28-10-2025 15:44:07 | | Հասարակություն
Շնորհավորում եմ 85-ամյակը՝ այն օրվա, երբ հույները, ինչպես միշտ, լակոնիկ պատասխանեցին թշնամուն՝ այս դեպում ֆաշիզմին՝ ՈՉ (ՕԽԻ):
Այսպիսով, 1940 թվականի հոկտեմբերի 28-ի գիշերը Հունաստանում Իտալիայի դեսպանը հանձնեց Մուսոլինիի հեռագիրը Հունաստանի վարչապետ Իոաննիս Մետաքսասին, որով Հունաստանից պահանջվում էր անպայման հանձնվել իտալացի բռնապետին և հանձնել բոլոր ռազմավարական դիրքերը։ Հունաստանի վարչապետի պատասխանը կատեգորիկ էր. «Ո'Չ» (ՕԽԻ): Իտալական դեսպանության վերջնագիրն ուղեկցվեց հայտարարությամբ, որ նման գործողությունները կգնահատվեն որպես Իտալիայի կողմից Հունաստանի նկատմամբ պատերազմի հայտարարում։ Առավոտյան ժամը 6-ին, իտալական խորհրդարանի հավանությամբ, Իտալիայի զինված ուժերը սկսեցին Հունաստանի տարածքների օկուպացիան։
1940 թվականի հոկտեմբերի 28-ին իտալական զորքերը Ալբանիայից ներխուժեցին Հունաստան։ Հույները երկրի բոլոր ծայրերից շտապեցին ռազմաճակատ. բանակը գրավեց գերիշխող բարձրությունները, հետ մղեց հարձակումը և նոյեմբերի 14-ին անցավ հակահարձակման։
Այսպես Հունաստանը մտավ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմ։
Մեր օրերում հաճախ կարելի է լսել, որ սերբական ապստամբությունը 2 ամսով հետաձգեց գերմանացիների կողմից ԽՍՀՄ-ի վրա 1941 թվականի հարձակման սկիզբը, և դրա շնորհիվ հաջողվեց պաշտպանել Մոսկվան։ Իրականում, հենց հունական դիմադրությունն էր, որ 2 ամսով հետաձգեց գերմանացիներին, ինչը հնարավորություն տվեց պահել Մոսկվան -42 աստիճանի ցրտում։ Գուցե հենց այդ պատճառով է ազգայնական տրամադրված գերմանացիները և հատկապես ֆրաու Մերկելն այդքան չէին սիրում հույներին։
Եվ ահա։ 1940 թվականին հույների կողմից իտալացիների նկատմամբ տարած հաղթանակը Վինսթոն Չերչիլին պատճառ տվեց արտասանելու իր հայտնի խոսքերը, որոնք տարածվեցին ամբողջ աշխարհում. «Այսուհետ մենք չենք ասում, որ հույները կռվում են như հերոսներ, այլ ասում ենք, որ հերոսները կռվում են հույների նման», նկատի ունենալով Հին Հունաստանի մեծ հերոսներին, ինչպիսիք են Հերակլեսը, Աքիլլեսը, Պատրոկլեսը, Ոդիսևսը, Լեոնիդասը...
Ճապոնական «ՕՐ» («DAY») թերթը 1940 թվականի դեկտեմբերի 7-ին գրում էր. «Մեր երկիրը, որտեղ քաջությունը բարձր է գնահատվում, հիացմունքով է հետևում հույների պայքարին Ալբանիայում։ Դա մեզ այնքան է հուզում, որ մենք բղավում ենք. Կեցցե ՀԵԼԼԱՍԱՆ»:
Փառաբանելով այս և բոլոր նախորդ պատմական հաղթանակները՝ հայտնի հույն գրող Մանոլիս Լուդեմիսը հիանալի կերպով արտահայտեց իր ժողովրդի էությունը. «Միգուցե հույները երբեք չեն լցրել իրենց ստամոքսը, բայց նրանց գլուխները երբեք դատարկ չեն եղել։ Այս ժողովուրդը, նույնիսկ այդ հեռավոր ժամանակներում, լի էր հետաքրքրասիրությամբ և հակասություններով, ճկուն մտածելակերպով, մարտական, պայծառ մտքով և միաժամանակ հաճախ՝ պարծենկոտ, իշխանատենչ և վրիժառու, սուր և ճարպիկ մտքով։ Հավերժ որոնող հոգի, լիքը հրապուրիչ երազանքներով ու չարությամբ՝ միաժամանակ թիթեռ և օձ։ Մի ձեռքում նա պահում էր շինարարի սպաթուղի, մյուսում՝ քանդելու թիակ։ Բայց հենց որ այս ժողովուրդը ենթարկվում էր արտաքին վտանգի, այն անմիջապես դառնում էր միասնական։ Այդ ժամանակ այն ճնշում էր ամեն չնչին և մակերեսային բանը և անվախ գնում էր զոհաբերությունների՝ լիքը հանդգնությամբ և վեհությամբ...»:
Գերմանական գլխավոր շտաբի պետ, ֆելդմարշալ Վիլհելմ Կեյտելը 1941 թվականի մայիսին ասաց. «Պատմական արդարության համար պետք է ճանաչել, որ մեր բոլոր հակառակորդների մեջ միայն հունական ժողովուրդն է կռվել նման քաջությամբ և մահվան արհամարհանքով»:
Եվ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո գլխավոր շտաբի նույն նախկին պետը, ֆելդմարշալ Կեյտելը, կգրեր. «Հույների անհավանական ուժեղ դիմադրությունը Գերմանիային զրկեց երկու ամսից, որն այդքան անհրաժեշտ էր Ռուսաստանի վրա հարձակման համար. եթե մենք այդքան չուշանայինք այստեղ, ապա Արևելյան ռազմաճակատի և ամբողջ պատերազմի ելքը այլ կլիներ»:
Արևմտյան ռազմական գրականության մեջ հաճախ հանդիպում է ճիշտ կարծիք, որ իտալական բանակի ձախողումները Հունաստանում, և ապա «Կրետեի ճակատամարտը» հարկադրեցին Հիտլերին հետաձգել ԽՍՀՄ-ի վրա հարձակման ամսաթիվը, սկզբում ապրիլի 6-ից մայիսի 15, ապա ևս 5 շաբաթ՝ մինչև 1941 թվականի հունիսի 22-ը, ինչի պատճառով գերմանացիները չհասցրեցին գրավել Մոսկվան մինչև ձմեռային ցուրտը և, ի վերջո, պարտվեցին պատերազմում։
Հույների ներդրումը ֆաշիզմի դեմ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակի մեջ ակնհայտորեն ավելի նշանակալի է, քան Արևմտյան Եվրոպայի այլ ժողովուրդներինը։ ԽՍՀՄ վրա գերմանական ներխուժման սկիզբը հետաձգելով՝ հույները կարևոր ներդրում ունեցան ԽՍՀՄ-ի՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի գործում։ Իրոք, Հունաստանում երկամսյա ուշացումը օգնեց փրկել Մոսկվան, երբ 1941 թվականի դեկտեմբերին օդի ջերմաստիճանը հարյուրամյակում առաջին անգամ իջավ -42 աստիճանի, և Աստված ընդդեմ ֆաշիզմի սև ուժի էր։
Հույն ժողովրդին ուղղված ելույթում «Մոսկվա» ռադիոն (1942 թվականի ապրիլի 27) հնչեցին երախտագիտության խոսքեր. «Ձեզ քիչ էիք, բայց դուք, կռվելով գերազանց ուժերի դեմ, դուրս եք եկել հաղթական։ Ուրիշ կերպ չէր կարող լինել, որովհետև դուք հույներ եք։ Մենք՝ ռուսները, ձեր ինքնազոհության շնորհիվ, ժամանակ ենք շահել պաշտպանության համար։ Մենք ձեզ շնորհակալ ենք»:
Հույն ժողովրդի և նրա բանակի հերոսական դիմադրությունը, իտալական Հունաստանի օկուպացման պլանի խափանումը հանգեցրեց գերմանացիների միջամտությանը, ինչը հանգեցրեց նրանց՝ Խորհրդային Միության վրա հարձակումը 10 շաբաթով հետաձգելուն, և դա էական դեր խաղաց Մոսկվայի 1941 թվականի ձմռանը պաշտպանության գործում։ 1941 թվականի հոկտեմբերի 28-ին անգլիացի ֆելդմարշալ Հարոլդ Ալեքսանդերը կասեր. «Հույները փոխեցին գերմանացիների բոլոր պլանները. նրանք ստիպված եղան Ռուսաստանի հետ պատերազմի սկիզբը հետաձգել մեկուկես ամսով»:
«Բոլորի աչքի առաջ վերակենդանանում էր հին ավանդությունը. հույները մեռնում էին, բայց չէին հանձնվում» (Ի. Էրենբուրգ): Հույների բոլոր պատմական մեծ հաղթանակները խիստ ամրապնդեցին նրանց հպարտ ազգային ինքնագիտակցությունը, որն այդուհետ ոչ մի ժողովրդի մոտ այդպիսի ուժով չի դրսևորվել. որ նրանք ներկայացնում են ինչ-որ բան, որ տարբերվում է երկրի մյուս բնակիչներից։ Ազգի մեծությունը որոշվում է ոչ թե բնակչության քանակով, այլ թափված արյան քանակով։ Այո, Հունաստանը դիմադրեց 219 օր, մինչ Նորվեգիան՝ 61 օր, հզոր Ֆրանսիան՝ 43 օր, Լեհաստանը՝ 30, Բելգիան՝ 18 օր, Հարավսլավիան՝ 3, իսկ Չեխոսլովակիան և Դանիան՝ ոչ մի օր։ Վերջինս հանձնվեց մի գերմանացի հեծանվորդի, ում երկրի թագավորը հանձնեց իր թագը՝ այն Հիտլերին հանձնելու համար։ Հարկ է նշել, որ այս բոլոր երկրները շատ ավելի լավ էին զինված, քան Հունաստանը։
ԵՎ ԱՀԱ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՆԵՐԴՐՈՒՄԸ ՖԱՇԻԶՄԻ ԴԵՄ ԵՐԿՐՈՐԴ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՊԱՏԵՐԱԶՄՈՒՄ ՀԱՂԹԱՆԱԿԻ ԳՈՐԾՈՒՄ ակնհայտորեն ավելի նշանակալի է, քան Արևմտյան Եվրոպայի այլ ժողովուրդներինը։ ԽՍՀՄ վրա գերմանական ներխուժման սկիզբը հետաձգելով՝ հույները կարևոր ներդրում ունեցան ԽՍՀՄ-ի՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի գործում։ Ավելի ուշ, Հաղթանակի մարշալ Գեորգի Ժուկովը կասեր. «Եթե ռուսները կարողացան դիմադրել Մոսկվայի մոտ, կանգնեցնել և ետ մղել գերմանացիներին, ապա դա մենք պարտական ենք հույներին, որոնք հետաձգեցին գերմանացիներին այն ժամանակ, երբ նրանք կարող էին մեզ ծնկի բերել» («Մոսկվայի ռադիոյով» ելույթից, 1942 թվականի սեպտեմբերի 24):
Ավելի վաղ, 1941 թվականի գարնանը, Ռայխստագում իր ելույթում ֆելդմարշալ Կեյտելն ասաց. «Պատմական արդարության համար պետք է ճանաչել, որ մեր բոլոր հակառակորդների մեջ միայն հունական ազգությունն է կռվել նման քաջությամբ և մահվան արհամարհանքով»:
Հունական դիմադրության պատմությունը ֆաշիզմին շատ վառ էջեր ունի, բայց Կրետեի ճակատամարտը, որտեղ գերմանացիները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում առաջին անգամ կրեցին ծանր կորուստներ, առանձնահատուկ տեղ է գրավում։ Կղզի իջած լավագույն գերմանացի դեսանտային զինվորներին ծեծում էին ոչ միայն հունական և անգլիական զինվորները, այլև զայրացած սովորական կրետացի գյուղացիները իրենց երկար դանակներով։ Գերմանացիներին, ի վերջո, հաջողվեց գրավել անգլիացիների կողմից պաշտպանվող հատվածը, և դրանից հետո գրավել ամբողջ կղզին։ Կրետեում կրած կորուստները ցնցեցին Հիտլերին. ոչնչացվեցին նրա միակ դեսանտային դիվիզիայի հազարավոր ընտիր դեսանտային զինվորներ։ Անգլիացի խոշոր ռազմական տեսաբան Բ. Լիդել Հարտը գրեց. «Մեկնաբանություն կարելի է անել, որ Կրետեում Հիտլերը ձգվածություն ստացավ այն ձեռքում, որով հարվածում էր»: Իսկ Վինսթոն Չերչիլը կասեր. «Գյորինգի Կրետեում տարած հաղթանակը առավել ճիշտ է անվանել Պյուրոսի հաղթանակ։ Նրանք, ում նա կորցրեց կղզում, հեշտությամբ կարող էին գրավել Կիպրոսը, Իրաքը, Սիրիան և, հնարավոր է, նույնիսկ Պարսկաստանը»: Բայրոնի հայտնի խոսքերը «երկոտանի հովազների» մասին շատ համապատասխանում են կրետացիներին։
Պատահական չէ, որ դեռ 16-րդ դարում սուլթան Սուլեյման I Փառահեղը Կրետեի մասին ասել է. «Եթե չլիներ այս անիծված կղզին, մենք կկուլ տայինք ամբողջ աշխարհը»:
Անգլիացի պահպանողական քաղաքական գործիչ, արտգործնախարար սըր Էնթոնի Իդենը գրել է. «Հույները խափանեցին գերմանացիների բոլոր պլանները, որոնք ստիպված եղան Ռուսաստանի հետ պատերազմի սկիզբը հետաձգել տասը շաբաթով։ Հարցնում եմ. ինչպիսին կլիներ այս պատերազմի ելքը առանց Հունաստանի»:
Շառլ դը Գոլ. «Խոսքեր չեմ գտնում իմ հիացմունքն արտահայտելու Հունաստանի ժողովրդի հերոսական դիմադրության համար»:
Ֆրանկլին Ռուզվելտ. «28.10.1940 հույներին վերջնագիր ներկայացվեց 3 ժամում լուծելու պատերազմի կամ խաղաղության հարցը։ Բայց նույնիսկ եթե նրանց տրվեր 3 օր, 3 շաբաթ, 3 ամիս, 3 տարի, պատասխանը նույնը կլիներ։ Հույները բոլոր դարերի համար քաջության դաս տվեցին։ Երբ ամբողջ աշխարհը կորցրել էր հույսը, հույները որոշեցին դիմադրել գերմանական հրեշին՝ բարձրացնելով ազատության հպարտ ոգին իրենց դեմ։ Հույների հերոսությունը գերմանացիների դեմ, այն բանից հետո, երբ նրանք այդքան աղմկալիորեն հաղթեցին իտալացիներին՝ Հունաստանի հողը գրավելու նրանց ցանկության մեջ, լցրեց ամերիկացիների սրտերը հիացմունքով և մեծ համակրանքով» (ռադիոյով ելույթից, որը նա արտասանեց 6.10.1943թ.): Մեկ այլ դեպքում նա ասաց. «Հունաստանը օրինակ է տվել, որին մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է հետևի, մինչև ազատության զավթիչները, որտեղ էլ նրանք գտնվեն երկրի վրա, կկրեն իրենց արդար պատիժը»:
Մորիս Շուման, Ֆրանսիայի արտգործնախարար 1969-1973, Ֆրանսիական ակադեմիայի անդամ 1974. «Հունաստանը ստրկացված, արյունոտ, բայց կենդանի Եվրոպայի խորհրդանիշն է. նահատակ։ Երբեք պարտությունն այդքան պատվավոր չի եղել նրանց համար, ովքեր կրել են այն»: (Նրա ուղերձից, ուղարկված Լոնդոնում BBC-ին Եվրոպայի ստրկացված ժողովուրդներին 1941 թվականի ապրիլի 28-ին, այն օրը, երբ Հիտլերը օկուպացրեց Աթենքը հունական պատերազմից հետո՝ 6 ամիս Մուսոլինիի և 6 շաբաթ Հիտլերի դեմ):
Դիմադրության անմահ էպոպեան՝ հունական ազգի մեծ ժառանգությունը, ինչպես և նրա մյուս մեծ պատմական սխրագործությունները, պայծառ ուղենիշ աստղ է, որը միշտ կարձակի իր անմար լույսը յուրաքանչյուր հույնի համար, որտեղ էլ նա գտնվի։ Անգլիայի թագավոր Գեորգ VI-ը, դիմելով իր երկրի խորհրդարանին 1945 թվականի մայիսին, ասաց. «Հունաստանի քաջազնական պայքարը դարձավ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի առաջին ամենակարևոր շրջադարձային կետը»:
Եվ պետք է նշել, որ հունական ժողովուրդը խափանեց գերմանացիների կողմից պատրաստված մոբիլիզացիան, թույլ չտալով ուղարկել ոչ մի հույնի դաշնակիցների դեմ պատերազմ. Արևելյան ռազմաճակատում գերմանական բանակի կազմում Եվրոպայի գրեթե բոլոր ժողովուրդների ռազմական ստորաբաժանումներ կային, բացի հույներից. ոչ մի հույն զինվոր չի կռվել Խորհրդային Միության դեմ։
ԽՍՀՄ Պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ խորհրդային զորքերի դեմ գերմանացիների կողմից, ազգային ռազմական ստորաբաժանումներում, բացի հույներից և սերբերից, կռվել են Եվրոպայի բոլոր ժողովուրդները, ներառյալ ամենահալածվածները՝ գնչուներն ու հրեաները (205 հազար)։
Ընդ որում, Հունաստանը գերմանացիների կողմից օկուպացված բոլոր երկրներից միակն էր, որը թույլ չէր տալիս բանվորներին Գերմանիա ուղարկել։
«Ինձ շատ անհանգստացնում է, որ ծերության պատճառով ես էլ շատ չեմ ապրելու, որպեսզի շնորհակալություն հայտնեմ հույներին, որոնց դիմադրությունը վճռորոշ դեր խաղաց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում», ասաց Հովսեփ Ստալինը («Մոսկվայի ռադիո», 1943 թվականի հունվարի 31): Եվ Հովսեփ Վիսարիոնովիչն իր ձևով «գնահատեց» հունական ժողովրդին խորհրդային հույների միջոցով. 1949 թվականին նրանց մեծ մասը գոմի վագոններով աքսորվեցին Ղազախստանի անսահման տափաստաններ, և դրանից առաջ՝ 1944 թվականին, Ղրիմի հույներին՝ Սիբիր, որի արդյունքում շատերը ճանապարհին մահացան սովից։ Խորամանկ «երախտագիտություն»:
1944 թվականի մարտի 30-ին Հիտլերը հայտարարեց հետևյալը. «Իտալիայի պատերազմին միանալը մեզ համար աղետ էր։ Եթե իտալացիները չհարձակվեին Հունաստանի վրա և նրանց մեր օգնությունը չպետք լիներ, պատերազմը այլ դառնալու էր։ Մենք կհասցնեինք գրավել Լենինգրադը և Մոսկվան մինչև ռուսական ցրտերի սկիզբը։ Չէր լինի նաև Ստալինգրադը»:
Այո, պատմական փաստ է, որ հույների հերոսական պայքարը հետաձգեց Գերմանիայի և նրա դաշնակիցների՝ ԽՍՀՄ-ի վրա հարձակումը երկու այդքան անհրաժեշտ ամսով։
Վինսթոն Չերչիլն ասում էր հետևյալը. «Մենք Անգլիայում գիտենք, որ այն պայքարը, որի համար մահացավ լորդ Բայրոնը, սուրբ է, և մենք այն կշարունակենք։ Եթե չլիներ հույների խիզախությունն ու քաջությունը, անհայտ կլիներ, թե որն կլիներ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ելքը։ Վերջնական հաղթանակից հետո Հունաստանը կստանա այն ամենը, ինչի արժանի է, և հպարտ կլինի ապրել հաղթողների շարքում»:
Հույների քաջազնական պայքարի արդյունքում 1944 թվականի հոկտեմբերի վերջին Հունաստանն ամբողջությամբ ազատագրվեց օկուպանտներից սեփական ուժերով (ի դեպ, միակ երկիրը ֆաշիստների կողմից օկուպացված Եվրոպայում) առանց խորհրդային զորքերի և անգլո-ամերիկյան դաշնակիցների մասնակցության։
Իսկ ի՞նչ եղավ հետո։ Հետո, իմ ամենամեծ ափսոսանքով, սկսվեց քաղաքացիական պատերազմ, որի մասին ինձ համար անհաճո է պատմել։ Սա արդեն այլ թեմա է։

28-10-2025 15:44:07 | | Social
Happy 85th anniversary of the day when the Greeks, as always laconically, answered the enemy - in this case, fascism - with a NO (OXI).
And so, on the night of October 28, 1940, the Italian ambassador in Greece delivered Mussolini's telegram to the Greek Prime Minister Ioannis Metaxas, which demanded that Greece surrender unconditionally to the Italian dictator and surrender all strategic positions. The response of the Greek Prime Minister was categorical: "No!" - "Ohi!". In response to the Italian embassy's ultimatum, it was stated that such treatment was considered a declaration of war on Greece by Italy. At six in the morning, with the sanction of the Italian parliament, the Italian armed forces began the occupation of Greek territories.
On October 28, 1940, Italian troops invaded Greece from Albania. Greeks from all corners of the country rushed to the front line; the army occupied the dominant heights, repelled the assault, and on November 14 launched a counteroffensive.
Thus Greece entered the Second World War.
Nowadays, one often hears that the Serbian uprising delayed the start of the German attack on the USSR in 1941 by 2 months, and thanks to this, Moscow was defended. In fact, it was the Greek resistance that delayed the Germans by those 2 months, which allowed Moscow to be held in the frosts (-42 degrees). Perhaps this is why nationalistically minded Germans and especially Frau Merkel disliked the Greeks so much.
And so! The victory of the Greeks over the Italians in 1940 gave Winston Churchill a reason to utter his famous words, which spread all over the world: "Hence we will not say that Greeks fight like heroes, but that heroes fight like Greeks," referring to the great heroes of Ancient Greece, such as Hercules, Achilles, Patroclus, Odysseus, Leonidas...
The Japanese newspaper "DAY" wrote on December 7, 1940, - "Our country, where courage is highly valued, is following the struggle of the Greeks in Albania with admiration. It touches us so much that we shout - Long live HELLAS!"
Paying tribute to this, and all previous historical victories of the Hellenes, the famous Greek writer Manolis Ludemis perfectly expressed the essence of his people: "Perhaps the Greeks never filled their stomachs, but their heads were never empty. This people, even in those distant times, was full of curiosity and contradictions, flexible in thought, combative, with a bright mind and at the same time often boastful, power-hungry and vindictive, with a sharp and resourceful mind. A soul eternally searching, full of captivating dreams and evil—a butterfly and a snake simultaneously. In one hand it held a trowel for creation, in the other—a shovel for destruction. But as soon as this people was subjected to external danger, it immediately became united. Then it suppressed everything petty and superficial and fearlessly went to sacrifice, full of audacity and grandeur..."
The Chief of the German General Staff, Field Marshal Wilhelm Keitel, said in May 1941, - "For the sake of historical justice, it must be recognized that among all our opponents, only the Greek people fought with such courage and contempt for death."
And after World War II, the same former Chief of the General Staff, Field Marshal Keitel, would write: "The incredibly strong resistance of the Greeks deprived Germany of two months, so necessary for the attack on Russia; if we had not been delayed here, then the outcome of the battles on the Eastern Front, as well as the entire war, would have been different."
In Western military literature, the correct opinion is often found that the failures of the Italian army in Greece, and then the "Battle of Crete," forced Hitler to postpone the date of the attack on the USSR, first from April 6 to May 15, and then for another 5 weeks - to June 22, 1941, which is why the Germans failed to take Moscow before the winter cold and ultimately lost the war.
The contribution of the Greeks to the victory over fascism in World War II is clearly more significant than that of other peoples of Western Europe. By delaying the start of the German invasion of the USSR, the Greeks made an important contribution to the victory of the USSR in the Great Patriotic War. Indeed, the two-month delay in Greece helped save Moscow when in December 1941 the air temperature dropped to -42 degrees for the first time in a hundred years - and God was against the black force of fascism.
In an address to the Greek people, Radio "Moscow" (April 27, 1942) sounded words of gratitude: "You were few, but you, fighting against superior enemy forces, emerged victorious. It could not have been otherwise, because you are Greeks. We, the Russians, thanks to your self-sacrifice, won time for defense. We thank you."
The heroic resistance of the Greek people and their army, the disruption of the Italian plan for the occupation of Greece, led to the intervention of the Germans, which resulted in a 10-week delay in their attack on the Soviet Union, and this played a significant role in the defense of Moscow in the winter of 1941. On October 28, 1941, English Field Marshal Harold Alexander would say, - "The Greeks changed all the Germans' plans - they had to postpone the start of the war with Russia by a month and a half."
"Before everyone's eyes, the ancient legend came to life - the Greeks died but did not surrender" (I. Ehrenburg). All the historical great victories of the Greeks greatly strengthened their proud national self-awareness, which subsequently manifested itself in no other people with such force: - that they represent something different from the other inhabitants of the earth. The greatness of a nation is determined not by the size of its population, but by the amount of blood shed. Yes, Greece resisted for 219 days, while Norway for 61 days, powerful France for 43 days, Poland for 30, Belgium for 18 days, Yugoslavia for 3, and Czechoslovakia and Denmark not a single day. The latter surrendered to one German motorcyclist, to whom the country's king gave his crown to pass it on to Hitler. It should be noted that all these countries were much better armed than Greece.
AND SO THE CONTRIBUTION OF THE GREEKS TO THE VICTORY OVER FASCISM in World War II is clearly more significant than that of other peoples of Western Europe. By delaying the start of the German invasion of the USSR, the Greeks made an important contribution to the victory of the USSR in the Great Patriotic War. Later, the Marshal of Victory Georgy Zhukov would say, - "If the Russians managed to resist near Moscow, to stop and drive back the Germans, then we owe this to the Greeks, who delayed the Germans at a time when they could have brought us to our knees" (from a speech on "Moscow Radio" on September 24, 1942)
Earlier, in the spring of 1941, in his speech in the Reichstag, Field Marshal Keitel said: "For the sake of historical justice, it must be recognized that among all our opponents, only the Greek nation fought with such courage and contempt for death."
The history of Greek resistance to fascism has many vivid pages, but the Battle of Crete, where the Germans suffered serious losses for the first time in World War II, stands apart. The best German paratroopers who landed on the island were beaten not only by Greek and English soldiers but also by enraged ordinary Cretan peasants with their long knives. The Germans eventually managed to capture the sector defended by the British and then occupy the entire island. The losses on Crete shocked Hitler - thousands of the elite paratroopers of his only parachute division were destroyed. The major British military theorist B. Liddell Hart wrote: "Figuratively speaking, on Crete, Hitler sprained the tendons in the hand with which he delivered the blow." And Winston Churchill would say, - "The victory that Goering won over Crete is best described as Pyrrhic. With the troops he lost on the island, he could easily have conquered Cyprus, Iraq, Syria, and perhaps even Persia." Byron's famous words about the "two-legged leopards" are very fitting for the Cretans.
It is no coincidence that back in the 16th century, Sultan Suleiman the Magnificent said about Crete: "If it weren't for this accursed island, we would have swallowed the whole world."
The English Conservative politician, Foreign Secretary Sir Anthony Eden wrote: "The Greeks thwarted all the Germans' plans, who had to postpone the start of the war with Russia by ten weeks. I ask, what would have been the outcome of this war without Greece?"
Charles de Gaulle: "I have no words to express my admiration for the heroic resistance of the people of Greece."
Franklin Roosevelt: "On 28.10.1940 the Greeks were given an ultimatum to decide the question of war or peace in 3 hours. But even if they were given 3 days, 3 weeks, 3 months, 3 years - the answer would be the same. The Greeks taught a lesson in courage for all centuries. When the whole world had lost hope, the Greeks decided to resist the German monster, raising the proud spirit of freedom against it. The heroism of the Greeks against the Germans after they so resoundingly defeated the Italians in their desire to conquer Greek land, filled the hearts of Americans with admiration and great sympathy" (from a radio speech he delivered on 6.10.1943). Elsewhere he said: "Greece has set an example that every one of us must follow until the usurpers of freedom, wherever they may be on earth, receive their just punishment."
Maurice Schumann, French Minister of Foreign Affairs 1969-1973, member of the French Academy 1974: "Greece is the symbol of an enslaved, bloodied, but living Europe - a martyr. Never has a defeat been so honorable for those who suffered it." (From his message, sent to the BBC in London to the enslaved peoples of Europe on April 28, 1941, the day Hitler occupied Athens after the Greek war - 6 months against Mussolini and 6 weeks against Hitler.)
The immortal epic of the Resistance - the great heritage of the Greek nation, like its other great historical feats - is a bright guiding star that will always radiate its inextinguishable light to every Greek, wherever he may be. The King of England, George VI, addressing the Parliament of his country in May 1945, said - "The courageous struggle of Greece became the first most important turning point of the Second World War."
And it should be noted that the Greek people disrupted the mobilization prepared by the Germans, not allowing a single Greek to be sent to the war against the Allies - on the Eastern Front, as part of the German army, there were military units of almost all European peoples, except for the Greeks - not a single Greek soldier fought against the Soviet Union.
According to the USSR Ministry of Defense, against the Soviet troops, for the Germans, in national military units, fought all the peoples of Europe, except for the Greeks and Serbs, including the most persecuted - Roma and Jews (205 thousand).
Furthermore, Greece was the only one of all the countries occupied by the Germans that did not allow workers to be sent to Germany.
"I am very sorry that due to old age, I have not long left to live to thank the Greeks, whose resistance played a decisive role in the Second World War," said Joseph Stalin (Moscow Radio, January 31, 1943). And Joseph Vissarionovich in his own way "thanked" the Greek people through the Soviet Greeks - in 1949, the majority of them were exiled in cattle cars to the vast steppes of Kazakhstan, and before that in 1944—the Crimean Greeks to Siberia, as a result of which very many died from hunger on the way. An intricate "gratitude."
On March 30, 1944, Hitler stated the following - "Italy's entry into the war turned into a disaster for us. If the Italians had not attacked Greece and had not needed our help, the war would have taken a different turn. We could have managed to conquer Leningrad and Moscow before the onset of the Russian frosts. There would have been no Stalingrad either."
Yes, it is a historical fact that the heroic struggle of the Greeks postponed the attack of Germany and its allies on the USSR by two much-needed months.
Winston Churchill said the following - "We in England know that the struggle for which Lord Byron died is sacred, and we will continue it. If it were not for the bravery and courage of the Greeks, the outcome of the Second World War would be unknown. After the final victory, Greece will receive everything it deserves and will be proud to live among the victors."
As a result of the courageous struggle of the Greeks, by the end of October 1944, Greece was completely liberated from the occupiers by its own forces (by the way, the only country in Europe occupied by the fascists) without the participation of Soviet troops and Anglo-American allies.
And what then? Then, to my deepest regret, a civil war began, which I find unpleasant to talk about. That is another topic.