ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆԸ ՆՊԱՏԱԿԱՀԱՐՄԱՐ Է ԳՏՆՈՒՄ ԱՐՄԱՆ<br /> ԲԱԲԱՋԱՆՅԱՆԻ ՊԱՅՄԱՆԱԿԱՆ ՎԱՂԱԺԱՄԿԵՏ ԱԶԱՏ ԱՐՁԱԿՈՒՄԸ<br />
ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆԸ ՆՊԱՏԱԿԱՀԱՐՄԱՐ Է ԳՏՆՈՒՄ ԱՐՄԱՆ
ԲԱԲԱՋԱՆՅԱՆԻ ՊԱՅՄԱՆԱԿԱՆ ՎԱՂԱԺԱՄԿԵՏ ԱԶԱՏ ԱՐՁԱԿՈՒՄԸ
• 15-07-2008 20:00:00   | Հայաստան  |  Իրավունք
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մոտ օրերս «Դատապարտյալներին պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու կամ պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու անկախ հանձնաժողով»-ը քննարկելու է «Ժամանակ Երեւան» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արման Բաբաջանյանի` պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու վերաբերյալ ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի միջնորդությունը: ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հիշեցնում է, որ 2007թ. հուլիսին` «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի եւ 2007թ. դեկտեմբերին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի համապատասխան միջնորդությունները անկախ հանձնաժողովի կողմից մերժվել են: Նկատի ունենալով, որ Ա.Բաբաջանյանը նախկինում դատապարտված չի եղել, ինչպես նաեւ հաշվի առնելով խնդրի հասարակական նշանակությունը եւ վերջին շրջանում միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան եւ լրագրողական կազմակերպությունների հայտարարությունները, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը նպատակահարմար է գտնում նրա պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակումը:

ЗАЩИТНИК ПРАВ ЧЕЛОВЕКА СЧИТАЕТ ЦЕЛЕСООБРАЗНЫМ УСЛОВНОЕ<br /> ДОСРОЧНОЕ ОСВОБРЖДЕНИЕ АРМАНА БАБАДЖАНЯНА<br />
ЗАЩИТНИК ПРАВ ЧЕЛОВЕКА СЧИТАЕТ ЦЕЛЕСООБРАЗНЫМ УСЛОВНОЕ
ДОСРОЧНОЕ ОСВОБРЖДЕНИЕ АРМАНА БАБАДЖАНЯНА
• 15-07-2008 20:00:00   | Армения  |  Право
ЕРЕВАН, 15 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. На днях "Независимая комиссия по условному досрочному освобождению осужденных от несения наказания или замене непонесенной части наказания на более мягкую меру" обсудит ходатайство Уголовно-исполнительского учреждения "Больница осужденных" относительно условного досрочного освобождения главного редактора газеты "Жаманак Ереван" Армана Бабаджаняна от несения наказания. Пресс-служба аппарата Защитника прав человека РА напоминает, что соответствующие ходатайства УИУ "Нубарашен" в июле 2007 года и УИУ "Больница осужденных" в декабре 2007 г. были отклонены со стороны независимой комиссии. Учитывая, что А.Бабаджанян не был ранее судим, а также учитывая общественное значение проблемы и заявления авторитетных международных правозащитных организаций в последний период, Защитник прав человека РА считает целесообразным его досрочное условное освобождение.