• 13-09-2025 11:52:42   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի կողմից Հայաստանի և Սփյուռքի միջև գրեթե բոլոր կամուրջներն այրելուց հետո, այժմ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն է վնասը դարձնում ամբողջական։
Մայիսի վերջին, կառավարության «Երևանյան երկխոսություն» ֆորումին մասնակցող արտասահմանյան լրագրողների հետ հարցազրույցի ժամանակ Խաչատուրյանը նսեմացնող հայտարարություններ է արել Սփյուռքի մասին: Արգենտինայի «Պերֆիլ» օրաթերթի միջազգային խմբագիր Սանտյագո Ա. Ֆարելը հրապարակել է նախագահի մեկնաբանությունները 2025 թվականի հունիսի 22-ին.
«Հայաստանի Հանրապետությունը ձգտում է ճանաչում ձեռք բերել Լատինական Ամերիկայում՝ համոզված լինելով, որ, չնայած որոշ երկրներում առկա նշանակալի [հայկական] համայնքներին, տարածաշրջանում չեն ըմբռնել նրա դիրքորոշումները Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպանության և հարևան Ադրբեջանի հետ դարավոր հակամարտության հարցերում։ Հնարավոր է, որ [Հայաստանի կառավարության] սխալը եղել է այն, որ դիվանագիտական հարաբերությունների կառավարումը, հատկապես այն երկրներում, որտեղ հայկական ներկայությունը զգալի է [Արգենտինա և Ուրուգվայ], վստահվել է Սփյուռքին։
«Թուրքիան և Ադրբեջանը գնացել են այլ ճանապարհով, հակառակը՝ հաստատելով դիվանագիտական հարաբերություններ և ձեռք բերելով ներկայություն Լատինական Ամերիկայի երկրներում: Մենք զգում ենք, որ չենք ստանում Լատինական Ամերիկայի երկրների աջակցությունը բազմաթիվ միջազգային հարթակներում: Խնդիրն այն էր, որ մենք չափազանց մեծ ուշադրություն ենք դարձրել այն երկրներին, որտեղ կան հայկական համայնքներ, և քիչ ուշադրություն այն երկրներին, որտեղ այդպիսիք չկան:
«Թուրքիան և Ադրբեջանը շատ լավ ներկայացված են [Լատինական Ամերիկայում], ուստի հնարավորություն ունեն իրենց տեսակետները հայտնելու Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ»։
Ահա Խաչատուրյանի սխալները.
1) Նա սխալմամբ պնդում է, թե Հայաստանի՝ Հայոց ցեղասպանության և Ադրբեջանի հետ հակամարտության վերաբերյալ դիրքորոշումներն են պատճառը, որ Հայաստանը վատ հարաբերություններ ունի Հարավային Ամերիկայի երկրների հետ։
Իրականում, մի շարք հարավամերիկյան երկրներ պահպանում են ամուր կապեր Հայաստանի հետ՝ շնորհիվ իրենց տեղական հայկական համայնքների։ Ոչ մեկը չի շրջվել Հայաստանից, և շատերը պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։ Ավելին, սխալ է Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը բնութագրել որպես «դարավոր», քանի որ այդ երկիրը գոյություն ունի ընդամենը մեկ դարից մի քիչ ավելի։
2) Նա սխալմամբ Հայաստանի կապերը Սփյուռքի հետ դիտարկում է որպես բեռ, այլ ոչ թե արժեքավոր ռեսուրս։ Աշխարհի բազմաթիվ երկրներ, որոնց վիճակված է ունենալ ազդեցիկ սփյուռքներ, ակտիվորեն օգտագործում են դրանք՝ դիվանագիտական դռներ բացելու և բարձր մակարդակի հանդիպումներ կազմակերպելու համար պետական պաշտոնյաների հետ։
3) Եթե Հայաստանի որոշ դեսպաններ չափազանց անկարող են իրենց դիվանագիտական պարտականությունները կատարելու համար, դրա մեղավորը տեղական հայկական համայնքները չեն, այլ Հայաստանի ղեկավարները, որոնք հաճախ նշանակում են իրենց անփորձ ընկերներին կամ քաղաքական աջակիցներին կարևոր դիվանագիտական պաշտոնների։ Այն փոքրաթիվ հաջողությունները, որ երբեմն ունենում են Հայաստանի որոշ դեսպաններ, հիմնականում պայմանավորված են տեղի հայ համայնքների ստեղծած կապերով։
4) Մի շարք երկրներում հայկական համայնքներն են հիմնական պատճառը, որ կառավարությունները պահպանում են բարեկամական հարաբերություններ Երևանի հետ։ Առանց նրանց ակտիվության և լոբբինստական աշխատանքների, բազմաթիվ օտարերկրյա մայրաքաղաքներ չէին ունենա ո՛չ խթան, ո՛չ էլ իրազեկվածություն աջակցելու Հայաստանին։ Միացյալ Նահանգների, Կանադայի, Ֆրանսիայի, Արգենտինայի, Ուրուգվայի, Միացյալ Թագավորության, Հունաստանի, Լիբանանի, Իրանի, Ռուսաստանի և Ավստրալիայի հայկական համայնքները խրախուսել են իրենց երկրների կառավարությունների դրական քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ։
5) Թեև ճիշտ է, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան Հարավային Ամերիկայում ունեն ավելի շատ դեսպանատներ, քան Հայաստանը, սակայն տեղի հայկական համայնքների ազդեցությունը զգալիորեն գերազանցում է Անկարայի կամ Բաքվի դեսպանների ազդեցությանը, քանի որ վերջիններս չունեն նման համայնքային աջակցություն։
2011 թվականին, երբ Խաչատուրյան  այցելեց Թուրքիայի Ադանա քաղաք, նա մեծ աղմուկ բարձրացրեց՝ հայտարարելով. «Մենք պատրաստ ենք Թուրքիայից ներողություն խնդրել տարածաշրջանում տեղի ունեցած արյունալի բախումների համար, մասնավորապես՝ ԱՍԱԼԱ-ի պատճառով։ Հայաստանի անունից մենք հայցում ենք Թուրքիայի ներողամտությունը»։ Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ պատճառ չունի ներողություն խնդրելու ԱՍԱԼԱ-ի գործողությունների համար, որոնք տեղի են ունեցել Հայաստանի անկախությունից առաջ։
Խաչատուրյանի՝ Սփյուռքի նկատմամբ արտահայտած անարգանքը համահունչ է վարչապետ Փաշինյանի՝ 2025 թ. հունիսի 20-ին Ստամբուլում արված վիճահարույց կարծիքին, երբ նա արժեզրկեց իր իսկ 2019 թ. հայտարարությունը՝ «Արցախը Հայաստան է, և Վերջ», պնդելով. «Ես այդ բառերը օգտագործեցի 2019 թվականին, քանի որ հայրենասեր էի։ Ես պատասխանատու էի բոլոր հայերի համար։ Ինձ ասում էին, որ ես բոլոր հայերի վարչապետն եմ։ Հայրենասիրության այդ ընկալումն է բերել բոլոր աղետներին»։ Նա շարունակեց. «Մենք չենք այն հայրենասիրության հեղինակը, որը կրում ենք մեր գլխում»։ Նա ասաց. «Վարչապետը պատասխանատու չէ բոլոր հայերի համար։ Իմ վրա հույս մի՛ դրեք։ Դուք ձեր խնդիրները լուծեք ձեր համայնքներում»։ Նման հռետորաբանությունը շարունակությունն է նրա՝ Արարատ լեռան, պետական օրհներգի և զինանշանի, Հայ Առաքելական Եկեղեցու, Հայաստանի անցյալի և Արցախի նկատմամբ նախկինում հնչեցրած հրապարակային դատապարտումների։
Ավելին, Փաշինյանի կողմից սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար նշանակված Զարեհ Սինանյանը համակարգված կերպով քայքայեց Հայաստանի հարաբերությունները Սփյուռքի հետ՝ դրանք ամրապնդելու փոխարեն։
Հայաստանի պաշտոնյաները պարտավոր են զարգացնել Սփյուռքի հետ դրական և  արդյունավետ կապեր․ հրավիրել նրանց՝ այցելելու, ներդրումներ կատարելու և վերաբնակվելու Հայաստանում, օգտվել նրանց փորձից և ողջունել նրանց ներդրումը պետականաշինության գործում: Սփյուռքը մնում է Հայաստանի ամենամեծ ռազմավարական հարստություններից մեկը և արժանի է ընդունվելու սիրով և ջերմությամբ, այլ ոչ թե նսեմացվելու:

• 13-09-2025 11:52:42   | Армения  |  Политика
После того как премьер-министр Никол Пашинян и верховный комиссар по делам диаспоры Заре Синанян практически разрушили все мосты между Арменией и диаспорой, президент Ваагн Хачатурян довершает нанесение ущерба.
В конце мая, во время интервью с иностранными журналистами, участвовавшими в правительственном форуме «Ереванский диалог», Хачатурян сделал уничижительные замечания о диаспоре. Сантьяго А. Фаррелл, международный редактор аргентинской ежедневной газеты Perfil, опубликовал комментарии президента 22 июня 2025 года:
«Республика Армения стремится укрепить свои позиции в Латинской Америке, будучи убежденной, что, несмотря на наличие значительных армянских общин в некоторых странах региона, позиция Армении по вопросу Геноцида армян и многовекового конфликта с соседним Азербайджаном не была понята в регионе, который в прошлом отворачивался от Армении на международных форумах. Возможно, ошибкой армянского правительства было то, что управление дипломатическими отношениями в странах со значительным армянским присутствием [Аргентина и Уругвай] было оставлено в руках диаспоры.
Турция и Азербайджан пошли другим путем, устанавливая дипломатические отношения и укрепляя свое присутствие в странах Латинской Америки. Мы чувствуем, что не получаем поддержки от латиноамериканских стран на многих международных платформах. Проблема заключалась в том, что мы уделяли слишком много внимания странам с армянскими общинами и меньше внимания тем, где их нет.
Турция и Азербайджан очень хорошо представлены в Латинской Америке, и поэтому у них есть возможность доносить свою точку зрения по вопросу Нагорного Карабаха».
Вот ошибки Хачатуряна:
1. Он ошибочно утверждает, что позиция Армении по Геноциду армян и конфликт с Азербайджаном являются причинами плохих отношений с южноамериканскими странами. На самом деле, несколько южноамериканских стран поддерживают прочные связи с Арменией благодаря местным армянским общинам. Ни одна из них не отвернулась от Армении, и многие официально признали Геноцид армян. Более того, неверно описывать конфликт с Азербайджаном как «многовековой», поскольку эта страна существует чуть более ста лет.
2. Он ошибочно рассматривает связи Армении с диаспорой как обузу, а не как ценный ресурс. Многие страны мира, которым посчастливилось иметь влиятельные диаспоры, активно используют их для открытия дипломатических дверей и организации встреч на высоком уровне с государственными чиновниками.
3. Если некоторые послы Армении слишком некомпетентны для выполнения своих дипломатических обязанностей, это не вина местных армянских общин. Руководители Армении часто назначают на важные дипломатические посты своих неквалифицированных друзей или политических сторонников. То немногое, что удается сделать некоторым послам Армении, в основном достигается благодаря контактам, установленным местными армянскими общинами.
4. В ряде стран армянские общины являются основной причиной того, что правительства поддерживают дружеские отношения с Ереваном. Без их активности и лоббистской работы многие иностранные столицы не имели бы ни стимула, ни осведомленности для поддержки Армении. Армянские общины в США, Канаде, Франции, Аргентине, Уругвае, Великобритании, Греции, Ливане, Иране, России и Австралии способствовали позитивной политике их правительств по отношению к Армении.
5. Хотя верно, что Азербайджан и Турция имеют больше посольств в Южной Америке, чем Армения, влияние местных армянских общин значительно превосходит влияние посланников Анкары или Баку, у которых нет подобной поддержки на низовом уровне.
В 2011 году, когда Хачатурян посетил Адану в Турции, он вызвал большой резонанс, заявив: «Мы готовы просить прощения у Турции за кровавые столкновения в регионе, в частности за АСАЛА. От имени Армении мы просим прощения у Турции». У Республики Армения нет причин извиняться за действия АСАЛА, которые произошли до обретения Арменией независимости.
Унижение диаспоры Хачатуряном согласуется с противоречивыми высказываниями премьер-министра Пашиняна 20 июня 2025 года в Стамбуле, когда он приуменьшил свое собственное заявление 2019 года — «Арцах — это Армения, и точка», утверждая: «Я использовал эти слова в 2019 году, потому что был патриотом. Я чувствовал ответственность за всех армян. Мне говорили, что я премьер-министр всех армян. Это понимание патриотизма привело ко всем катастрофам». Он продолжил: «Мы не авторы того патриотизма, который несем в наших головах». Он сказал: «Премьер-министр не несет ответственности за всех армян. Не возлагайте на меня свои надежды. Решайте свои проблемы в своих общинах». Подобная риторика является продолжением его предыдущих публичных осуждений горы Арарат, государственного гимна и герба, Армянской Апостольской Церкви, прошлого Армении и Арцаха.
Более того, назначенный Пашиняном верховный комиссар по делам диаспоры Заре Синанян систематически подрывал отношения Армении с диаспорой вместо того, чтобы их укреплять.
Чиновники Армении обязаны развивать позитивные и продуктивные связи с диаспорой: приглашать их посещать, инвестировать и переселяться в Армению, использовать их опыт и приветствовать их вклад в государственное строительство. Диаспора остается одним из величайших стратегических богатств Армении и заслуживает того, чтобы ее приняли с любовью и теплом, а не унижали.