«6-րդ մաս. Քրդերը Ռալֆ Պիտերսի հոդվածում և քարտեզներում»
ԱՄՆ բանակի պաշտոնաթող սպա Ռալֆ Պիտերսի 2006 թվականի հունիսի 6-ին գրած «Միջին Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի և հավատի նմանությունների» հոդվածում քրդերին վերաբերող հատվածը հետևյալն է. «Բալկանյան լեռների և Հիմալայների արանքում գտնվող ամենամեծ սահմանային անարդարությունը անկախ քրդական պետության բացակայությունն է: Միջին Արևելքի սահմանամերձ տարածքներում ապրում են 27-36 միլիոն քրդեր (թվերը ճիշտ չեն կարող լինել, քանի որ ոչ մի երկիր ցարդ ազնիվ մարդահամար չի անցկացրել): Բայց նույնիսկ նվազագույն հաշվարկներով ներկա Իրաքի բնակչությունից ավելի լինելով, աշխարհի էթնիկական այս ամենամեծ խմբավորումը մինչև օրս չունի իր պետությունը: Ավելին, Քսենոֆոնի ժամանակներից սկսած այդ ժողովուրդը ամենուրեք ճնշված է եղել ամենատարբեր կառավարությունների կողմից» (1):
Անվերապահորեն ընդունելով հանդերձ քրդերի ազատ, անկախ պետություն ունենալու և արժանապատիվ կյանք ու կենսագործունեություն կազմակերպելու իրավունքը, նշմարենք սակայն, որ այստեղ նրանք գործ ունեն «գայթակղություն» կոչված քաղաքական հնարքի հետ, որից ինչպես ասում են «դժվար է հրաժարվել»: Այդպիսի մի հնարք, ավելի փոքր չափաբաժնով, օգտագործվեց նաև 19-րդ դարավերջին 20-րդի սկզբին հայության նկատմամբ, երբ նրան խոստացվեց բարենորոգումներ Արևմտյան Հայաստանում և Կիլիկյան Հայաստանում, ինչը ավարտվեց հայերի սկզբում մասնակի, ապա համապարփակ ցեղասպանությամբ: Ճիշտ է, ընդունվեցին նաև ցեղասպանության փոխհատուցման որոշումներ ու վճիռներ, բայց ճիշտ է նաև, որ դրանց իրականացմանը խանգարեցին նույն այդ ուժերը, որոնք գայթակղիչ առաջարկներ էին արել ժամանակին:
Մեկ այլ տեղում Ռալֆը շարունակում է. «Ինչ վերաբերում է Սիրիայի և Իրանի քրդերին, նրանք էլ անկասկած կմիանան իրենց ազգակիցներին, եթե կարողանան, անկախ Քուրդիստանում: Աշխարհի օրինական ժողովրդավարական պետությունների հրաժարվելը կամ դժվարությունը մինչև օրս քրդական անկախությանը հետամուտ լինելու որոշումից պարզապես մարդու իրավունքների անտեսման մեղանչանքն է, որն անհամեմատ վատ է, քան բոլոր այն մեղքերը, որ մենք առօրյա մամուլում հանդիպում ենք: Ի դեպ, Դիարբեքիրից մինչև Թավրիզ երկարող անկախ Քուրդիստանը կլինի նաև Բուլղարիայի և Ճապոնիայի միջև գտնվող ամենաարևմտամետ պետությունը»:
Այստեղ վտանգն այն է, որ քրդերը կարող են գայթակղվել ոտնահարելու հայության միանգամայն օրինական և անբեկանելի իրավունքները և, հնարավոր է, Ռալֆի մտքինն էլ դա, որպեսզի դրա միջոցով շրջանցի հայության և Հայաստանի իրավունքները, ճիշտ այնպես, ինչպես դա արդեն պատահել է մեկ անգամ պատմության մեջ (2): Բայց դրա համար էլ պատմության դասը արժեքավոր է, այն է իմաստով, որ 19-րդ դարասկզբի վերջին և 20-րդի սկզբին նրանք ոտնահարեցին հայության իրավունքները, որի արդյունքում հայերը մենակ մնացին ցեղասպան ծրագրերով զինված թուրքական պետական մեքենայի դեմ:
Կա էլ ավելի վտանգավոր իրավիճակի սցենարը: Հնարավոր է, դրանով Ռալֆը փորձում է նաև իրար դեմ հանել երկու ժողովուրդներին, որի միջոցով փորձ կարվի լուծել մի քանի խնդիր միաժամանակ, ինչպես մեկ գնդակով երկու թիրախի դեպքում: Ամեն դեպքում երևակվում է սցենարի հետևյալ ուղղությունները.
-Փորձել այս անգամ քրդերի միջոցով շրջանցել հայության իրավունքները, այդ թվում Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռի իրականացումը մեր օրերում:
-Փորձել ստեղծել անհաղթահարելի թշնամանք ու դիմակայություն քրդերի և հայերի միջև, դրանով արգելափակելով երկու ժողովուրդների ազատության միասնական ձգտումներն ու ծրագրերը:
-Արդեն թվարկված միջոցներով, երկարատև մի ժամանակահատվածի մեջ, փորձել տարածաշրջանը մաքրել բնիկ ժողովուրդներից, որովհետև ամեն դեպքում, երևում է, որ տարածքները Ռալֆին պետք են առանց քրդերի, և առանց հայերի:
-Նախանշված սցենարների ձախողման դեպքում, պատմական այս հանգրվանի համար, փորձել անել այնպես, որ Թուրքիան ձերբազատվի հայության պահանջները բավարարելու պարտադրանքից և հայության տարածքային պահանջները տեղափոխել քրդերի վրա, դա հետագայում մեկ այլ ազգի վրա տեղափոխելու հեռանկարով, և այդպես շարունակ, մինչև տարածաշրջանում ուժ և դերակատարություն չունենան թե՜ քրդերը, թե՜ հայերը, և մի երրորդ կողմ ի հայտ գա տեր դառնալու այդպիսով «անտեր» մնացած տարածքներին:
Բարեբախտաբար, թե քրդերի, թե տարածաշրջանում ապրող այլ ժողովուրդների համար հայության ապրած պատմական դաժան փորձը բավարար է հիմնավոր և վերջնական եզրակացություններ անելու: Պատմական փորձը բավարար է հասկանալու, որ Ռալֆի առաջարկները ռազմա-քաղաքական ակտիվության անսքող հրավերներ են և որտեղ, սակայն, կարևոր է հաշվի առնել հետևյալ նկատառումները, որ` ազատության և ազատագրության ուղիներում հարկավոր է ապավինել նախ և առաջ սեփական ծրագրերին և ոչ թե դրսից թելադրված կամ պարտադրված նախագծերին, որ ազատության և ազատագրության ուղիներում անպայման է հարգել դրացի ժողովուրդների իրավունքները, այդ թվում` նրանց հիմնական և անօտարելի իրավունքը բնօրրան հայրենիքի նկատմամբ, որ սեփական բարեկեցությունը հնարավոր չէ կառուցել մեկ ուրիշ ազգի դժբախտության վրա:
Ամեն դեպքում երևակվում է, որ Ռալֆը փորձում է մեզ արդեն հայտնի եղանակով քրդերին տալ հոշոտման ցեղասպան թուրքական պետության ձեռքը և կրկին փորձել շրջանցել հայության իրավունքները քրդերի միջոցով: Ինչը նշանակում է, որ Ռալֆին այս տարածքները պետք են առանց բնիկ ժողովուրդների…
Ուստի, բավարար հմտություն ու իմաստություն, բավարար փորձառություն ու խելամտություն հանդես բերելու դեպքում միայն և քրդերը, և հայերը կկարողանան ապահովել իրենց համար ազատ, անկախ և ինքնիշխան ազգային պետականություն կազմավորելու հերթական հնարավորությունը, ինչը և մաղթում ենք նրանց, և տարածաշրջանում ապրող մյուս ժողովուրդներին:

• 29-09-2025 16:30:20   | Армения  |  Объявления
б) приостановка на определённый срок реализацию прав, предоставленных армянскому народу, и урегулирование Армянского Вопроса по при
меру 1920-1921 и 1945 годов.
Курды в статье и картах Ральфа Питерса
(Часть 6)
В статье «Новая карта Ближнего Востока по кровным связям и религиозным сходствам», написанной отставным офицером армии США Ральфом Питерсом 6 июня 2006 года, говорится о курдах следующее: «Самая большая пограничная несправедливость между Балканами и Гималаями — это отсутствие независимого курдского государства. В пограничных районах Ближнего Востока проживает от 27 до 36 миллионов курдов (цифры неточные, поскольку ни одна страна до сих пор не проводила честной переписи населения). Но даже по минимальным оценкам эта крупнейшая этническая группа в мире, превышающая население современного Ирака, до сих пор не имеет своего государства. Более того, с времён Ксенофонта этот народ подвергался притеснениям со стороны самых разных правительств».
Признавая за курдами право иметь свободное и независимое государство, а также достойную жизнь и реализацию, отметим, что они сталкиваются с политическим приёмом, называемым «искушением», от которого, как говорят, трудно отказаться. Подобный приём, в меньшей мере, применялся и в конце XIX — начале XX века по отношению к армянам, когда им обещались реформы в Западной и Киликийской Армении, что в итоге завершилось сначала частичным, а затем полным геноцидом. Были приняты решения о компенсации за геноцид, но их реализация была заблокирована теми же силами, которые когда-то делали соблазнительные предложения.
Питерс продолжает: «Что касается курдов Сирии и Ирана, они безусловно присоединятся к своим соплеменникам, если смогут, в независимом Курдистане. Отказ или трудности легитимных демократических государств мира до сих пор поддерживать курдскую независимость — это нарушение прав человека, несравненно хуже всех других нарушений, которые мы видим в ежедневной прессе. Между прочим, независимый Курдистан от Диарбекира до Тебриза будет самой прозападной страной между Болгарией и Японией».
Опасность заключается в том, что курдов могут искушать нарушить полностью законные и неотъемлемые права армян и, возможно, это тоже замысел Питерса — обойти права армян и Армении, как это уже случалось однажды в истории. Исторический опыт конца XIX — начала XX века показывает, что армяне остались одни перед государственной машиной Турции, вооружённой геноцидными планами.
Существует ещё более опасный сценарий: возможно, Питерс пытается противопоставить два народа, чтобы решить несколько задач одновременно, как одним выстрелом по двум целям. Направления сценария следующие:
Обойти армянские права с помощью курдов, включая реализацию юридического решения Вудро Вильсона в наше время;
Создать непреодолимую вражду между курдами и армянами, блокируя их совместные стремления к свободе;
На длительный срок попытаться очистить регион от коренных народов, поскольку территории нужны Питерсу без курдов и без армян;
В случае неудачи этих сценариев попытаться освободить Турцию от обязательства удовлетворять требования армян и перенести территориальные претензии армян на курдов, а позже — на другой народ, чтобы ни курды, ни армяне не имели власти и влияния в регионе, и третья сторона могла стать владельцем «бесхозных» территорий.
К счастью, исторический опыт армян достаточен для того, чтобы курды и другие народы региона могли делать обоснованные и окончательные выводы. Опыт показывает, что предложения Питерса — это бесконечные военно-политические приглашения, но путь к свободе и освобождению требует опираться на собственные проекты и уважать права коренных народов, включая их неотъемлемое право на родину.
В любом случае, Питерс пытается вновь передать курдам территории для эксплуатации турецким геноцидным государством и обойти права армян. С достаточной мудростью и опытом курды и армяне смогут обеспечить себе возможность создания свободного, независимого и суверенного национального государства, чего мы желаем им и другим народам региона.