«3-րդ մաս. Իրանը Ռալֆ Պիտերսի հոդվածում և քարտեզներում»
ԱՄՆ բանակի պաշտոնաթող սպա Ռալֆ Պիտերսի 2006 թվականի հունիսի 6-ին գրած «Միջին Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի և հավատի նմանությունների» հոդվածում Իրանին վերաբերող հատվածը հետևյալն է. «Խելացնոր սահմաններով Իրանն իր տարածքի մի մասը կզիջի Միացյալ Ադրբեջանին, Ազատ Քուրդիստանին, Արաբական Շիա պետությանը և Ազատ Բելուջստանին: Բայց ձեռք կբերի Աֆղանստանի տարածքում գտնվող Հերաթի նահանգները, որոնք Պարսկաստանի հետ պատմական և լեզվական առնչություններ ունեն: Իրանն այդպիսով կդառնա էթնիկական առումով զուտ պարսկական պետություն: Հարցական կմնա միայն «Բանդար Աբբասի» նավահանգստի հարցը: Պե՞տք է այն Արաբական Շիա պետությանը, դժվար խնդիր է» (1):
Այս ամենը իր հերթին նշանակում է, որ «Արաբական գարուն» անվանումը կրող այս գործընթացը, որն ուղեկցվում է արաբական պետությունների սահմանների փոփոխությամբ, որը արաբական պետությունների մասնատում է նշանակում իրականում, Իրանից սկսած ուղեկցվելու է միլիոնավոր ու միլիոնավոր մարդկանց բռնագաղթերով և որը կարող է սրբել տանել Իրանին սահմանակից գրեթե բոլոր պետությունների բնական, թե անբնական սահմանները, ու պետականությունները նույնպես: Այս ամենը նշանակում է, որ Միջին Արևելքի այս հատվածը երկար ժամանակով ընկղմվելու է ազգամիջյան ու կրոնական բախումների, քաոսի, հակասությունների, անկայունության, անկարգությունների և անիշխանության ճահճուտի մեջ: Հետաքրքրական հարց է առաջանում, փորձագիտական միտքն առաջարկում է, իսկ պատասխանատվությունը ո՞վ է կրելու, քաղաքական վերնախա՞վը:
Նկատենք սակայն, որ այստեղ ևս, ինչպես Սիրիայի հայության դեպքում (2), անտեսվում է Իրանում ապրող հայության իրավունքները: Ռալֆ Պիտերսի և նրա փորձագիտական խմբի համար Միջին Արևելքի տարածաշրջանում ասես գոյություն չունեն հայությունն ու Հայաստանը, որն էլ պատճառ է, որ կրկին, ինչպես Սիրիայի դեպքում քննության առնենք Իրանի հայությանը սպառնացող հիմնական մարտահրավերները: Իսկ դրանք երեքն են:
Առաջին, երբ Իրանում ներքին քաղաքական ճգնաժամ է, երկրորդ, երբ Իրանը ենթարկվում է արտաքին ագրեսիայի և երրորդ, երբ Իրանի հայությունը, ինչպես երկրի այլ ժողովուրդներ ևս, հարկադրվում են բռնագաղթի: Առաջին երկուսի համար Արևմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհուրդը դեռևս անցնող տարվա ընթացքում կանխատեսել ու ամրագրել է սպառնալիքները հաղթահարելու իրավական - քաղաքական հստակ միջոցներ ու մեխանիզմներ: Դրանք ձևարկերպված են Արևմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի 2011 թվականի մարտի 29-ին ընդունած «Արևեմտյան Հայաստանի հայերի և Արևմտյան Հայաստանի Մշտական, զինված, դրական չեզոքության մասին» որոշման մեջ:
Հաշվի առնելով տվյալ երկրի (Իրանի, Սիրիայի կամ Միջին Արևելքի մեկ այլ պետության) ներքին քաղաքական հնարավոր ճգնաժամի բռնկումը` Արևմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի որոշման 3-րդ հոդվածում նշվել է. «3. Արևմտյան Հայաստանի հայերը, ներառյալ` Հայկական գաղթավայրերի բնակչությունը, ժամանակակից աշխարհի մեջ տեղի ունեցող ագրեսիվ պատերազմների, հեղաշրջումների, ազգամիջյան և միջկրոնական ընդհարումների, նաև այսպես կոչված քաղաքակրթությունների բախման և դրանցից բխող բռնություններին, կոտորածներին և ցեղասպանություններին, առավել ևս հրահրված կամ ուղղորդված քաոսային վիճակներին չմասնակցելու իրավունք ունի համաձայն` «Չեզոք պետությունների և անձանց իրավունքների և պարտավորությունների մասին ցամաքային պատերազմի ժամանակ»` Հաագա, 18 հոկտեմբեր 1907 թ. Կոնվենցիայի (Convention V)»:
Հաշվի առնելով տվյալ երկրի (Իրանի, Սիրիայի կամ Միջին Արևելքի մեկ այլ պետության) նկատմամբ հնարավոր ագրեսիան` Արևմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի վերոհիշյալ որոշման 4-րդ հոդվածում նշվել է. «Արևմտյան Հայաստանի հայերը, ներառյալ` Հայկական գաղթավայրերի բնակչությունը, հաջորդական բռնություններից, հարձակումներից, բռնագաղթերից ու կոտորածներից պաշտպանվելու, ինչպես նաև իր բնակության երկիրը արտաքին ագրեսիայից պաշտպանելու իրավունք ունի, համաձայն` ՄԱԿ–ի կանոնադրության 51–րդ հոդվածի, որը շեշտում է` «Անհատական և հավաքական ինքնապաշտպանության իրավունքը»:
Ավելին, այս որոշումներին որպես տրամաբանական շարունակություն 2011 թվականի դեկտեմբերի 26-ին ստորագրվել է մեկ այլ որոշում ևս, «Ինքնապաշտպանության և անվտանգության ապահովման ազգային համակարգի ստեղծման վերաբերեալ» որոշման հրամանագիրը:
Երրորդ սպառնալիքի, հարկադրված բռնագաղթի հետ կապված մշակվել է հետևյալ առաջարկը, որ եթե, այնուհանդերձ, հայությունը ստիպված է բռնագաղթել, ապա նա նահանջելու այլ տեղ չունի այլևս պատմական հայրենիքից բացի և դրա իրավական – քաղաքական բոլոր հետևանքներով հանդերձ (3): Արդեն իսկ առկա է Ադրբեջանի 500 հազար հայ քաղաքացիների փորձը, որտեղ միջազգային ընկերակցությունը չկրեց և ոչ մի ապատասխանատվություն, և մենք չկարողացանք պաշտպանել Ադրբեջանի հայության իրավունքները: Նույն տխրահռչակ փորձը, նույն ձախողումների ու բացթողումների կրկնությամբ, այլևս իրավունք չունենք թույլ տալու:
Ահա սա է, որ ակնհայտորեն հաշվի չեն առել Ռալֆ Պիտերսն ու նրա փորձագիտական խումբը` կրկին անհարմար վիճակի մեջ դնելով ԱՄՆ պետքարտուղարությանը:
Ամերիկյան փորձագիտական միտքը, Ռալֆ Պիտերսի և նրան պատկանող փորձագիտական մտքի նմանությամբ, ամեն անգամ, անհարմար վիճակի մեջ է դնում ԱՄն պետքարտուղարությանը, ինչպես օրինակ ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Քոլին Փաուելին, երբ պարզվում է, որ այնուհանդերձ Իրաքում մասսայական ոչնչացման զենք չկա, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսին, երբ վրաց-օսական պատերազմի ժամանակ պարզվում է, որ օսերը անկախության և ինքնիշխանության համար պայքարում բավարար ներուժ, ցանկություն և կամք ունեն, ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին, երբ պարզվում է, որ ԱՄՆ Միջին Արևելյան ծրագրերում հաշվի չի առնված մարդասիրական ճգնաժամի իրական ծավալների և դրա իրական պատասխանատուների հետ կապված խնդիրները, ինչպես նաև տարածաշրջանում ապրող հայության իրավունքներն ու շահերը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը մեղավոր չէ, որ ամեն անգամ ստիպված է խուսափողական պատասխաններ տալ Հայոց ցեղասպանությանը առնչվող հարցերին, որովհետև ամերիկյան փորձագիտական միտքը հաշվի չի առել, անտեսել ու շրջանցել է Միջին Արևելքում ապրող հայության իրավունքներն ու շահերը` դա հանգեցնելով Սրբազան Արարատի տեսականորեն հնարավոր փոխանցմանը ՀՀ-ին: Հայության և Հայաստանի իրավունքների անտեսումն էլ հենց բավարար պատճառ էր, որ ի սկզբանե տապալման դատապարտված լինեին Հայաստան-Թուրքիա Արձանագրությունները, որ նմանատիպ այլ ծրագրեր ևս մոտ ապագայում ձախողման դատապարտվեն:
Այնպես որ ճիշտ կլինի ասել, թե ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության համար ընդհանրապես, և ԱՄՆ պետքարտուղարության համար մասնավորապես հրատապ խնդիր է ԱՄՆ փորձագիտական խմբերի և ԱՄՆ փորձագիտական մտքի փոփոխությունը, թարմացումը, առանց որի հնարավոր չէ ԱՄՆ արտաքին քաղաքական նոր, թարմ մտքի ի հայտ գալը, թե՜ Միջին Արևելքում, թե՜ աշխարհի մեկ այլ հատվածում:
Երևում է, որ շատերը չեն հասկանում և կամ ձևացնում են, թե չեն հասկանում Միջին Արևելքի երկրներին ու ժողովուրդներին, այդ թվում` հայությանն ու Հայաստանին ուղղված սպառնալիքների իրական չափերն ու դրանց հետևանքները, բայց դա չի նշանակում, որ սպառնալիքների հաղթահարմանն ուղղված հայ իրավական-քաղաքական նոր միտքն իր կարգին իրավունք չունի զարգանալու և արմատավորվելու մեր մեջ:
13 մարտ 2012 թ.
2. Տես, «Սիրիան Ռալֆ Պիտերսի հոդվածում և քարտեզներում», 27.02.2012, http://oukhtararati.com/
3. Տես, «Հայությունը նահանջելու այլ տեղ չունի այլևս, բացի իր հայրենիքից…», 14.02.2012, http://oukhtararati.com/

• 24-09-2025 16:13:02   | Armenia  |  Announcements
In the article “Blood Borders: How a Better Middle East Would Look,” written on June 6, 2006 by retired U.S. Army officer Ralph Peters, the section concerning Iran states: “Iran, with its insane boundaries, would lose part of its territory to a United Azerbaijan, a Free Kurdistan, an Arab Shia State, and a Free Baluchistan. But it would gain the Afghan provinces of Herat, which have historical and linguistic ties to Persia. Thus Iran would become an ethnically pure Persian state. The only question is the port of Bandar Abbas: should it belong to the Arab Shia State? That is a difficult issue.” (1)
All this, in turn, means that the process called the “Arab Spring,” accompanied by the redrawing of Arab states’ borders, which essentially implies their fragmentation, will, starting from Iran, be accompanied by millions upon millions of forced displacements. This could sweep away almost all natural and artificial borders of the states neighboring Iran, as well as their statehood. This means that this part of the Middle East will be plunged for a long time into a quagmire of interethnic and religious clashes, chaos, contradictions, instability, disorder, and anarchy. An interesting question arises: the expert community makes proposals, but who will bear responsibility? The political elite?
However, let us note that here as well, just as in the case of the Armenians of Syria (2), the rights of Armenians living in Iran are ignored. For Ralph Peters and his expert group, Armenians and Armenia seem not to exist at all in the Middle East region. This is why once again, as in the Syrian case, we must examine the main challenges facing the Armenians of Iran. And these are threefold: first, when Iran is in internal political crisis; second, when Iran is subjected to external aggression; and third, when the Armenians of Iran, like other peoples of the country, are forced into displacement. For the first two cases, the National Council of Western Armenia had already, in the past year, anticipated and enshrined clear legal and political means and mechanisms to overcome such threats. They were formulated in the special decision adopted on March 29, 2011 by the National Council of Western Armenia: “On the Permanent, Armed, Positive Neutrality of the Armenians of Western Armenia.”
Taking into account the possible outbreak of internal political crisis in the given country (Iran, Syria, or any other Middle Eastern state), Article 3 of the decision of the National Council of Western Armenia states: “3. The Armenians of Western Armenia, including the population of the Armenian diaspora, have the right not to participate in aggressive wars, coups, interethnic and interreligious clashes, as well as in the so-called clashes of civilizations, and the violence, massacres, and genocides arising from them, as well as in chaotic conditions provoked or directed, in accordance with the Hague Convention V of October 18, 1907 ‘On the Rights and Duties of Neutral Powers and Persons in Case of War on Land’.”
Taking into account possible aggression against the given country (Iran, Syria, or any other Middle Eastern state), Article 4 of the above-mentioned decision of the National Council of Western Armenia states: “4. The Armenians of Western Armenia, including the population of the Armenian diaspora, have the right to defend themselves from successive violence, attacks, deportations, and massacres, as well as to defend the country of their residence from external attacks, in accordance with Article 51 of the UN Charter, which emphasizes ‘the inherent right of individual and collective self-defense’.”
Moreover, in logical continuation of these decisions, on December 26, 2011 another decree was signed: “On the Creation of the National System for Self-Defense and Security.”
Regarding the third threat, forced displacement, the following proposal has been developed: if, nevertheless, Armenians are forced to emigrate, then they have no other place left to retreat to except their historical homeland, with all the legal and political consequences (3). There already exists the experience of 500,000 Armenian citizens of Azerbaijan, for whom the international community bore no responsibility, and we could not protect the rights of the Armenians of Azerbaijan. That same infamous experience, with the same failures and omissions, we no longer have the right to allow.
This is precisely what Ralph Peters and his expert group did not take into account, once again placing the U.S. State Department in an awkward position.
American expert thought, like that represented by Ralph Peters, repeatedly places the U.S. State Department in an uncomfortable situation. For example, former Secretary of State Colin Powell, when it turned out there were no weapons of mass destruction in Iraq; former Secretary of State Condoleezza Rice, when during the Georgian-Ossetian war it turned out that the Ossetians had sufficient potential, desire, and will to fight for independence and sovereignty; or Secretary of State Hillary Clinton, when it turned out that American Middle East programs had not taken into account the real scale of the humanitarian crisis and its actual responsible parties, nor the rights and interests of Armenians living in the region.
Secretary of State Hillary Clinton is not guilty that she is constantly forced to give evasive answers to questions related to the Armenian Genocide, because American expert thought has not taken into account, has ignored, and has bypassed the rights and interests of Armenians in the Middle East — leading to the theoretical possibility of transferring Mount Ararat to the Republic of Armenia. The neglect of the rights of the Armenians and Armenia was in itself sufficient reason for the Armenian-Turkish protocols to be doomed to failure from the start, and for similar programs in the near future to be doomed as well.
Therefore, it is correct to say that for U.S. foreign policy in general, and for the State Department in particular, the urgent problem is the change and renewal of expert groups and expert thinking. Without this, the emergence of new, fresh thinking in U.S. foreign policy is impossible, whether in the Middle East or in any other part of the world.
It is evident that many do not understand, or pretend not to understand, the real scale of threats directed at the countries and peoples of the Middle East, including the Armenians and Armenia, as well as their consequences. But this does not mean that the new Armenian legal and political thought, aimed at overcoming threats, has no right to develop and take root among us.
March 13, 2012
1. Ralph Peters, Blood Borders: How a Better Middle East Would Look, Armed Forces Journal, June 2006.
2. See: “Syria in Ralph Peters’ Article and Maps.” 27.02.2012, http://oukhtararati.com/
3. See: “Armenians Have No Other Place Left to Retreat Except Their Homeland,” 14.02.2012, http://oukhtararati.com/