• 29-07-2025 19:46:12   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Եթե շփոթված եք Զանգեզուրի ճանապարհի վերաբերյալ հայ, թուրք և ամերիկացի պաշտոնյաների հակասական հայտարարություններից, ապա դուք մենակ չեք։
Պատմությունն սկսվեց 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին՝ Արցախի շուրջ պատերազմում Հայաստանի ջախջախիչ պարտությունից հետո Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից հրադադարի համաձայնագրի ստորագրմամբ:
Այդ համաձայնագրի 9-րդ հոդվածում նշված էր. «Ապաշրջափակվում են տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը: Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը՝ քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով: Տրանսպորտային հաղորդակցության նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացվում են Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները։ Կողմերի միջև համաձայնեցմամբ՝ ապահովվելու է Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ կապող նոր տրանսպորտային հաղորդակցություննների շինարարությունը»։
Ամիսներ առաջ, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկնեց իր սխալ պնդումը, թե 2020 թվականի համաձայնագրում Ռուսաստանը չի հիշատակվում, լրագրողներից մեկը հարցրեց՝ արդյոք նա կընդունի միջազգային վերահսկողության իրականացում Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհի վրա Հայաստանի տարածքով։ Փաշինյանը մերժեց այդ գաղափարը։
Հուլիսի 1-ին վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը հոդված հրապարակեց Carnegie Russia-Eurasia Center-ի համար, հաղորդելով, որ ԱՄՆ-ն առաջարկում է Զանգեզուրի երթուղու միջազգային կառավարում, մի գաղափար, որը նախկինում առաջ էր քաշել Եվրամիությունը: Վարդանյանը հուլիսի 2-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությանը հայտնեց, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Ջոշ Հաքը առաջարկը ներկայացրել է հայ և ադրբեջանցի պաշտոնյաներին մայիսյան իր այցի ժամանակ: Անանուն աղբյուրը հուլիսի 14-ին Middle East Eye-ին հայտնել է, որ սկզբնապես Թուրքիան էր առաջարկել այդ ծրագիրը՝ չնայած նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հերքումներին: Middle East Eye-ը հավելել է. «Հայկական կողմը պահանջել է, որ [ամերիկյան] ընկերությունը աշխատի նաև միջանցքի Նախիջևանի կողմում, ինչն անընդունելի է եղել Բաքվի համար»:
Հատկանշական է, որ Պետդեպարտամենտը հրաժարվել է հաստատել Քարնեգիի զեկույցը։
Այնուհետև հուլիսի 11-ին Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը անսպասելի ևվիճահարույց հայտարարություն արեց։ Նա միացավ բանավեճին՝ ասելով. «Թուրքիան և Հայաստանը դեռևս տուժում են հին տպավորությունից՝ կապված ցեղասպանության հետ, որը Թուրքիան իրականացրել է Հայաստանի նկատմամբ …․ Նրանք [Հայաստանն ու Ադրբեջանը] վիճում են 32 կիլոմետր երկարություն ունեցող ճանապարհի [իրականում՝ 43 կմ] շուրջ, բայց սա կատակ չէ։ Սա տևում է արդեն մեկ տասնամյակ՝ 32 կիլոմետրանոց ճանապարհ։ Այսպիսով, Ամերիկան գալիս է և ասում. «Շատ լավ, մենք վերցնում ենք այն։ Տվեք մեզ այդ 32-կիլոմետրանոց ճանապարհը 100 տարով վարձակալության և դուք բոլորդ կարող եք օգտվել դրանից»։ Սակայն այս ցեղային տեսակետները չեն մարում։ Մենք մտանք մի «e pluribus unum»-ի [շատերից՝ մեկը] մեջ։ Ի՞նչ է դա նշանակում։ Դա նշանակում է հրաժարվել զանգվածներից մեկի համար: Այն գոյություն ունի Ամերիկայում: Այնտեղ այն գոյություն չունի: Անհատը, ընտանիքը, ցեղը, և հետո ազգը ...․ »։
Արտառոց է, որ Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանը, այլ ոչ թե Պետդեպարտամենտն է հայտարարություններ անում Հայաստանի և Ադրբեջանի վերաբերյալ արտաքին քաղաքականության մասին: Սա ակնհայտորեն դուրս է նրա իրավասությունից: Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում և Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանները լռում են: Նախագահ Դոնալդ Թրամփն ընտրել է անփորձ անշարժ գույքի ներդրողին խիստ կարևոր դիվանագիտական պաշտոնի համար: Բարաքը նախկինում ներգրավված է եղել մի քանի սկանդալների մեջ: Նա մի անգամ կանչվել է Կոնգրեսի հանձնաժողովին ցուցմունք տալու այն ժամանակվա գլխավոր դատախազ Էդվին Միզի տան գնման հետ կապված կասկածելի նվերի վերաբերյալ: 2021 թվականին Բարաքին մեղադրանք է առաջադրվել օտարերկրյա պետության գործակալ լինելու, արդարադատությանը խոչընդոտելու և իրավապահ մարմիններին կեղծ հայտարարություններ անելու համար: Հետագայում նա արդարացվեց դատավարությունից հետո:
Ավելի անհանգստացնողն այն է, որ հուլիսի 11-ի իր հարցազրույցում Բարաքը հայերին նկարագրել է որպես «ցեղային տեսակետ» ունեցողների, ինչը խորապես վիրավորական դիտողություն էր լիբանանյան ծագում ունեցող և Լոս Անջելեսի բնակչի կողմից, որտեղ գտնվում է աշխարհի ամենամեծ հայկական համայնքներից մեկը։
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը Azatutyun.am-ին ասաց, որ Երևանը դեմ չէ «արտապատվիրակել» որոշակի գործառույթներ որևէ լիցենզավորված միջազգային ընկերության։ Նա նշեց, որ մի շարք երկրներ ներկայացրել են առաջարկներ, որոնք ներկայումս քննարկվում են։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հաստատեց, որ «տարբեր միջազգային գործընկերներ պարբերաբար ներկայացնում են իրենց գաղափարները Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ, այդ թվում՝ երկու երկրների միջև տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ»։
Սակայն հուլիսի 14-ին Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը հակասեց ինչպես Սաֆարյանին, այնպես էլ Բադալյանին․ «Այդ առաջարկն անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետության համար... [որը] չի քննարկել և չի քննարկում որևէ երրորդ կողմի իր սեփական ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ վերահսկողությունն արտապատվիրակելը»։ Նա հավելեց. «Հայաստանի օրենսդրությունը թույլ է տալիս միայն գյուղատնտեսական նշանակության հողերի վարձակալություն՝ հողագործության նպատակով, ինչի պատճառով դեսպանի [Բարաք] առաջարկն oրինականորեն իրագործելի չէ»։
Նախագահ Էրդողանը Ստեփանակերտում կայացած գագաթնաժողովի ժամանակ ևս մեկ շեշտադրում ավելացրեց. «Չնայած Հայաստանն ի սկզբանե դեմ էր Զանգեզուրի միջանցքին, այժմ ավելի ճկուն մոտեցում է ցուցաբերում»։ Սա համընկնում է Փաշինյանի հայտարարությանը, որում նա պատրաստակամություն է հայտնել հեշտացնել ադրբեջանական տարանցումը Հայաստանի տարածքով։
Իրավիճակն ավելի խճճվեց, երբ նախագահ Թրամփը հուլիսի 14-ին հայտարարեց. «Եվ մենք լուծել ենք ևս մեկ խնդիր՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի։ Թվում է, թե այն մոտ է լուծմանը, հաջող լուծմանը»։ Շատ վերլուծաբաններ սա կապում են նրա՝ Նոբելյան խաղաղության մրցանակի ձգտման հետ։
Փաշինյանը հակասեց իր խոսնակին հուլիսի 16-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ պնդելով, որ ԱՄՆ-ի առաջարկն ընդունելի է Հայաստանի համար: Նա սխալմամբ նույնացրեց ճանապարհի վարձակալությունը Հայաստանի օդանավակայանի, ջրային համակարգի, երկաթուղու և փոստային ծառայությունների արտաքին կառավարման հետ:
Երբ լրագրողները փորձեցին ԱՄՆ պետքարտուղարությունից պարզաբանում ստանալ, այն կրկին հրաժարվեց մեկնաբանել՝ առաջարկելով կապ հաստատել Սպիտակ տան հետ։
Հուլիսի 19-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ևս մեկ անգամ միջանցք պահանջեց Հայաստանի տարածքով․ «Մեր քաղաքացիներն ու բեռները ամեն անգամ չպետք է տեսնեն հայ սահմանապահի դեմքը։ Սա մեր պահանջն է։ Սա օրինական պահանջ է, արդար պահանջ: Հակառակ դեպքում մեր քաղաքացիները վտանգի մեջ կընկնեն»։
Համատարած ապաշնորհությունն ու անհետևողականությունը խառնաշփոթ են առաջացրել հասարակության մեջ, քանի որ բոլոր կողմերից հակասական ազդանշաններ են գալիս, իսկ վստահությունն ու հստակությունը բացակայում են։

29-07-2025 19:46:12 | Армения | Политика
Если вы сбиты с толку противоречивыми заявлениями армянских, турецких и американских официальных лиц относительно «зангезурского коридора», то вы не одиноки.
История началась 9 ноября 2020 года, после сокрушительного поражения Армении в войне за Арцах, с подписания трехстороннего соглашения между Арменией, Азербайджаном и Россией о прекращении огня. В девятой статье этого соглашения было указано: "Разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе. Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного передвижения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях". Контроль за транспортным сообщением осуществляется органами Пограничной службы ФСБ России. По согласованию сторон, должно быть обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана.
Несколько месяцев назад, когда премьер-министр Никол Пашинян повторил свое ошибочное утверждение о том, что в соглашении 2020 года Россия не упоминается, один из журналистов спросил, примет ли он осуществление международного контроля над дорогой, соединяющей Азербайджан с Нахичеванью через территорию Армении. Пашинян отверг эту идею.
Аналитик Олеся Варданян 1 июля опубликовала статью для CarnegieRussia-EurasiaCenter, сообщив, что США предлагают международное управление Зангезурским коридором – идею, ранее выдвинутую Евросоюзом. Варданян 2 июля сообщила армянской службе радиостанции «Азатутюн», что заместитель помощника госсекретаря США Джош Хак представил это предложение армянским и азербайджанским официальным лицам во время своего майского визита. Анонимный источник сообщил MiddleEastEye 14 июля, что Турция изначально предложила этот план, несмотря на отрицания президента Реджепа Тайипа Эрдогана. MiddleEastEye добавил: «Армянская сторона потребовала, чтобы [американская] компания работала также и на Нахичеванской стороне коридора, что было неприемлемо для Баку».
Примечательно, что Госдепартамент отказался подтвердить эту информацию Центра Карнеги.
11 июля в Турции посол США Том Барак сделал неожиданное и спорное заявление. Он включился в дискуссию, сказав: «Турция и Армения до сих пор страдают от старых воспоминаний, связанных с геноцидом, который Турция совершила против Армении… Они [Армения и Азербайджан] спорят из-за дороги длиной 32 километра [на самом деле 43 км], но это не шутка. Это длится уже десятилетие – из-за 32-километровой дороги. Итак, Америка приходит и говорит: «Хорошо, мы берем ее. Дайте нам эту 32-километровую дорогу в аренду на 100 лет, и вы все сможете ею пользоваться». Однако племенные страсти не угасают. Мы вошли в «epluribusunum» [из многих – одно]. Что это значит? Это значит отказаться от масс ради одного. Это существует в Америке. Там этого нет. Индивид, семья, племя, а затем нация…».
Удивительно, что посол США в Турции, а не Госдепартамент, делает заявления о внешней политике в отношении Армении и Азербайджана. Это явно выходит за рамки его полномочий. В то же время послы США в Армении и Азербайджане хранят молчание. Президент Дональд Трамп выбрал неопытного инвестора в недвижимость на крайне важный дипломатический пост. Барак ранее был замешан в нескольких скандалах. Его однажды вызывали для дачи показаний в комиссию Конгресса по поводу подозрительного подарка, связанного с покупкой дома тогдашним генеральным прокурором Эдвином Мизом. В 2021 году Бараку было предъявлено обвинение в том, что он является агентом иностранного государства, препятствовании правосудию и предоставлении ложных заявлений правоохранительным органам. Впоследствии он был оправдан после судебного разбирательства.
Больше всего беспокоит то, что в своем интервью от 11 июля Барак охарактеризовал армян как людей с "племенным мировоззрением", что является глубоко оскорбительным замечанием со стороны человека ливанского происхождения и жителя Лос-Анджелеса, где находится одна из крупнейших армянских общин в мире.
Заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян сообщил Azatutyun.am, что Ереван не возражает против "аутсорсинга" определенных функций любой лицензированной международной компании. Он отметил, что ряд стран представили предложения, которые в настоящее время обсуждаются.
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Ани Бадалян подтвердила, что различные международные партнеры регулярно представляют свои идеи по урегулированию армяно-азербайджанских отношений, в том числе по разблокированию транспортной инфраструктуры между двумя странами.
Однако 14 июля пресс-секретарь Пашиняна Назели Багдасарян опровергла как Сафаряна, так и Бадалян, заявив: «Это предложение неприемлемо для Республики Армения... [которая] не обсуждала и не обсуждает делегирование контроля над своей суверенной территорией какой-либо третьей стороне». Она добавила: «Законодательство Армении позволяет арендовать только земли сельскохозяйственного назначения для целей земледелия, поэтому предложение посла [Барака] юридически неосуществимо».
Президент Эрдоган на саммите в Степанакерте еще раз подчеркнул: "Хотя Армения изначально была против Зангезурского коридора, сейчас она демонстрирует более гибкий подход". Это совпадает с заявлением Пашиняна, в котором он выразил готовность облегчить азербайджанский транзит через территорию Армении.
Ситуация еще больше запуталась, когда президент Трамп 14 июля заявил: «И мы решили еще одну проблему – Армении и Азербайджана. Похоже, она близка к решению, к успешному решению». Многие аналитики связывают это с его стремлением получить Нобелевскую премию мира.
В свою очередь, Пашинян противоречил своему пресс-секретарю во время пресс-конференции 16 июля, настаивая на том, что предложение США приемлемо для Армении. Он ошибочно приравнял аренду дороги к внешнему управлению аэропортом, водной системой, железной дорогой и почтовыми службами Армении.
Когда журналисты попытались получить разъяснения от Государственного департамента США, тот вновь отказался комментировать, предложив связаться с Белым домом.
19 июля президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз потребовал коридор через территорию Армении, заявив: "Наши граждане и грузы не должны каждый раз видеть лицо армянского пограничника. Это наше требование. Это законное требование, справедливое требование. В противном случае наши граждане окажутся в опасности".
Повсеместная некомпетентность и непоследовательность вызвали хаос в обществе, поскольку со всех сторон поступают противоречивые сигналы, а доверие и ясность отсутствуют.