«3-րդ մաս. Իրանը Ռալֆ Պիտերսի հոդվածում և քարտեզներում»
ԱՄՆ բանակի պաշտոնաթող սպա Ռալֆ Պիտերսի 2006 թվականի հունիսի 6-ին գրած «Միջին Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի և հավատի նմանությունների» հոդվածում Իրանին վերաբերող հատվածը հետևյալն է. «Խելացնոր սահմաններով Իրանն իր տարածքի մի մասը կզիջի Միացյալ Ադրբեջանին, Ազատ Քուրդիստանին, Արաբական Շիա պետությանը և Ազատ Բելուջստանին: Բայց ձեռք կբերի Աֆղանստանի տարածքում գտնվող Հերաթի նահանգները, որոնք Պարսկաստանի հետ պատմական և լեզվական առնչություններ ունեն: Իրանն այդպիսով կդառնա էթնիկական առումով զուտ պարսկական պետություն: Հարցական կմնա միայն «Բանդար Աբբասի» նավահանգստի հարցը: Պե՞տք է այն Արաբական Շիա պետությանը, դժվար խնդիր է» (1):
Այս ամենը իր հերթին նշանակում է, որ «Արաբական գարուն» անվանումը կրող այս գործընթացը, որն ուղեկցվում է արաբական պետությունների սահմանների փոփոխությամբ, որը արաբական պետությունների մասնատում է նշանակում իրականում, Իրանից սկսած ուղեկցվելու է միլիոնավոր ու միլիոնավոր մարդկանց բռնագաղթերով և որը կարող է սրբել տանել Իրանին սահմանակից գրեթե բոլոր պետությունների բնական, թե անբնական սահմանները, ու պետականությունները նույնպես: Այս ամենը նշանակում է, որ Միջին Արևելքի այս հատվածը երկար ժամանակով ընկղմվելու է ազգամիջյան ու կրոնական բախումների, քաոսի, հակասությունների, անկայունության, անկարգությունների և անիշխանության ճահճուտի մեջ: Հետաքրքրական հարց է առաջանում, փորձագիտական միտքն առաջարկում է, իսկ պատասխանատվությունը ո՞վ է կրելու, քաղաքական վերնախա՞վը:
Նկատենք սակայն, որ այստեղ ևս, ինչպես Սիրիայի հայության դեպքում (2), անտեսվում է Իրանում ապրող հայության իրավունքները: Ռալֆ Պիտերսի և նրա փորձագիտական խմբի համար Միջին Արևելքի տարածաշրջանում ասես գոյություն չունեն հայությունն ու Հայաստանը, որն էլ պատճառ է, որ կրկին, ինչպես Սիրիայի դեպքում քննության առնենք Իրանի հայությանը սպառնացող հիմնական մարտահրավերները: Իսկ դրանք երեքն են:
Առաջին, երբ Իրանում ներքին քաղաքական ճգնաժամ է, երկրորդ, երբ Իրանը ենթարկվում է արտաքին ագրեսիայի և երրորդ, երբ Իրանի հայությունը, ինչպես երկրի այլ ժողովուրդներ ևս, հարկադրվում են բռնագաղթի: Առաջին երկուսի համար Արևմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհուրդը դեռևս անցնող տարվա ընթացքում կանխատեսել ու ամրագրել է սպառնալիքները հաղթահարելու իրավական - քաղաքական հստակ միջոցներ ու մեխանիզմներ: Դրանք ձևարկերպված են Արևմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի 2011 թվականի մարտի 29-ին ընդունած «Արևեմտյան Հայաստանի հայերի և Արևմտյան Հայաստանի Մշտական, զինված, դրական չեզոքության մասին» որոշման մեջ:
Հաշվի առնելով տվյալ երկրի (Իրանի, Սիրիայի կամ Միջին Արևելքի մեկ այլ պետության) ներքին քաղաքական հնարավոր ճգնաժամի բռնկումը` Արևմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի որոշման 3-րդ հոդվածում նշվել է. «3. Արևմտյան Հայաստանի հայերը, ներառյալ` Հայկական գաղթավայրերի բնակչությունը, ժամանակակից աշխարհի մեջ տեղի ունեցող ագրեսիվ պատերազմների, հեղաշրջումների, ազգամիջյան և միջկրոնական ընդհարումների, նաև այսպես կոչված քաղաքակրթությունների բախման և դրանցից բխող բռնություններին, կոտորածներին և ցեղասպանություններին, առավել ևս հրահրված կամ ուղղորդված քաոսային վիճակներին չմասնակցելու իրավունք ունի համաձայն` «Չեզոք պետությունների և անձանց իրավունքների և պարտավորությունների մասին ցամաքային պատերազմի ժամանակ»` Հաագա, 18 հոկտեմբեր 1907 թ. Կոնվենցիայի (Convention V)»:
Հաշվի առնելով տվյալ երկրի (Իրանի, Սիրիայի կամ Միջին Արևելքի մեկ այլ պետության) նկատմամբ հնարավոր ագրեսիան` Արևմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի վերոհիշյալ որոշման 4-րդ հոդվածում նշվել է. «Արևմտյան Հայաստանի հայերը, ներառյալ` Հայկական գաղթավայրերի բնակչությունը, հաջորդական բռնություններից, հարձակումներից, բռնագաղթերից ու կոտորածներից պաշտպանվելու, ինչպես նաև իր բնակության երկիրը արտաքին ագրեսիայից պաշտպանելու իրավունք ունի, համաձայն` ՄԱԿ–ի կանոնադրության 51–րդ հոդվածի, որը շեշտում է` «Անհատական և հավաքական ինքնապաշտպանության իրավունքը»:
Ավելին, այս որոշումներին որպես տրամաբանական շարունակություն 2011 թվականի դեկտեմբերի 26-ին ստորագրվել է մեկ այլ որոշում ևս, «Ինքնապաշտպանության և անվտանգության ապահովման ազգային համակարգի ստեղծման վերաբերեալ» որոշման հրամանագիրը:
Երրորդ սպառնալիքի, հարկադրված բռնագաղթի հետ կապված մշակվել է հետևյալ առաջարկը, որ եթե, այնուհանդերձ, հայությունը ստիպված է բռնագաղթել, ապա նա նահանջելու այլ տեղ չունի այլևս պատմական հայրենիքից բացի և դրա իրավական – քաղաքական բոլոր հետևանքներով հանդերձ (3): Արդեն իսկ առկա է Ադրբեջանի 500 հազար հայ քաղաքացիների փորձը, որտեղ միջազգային ընկերակցությունը չկրեց և ոչ մի ապատասխանատվություն, և մենք չկարողացանք պաշտպանել Ադրբեջանի հայության իրավունքները: Նույն տխրահռչակ փորձը, նույն ձախողումների ու բացթողումների կրկնությամբ, այլևս իրավունք չունենք թույլ տալու:
Ահա սա է, որ ակնհայտորեն հաշվի չեն առել Ռալֆ Պիտերսն ու նրա փորձագիտական խումբը` կրկին անհարմար վիճակի մեջ դնելով ԱՄՆ պետքարտուղարությանը:
Ամերիկյան փորձագիտական միտքը, Ռալֆ Պիտերսի և նրան պատկանող փորձագիտական մտքի նմանությամբ, ամեն անգամ, անհարմար վիճակի մեջ է դնում ԱՄն պետքարտուղարությանը, ինչպես օրինակ ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Քոլին Փաուելին, երբ պարզվում է, որ այնուհանդերձ Իրաքում մասսայական ոչնչացման զենք չկա, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսին, երբ վրաց-օսական պատերազմի ժամանակ պարզվում է, որ օսերը անկախության և ինքնիշխանության համար պայքարում բավարար ներուժ, ցանկություն և կամք ունեն, ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին, երբ պարզվում է, որ ԱՄՆ Միջին Արևելյան ծրագրերում հաշվի չի առնված մարդասիրական ճգնաժամի իրական ծավալների և դրա իրական պատասխանատուների հետ կապված խնդիրները, ինչպես նաև տարածաշրջանում ապրող հայության իրավունքներն ու շահերը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը մեղավոր չէ, որ ամեն անգամ ստիպված է խուսափողական պատասխաններ տալ Հայոց ցեղասպանությանը առնչվող հարցերին, որովհետև ամերիկյան փորձագիտական միտքը հաշվի չի առել, անտեսել ու շրջանցել է Միջին Արևելքում ապրող հայության իրավունքներն ու շահերը` դա հանգեցնելով Սրբազան Արարատի տեսականորեն հնարավոր փոխանցմանը ՀՀ-ին: Հայության և Հայաստանի իրավունքների անտեսումն էլ հենց բավարար պատճառ էր, որ ի սկզբանե տապալման դատապարտված լինեին Հայաստան-Թուրքիա Արձանագրությունները, որ նմանատիպ այլ ծրագրեր ևս մոտ ապագայում ձախողման դատապարտվեն:
Այնպես որ ճիշտ կլինի ասել, թե ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության համար ընդհանրապես, և ԱՄՆ պետքարտուղարության համար մասնավորապես հրատապ խնդիր է ԱՄՆ փորձագիտական խմբերի և ԱՄՆ փորձագիտական մտքի փոփոխությունը, թարմացումը, առանց որի հնարավոր չէ ԱՄՆ արտաքին քաղաքական նոր, թարմ մտքի ի հայտ գալը, թե՜ Միջին Արևելքում, թե՜ աշխարհի մեկ այլ հատվածում:
Երևում է, որ շատերը չեն հասկանում և կամ ձևացնում են, թե չեն հասկանում Միջին Արևելքի երկրներին ու ժողովուրդներին, այդ թվում` հայությանն ու Հայաստանին ուղղված սպառնալիքների իրական չափերն ու դրանց հետևանքները, բայց դա չի նշանակում, որ սպառնալիքների հաղթահարմանն ուղղված հայ իրավական-քաղաքական նոր միտքն իր կարգին իրավունք չունի զարգանալու և արմատավորվելու մեր մեջ:
13 մարտ 2012 թ.
2. Տես, «Սիրիան Ռալֆ Պիտերսի հոդվածում և քարտեզներում», 27.02.2012, http://oukhtararati.com/
3. Տես, «Հայությունը նահանջելու այլ տեղ չունի այլևս, բացի իր հայրենիքից…», 14.02.2012, http://oukhtararati.com/

• 24-09-2025 16:13:02   | Армения  |  Объявления
В статье «Новая карта Ближнего Востока по родственным связям и религиозным сходствам», написанной 6 июня 2006 года отставным офицером армии США Ральфом Питерсом, о Иране говорится следующее: «Иран с его безумными границами уступит часть своей территории Объединённому Азербайджану, Свободному Курдистану, Арабскому шиитскому государству и Свободному Белуджистану. Но приобретёт провинции Герат в Афганистане, которые имеют исторические и языковые связи с Персией. Таким образом, Иран станет этнически чисто персидским государством. Единственный вопрос — это порт «Бендер-Аббас»: должен ли он принадлежать Арабскому шиитскому государству? Это трудная проблема» (1).
Всё это, в свою очередь, означает, что процесс, получивший название «Арабская весна», сопровождаемый изменением границ арабских государств, что фактически означает их разделение, начиная с Ирана будет сопровождаться миллионами и миллионами депортаций. Это может смести почти все естественные и искусственные границы соседних с Ираном государств, а также их государственность. Всё это означает, что этот участок Ближнего Востока на долгое время погрузится в трясину межэтнических и религиозных конфликтов, хаоса, противоречий, нестабильности, беспорядков и безвластия. Возникает интересный вопрос: экспертное сообщество предлагает, а кто будет нести ответственность? Политическая элита?
Заметим, однако, что и здесь, как и в случае с армянами Сирии (2), игнорируются права армян, живущих в Иране. Для Ральфа Питерса и его экспертной группы, похоже, армянство и Армения в регионе Ближнего Востока попросту не существуют. Это и есть причина, по которой мы снова, как и в случае с Сирией, должны рассмотреть основные вызовы, угрожающие армянам Ирана. А их три: во-первых, когда в Иране возникает внутренний политический кризис; во-вторых, когда Иран подвергается внешней агрессии; в-третьих, когда армяне Ирана, как и другие народы страны, вынуждены к депортации. Для первых двух случаев Национальный Совет Западной Армении ещё в прошлом году предвидел и закрепил чёткие правовые и политические средства и механизмы для преодоления угроз. Они сформулированы в специальном решении Национального Совета Западной Армении от 29 марта 2011 года «О постоянном, вооружённом, положительном нейтралитете армян Западной Армении».
Учитывая возможность вспышки внутреннего политического кризиса в данной стране (Иране, Сирии или другом государстве Ближнего Востока), в статье 3 решения Национального Совета Западной Армении отмечено: «3. Армяне Западной Армении, включая население армянской диаспоры, имеют право не участвовать в агрессивных войнах, переворотах, межэтнических и межрелигиозных столкновениях, а также в так называемом столкновении цивилизаций и вызванных ими насилиях, резнях и геноцидах, а также в хаотических состояниях, спровоцированных или направленных, в соответствии с Гаагской конвенцией V от 18 октября 1907 года «О правах и обязанностях нейтральных держав и лиц в случае сухопутной войны».
Учитывая возможную агрессию против данной страны (Ирана, Сирии или другого государства Ближнего Востока), в статье 4 вышеупомянутого решения Национального Совета Западной Армении отмечено: «4. Армяне Западной Армении, включая население армянской диаспоры, имеют право защищаться от последовательных насилий, нападений, депортаций и резни, а также защищать страну своего проживания от внешних нападений, в соответствии со статьёй 51 Устава ООН, которая подчёркивает «право на индивидуальную и коллективную самооборону».
Более того, в логическом продолжении этих решений 26 декабря 2011 года был подписан ещё один указ — «О создании национальной системы обеспечения самообороны и безопасности».
В отношении третьей угрозы — вынужденной депортации — разработано следующее предложение: если, тем не менее, армяне будут вынуждены эмигрировать, то им больше некуда отступать, кроме как в историческую родину, со всеми её правовыми и политическими последствиями (3). Уже существует опыт 500 тысяч армянских граждан Азербайджана, за которых международное сообщество не понесло никакой ответственности, и мы не смогли защитить права армян Азербайджана. Тот же печально известный опыт, с теми же неудачами и упущениями, мы больше не имеем права допускать.
Вот это и не учли Ральф Питерс и его экспертная группа, вновь поставив в неловкое положение Государственный департамент США.
Американская экспертная мысль, подобная той, что представляет Ральф Питерс, каждый раз ставит Госдепартамент США в неловкое положение. Как, например, бывшего госсекретаря Колина Пауэлла, когда выяснилось, что в Ираке всё же нет оружия массового уничтожения; бывшего госсекретаря Кондолизу Райс, когда во время грузино-осетинской войны оказалось, что у осетин есть достаточно потенциала, желания и воли бороться за независимость и суверенитет; или госсекретаря Хиллари Клинтон, когда оказалось, что в американских ближневосточных программах не учтены реальные масштабы гуманитарного кризиса и его настоящие ответственные лица, а также права и интересы армян, живущих в регионе.
Госсекретарь Хиллари Клинтон не виновата в том, что каждый раз вынуждена давать уклончивые ответы на вопросы, связанные с Армянским геноцидом, потому что американская экспертная мысль не учла, проигнорировала и обошла стороной права и интересы армян Ближнего Востока, что теоретически могло привести к передаче Священной горы Арарат Республике Армения. Игнорирование прав армян и Армении было достаточной причиной, чтобы изначально обречь на провал армяно-турецкие протоколы, и такие же программы в ближайшем будущем также обречены на провал.
Поэтому правильнее сказать, что для внешней политики США в целом и для Госдепартамента США в частности срочной задачей является изменение и обновление экспертных групп и экспертного мышления в США. Без этого невозможно появление нового, свежего мышления во внешней политике США — как на Ближнем Востоке, так и в любой другой части мира.
Видно, что многие не понимают или делают вид, что не понимают реальных масштабов угроз, направленных против стран и народов Ближнего Востока, включая армян и Армению, а также их последствий. Но это не значит, что новое армянское правовое и политическое мышление, направленное на преодоление угроз, не имеет права развиваться и укореняться среди нас.
13 марта 2012 г.
Примечания:
1. См.: Ralph Peters, «Blood Borders: How a Better Middle East Would Look», Armed Forces Journal, June 2006.
2. См.: «Сирия в статье и картах Ральфа Питерса», 27.02.2012, http://oukhtararati.com/
3. См.: «Армянский народ не имеет более иного места для отступления, кроме своей родины», 9 февраля 2012 г., http://oukhtararati.com/