28-10-2025 11:48:06 | Հայաստան | Հասարակություն
Ucom-ը հանդես է գալիս որպես տեխնոլոգիական գործընկեր՝ Ներքին Աուդիտորների Ինստիտուտ-Հայաստան ՀԿ-ի կողմից հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 1-ը Երևանում անցկացվող «Կառավարում, ռիսկեր և համապատասխանություն արհեստական բանականության և թվային ակտիվների դարում» խորագրով տարեկան միջազգային կոնֆերանսում։
Կոնֆերանսը համախմբում է ներքին աուդիտի, ռիսկերի կառավարման, համապատասխանության և տեղեկատվական անվտանգության ոլորտների ավելի քան 150 մասնագետների և փորձագետների՝ ԱՄԷ-ից, Նիդերլանդներից, Միացյալ Թագավորությունից, Լիբանանից, Սլովենիայից և այլ երկրներից։
Միջոցառման ընթացքում Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հանդես կգա ելույթով՝ «Կապից դեպի պատասխանատվություն. հեռահաղորդակցությունը ԱԲ դարաշրջանում» թեմայով՝ ներկայացնելով իր տեսլականը արհեստական բանականության դարաշրջանում հեռահաղորդակցության զարգացումների վերաբերյալ։
«Արհեստական բանականության դարաշրջանը մեզ պարտադրում է վերաիմաստավորել կապի նշանակությունը։ Այսօր կապը միայն տեխնոլոգիա չէ, այլ՝ վստահության, տվյալների պաշտպանության և կիբերանվտանգության համար պատասխանատվություն։ Ucom-ը հավատարիմ է իր առաքելությանը՝ ձևավորելու անվտանգ, առաջադեմ և մարդակենտրոն թվային միջավայր իր բաժանորդների համար», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«ՆԱԻ-Հայաստանի 2025թ․ կոնֆերանսի նպատակն է խթանել կորպորատիվ կառավարման լավագույն փորձը՝ արհեստական բանականության ու թվային ակտիվների դարաշրջանում։ Վերջինս իհարկե բիզնեսին ապահովում է լայն հնարավորություններ, բայց միևնույն ժամանակ առաջ է բերում նոր ռիսկեր։ Այստեղ կարևոր է կառավարման ու հսկողական գործառույթների արդյունավետ համագործակցությունը։ Ուստի և կոնֆերանսի նպատակն է ձևավորել հարթակ, որտեղ կոնֆերանսի մասնակիցները կկարողանան ծանոթանալ հայաստանյան և արտասահմանից հրավիրված մասնագետների փորձին, փոխանակել մտքեր ու գտնել հաջողության ճանապարհին իրենց բիզնես միջավայրի համար առավել արժեքավոր ու կիրառելի լուծումներ։ Շնորհակալ ենք մեր գործընկերներին մեզ ու այդպիսով նաև մեր նպատակներին աջակցելու համար», - նշել է «Ներքին աուդիտորների ինստիտուտ-Հայաստան» ՀԿ-ի նախագահ Արա Չալաբյանը:
Տարեկան այս հարթակը նպատակ ունի խթանել գիտելիքների փոխանակումը, աջակցել կառավարման և ռիսկերի կառավարման մշակույթի զարգացմանը, ինչպես նաև բացահայտել նոր հնարավորություններ՝ բիզնեսի թվային փոխակերպման, արհեստական բանականության կիրառության և կիբեռանվտանգության ոլորտներում։
Ucom-ն արդեն երկրորդ տարին է, ինչ՝ որպես գործընկեր աջակցում է կոնֆերանսին, նպաստելով Հայաստանում անվտանգ և վստահելի թվային միջավայրի ձևավորմանը։

Ucom is the technological partner of the annual international conference titled “Governance, Risk, and Compliance in the Era of Artificial Intelligence and Digital Assets”, organized by the Internal Auditors Institute – Armenia NGO and taking place in Yerevan from October 31 to November 1.
The conference brings together more than 150 professionals and experts in the fields of internal audit, risk management, compliance, and information security from the UAE, the Netherlands, the United Kingdom, Lebanon, Slovenia, and other countries.
During the event, Ucom’s General Director, Ralph Yirikian, will deliver a speech titled “From Connection to Responsibility: Telecommunications in the Era of AI”, presenting his vision on the development of the telecommunications industry in the age of artificial intelligence.
“The era of artificial intelligence compels us to rethink the meaning of connection. Today, connectivity is not merely about technology but also about trust, data protection, and responsibility for cybersecurity. Ucom remains committed to its mission of creating a safe, advanced, and human-centered digital environment for its subscribers,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“The goal of the IIA-Armenia 2025 Conference is to promote best practices in corporate governance in the age of artificial intelligence and digital assets. While this era provides vast opportunities for businesses, it also introduces new risks. It is therefore crucial to ensure effective collaboration between governance and oversight functions. The conference aims to serve as a platform where participants can learn from both Armenian and international experts, exchange ideas, and find valuable and applicable solutions for their business environments. We thank our partners for supporting us and, by doing so, helping us achieve our goals,” said Ara Chalabyan, President of the Internal Auditors Institute – Armenia NGO.
This annual platform aims to encourage knowledge exchange, foster a culture of governance and risk management, and uncover new opportunities in digital transformation, AI application, and cybersecurity.
For the second consecutive year, Ucom is supporting the conference as a partner, contributing to the formation of a safe and trusted digital environment in Armenia.