23-08-2025 15:45:49 | Հայաստան | Քաղաքական
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մի քանի տարվա լարված, միակողմանի բանակցություններից հետո, մարտ ամսին երկու երկրները հայտարարեցին, որ վերջապես համաձայնության են եկել «Խաղաղության պայմանագրի» բոլոր 17 կետերի շուրջ: Նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Հայաստանը ընդունել է Ադրբեջանի կողմից թելադրված բոլոր պայմանները:
Երբ Հայաստանը խնդրեց Ադրբեջանին նշանակել ստորագրման արարողության օր, Բաքուն հրաժարվեց: Հաշվի առնելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պատրաստակամությունը՝ գնալու հավելյալ զիջումների, Ալիևը հետաձգեց պայմանագրի վերջնականացումը՝ նոր պահանջներ առաջ քաշելու նպատակով:
Նույնիսկ այն դեպքում, երբ նախագահ Թրամփը նախագահ Ալիևին հրավիրեց Սպիտակ տուն՝ «Խաղաղության պայմանագիրը» ստորագրելու, նա հրաժարվեց։ Փաստաթուղթը պարզապես նախաստորագրվեց, ինչի հետևանքով այն պարտադիր ուժ չունի։
2025 թվականի օգոստոսի 11-ին Հայաստանը և Ադրբեջանը վերջապես հրապարակեցին «Խաղաղության պայմանագրի» ամբողջական տեքստը, որը պաշտոնապես կոչվում է՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիր»։
Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը համաձայնել ստորագրել «Խաղաղության պայմանագիր», երբ՝
1․ Ադրբեջանական զորքերը 2021 թվականից ի վեր բռնագրավել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մի մասը։
2․ Ադրբեջանը հայ պատանդներին պահում է Բաքվի բանտում։
3․ 120 հազար տեղահանված արցախահայերին չեն թողնում վերադառնալ իրենց նախնիների հայրենիքը։
Պայմանագրի «արդար, համապարփակ և տևական խաղաղության» խոստումը հնչում է ազնիվ, բայց մնում է դատարկ հայտարարություն։ Ոչ ոք չի առարկում խաղաղության դեմ, երբ այն իսկապես «արդար» և «տևական» է։ Այնուամենայնիվ, Ալիևի շարունակական սպառնալիքները ցույց են տալիս, որ նա ոչ թե խաղաղություն ցանկանում, այլ հայկական հողերը։
Հոդված 1. Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչում են իրենց նախկին խորհրդային հանրապետությունների սահմանները։ Սա վավերացնում է Խորհրդային Միության կողմից պարտադրված արհեստական սահմանները։
Հոդված 2. Կողմերը հաստատում են, որ ապագայում ձեռնպահ կմնան տարածքային պահանջներից և պարտավորվում են չաջակցել մյուս կողմի տարածքային ամբողջականությունը «տրոհելու կամ խաթարելու» նպատակով գործողություններին: Սա խոչընդոտում է՝ ապագա հայրենասեր հայկական կառավարության կողմից պատմական տարածքային պահանջների հետապնդումը Արևմտյան Հայաստանի, Արցախի և Նախիջևանի նկատմամբ և լռեցնում այլակարծությունը:
Հոդված 3. Կողմերը որևէ երրորդ կողմի թույլ չեն տա օգտագործել իրենց տարածքները մյուս կողմի վրա հարձակվելու համար։ Այնուամենայնիվ, թուրքական զինված ուժերը և ջիհադիստ վարձկանները մնում են Ադրբեջանում։
Հոդված 4. Երկու կողմերն էլ պետք է զերծ մնան միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց։ Սակայն, Ադրբեջանը պահանջում է, որ Հայաստանը փոխի իր Սահմանադրությունը, վերադարձնի գնված զենքը և հեռացնի ԵՄ դիտորդներին։
Հոդված 5. Երկու կողմերը կհաստատեն դիվանագիտական հարաբերություններ, ինչը ենթադրում է դեսպանների փոխանակում: Ադրբեջանի ապագա դեսպանի հետ կապված նույնիսկ աննշան մի միջադեպ կարող է պատրվակ ծառայել Բաքվի համար՝ հարձակվելու Հայաստանի վրա:
Հոդված 6. Համատեղ հանձնաժողովը կսահմանազատի և կսահմանագծի սահմանները։ Վեճի դեպքում, արդյոք Ադրբեջանը կհարգի՞ միջազգային արբիտրաժը։
Հոդված 7. «Կողմերը որևէ երրորդ կողմի ուժեր չեն տեղակայի իրենց համատեղ սահմանի երկայնքով»: Արդյոք Ադրբեջանը կհեռացնի՞ իր տարածքից թուրքական զորքերը և ջիհադիստ վարձկաններին՝ միաժամանակ պահանջելով, որ Հայաստանը հեռացնի ԵՄ դիտորդներին։
Հոդված 8. Կողմերը «դատապարտում են և կպայքարեն անհանդուրժողականության, ռասայական ատելության և խտրականության, անջատողականության, բռնի ծայրահեղականության և ահաբեկչության դեմ…»: Այս կետը կարող է օգտագործվել որպես պատրվակ Հայաստանի կառավարության համար՝ ճնշելու արցախահայերի և ընդդիմադիր խմբերի ակտիվությունը:
Հոդված 9. Կողմերը պարտավորվում են որոնել անցյալում զինված հակամարտությունների ընթացքում անհետ կորած անձանց։ Այս դրույթը գովելի է, եթե իրոք իրականացվի։
Հոդված 10. Կողմերը համաձայն են համագործակցել տարբեր ոլորտներում: Սա բարենպաստ պարտավորություն է:
Հոդված 11. Կողմերն ազատ են կատարելու իրենց պարտավորությունները ՄԱԿ-ի այլ անդամների հետ: Այս դրույթը որևէ ռիսկ չի պարունակում:
Հոդված 12. «Կողմերը …. կառաջնորդվեն միջազգային իրավունքով և սույն Համաձայնագրով» և չեն «կարող վկայակոչել իրենց ներպետական օրենսդրության դրույթները՝ որպես սույն Համաձայնագրի չկատարման հիմնավորում»: Այդ դեպքում ինչո՞ւ է Ադրբեջանը պահանջում, որ Հայաստանը փոխի իր Սահմանադրությունը:
Հոդված 13. Այս Համաձայնագրի կիրառումը վերահսկելու համար կստեղծվի երկկողմ հանձնաժողով։ Արդյոք Ադրբեջանը կընդունի՞ հանձնաժողովի որոշումները։
Հոդված 14. Կողմերը պետք է կարգավորեն իրենց վեճերը խաղաղ ճանապարհով։ Եթե Ադրբեջանը հրաժարվի կատարել համատեղ հանձնաժողովի կամ այլ միջազգային մարմինների որոշումները, ի՞նչ միջոցներ ունի Հայաստանը։
Հոդված 15. Կողմերը պետք է հետ կանչեն միմյանց դեմ ներկայացված իրենց իրավական պահանջները ցանկացած միջազգային ատյանից։ Սա զրկում է Հայաստանին՝ Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու իրավունքից։
16-րդ և 17-րդ հոդվածներն անվնաս են։
Քանի որ այս կապիտուլյացիոն փաստաթուղթը ստորագրվել է ճնշման տակ, այն միջազգային իրավունքի համաձայն համարվում է անվավեր։ Փաշինյանը դիտավորյալ խեղաթյուրում է «Խաղաղության պայմանագիրը»՝ ընտրողներին համոզելու համար, որ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում իրեն վերադարձնեն իշխանության։
Հաջորդ հնարավոր քայլերը՝ Փաշինյանի և Ալիևի ծրագրերը մերժելու համար․
1․ Հեռացնել Փաշինյանին պաշտոնից, նախքան նա կստորագրի «խաղաղության» համաձայնագիրը։
2․ Եթե դա ձախողվի, առաջիկա հանրաքվեում քվեարկել Ադրբեջանի կողմից թելադրված Հայաստանի նոր Սահմանադրության դեմ, ինչը կստիպի Ալիևին մերժել «Խաղաղության պայմանագիրը», իսկ Փաշինյանին՝ հրաժարական տալ։
3. Եթե Փաշինյանի վերահսկողության տակ գտնվող Սահմանադրական դատարանն ու Ազգային ժողովը հաստատեն «Խաղաղության պայմանագիրը», հայ ժողովուրդը դեռ հնարավորություն ունի մերժելու այն՝ հանրաքվեի միջոցով դեմ քվեարկելով։ Ալիևը պնդում է հանրաքվեի անցկացումը՝ համոզվելու համար, որ ոչ միայն Հայաստանի կառավարությունը, այլ նաև ժողովուրդը աջակցում է այս «խաղաղության պայմանագրին»։
4. Վերջապես, Փաշինյանը պետք է իմանա, որ ապագա հայրենասեր կառավարությունը կհրաժարվի «Խաղաղության պայմանագրից»՝ այն հայտարարելով անվավեր՝ «Թրամփի ուղու» հետ միասին։

После нескольких лет напряженных, односторонних переговоров между Арменией и Азербайджаном, в марте обе страны объявили, что наконец достигли соглашения по всем 17 пунктам «Мирного договора». Президент Ильхам Алиев заявил, что Армения приняла все условия, продиктованные Азербайджаном.
Когда Армения попросила Азербайджан назначить дату церемонии подписания, Баку отказался. Учитывая готовность премьер-министра Никола Пашиняна пойти на дополнительные уступки, Алиев отложил окончательное оформление договора с целью выдвижения новых требований.
Даже когда президент США Трамп пригласил Алиева в Белый дом для подписания «Мирного договора», тот отказался. Документ был просто парафирован, в результате чего он не имеет обязательной силы.
11 августа 2025 года Армения и Азербайджан наконец опубликовали полный текст «Мирного договора», официально названного «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».
Как Армения может согласиться подписать этот "мирный договор", когда:
•Азербайджанские войска с 2021 года оккупировали часть территории Республики Армения.
•Азербайджан удерживает армянских пленных в бакинских тюрьмах.
•120 тысячам перемещенных арцахских армян не позволяют вернуться на родину своих предков.
Обещание "справедливого, всеобъемлющего и долгосрочного мира" в договоре звучит благородно, но остается пустым заявлением. Никто не возражает против мира, когда он действительно "справедливый" и "долгосрочный". Однако, постоянные угрозы Алиева показывают, что он желает не мира, а армянских земель.
Давайте изучим 17 статей «Мирного договора»:
СТАТЬЯ 1. АРМЕНИЯ И АЗЕРБАЙДЖАН ПРИЗНАЮТ ГРАНИЦЫ СВОИХ БЫВШИХ СОВЕТСКИХ РЕСПУБЛИК. Это пункт утверждает искусственные границы, навязанные Советским Союзом.
СТАТЬЯ 2. СТОРОНЫ ПОДТВЕРЖДАЮТ, ЧТО В БУДУЩЕМ ВОЗДЕРЖАТСЯ ОТ ТЕРРИТОРИАЛЬНЫХ ПРЕТЕНЗИЙ И ОБЯЗУЮТСЯ НЕ ПОДДЕРЖИВАТЬ ДЕЙСТВИЯ, НАПРАВЛЕННЫЕ НА "РАЗДЕЛЕНИЕ ИЛИ ПОДРЫВ" ТЕРРИТОРИАЛЬНОЙ ЦЕЛОСТНОСТИ ДРУГОЙ СТОРОНЫ. Эта статья препятствует преследованию исторических территориальных претензий будущим патриотическим армянским правительством в отношении Западной Армении, Арцаха и Нахиджевана, а также преследует инакомыслие.
СТАТЬЯ 3. СТОРОНЫ НЕ ДОПУСТЯТ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ СВОИХ ТЕРРИТОРИЙ КАКИМИ-ЛИБО ТРЕТЬИМИ СИЛАМИ ДЛЯ НАПАДЕНИЯ НА ДРУГУЮ СТОРОНУ. Тем не менее, турецкие вооруженные силы и джихадистские наемники остаются в Азербайджане.
СТАТЬЯ 4. ОБЕ СТОРОНЫ ДОЛЖНЫ ВОЗДЕРЖИВАТЬСЯ ОТ ВМЕШАТЕЛЬСТВА ВО ВНУТРЕННИЕ ДЕЛА ДРУГ ДРУГА. Однако Азербайджан требует, чтобы Армения изменила свою Конституцию, вернула приобретенное оружие и вывела наблюдателей ЕС.
СТАТЬЯ 5. ОБЕ СТОРОНЫ УСТАНОВЯТ ДИПЛОМАТИЧЕСКИЕ ОТНОШЕНИЯ, ЧТО ПРЕДПОЛАГАЕТ ОБМЕН ПОСЛАМИ. Даже незначительный инцидент с будущим послом Азербайджана может послужить для Баку предлогом к нападению на Армению.
СТАТЬЯ 6. СОВМЕСТНАЯ КОМИССИЯ ПРОВЕДЕТ ДЕМАРКАЦИЮ ГРАНИЦЫ. Но будет ли уважать Азербайджан международный арбитраж в случае спора?
СТАТЬЯ 7. СТОРОНЫ НЕ РАЗМЕЩАЮТ СИЛЫ ТРЕТЬИХ СТОРОН ВДОЛЬ СВОЕЙ ОБЩЕЙ ГРАНИЦЫ. Выведет ли Азербайджан турецкие войска и джихадистских наемников со своей территории, одновременно требуя от Армении вывода наблюдателей ЕС?
СТАТЬЯ 8. СТОРОНЫ ОСУЖДАЮТ И БУДУТ БОРОТЬСЯ ПРОТИВ НЕТЕРПИМОСТИ, РАСОВОЙ НЕНАВИСТИ И ДИСКРИМИНАЦИИ, СЕПАРАТИЗМА, ЭКСТРЕМИЗМА И ТЕРРОРИЗМА. Этот пункт может быть использован правительством Армении как предлог с целью подавления активности арцахских армян и оппозиционных групп.
СТАТЬЯ 9. СТОРОНЫ ОБЯЗУЮТСЯ РАЗЫСКИВАТЬ ЛИЦ, ПРОПАВШИХ БЕЗ ВЕСТИ В ХОДЕ ПРОШЛЫХ ВООРУЖЕННЫХ КОНФЛИКТОВ. Это положение похвально, если оно будет действительно реализовано.
СТАТЬЯ 10. СТОРОНЫ СОГЛАСНЫ СОТРУДНИЧАТЬ В РАЗЛИЧНЫХ ОБЛАСТЯХ. Это благоприятное обязательство.
СТАТЬЯ 11. СТОРОНЫ СВОБОДНЫ ВЫПОЛНЯТЬ СВОИ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА С ДРУГИМИ ЧЛЕНАМИ ООН. Это положение не несет никаких рисков.
СТАТЬЯ 12. СТОРОНЫ БУДУТ РУКОВОДСТВОВАТЬСЯ МЕЖДУНАРОДНЫМ ПРАВОМ И НАСТОЯЩИМ СОГЛАШЕНИЕМ И НЕ СМОГУТ ССЫЛАТЬСЯ НА ПОЛОЖЕНИЯ СВОЕГО ВНУТРЕННЕГО ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА КАК НА ОСНОВАНИЕ ДЛЯ НЕВЫПОЛНЕНИЯ НАСТОЯЩЕГО СОГЛАШЕНИЯ. В таком случае, почему Азербайджан требует, чтобы Армения изменила свою Конституцию?
СТАТЬЯ 13. ДЛЯ КОНТРОЛЯ ЗА ПРИМЕНЕНИЕМ НАСТОЯЩЕГО СОГЛАШЕНИЯ БУДЕТ СОЗДАНА ДВУСТОРОННЯЯ КОМИССИЯ. Примет ли Азербайджан решения комиссии?
СТАТЬЯ 14. СТОРОНЫ ДОЛЖНЫ УРЕГУЛИРОВАТЬ СВОИ СПОРЫ МИРНЫМ ПУТЕМ. Если Азербайджан откажется выполнять решения совместной комиссии или других международных органов, какие меры воздействия есть у Армении?
СТАТЬЯ 15. СТОРОНЫ ДОЛЖНЫ ОТОЗВАТЬ ПОДАННЫЕ ИМИ ДРУГ ПРОТИВ ДРУГА ПРАВОВЫЕ ИСКИ ИЗ ЛЮБЫХ МЕЖДУНАРОДНЫХ ИНСТАНЦИЙ. Это лишает Армению права привлечь Азербайджан к ответственности за военные преступления.
СТАТЬИ 16 и 17 безвредны.
Поскольку этот документ о капитуляции был подписан под давлением, он считается недействительным согласно международному праву. Пашинян намеренно искажает "мирный договор", чтобы убедить избирателей оставить его у власти по итогам парламентских выборах 2026 года.
Следующие возможные шаги для отказа от планов Пашиняна и Алиева:
1.Отстранить Пашиняна от должности до того, как он подпишет "мирное" соглашение.
2.Если этот вариант провалится, то на предстоящем референдуме проголосовать против новой Конституции Армении, продиктованной Азербайджаном, что заставит Алиева отказаться от "Мирного договора", а Пашиняна – уйти в отставку.
3.Если Конституционный суд РА и Национальное собрание РА, находящиеся под контролем Пашиняна, утвердят "мирный договор", у армянского народа еще есть возможность отвергнуть его, проголосовав против на референдуме. Алиев настаивает на проведении референдума, чтобы убедиться, что этот "мирный договор" поддерживается не только правительством Армении, но и народом.
4.Наконец, Пашинян должен знать, что будущее патриотическое правительство откажется от «Мирного договора», объявив его недействительным вместе с «Маршрутом Трампа».