road. So what happens is, America comes in and says, ‘Okay, we’ll take it over. Give us the 32 kilometers of road on a hundred-year lease, and you can all share it.’ But these tribal points of view do not fade. We came into a – ‘e pluribus unum’ [out of many, one]. What does that mean? It means give up the masses for one. It exists in America. It doesn’t exist there. It’s individual, family, tribe, and then the nation….”
It’s bizarre that the US Ambassador to Turkey, not the State Department, is making foreign policy declarations on Armenia and Azerbaijan. This is clearly outside his jurisdiction. Meanwhile, the U.S. Ambassadors to Armenia and Azerbaijan have remained silent. Pres. Donald Trump picked an unqualified real estate investor for a highly sensitive diplomatic post. Barrack has been involved in several prior scandals. He was once called before a congressional committee to testify on a questionable gift related to the purchase of then-Attorney General Edwin Meese's house. In 2021, Barrack was indicted for acting as an agent of a foreign power, obstruction of justice, and making false statements to law enforcement. He was later acquitted after trial.
More disturbingly, in his July 11 interview, Barrack described Armenians as having “a tribal point of view,” a deeply insulting remark from someone of Lebanese heritage and a native of Los Angeles, home to one of the world’s largest Armeniancommunities.
Armenia’s Deputy Foreign Minister MnatsakanSafaryan told Azatutyun.am that Yerevan does not oppose “outsourcing” certain functions to a licensed international company. He noted that multiple countries have submitted proposals currently under review.
Ani Badalyan, spokesperson for Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, confirmed that “Various international partners regularly present their ideas on the normalization of Armenia-Azerbaijan relations, including the unblocking of transport infrastructure between the two countries.”
However, on July 14, Pashinyan’s spokesperson, NazeliBaghdasaryan, contradicted both Safaryan and Badalyan: “Such a proposal is not acceptable to the Republic of Armenia … [which] has not discussed, and is not considering, outsourcing control over its sovereign territory to any third party.” She added: “Armenian law only allows leasing of agricultural land for farming, rendering Ambassador [Barrack]’s proposal legally unfeasible.”
Pres. Erdogan added yet another twist during a summit in Stepanakert: “Even though Armenia was initially against the Zangezur Corridor, it is now showing a more flexible approach.” This aligns with Pashinyan’s statement expressing willingness to facilitate Azeri transit through Armenia.
The situation became even more convoluted when Pres. Trump declared on July 14: “And we’ve solved another one: Armenia and Azerbaijan. It looks like that’s going to come to a conclusion, a successful conclusion.” Many analysts linked this to his quest to a Nobel Peace Prize.
Pashinyan contradicted his own spokesperson during a July 16 press conference, claiming the U.S. proposal was acceptable to Armenia. He incorrectly equated the leasing of the road with foreign management of Armenia’s airport, water system, railway, and postal services.
When journalists sought clarification, the State Department again declined to comment, suggesting they contact the White House.
On July 19, Azerbaijan’s President IlhamAliyev once again demanded a corridor through Armenia: “Our cargo and citizens should not see the face of an Armenian border guard there every time. This is our demand. This is a legitimate demand, a fair demand. Otherwise, our citizens will be in danger.”
The incompetence and inconsistency across the board have sown public confusion, with mixed signals from all sides, trust and clarity remain in short supply.