«Շնորհավորանք Հայաստանի Պետության (Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության) վարչապետ Տիգրան Փաշաբեզյանին՝ 70-ամյա Հոբելյանի առթիվ»
• 25-09-2025 20:10:46   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
Այսօր՝ սեպտեմբերի 25-ին, Հայաստան Պետության (Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության) վարչապետ Տիգրան Փաշաբեզյանի հոբելյանն է՝ 70-ամյակը։ Մեր շատհավատարիմ ընկերն ու զինակից, հայ ժողովրդի նորագույն զինված ազատագրական պայքարի ակտիվ մասնակից, պետական և հասարակական-քաղաքական նշանավոր գործիչ, Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության անկախության վերածննդի հետևողական կողմնակից և հիմնադիրներից մեկը։ Մարդ, որը իր ողջ վառ կյանքը նվիրել է Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության պետական կառույցների կառուցմանը և հնարավորինս փորձում է պաշտպանել և իրականացնել այն բոլոր իրավունքները, որոնք միջազգային հանրությունը շնորհել է հայ ժողովրդին, այն է՝ Հայկական հարցի արդար և վերջնական լուծումը։
Տիգրան Փաշաբեզյանը այն վեհ ու առինքնող կերպարն է, ով իր 70 տարիների ընթացքում բոլորի համար դարձել է հայրենասիրության, մարդասիրության, ընկերասիրության եւ բարձր պրոֆեսիոնալիզմի վառ օրինակ:
Լինելով մեր Հայրենիքի պաշտպանների հերոսական սերնդի վառ ներկայացուցիչն եւ լինելով  Կիլիկիայի հայերի հետնորդը, Տիգրան Փաշաբեզյաննապրում է Հայրենիքի, այդ թվում՝ Հայկական Կիլիկիայի կարոտը սրտում, բայց միաժամանակ մշտապես վառ պահում հույսն ու հավատն այն բանի նկատմամբ, որ գալու է նաեւ արդարության հաստատման ու ազատագրության օրն ու ժամը։
Եվ որպես հայ օջախի պահապան և ընտանիքի հայր՝ նա այդ վսեմ զգացումները փոխանցում է իր զավակներին, աշակերտներին և համախոհներին, ովքեր այսօր ապրում են հայկական այս բարձր արժեքներով։ Դա իր հոգու թելադրանքն է։
Այդ զգացմունքներից է սկիզբ առնում իսկական Հայը եւ Քաղաքացին։
Մենք բարձր ենք գնահատում նրա հայրենանվերգործունեությունը Արևմտյան Հայաստանի հայերի պետական կառույցների ձևավորման գործում, ինչպես նաև 2011 թվականից ի վեր նրա պատասխանատու աշխատանքը ՀայաստանՊետության (Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության) վարչապետի պաշտոնում՝և նաև, այդ կառույցների միջոցով Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության և Մեծ Մերձավոր Արևելքի հայերի, և իհարկե՝ Արևմտյան Հայաստանի հայերի շահերի և իրավունքների պաշտպանության գործում։
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (խորհարանի) պատգամավորների, Կառավարության անդամների, բոլոր պետական կառույցների, մեր քաղաքացիների և համախոհների, Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստանի Պետության) բարեկամների անունից սրտանց շնորհավորում ենք Տիգրան Փաշաբեզյանին՝ 70-ամյա Հոբելյանի առթիվ և մաղթում նրան հաջողություններ իր հայրենասիրական նախաձեռնություններում, երջանկություն, քաջառողջություն և երկար ու գեղեցիկ կյանք։

Сегодня, 25 сентября, Юбилей – 70-летие Премьер-министра Государства Армения (Республики Западная Армения) Тиграна Пашабезяна, нашего верного друга и соратника, активного участника Новейшей вооруженной освободительной борьбы армянского народа,крупного государственного и общественно-политического деятеля, последовательного сторонника возрождения независимости и одного из основателей Республики Западная Армения.Человеку, который посвятил всю свою яркую жизнь строительству государственных структур Республики Западная Армения, и который изо всех сил старается защитить и реализовать все те права, которые были предоставлены международным сообществом армянскомународу, а именно, справедливому и окончательному решению Армянского Вопроса.
Тигран Пашабезянявляется той выдающей личностью, который за свои 70 лет стал для всех прекрасным примером патриотизма, человеколюбия, дружбы и высокого профессионализма.
Будучи ярким представителем героического поколения защитников нашей Родины и являясь потомком тех киликийских армян, которые живут с тоской в сердце по своей Родине – Армянской Киликии, Тигран Пашабезянв то же время сохранил надежду и веру в то, что наконец наступит день и час восторжествования справедливости и освобождения своей исторической Родины.
И как хранитель армянского очага и отец семейства он передает эти возвышенные чувства своим детям, ученикам и единомышленникам, которые сегодня живут этими высокими армянскими ценностями.
И это является велением его души. Именно из этих патриотических чувств формируется облик настоящего Гражданина и Армянина.
Мы высоко ценим его патриотическую деятельность в деле формирования государственных структур армян Западной Армении, а с 2011 года его ответственную работу в качестве Премьер-министра Государства Армения (Республики Западная Армения), а также с помощью этих структур,защитеинтересов и прав Республики Армения, Республики Арцах и армян Большого Ближнего Востока, и конечно, армян Западной Армении.
От имени депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, членов Правительства, всех государственных структур, наших граждан и сторонников, друзей Республики Западная Армения (Государства Армения) сердечно поздравляем Тиграна Пашабезяна с 70-летним Юбилеем и желаем ему успехов в своих патриотических начинаниях, счастья, крепкого здоровья и долгих лет красивой жизни.