«Մաս 1-ին. Ռալֆ Պիտերս. «Մերձավոր Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի և հավատի նմանությունների»
24-09-2025 15:51:50 | Հայաստան | Հայտարարություններ
Նախաբան
Իրաքի և վերջերս նաև Լիբանանի վրա կատարված հարձակումների առնչությամբ արևմտյան մամուլում հաճախակի է շոշափվում «Նոր Մերձավոր Արևելք» հասկացությունը: Ինչպիսի՞ն է լինելու այն, ի՞նչ պետություններ են հայտնվելու, ովքե՞ր են տուժելու և ովքե՞ր շահելու: Այս և այլ հարցերի պատասխանը կարելի է գտնել համացանցի «Զինյալ ուժերի հանդես» (ՙArmed Forces Journal՚) կայքէջում օգոստոսի 20-ին տեղադրված Ռալֆ Պիտերսի ստորև թարգմանաբար ներկայացվող թեև առայժմ հիպոթետիկ, բայց խիստ հետաքրքրական հոդվածում: Թե ինչքանով հնարավոր կլինի իրականացնել այդ վարկածը, ցույց կտա ապագան: Ինչպես պիտի նկատի ընթերցողը, Հայաստանը, թեև «շահող» երկրների ցանկում է գտնվում, սակայն, ըստ քարտեզի, ընդամենը Արարատ լեռով մի փոքր հատված է «ստանում» առանց Արցախի, փոխարենը «զրկվում է» իր հարավային հարևան Իրանից, իսկ արևմուտքում Թուրքիային փոխարինելու է գալիս Արևմտյան Հայաստանով «ուռճացված» Ազատ Քուրդիստանը, որին ելք է տրվում դեպի Սև ծով... (թարգմանությունը և նախաբանը «Ազգ» օրաթերթի, 25 օգոստոս 2006 թ.)
------------------------------
Ռալֆ Պիտերս. «Մերձավոր Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի
և հավատի նմանությունների»
(Մաս 1-ին)
Միջազգային սահմանները երբեք էլ ամբողջովին արդար չեն եղել: Բայց այս կամ այն երկրին պարտադրված անարդարության աստիճանը (որով նրան ստիպել են միանալ մեկին և անջատվել ուրիշից) չափազանց տարբեր է եղել: Այնքան տարբեր, որքան ասենք անկախությունը բռնատիրությունից, օրենքի իշխանությունը` ահաբեկչությունից, հանդուրժողականությունը` դաժանությունից և նույնիսկ խաղաղությունը` պատերազմից:
Աշխարհում ամենախեղաթյուրված և քմահաճ սահմանները գտնվում են Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքում: Աֆրիկայի սահմանները, գծված ժամանակին եսապաշտ եվրոպացիների կողմից, որոնք կդժվարանային անգամ իրենց սեփական պետության սահմանները հստակեցնել, շարունակում են միջպետական կռիվների տեղիք տալ և տեղացի բնակչության մահվան պատճառ դառնալ: Իսկ Մերձավոր Արևելքում Չերչիլի որակած «անարդար սահմանները» առաջացնում են առավել բարդ խնդիրներ, որոնց լուծումը վեր է տեղական իշխանությունների հնարավորություններից:
Հասկանալի է, որ այնտեղ այլ խնդիրներ կան ևս (մշակութային լճացում, սկանդալային չափսերի հասնող սոցիալական անհավասարություն, կրոնական ծայրահեղություն և այլն), սակայն տարածաշրջանը ճիշտ չըմբռնելու խնդիրը պայմանավորված է առաջին հերթին մեր դիվանագետների պաշտած «սրբության սրբոց» կամ «մեծագույն տաբու» համարվող սահմաններով:
Իհարկե սահմանների ոչ մի վերանայում չի կարող Մերձավոր Արևելքի բոլոր փոքրամասնություններին գոհունակություն պարգևել: Որոշ դեպքերում էթնիկական և կրոնական խմբավորումները միաձուլվել են և գոհ են արդյունքից: Այլ դեպքերում արյունակցական կամ հավատի նույնության գործոնը այնքան էլ բավարար ազդեցություն չի թողել մարդկանց վրա:
Այս հոդվածին կից ներկայացվող քարտեզում փորձ է արված վերանայելու ամենաշատ տուժած կամ «խաբված» խմբավորումների վիճակը: Դրանց թվում են քուրդերը, բելուջները և արաբ շիաները: Բայց տարածաշրջանի քրիստոնյաների (բահայիները, իսմայելացիները, նաքշբանդիները) վիճակը այնքան էլ ճիշտ չի ներկայացված: Իսկ մի սարսափելի չարագործություն, ինչպիսին է հայերի հանդեպ հոգեվարքի մեջ գտնվող Օսմանյան կայսրության ցեղասպանությունը, երբեք չի կարող փոխհատուցվել տարածքային նվիրատվությամբ:
Այդուհանդերձ, ինչքան էլ մեր պատկերացմամբ կազմված նոր քարտեզը թերություններ ունենա, առանց սահմանները վերագծելու մենք երբեք խաղաղություն չենք տեսնի Մերձավոր Արևելքում:
Նույնիսկ նրանք, ովքեր զզվում են սահմանները վերափոխելու թեմայից, ճիշտ կլիներ զբաղվեին եթե ոչ կատարյալ, համենայն դեպս ավելի արդար սահմանների մշակումով` հատկապես Բոսֆորից Ինդոս ընկած տարածաշրջանում: Ընդունելով, որ պետության կայացման միջազգային նորմերը այդ սխալ սահմանները ուղղելու արդյունավետ մեխանիզմները չեն ստեղծել, համենայնդեպս Մերձավոր Արևելքի «օրգանական» սահմանները հասկանալու մտավոր ջանքերն օգնում են մեզ հասկանալու, թե այդ հարցում ինչ դժվարությունների առաջ ենք կանգնած և կանգնելու հետագայում: Մենք գործ ենք ունենալու կոթողային, մարդու ձեռամբ ստեղծված «այլանդակությունների» հետ, որոնք մինչև չսրբագրվեն, շարունակելու են ատելություն և թշնամանք սերմանել:
Իսկ բոլոր նրանց, ովքեր մերժում են «պատկերացնել աներևակայելին»` հայտարարելով, թե սահմանները վերջնական են և անփոփոխ, արժե հիշեցնել, որ սահմանները երբեք էլ ստատիկ, կայուն չեն եղել: Դարերի ընթացքում փոխվել են և հիմա էլ են փոխվում (Կոնգոյից սկսած մինչև Կոսովո և Կովկաս):
Հիշենք նաև 5 հազար տարվա վաղեմության մի փոքրիկ կեղտոտ գաղտնիք: էթնիկական զտումն իր գործն անում է:
Սկսենք Ամերիկայի ընթերցողի համար սահմանային ամենազգայուն թեմայից: Որպեսզի Իսրայելը իր հարևանների հետ խաղաղ ապրելու հույս ունենա, նա պետք է վերադառնա իր 1967-ից առաջվա սահմաններին (չնչին տեղական շտկումներով` սոսկ անվտանգության մղումներով): Բայց հազարավոր տարիներ արյամբ շաղախված Երուսաղեմն ու շրջապատող տարածքները պետք է մնան (առայժմ) անձեռնմխելի, դրանք մեզ համար դժվար մշակելի խնդիրներ են, քանի որ յուրաքանչյուր կողմ իր Աստվածը դարձրել է «անշարժ գույքի մի մագնատ»: Յուրաքանչյուր հողակտորի համար լուրջ պայքար է գնում, որը մոռացության է մատնում նավթի կամ էթնիկական մյուս կռիվները: Այնպես որ միաժամանակ թողնելով այդ հատվածը, զբաղվենք անտեսված մյուս տարածքների լուծումով:
Բալկանյան լեռների և Հիմալայների արանքում գտնվող ամենամեծ սահմանային անարդարությունը անկախ քրդական պետության բացակայությունն է: Մերձավոր Արևելքի սահմանամերձ տարածքներում ապրում են 27-36 միլիոն քրդեր (թվերը ճիշտ չեն կարող լինել, քանի որ ոչ մի երկիր ցարդ ազնիվ մարդահամար չի անցկացրել): Բայց նույնիսկ նվազագույն հաշվարկներով ներկա Իրաքի բնակչությունից ավելի լինելով, աշխարհի էթնիկական այս ամենամեծ խմբավորումը մինչև օրս չունի իր պետությունը: Ավելին, Քսենոֆոնի ժամանակներից սկսած այդ ժողովուրդը ամենուրեք ճնշված է եղել ամենատարբեր կառավարությունների կողմից:
Մ. Նահանգներն ու նրա կոալիցիոն դաշնակիցները Բաղդադի անկումից հետո հրաշալի առիթ բաց թողեցին ուղղելու այս հնարավորությունը: Իրաքի ֆրանկենշտենյան հրեշ պետությունը, որն ստեղծված է իրար չհամապատասխանող մասերից, պետք է անմիջապես բաժանվեր երեք մասերի: Անհեռատես լինելու հետևանքով, գուցե և վախկոտությունից դրդված, չկատարեցինք այդ քայլը և մղեցինք քրդերին, որ պաշտպանեն Իրաքի նոր կառավարությունը: Նրանք կատարեցին մեր խնդրանքը, բայց եթե ազատ հանրաքվե անցկացվի, նրանց մոտ 100 տոկոսը կքվեարկի հօգուտ անկախության:
Նույնը կանեն նաև Թուրքիայի տառապյալ քրդերը, որոնք տասնամյակներ շարունակ հանդուրժել են կատաղի զինվորական ճնշումներն ու «լեռնցի թուրք» նվաստացուցիչ պիտակը, որի նպատակն է մոռացնել տալ նրանց ինքնությունը: Հանդարտության կարճ ժամանակահատվածից հետո վերջերս դարձյալ ուժգնացել են ճնշումները և Թուրքիայի արևելյան այդ 5-րդ մասը պետք է համարել գրավյալ (օկուպացված) տարածք:
Ինչ վերաբերում է Սիրիայի և Իրանի քրդերին, նրանք էլ անկասկած կմիանան իրենց ազգակիցներին, եթե կարողանան, անկախ Քուրդիստանում: Աշխարհի օրինական ժողովրդավարական պետությունների հրաժարվելը կամ դժվարությունը մինչև օրս քրդական անկախությանը հետամուտ լինելու որոշումից պարզապես մարդու իրավունքների անտեսման մեղանչանքն է, որն անհամեմատ վատ է, քան բոլոր այն մեղքերը, որ մենք առօրյա մամուլում հանդիպում ենք: Ի դեպ, Դիարբեքիրից մինչև Թավրիզ երկարող անկախ Քուրդիստանը կլինի նաև Բուլղարիայի և Ճապոնիայի միջև գտնվող ամենաարևմտամետ պետությունը:
Ճիշտ ու արդարացի մոտեցումն այդ տարածքում, սուննիներով բնակեցված Իրաքի երեք շրջաններին կտար հնարավորություն միանալու Սիրիային, որն իր առափնյա տարածքները կորցնելու է ի նպաստ Մեծ Լիբանանի` վերածնված փյունիկի: Իսկ շիաներով բնակեցված Իրաքի հարավային հատվածը հիմք կհանդիսանար ստեղծել մի նոր` Արաբական Շիա պետություն` օղակելով Պարսից ծոցի մեծ մասն իր մեջ: Հորդանանը կպահպանի իր ներկա սահմանները, մի փոքր տարածվելով դեպի հարավ` ի հաշիվ Սաուդյան Արաբիայի: Վերջինս իր հերթին մեծապես կտուժի, ինչպես Պակիստանն իր ժամանակին: Մահմեդական աշխարհի խորը լճացման պատճառներից մեկն էլ Սաուդյան արքայական ընտանիքի ավատապետական վերաբերմունքն է Մեքքա և Մեդինա քաղաքների հանդեպ: Ոստիկանական պետության հսկողությունը սահմանելով իսլամի այդ ամենասուրբ վայրերի վրա, աշխարհի ամենամոլեռանդ և բռնապետական վարչակարգերից` Սաուդյան թագավորությունը, որը նաև հսկայական նավթային հարստության տերն է, կարողացել է իր վահաբական գաղափարախոսությունը տարածել իր սահմաններից դուրս: Սաուդցիների հարստության, հետևաբար նաև ազդեցիկ իշխանության հասնելը ամենամեծ դժբախտությունն է ընդհանրապես մահմեդական (սկսած Մարգարեի ժամանակներից) և մասնավորապես արաբական աշխարհի համար (սկսած օսմանյան, եթե ոչ մոնղոլական նվաճումներից):
Ընդունելով, որ նման սրբավայրերի հսկողությունը ոչ մահմեդական երկրները չեն կարող իրականացնել, մի պահ պատկերացնենք, թե ինչ առողջ մթնոլորտ կարող էր իշխել մահմեդական աշխարհում, եթե երբևէ այդ երկու սրբազան քաղաքները գտնվեին մահմեդական աշխարհի տարբեր ուղությունների ներկայացուցիչներից կազմված խորհրդի շրջուն կամ հերթագայող հսկողության տակ: Դա կկոչվեր Իսլամական Արաբական Պետություն և կնմանվեր Վատիկանին, որտեղ հնարավոր կլիներ հավատի վերաբերյալ քննարկումներ անցկացնել, բայց ոչ պարտադրել: Իսկական արդարության (որը մեզ կարող է դուր չգալ) պայմաններում Սաուդյան Արաբիայի առափնյա նավթադաշտերը պետք է հանձնվեն շիա արաբներին, որոնք այդ տարածքի բնակիչներն են, իսկ հարավարևելյան տարածքները` Եմենին: Ռիադի և շրջակա անկախ տարածքների տիրությամբ սահմանափակված Սաուդյան Տունը այդ դեպքում քիչ վնաս կկարողանա հասցնել մահմեդականությանը և աշխարհին:
Խելացնոր սահմաններով Իրանն իր տարածքի մի մասը կզիջի Միացյալ Ադրբեջանին, Ազատ Քուրդիստանին, Արաբական Շիա պետությանը և Ազատ Բելուջստանին: Բայց ձեռք կբերի Աֆղանստանի տարածքում գտնվող Հերաթի նահանգները, որոնք Պարսկաստանի հետ պատմական և լեզվական առնչություններ ունեն: Իրանն այդպիսով կդառնա էթնիկական առումով զուտ պարսկական պետություն: Հարցական կմնա միայն «Բանդար Աբբասի» նավահանգստի հարցը: Պե՞տք է այն Արաբական Շիա պետությանը, դժվար խնդիր է:
Գալով Աֆղանստանին, այն ինչ կորցնելու է արևմուտքում, շահելու է արևելքում Պակիստանից, որի հյուսիս-արևմտյան սահմանի ցեղերը միանալու են իրենց աֆղան եղբայրներին: Խնդիրն այստեղ ոչ թե մեր ցանկությամբ սահմանները փոփոխելն է, այլ տեղացի բնակչության ցանկությունները հաշվի առնելը: Պակիստանը, ճիշտ է, կկորցնի իր Բելուջի տարածքը, սակայն անբնականից կդառնա ՙբնական՚ մի պետություն` Ինդոսի արևելյան մասում:
Միացյալ Արաբական Էմիրությունների քաղաք-պետությունների ճակատագիրը տարբեր է լինելու: Նրանցից ոմանք գուցե միանան Արաբական Շիա պետությանը: Քանի որ բոլոր պուրիտանական մշակույթներն էլ երկերեսանի, կամ կեղծ բարեպաշտական բնույթ ունեն, Դուբային կթույլատրվի պահպանել «հարուստ անառակների խաղավայրը» լինելու իր կարգավիճակը: Քուվեյթն ու Օմանը նույնպես կպահպանեն իրենց ներկա սահմանները: Սահմանների վերագծման մեր այս ենթադրական վարկածի հիմքում ընկած են էթնիկական և կրոնական ընդհանրությունները: Ուսումնասիրելով առաջարկված տարբերակը և համեմատելով այն ներկայիս գործող սահմանների հետ, մենք կտեսնենք այն մեծ սխալները, որ 20-րդ դարում գործել են ֆրանսիացիներն ու անգլիացիները այս տարածքում: Մի տարածք, որը փորձում էր նվաստացումներից ու պարտություններից հետո ոտքի կանգնել:
Ժողովուրդների կամքը արտահայտելու նպատակով սահմաններ ճշգրտելը գուցե անկարելի թվա: Առնվազն ժամանակավորապես: Բայց վստահ ենք, ժամանակի ընթացքում այդ նոր ու բնական սահմանները իրականություն դառնալու են:
Մինչ այդ մեր համազգեստ հագած տղամարդիկ և կանայք շարունակելու են պայքարն ընդդեմ ահաբեկչության և հանուն անվտանգության ու ժողովրդավարության: Ներկա պարտադրված միությունների (Անկարա և Կարաչի) առկայությունն անգամ բերրի հող է կրոնական ծայրահեղությունների և ահաբեկչական խմբավորումների կազմավորման համար:
Խեղաթյուրված սահմանների ներկա դրությունը իրավիճակի ավելի վատթարացում քան բարելավում է խոստանում: Միացյալ Նահանգները, նրա դաշնակիցները ու մասնավորապես մեր զինված ուժերը անընդհատ նորանոր ճգնաժամերի են ականատես լինելու այս տարածաշրջանում, որտեղ գերիշխում են ազգայնամոլության և ծայրահեղականության վատթարագույն տարրերը: Եթե Իրաքը ինչ-որ հույս է ներշնչում, այն էլ եթե ժամանակից շուտ չհեռանանք այնտեղից, ապա մյուս պետությունները միայն խնդիրներ են առաջացնելու հնարավոր բոլոր ճակատներում:
Ովքե՞ր են շահելու նոր սահմաններից
Աֆղանստանը, Արաբական Շիա պետությունը, Հայաստանը, Ադրբեջանը, Անկախ Բելուջստանը, Անկախ Քուրդիստանը, Իրանը, Իսլամական Սուրբ Պետությունը, Հորդանանը, Լիբանանը և Եմենը:
Ովքե՞ր են կորցնելու
Աֆղանստանը, Իրանը, Իրաքը, Իսրայելը, Քուվեյթը, Պակիստանը, Քաթարը, Սաուդյան Արաբիան, Սիրիան, Թուրքիան, Միացյալ Արաբական Էմիրությունները և Արևմտյան Ափը:

• 24-09-2025 15:51:50   | Армения  |  Объявления
В западной прессе часто обсуждается понятие «Новый Ближний Восток» в связи с недавними атаками на Ирак и Ливан. Какой он будет, какие государства появятся, кто пострадает, а кто выиграет? Ответы на эти и другие вопросы можно найти на сайте «Armed Forces Journal» 20 августа в статье Ральфа Питерса, представленную здесь в переводе. Статья гипотетическая, но крайне интересная, и время покажет, насколько возможна её реализация. Как должен заметить читатель, Армения, хотя и включена в список «выигрывающих» стран, по карте получает лишь небольшой участок с горой Арарат, без Нагорного Карабаха, а на западе вместо Турции появляется «Раздутый» Свободный Курдистан с выходом к Чёрному морю… (Перевод и предисловие – газета «Азг», 25 августа 2006 года)
Ральф Питерс: «Новая карта Ближнего Востока по родственным связям
и сходству верований»
(Часть 1)
Международные границы никогда не были полностью справедливы. Но степень навязанной несправедливости для того или иного государства (когда его заставляют присоединяться к одному и отделяться от другого) сильно различалась. Настолько, как различается независимость от тирании, верховенство закона от террора, терпимость от жестокости и даже мир от войны.
Самые искривлённые и капризные границы мира находятся в Африке и на Ближнем Востоке. Африканские границы, проведённые в своё время колониальными европейцами, которые едва могли точно определить границы собственного государства, продолжают вызывать межгосударственные конфликты и приводят к гибели местного населения. На Ближнем Востоке так называемые «несправедливые границы» по Черчиллю создают более сложные проблемы, решение которых выходит за рамки возможностей местных властей.
Понятно, что там есть и другие проблемы (культурная стагнация, социальное неравенство скандальных масштабов, религиозный экстремизм и др.), однако основной причиной непонимания региона является то, что наши дипломаты защищают границы как «святая святых» или «величайшее табу».
Конечно, пересмотр границ не может полностью удовлетворить все меньшинства Ближнего Востока. В одних случаях этнические и религиозные группы слились и довольны результатом. В других случаях родственные или вероисповедные факторы не оказали достаточного влияния на людей.
На карте, приложенной к статье, предпринята попытка показать положение наиболее пострадавших или «обманутых» групп. Среди них курды, белуджи и арабские шииты. Положение христиан региона (бахаи, исмаилиты, накшбандиты) показано не совсем точно. И такое ужасное злодеяние, как Геноцид армян со стороны Османской империи в состоянии упадка, никогда не может быть компенсировано территориальными вознаграждениями.
Тем не менее, какой бы несовершенной ни была наша новая карта, без переразметки границ мы никогда не увидим мира на Ближнем Востоке.
Даже те, кто презирает тему изменения границ, должны заняться хотя бы частично более справедливым распределением границ, особенно в регионе от Босфора до Индоса. Признавая, что международные нормы создания государства не создали эффективных механизмов для исправления этих ошибочных границ, усилия по пониманию «органических» границ Ближнего Востока помогают понять, с какими трудностями мы сталкиваемся сейчас и будем сталкиваться в будущем. Мы будем иметь дело с искусственными «уродствами», созданными человеком, которые, пока не будут исправлены, будут продолжать посев ненависти и вражды.
А всех, кто отвергает «вообразимое» утверждением, что границы окончательны и неизменны, стоит напомнить, что границы никогда не были статичными и стабильными. На протяжении веков они изменялись и продолжают меняться (от Конго до Косово и Кавказа).
Давайте также вспомним один грязный секрет 5000-летней давности: этнические чистки делают свое дело.
Начнём с самой чувствительной для американского читателя темы границ. Чтобы Израиль мог надеяться на мир с соседями, он должен вернуться к границам до 1967 года (с незначительными местными корректировками ради безопасности). Но Иерусалим и окружающие территории, замешанные в крови тысячелетиями, должны оставаться (пока) неприкосновенными, что создает сложную задачу для нас, поскольку каждая сторона превратила своего Бога в «магната недвижимого имущества». За каждую территорию ведётся серьёзная борьба, которая затмевает борьбу за нефть и этнические конфликты. Оставляя этот участок, займёмся решением забытых территориальных проблем.
Самая большая несправедливость между Балканскими горами и Гималаями — отсутствие независимого курдского государства. В приграничных районах Ближнего Востока проживают 27–36 миллионов курдов (цифры неточные, поскольку ни одна страна до сих пор не проводила честной переписи). Но даже минимальные оценки превышают население нынешнего Ирака, и эта крупнейшая этническая группа в мире до сих пор не имеет своего государства. Более того, с времён Ксенофонта этот народ повсеместно подвергался угнетению со стороны различных правительств.
США и их коалиционные союзники после падения Багдада упустили отличную возможность исправить эту ситуацию. Франкенштейново государство Ирака, созданное из несовместимых частей, следовало бы немедленно разделить на три. Из-за недальновидности и, возможно, страха этого не сделали, и курдов заставили защищать новое иракское правительство. Они выполнили нашу просьбу, но если провести свободный референдум, 100 % проголосуют за независимость.
То же сделают и страдающие турецкие курды, которые десятилетиями терпели жестокие военные репрессии и оскорбительное прозвище «горные турки», призванное стереть их идентичность. После кратковременного периода терпения давление вновь усилилось, и восточную пятую часть Турции следует считать оккупированной.
Что касается сирийских и иранских курдов, они, несомненно, присоединятся к своим собратьям, если смогут, в независимом Курдистане. Отказ легитимных демократических государств или их неспособность способствовать независимости курдов до сих пор является нарушением прав человека, гораздо более серьёзным, чем любые преступления, с которыми мы сталкиваемся в повседневной прессе. Кстати, независимый Курдистан от Диарбекира до Тебриза станет также самым западным государством между Болгарией и Японией.
Правильный и справедливый подход в этом регионе предоставил бы трём районам Ирака, населенным суннитами, возможность присоединиться к Сирии, которая потеряет свои прибрежные территории в пользу Великого Ливана — возрожденного Финикии. Южная часть Ирака, населенная шиитами, могла бы стать основой для создания нового Арабского шиитского государства, охватывающего большую часть Персидского залива. Иордания сохранит свои нынешние границы, немного расширившись на юг за счёт Саудовской Аравии. Последняя, в свою очередь, сильно пострадает, как когда-то Пакистан. Одной из причин глубокой стагнации мусульманского мира является феодальное отношение саудовской королевской семьи к городам Мекка и Медина. Установив полицейский контроль над этими самыми священными местами ислама, одно из самых фанатичных и деспотических правительств мира — Саудовская монархия, обладающая также огромным нефтяным богатством, сумело распространить свою ваххабитскую идеологию далеко за пределы страны. Достижение саудитами богатства и, следовательно, влияния и власти стало величайшим несчастьем как для исламского мира в целом (начиная со времен Пророка), так и для арабского мира в частности (начиная с османских, если не монгольских завоеваний).
Признавая, что контроль над такими святынями не может осуществляться немусульманскими странами, на мгновение представим, какой здоровой атмосферой мог бы обладать мусульманский мир, если бы когда-либо эти два священных города находились под вращающимся или сменным контролем совета, состоящего из представителей различных направлений мусульманского мира. Это называлось бы Исламским Арабским Государством и напоминало бы Ватикан, где можно вести дискуссии о вере, но не навязывать её. В условиях истинной справедливости (которая нам может не понравиться) прибрежные нефтяные месторождения Саудовской Аравии должны быть переданы арабам-шиитам, которые являются коренными жителями этой территории, а юго-восточные районы — Йемену. Дом Сауда, ограниченный лишь Эр-Риядом и прилегающими независимыми территориями, смог бы нанести гораздо меньше вреда исламу и миру.
Иран с его безумными границами уступит часть своей территории Объединённому Азербайджану, Свободному Курдистану, Арабскому шиитскому государству и Свободному Белуджистану. Но он получит провинцию Герат в Афганистане, которая имеет исторические и языковые связи с Персией. Таким образом, Иран станет этнически чисто персидским государством. Единственным спорным вопросом останется порт «Бендер-Аббас». Нужен ли он Арабскому шиитскому государству — вопрос сложный.
Что касается Афганистана, то то, что он потеряет на западе, он приобретёт на востоке — за счёт Пакистана, племена северо-западной границы которого присоединятся к своим афганским братьям. Проблема здесь не в изменении границ по нашему желанию, а в учёте стремлений местного населения. Пакистан, правда, потеряет свои белуджские территории, но из «искусственного» государства превратится в «естественное» — восточнее Инда.
Судьба городов-государств Объединённых Арабских Эмиратов будет различной: некоторые из них, возможно, присоединятся к Арабскому шиитскому государству. Поскольку все пуританские культуры по своей сути лицемерны или лжеблагочестивы, Дубаю будет позволено сохранить свой статус «игровой площадки богатых развратников». Кувейт и Оман также сохранят свои нынешние границы. В основе нашего гипотетического сценария перекройки границ лежат этнические и религиозные общности. Изучая предложенный вариант и сравнивая его с нынешними границами, мы увидим серьёзные ошибки, допущенные французами и англичанами в этом регионе в XX веке. Регион, который пытался подняться после унижений и поражений.
Корректировка границ с целью выражения воли народов может показаться невозможной, по крайней мере временно. Но мы уверены, что со временем эти новые и естественные границы станут реальностью.
До тех пор наши мужчины и женщины в форме будут продолжать борьбу против терроризма, ради безопасности и демократии. Существование нынешних навязанных союзов (Анкара и Карачи) само по себе является плодородной почвой для формирования религиозного экстремизма и террористических группировок.
Текущая ситуация с искажёнными границами сулит скорее ухудшение, чем улучшение. США, их союзники и особенно наши вооружённые силы будут постоянно сталкиваться с новыми кризисами в этом регионе, где господствуют худшие проявления национализма и экстремизма. Если Ирак вселяет хоть какую-то надежду, то лишь в том случае, если мы не уйдём оттуда преждевременно. Остальные же государства будут лишь создавать проблемы на всех возможных фронтах.
Кто выиграет: Афганистан, Арабское шиитское государство, Армения, Азербайджан, Независимый Белуджистан, Независимый Курдистан, Иран, Исламское Священное Государство, Иордания, Ливан и Йемен.
Кто потеряет: Афганистан, Иран, Ирак, Израиль, Кувейт, Пакистан, Катар, Саудовская Аравия, Сирия, Турция, ОАЭ и Западный берег.