Վերադառնալով հրապարակված հոդվածաշարին. 7-րդ մաս.
ԱՄՆ բանակի պաշտոնաթող սպա Ռալֆ Պիտերսի 2006 թվականի հունիսի 6-ին գրած «Միջին Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի և հավատի նմանությունների» հոդվածում հայերին և Հայաստանին վերաբերող գլխավոր հատվածը հետևյալն է. «Իսկ մի սարսափելի չարագործություն, ինչպիսին է հայերի հանդեպ հոգեվարքի մեջ գտնվող Օսմանյան կայսրության ցեղասպանությունը, երբեք չի կարող փոխհատուցվել տարածքային նվիրատվությամբ» (1):
Հիրավի մեծ երևակայություն պետք է ունենալ կարողանալու համար արտաբերել այնպիսի մի նախադասություն, որտեղ հմտորեն փաթեթավորված լինեն նվազագույնը երեք բացահայտ կեղծիք:
Առաջին: Հայերի նկատմամբ իրականացվածը «չարագործություն» չէ, մարդկայնության դեմ իրականացված «հանցագործություն» է, որի նկատմամբ ոչ մի տեսակի վաղեմության ժամկետ չի կիրառվում և որն անպայման ենթակա է պատժի, ուստի բառախաղն այստեղ միանգամայն անտեղի է:
Երկրորդ: Կարիք չկա «արդարացում» փնտրել Օսմանյան կայսրության համար, իբրև թե` հոգեվարքի մեջ էր գտնվում, դրա համար էլ իրականացրեց հայերի ցեղասպանությունը: Օսմանյան Թուրքիան հոգեվարքի մեջ հայտնվեց 1918 թվականի վերջին, մինչդեռ Հայոց ցեղասպանությունը իրականացրել են երեք թուրքական կառավարություններ` սուլթանական, երիտթուրքական, քեմալական, համապատասխանաբար` 1894-96, 1909, 1915-17, 1918-23 թթ., իսկ դրա լայնածավալ մասը 1915-17 թթ., երբ կրկին Օսմանյան կայսրությունը հոգեվարքի մեջ չէր:
Երրորդ: Պետք չէ փորձել հայերին «նվիրատվությունից» զրկել, որովհետև` նախ Հայրենիքը չի անհետանում, այլ ընդամենը հափշտակվում է, օկուպացվում, ժամանակավորապես (2): Եվ ապա, որպես Հայոց ցեղասպանության փոխհատուցում` Սևրի դաշնագրով և ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռով կատարվել է մասնակի հատուցում, որը սակայն չի իրականացվել, և որը պարտադիր է իրականացման համար: Մասնակի, որովհետև Վիլսոնի Իրավարար վճիռն ընդգրկել է Հայոց հայրենիքի 40 տոկոսը միայն, այն պատճառաբանությամբ, որ հայերն այդ պահին Հայաստանում չէին կարող մեծամասնություն կազմել: Նկատենք, որ այժմ կարող են:
Հայտնի խոսք է, որ ԱՄՆ-ում ապրող մարդը երկու բանից չի կարող խուսափել. մահից և հարկերից: Հետաքրքիր է Ռալֆ Պիտերսի և նրա փորձագիտական խմբի պարագան ինչպիսին է: Ոչ, ոչ, մենք նկատի չունենք այն, որ նրանք փորձում են հարկերը թաքցնել, այլ այն, թե ինչ թեթևությամբ են նրանք քամուն տալիս ամերիկյան հարկատուի փողերը, երբ այդքան անխնա շրջանցում են ամերիկյան ազգային պետական շահերը, այդ թվում` մի զարմանահրաշ հնարքով շրջանցելով իրենց իսկ նախագահի վավերացրած Իրավարար վճիռը:
Գրեթե նույն կերպ վարվեցին ԱՄՆ սենատի այն անդամները, որոնք 1920-ին մերժեցին Հայաստանի մանդատը: Լավ է, որ ԱՄՆ նախագահի Իրավարար վճիռը մերժելու իրավասություն չունեին, թե ոչ դա էլ կանեին: Դրանից շուրջ 100 տարի անց ԱՄՆ-ն ամենաանհավանական միջոցներ է գործադրում և ամենաանսպասելի կարողությունների տեր մարդկանց փնտրում ու գտնում աշխարհի տարբեր ծագերում` ամերիկյան ազգային պետական շահերն այստեղ ու այնտեղ հաստատելու նպատակով, ինչից այնքան դյուրությամբ ժամանակին հրաժարվեցին ամերիկյան մի խումբ օրենսդիրներ (3):
Հնարավոր է, որ այդ օրենսդիրների համար նույնպես աշխատել էր փորձագիտական այնպիսի մի խումբ, ինչպիսին Ռալֆինն է, քանի որ ձեռագիրը նույնն է. ամեն կերպ մերժել, շրջանցել հայության և Հայաստանի ազգային պետական շահերը, ամեն կերպ, նույնիսկ` ամերիկյան հարկատուների փողերը քամուն տալու և ԱՄՆ զինվորականների կյանքն անհարկի վտանգի ենթարկելու գնով:
Չնայած, որ Ռալֆը Հայաստանը ընդգրկել է շահող երկրների ցուցակում նկատի ունենալով, որ տեսականորեն Հայաստանին է վերադարձվում Արարատ լեռը հողակտորի մի եզրաշերտով, հնարավոր է` մինչև Անի մայրաքաղաք երկարող, փոխարենը քարտեզում ներառված չէ`
ա) արդեն իսկ հիշատակված Վիլսոնի Իրավարար վճռով Հայաստանին պատկանող տարածքը,
բ) Իրավարար վճռից դուրս մնացած Արևմտյան Հայաստանի երեք վիլայեթները և Կիլիկյան Հայաստանը,
գ) և ավելին` քարտեզում նշված չէ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ու
դ) «անհետացել է» Նախիջևանի Ինքնավար Մարզը:
Այս ամենը արված է 20-րդ դարասկզբի տրոցկիների կամայական մասնահատումների ու այլոց «նվիրատվություններ» կատարելու ձեռագրով (4):
Այսինքն, Ռալֆն ու նրա փորձագիտական խումբն ամբողջովին անտեսել է հայերի և Հայաստանի գրեթե բոլոր իրավունքները, դրանք լինեն ազգային, թե պետական, իրավական, թե քաղաքական, տնտեսական, թե մշակութային, վերջապես պատմական, թե քաղաքակրթական:
Շատ յուրահատուկ և խիստ ուսանելի վիճակ է, որովհետև հաշվի առնելով 1-ին և 2-րդ համաշխարհային պատերազմների փորձը, երբ հայերին հրավիրեցին մասնակցելու ռազմաքաղաքական խոշորածավալ գործողությունների և, որին հայերը մասնակցեցին իսկապես մեծ հավատով ու ներուժով, ինչին, իբրև պատասխան պատերազմների ավարտին մնացին իրենց իսկ կորուստների հետ մեն-մենակ... ապա այս դեպքում, ռազմաքաղաքական նոր իրադարձությունների շղթայում հայերը կարող են չեզոք դիրք գրավել (5), նկատի ունենալով, որ արևմտյան փորձագիտական միտքը վաղօրոք արդեն չի նախատեսել հայկական խնդիրներից որևէ մեկին հիմնավոր լուծումներ տալ: Ուստի, հայության համար ավելի ճիշտ է կենտրոնանալ ազգային անվտանգության ու ինքնապաշտպանության սեփական արդիական համակարգ ստեղծելու խնդիրների վրա: Վկա Ռալֆի ու նրա փորձագիտական խմբի հեղինակած այս ողջ աշխատանքը:
03 ապրիլ 2012 թ.
1. Տես, Ռալֆ Պիտերս, «Միջին Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի և հավատի նմանությունների», թարգմանությունը և նախաբանը «Ազգ» օրաթերթի, 25.08.2006: Blood borders, How a better Middle East would look, By Ralph Peters, All content © 2006, Armed Forces Journal | Terms of Service.
2. Տես, Պարույր Սևակ, «Հայրենիքն այն է, որ ոչ թե կորչում, այլ ընդամենը հափշտակվում է», Եռաձայն պատարագ, 1965 թ. փետրվար, ԵԺԼ, Հ. 4, «Հայաստան» հրտ., Երևան, 1973, էջ 314:
3. Տես, Հայաստանի մանդատը, «1920-ի հունիսի 1-ին կոնգրեսի որոշմամբ սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովը, 11 ձայնով ընդդեմ 3-ի, մերժեց Հայաստանի մանդատը վերցնելու պրեզիդենտ Վիլսոնի առաջարկը», ՀՍՀ, Հ. 6, Երևան, 1980, էջ 147-148:
4. Տես, Լև Տրոցկի, Հայաստանը և Թուրքիան առաջիկա կոնֆերանսում, «Ժիզն նացիոնալնոստեյ», 4 մարտ 1921 թ., «Ուխտ Արարատի», թիվ 3 /14/, հոկտեմբեր-նոյեմբեր, 2007, էջ 18-22:
5. Տես, «Չեզոք պետությունների և անձանց իրավունքների և պարտավորությունների մասին ցամաքային պատերազմի դեպքում» Կոնվենցիա, Հաագա, 18 հոկտեմբերի 1907 թ.:

• 30-09-2025 11:58:47   | Армения  |  Объявления
б) приостановка на определённый срок реализацию прав, предоставленных армянскому народу, и урегулирование Армянского Вопроса по при
меру 1920-1921 и 1945 годов.
Армения в статье и картах Ральфа Питерса
(Часть 7)
В статье «Новая карта Ближнего Востока по кровным связям и религиозным сходствам», написанной отставным офицером армии США Ральфом Питерсом 6 июня 2006 года, ключевой фрагмент о армянах и Армении следующий: «И такое ужасное злодеяние, как Геноцид армян со стороны Османской империи в состоянии упадка, никогда не может быть компенсировано территориальными» (1).
Воистину, нужно обладать богатым воображением, чтобы произнести предложение, искусно включающее в себя как минимум три откровенных лжи.
Во-первых: то, что было сделано с армянами, – это не «злодеяние», а «преступление» против человечности, на которое не распространяется срок давности и которое обязательно подлежит наказанию, поэтому игра слов здесь совершенно неуместна.
Во-вторых: Не нужно искать «оправдания» для Османской империи, которая якобы находилась в агонии, поэтому и совершила Геноцид армян. Османская Турция находилась в состоянии агонии в конце 1918 года, в то время как Геноцид армян был осуществлён тремя турецкими правительствами: султанатом, младотурками и кемалистским правительством, соответственно, в 1894–1896, 1909, 1915–17 и 1918–1923 годах, а большая его часть – в 1915–17 годах, тогда Османская империя не была в состоянии агонии.
В-третьих: Мы не должны пытаться лишить армян «вознаграждении», потому что, во-первых, Родина не исчезает, а лишь временно крадется, оккупируется (2). И затем, в качестве компенсации за Геноцид армян, частичная компенсация была предоставлена Севрским договором и Арбитражным решением 28-го президента США Вудро Вильсона, которое, однако, не было реализовано, хотя и является обязательным к исполнению. Отчасти потому, что Арбитражное решение Вильсона охватывало лишь 40% территории проживания армян, поскольку в то время армяне не могли составлять большинство в Армении. Обратите внимание, что теперь они могут.
Известна поговорка, что человек, живущий в Соединённых Штатах, не может избежать двух вещей: смерти и налогов. Интересно, что происходит с Ральфом Питерсом и его группой экспертов. Нет-нет, мы имеем в виду не то, что они пытаются скрыть налоги, а то, как легко они тратят деньги американских налогоплательщиков, так безжалостно обходя интересы американского государства, в том числе с помощью удивительного трюка, обходя Арбитражное решение, ратифицированное их собственным Президентом.
Члены Сената США, отклонившие мандат Армении в 1920 году, действовали практически таким же образом. Хорошо, что у них не было полномочий отклонить Арбитражное решение Президента США, иначе они бы это сделали. Спустя примерно 100 лет США используют самые невероятные средства, ищут и находят людей с самыми неожиданными способностями в разных уголках мира, чтобы отстаивать интересы американского национального государства здесь и там, от чего группа американских законодателей так легко отказалась в своё время (3).
Возможно, группа экспертов, подобных Ральфу, также работала на этих законодателей, поскольку почерк тот же: всячески отвергать и обходить национально-государственные интересы армян и Армении, даже ценой растраты средств американских налогоплательщиков и неоправданной угрозы жизни американских военнослужащих.
Хотя Ральф включил Армению в список стран-победителей, учитывая, что теоретически Армении будет возвращена гора Арарат с полосой земли, возможно, простирающейся до столицы Ани, карта не включает:
а) уже упомянутую территорию, принадлежащую Армении по Арбитражному решению Вильсона,
б) три вилайета Западной Армении и Киликийской Армении, которые не попали в Арбитражное решение,
в) кроме того, на карте не обозначена Нагорно-Карабахская Республика,
г) и «исчез» Нахичеванская Автономная Область.
Всё это сделано почерком произвольных расчленений троцкистов начала XX века и «пожертвований» других (4).
Иными словами, Ральф и его группа экспертов полностью проигнорировали практически все права армян и Армении, будь то национальные, государственные, правовые, политические, экономические, культурные и, наконец, исторические или цивилизационные.
Это весьма уникальная и поучительная ситуация, поскольку, учитывая опыт Первой и Второй мировых войн, когда армян приглашали к участию в масштабных военно-политических операциях, в которых они участвовали с поистине большой верой и потенциалом, и в ответ на которые по окончании войн были оставлены наедине с собственными потерями... то в данном случае армяне могут занять нейтральную позицию в цепи новых военно-политических событий (5), учитывая, что западная экспертная мысль заранее не предвидела никаких кардинальных решений ни одной из армянских проблем. Поэтому армянам правильнее сосредоточиться на проблемах создания собственной современной системы национальной безопасности и самообороны. Доказательством служит вся работа Ральфа и его команды экспертов.
3 апреля 2012 г.
Примечания:
1. См. Ральф Питерс, «Новая карта Ближнего Востока по кровным связям и религиозным сходствам», перевод и предисловие в газете Azg, 25.08.2006: Blood borders, How a better Middle East would look, All content © 2006, Armed Forces Journal | Terms of Service.
2. См. Паруйр Севак, «Родина не исчезает, а лишь оккупируется», «Трехголосная литургия», февраль 1965, ЕЖЛ, №4, изд. Армения, Ереван, 1973, стр. 314.
3. См. «Мандат Армении», решение Сената США 1 июня 1920 года, 11 против 3, отказать принять мандат по предложению президента Вильсона, ГСН, №6, Ереван, 1980, стр. 147-148.
4. См. Лев Троцкий, Армения и Турция на предстоящей конференции, «Жизнь национальностей», 4 марта 1921, Oukht Ararati («Ուխտ Արարատի»), №3/14, октябрь–ноябрь 2007, стр. 18–22.
5. См. «Конвенция о правах и обязанностях нейтральных государств и лиц при сухопутной войне», Гаага, 18 октября 1907.