• 19-09-2025 16:20:48   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom-ն ընդլայնում է իր 5G ցանցը ևս չորս քաղաքներում՝ Բյուրեղավանում, Ճամբարակում, Վայքում և Արտաշատում։ Արդյունքում, ընկերության ամենալայն 5G ծածկույթը հասանելի է արդեն 42 քաղաքներում, տասնյակ բնակավայրերում, ինչպես նաև Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթում, Երևան–Դիլիջան մայրուղու երկայնքով, Բագրատաշեն, Բավրա և Ագարակ սահմանային անցակետերում։ Այսօր արդեն Հայաստանի բնակչության ավելի քան 91 տոկոսը հնարավորություն ունի օգտվելու արագ ու հուսալի շարժական ինտերնետից։
Վերջին տարիներին ենթակառուցվածքների արդիականացումը Ucom-ի հիմնական առաջնահերթություններից է։ Նորագույն լուծումների ներդրման շնորհիվ բաժանորդները կարող են վայելել բարձրորակ տեսազանգեր, իրական ժամանակում կիսվել մեծածավալ տվյալներով և լիարժեք օգտվել նոր սերնդի խելացի տեխնոլոգիաներից։
«Մենք շարունակաբար իրականացնում ենք ենթակառուցվածքների արդիականացման ծրագրեր, որի շնորհիվ արդեն Բյուրեղավանի, Ճամբարակի, Վայքի և Արտաշատի բնակիչներն էլ միանում են մեր 5G ցանցի ընդլայնվող համայնքին։ Հայաստանում ունենալով ամենալայն 5G ծածկույթը՝ Ucom-ը պատրաստ է շարունակել այս զարգացումը՝ ապահովելով մեր բաժանորդների համար առաջատար թվային փորձառություն և բարձրորակ կապ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Բացի շարժական ցանցի զարգացումից, Ucom-ը մեծ ներդրումներ է իրականացնում նաև ֆիքսված կապի ոլորտում՝ բարելավելով ինտերնետի և հեռուստատեսության որակը։ Ընկերության տեխնիկական թիմը մշտապես տեղադրում է նոր կայաններ և ներդնում պահուստային համակարգեր՝ ապահովելով ծառայությունների անխափանությունը։
Շարունակվող լայնածավալ արդիականացման արդյունքում Ucom-ի բաժանորդները ստանում են ոչ միայն ավելի արագ, այլև միջազգային հեռահաղորդակցական ստանդարտներին համահունչ, հուսալի կապ։
Ֆիքսված և շարժական կապին հասանելիություն ունեցող քաղաքների ցանկի, ինչպես նաև 5G ցանցի մասին ավելի մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում։

19-09-2025 16:20:48 | Армения | Общество
Ucom расширил свою сеть 5G еще в четырех городах: Бюрегаване, Чамбараке, Вайке и Арташате. В результате самое широкое покрытие 5G компании теперь доступно уже в 42 городах, в десяткепоселениях, а также в курорте Myler Mountain Resort, вдоль дороги Ереван–Дилижан, на таможенных пунктах Баграташена, Бавры и Агарака. Сегодня более 91% населения Армении могут пользоваться быстрым и надежным мобильным интернетом.
В последние годы модернизация инфраструктуры является одним из главных приоритетов компании Ucom. Благодаря внедрению новейших технологий абоненты могут наслаждаться качественными видеозвонками, делиться большими объёмами данных в реальном времени и в максимально использовать преимущества технологий нового поколения.
«Мы последовательно реализуем программы модернизации инфраструктуры, благодаря чему жители Бюрегавана, Чамбарака, Вайка и Арташата теперь также присоединились к нашей расширяющейся 5G-сообществу. Обладая самым широким покрытием 5G в Армении, Ucom готова продолжить развитие в этом направлении, обеспечивая для наших абонентов передовой цифровой опыт и высококачественную связь», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Помимо мобильной связи, Ucomпродолжает внедрять современные решения также в фиксированной сети, улучшая качество интернета и телевидения. Техническая команда компании постоянно устанавливает новые станции и внедряет резервные системы, обеспечивая стабильность предоставляемых услуг.
В результате продолжающейся масштабной модернизации абоненты Ucom получают не только более высокую скорость, но и надёжную связь, соответствующую международным стандартам телекоммуникации.
Список городов с доступом к фиксированной и мобильной связи, а также подробную информацию о 5G сети можно найти на официальном сайте компании.