«Շնորհավորանք Հայաստանի Պետության (Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության) վարչապետ Տիգրան Փաշաբեզյանին՝ 70-ամյա Հոբելյանի առթիվ»
• 25-09-2025 20:10:46   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
Այսօր՝ սեպտեմբերի 25-ին, Հայաստան Պետության (Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության) վարչապետ Տիգրան Փաշաբեզյանի հոբելյանն է՝ 70-ամյակը։ Մեր շատհավատարիմ ընկերն ու զինակից, հայ ժողովրդի նորագույն զինված ազատագրական պայքարի ակտիվ մասնակից, պետական և հասարակական-քաղաքական նշանավոր գործիչ, Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության անկախության վերածննդի հետևողական կողմնակից և հիմնադիրներից մեկը։ Մարդ, որը իր ողջ վառ կյանքը նվիրել է Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության պետական կառույցների կառուցմանը և հնարավորինս փորձում է պաշտպանել և իրականացնել այն բոլոր իրավունքները, որոնք միջազգային հանրությունը շնորհել է հայ ժողովրդին, այն է՝ Հայկական հարցի արդար և վերջնական լուծումը։
Տիգրան Փաշաբեզյանը այն վեհ ու առինքնող կերպարն է, ով իր 70 տարիների ընթացքում բոլորի համար դարձել է հայրենասիրության, մարդասիրության, ընկերասիրության եւ բարձր պրոֆեսիոնալիզմի վառ օրինակ:
Լինելով մեր Հայրենիքի պաշտպանների հերոսական սերնդի վառ ներկայացուցիչն եւ լինելով  Կիլիկիայի հայերի հետնորդը, Տիգրան Փաշաբեզյաննապրում է Հայրենիքի, այդ թվում՝ Հայկական Կիլիկիայի կարոտը սրտում, բայց միաժամանակ մշտապես վառ պահում հույսն ու հավատն այն բանի նկատմամբ, որ գալու է նաեւ արդարության հաստատման ու ազատագրության օրն ու ժամը։
Եվ որպես հայ օջախի պահապան և ընտանիքի հայր՝ նա այդ վսեմ զգացումները փոխանցում է իր զավակներին, աշակերտներին և համախոհներին, ովքեր այսօր ապրում են հայկական այս բարձր արժեքներով։ Դա իր հոգու թելադրանքն է։
Այդ զգացմունքներից է սկիզբ առնում իսկական Հայը եւ Քաղաքացին։
Մենք բարձր ենք գնահատում նրա հայրենանվերգործունեությունը Արևմտյան Հայաստանի հայերի պետական կառույցների ձևավորման գործում, ինչպես նաև 2011 թվականից ի վեր նրա պատասխանատու աշխատանքը ՀայաստանՊետության (Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության) վարչապետի պաշտոնում՝և նաև, այդ կառույցների միջոցով Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության և Մեծ Մերձավոր Արևելքի հայերի, և իհարկե՝ Արևմտյան Հայաստանի հայերի շահերի և իրավունքների պաշտպանության գործում։
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (խորհարանի) պատգամավորների, Կառավարության անդամների, բոլոր պետական կառույցների, մեր քաղաքացիների և համախոհների, Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստանի Պետության) բարեկամների անունից սրտանց շնորհավորում ենք Տիգրան Փաշաբեզյանին՝ 70-ամյա Հոբելյանի առթիվ և մաղթում նրան հաջողություններ իր հայրենասիրական նախաձեռնություններում, երջանկություն, քաջառողջություն և երկար ու գեղեցիկ կյանք։

Today, September 25, is the 70th anniversary of the Prime Minister of the State of Armenia (Republic of Western Armenia) TigranPashabezyan, our faithful friend and colleague, an active participant in the Latest Armed Liberation Struggle of the Armenian people, a prominent statesman and public figure, a consistent supporter of the revival of independence and one of the founders of the Republic of Western Armenia.He is a man who devoted his entire bright life to the construction of the state structures of the Republic of Western Armenia, and who is struggling to protect and realize all the rights that have been granted to the Armenian people by the international community, namely, a fair and final solution to the Armenian Issue.
TigranPashabezyan is the outstanding personality who, over his 70 years, has become agreat example of patriotism, philanthropy, friendship and high professionalism for everyone.
Being a bright representative of the heroic generation of defenders of our Motherland and being a descendant of those Cilician Armenians who live with longing in their hearts for their Homeland – Armenian Cilicia, TigranPashabezyan at the same time retained hope and faith that the day and hour of the triumph of justice and liberation of his historical Motherland would finally come.
And as the keeper of the Armenian hearth and the father of the family, he transmits these exalted feelings to his children, students and like-minded people who today live by these high Armenian values.
And this is the command of his soul. It is from these patriotic feelings that the image of a true Armenian Citizen is formed.
We highly appreciate his patriotic activity in the formation of the state structures of Armenians of Western Armenia, and since 2011his responsible work as Prime Minister of the State of Armenia (Republic of Western Armenia), as well as protection of the interests and rights of the Republic of Armenia, the Republic of Artsakh and the Armenians of the Greater Middle East, and of course, Armenians of Western Armenia by means of these structures.
On behalf of the deputies of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia, members of the Government, all state structures, our citizens and supporters, friends of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia), we cordially congratulate TigranPashabezyan on his 70th birthday and wish him success in his patriotic endeavors, happiness, strong health and long years of beautiful life.