28-10-2025 15:44:07 | | Հասարակություն
Շնորհավորում եմ 85-ամյակը՝ այն օրվա, երբ հույները, ինչպես միշտ, լակոնիկ պատասխանեցին թշնամուն՝ այս դեպում ֆաշիզմին՝ ՈՉ (ՕԽԻ):
Այսպիսով, 1940 թվականի հոկտեմբերի 28-ի գիշերը Հունաստանում Իտալիայի դեսպանը հանձնեց Մուսոլինիի հեռագիրը Հունաստանի վարչապետ Իոաննիս Մետաքսասին, որով Հունաստանից պահանջվում էր անպայման հանձնվել իտալացի բռնապետին և հանձնել բոլոր ռազմավարական դիրքերը։ Հունաստանի վարչապետի պատասխանը կատեգորիկ էր. «Ո'Չ» (ՕԽԻ): Իտալական դեսպանության վերջնագիրն ուղեկցվեց հայտարարությամբ, որ նման գործողությունները կգնահատվեն որպես Իտալիայի կողմից Հունաստանի նկատմամբ պատերազմի հայտարարում։ Առավոտյան ժամը 6-ին, իտալական խորհրդարանի հավանությամբ, Իտալիայի զինված ուժերը սկսեցին Հունաստանի տարածքների օկուպացիան։
1940 թվականի հոկտեմբերի 28-ին իտալական զորքերը Ալբանիայից ներխուժեցին Հունաստան։ Հույները երկրի բոլոր ծայրերից շտապեցին ռազմաճակատ. բանակը գրավեց գերիշխող բարձրությունները, հետ մղեց հարձակումը և նոյեմբերի 14-ին անցավ հակահարձակման։
Այսպես Հունաստանը մտավ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմ։
Մեր օրերում հաճախ կարելի է լսել, որ սերբական ապստամբությունը 2 ամսով հետաձգեց գերմանացիների կողմից ԽՍՀՄ-ի վրա 1941 թվականի հարձակման սկիզբը, և դրա շնորհիվ հաջողվեց պաշտպանել Մոսկվան։ Իրականում, հենց հունական դիմադրությունն էր, որ 2 ամսով հետաձգեց գերմանացիներին, ինչը հնարավորություն տվեց պահել Մոսկվան -42 աստիճանի ցրտում։ Գուցե հենց այդ պատճառով է ազգայնական տրամադրված գերմանացիները և հատկապես ֆրաու Մերկելն այդքան չէին սիրում հույներին։
Եվ ահա։ 1940 թվականին հույների կողմից իտալացիների նկատմամբ տարած հաղթանակը Վինսթոն Չերչիլին պատճառ տվեց արտասանելու իր հայտնի խոսքերը, որոնք տարածվեցին ամբողջ աշխարհում. «Այսուհետ մենք չենք ասում, որ հույները կռվում են như հերոսներ, այլ ասում ենք, որ հերոսները կռվում են հույների նման», նկատի ունենալով Հին Հունաստանի մեծ հերոսներին, ինչպիսիք են Հերակլեսը, Աքիլլեսը, Պատրոկլեսը, Ոդիսևսը, Լեոնիդասը...
Ճապոնական «ՕՐ» («DAY») թերթը 1940 թվականի դեկտեմբերի 7-ին գրում էր. «Մեր երկիրը, որտեղ քաջությունը բարձր է գնահատվում, հիացմունքով է հետևում հույների պայքարին Ալբանիայում։ Դա մեզ այնքան է հուզում, որ մենք բղավում ենք. Կեցցե ՀԵԼԼԱՍԱՆ»:
Փառաբանելով այս և բոլոր նախորդ պատմական հաղթանակները՝ հայտնի հույն գրող Մանոլիս Լուդեմիսը հիանալի կերպով արտահայտեց իր ժողովրդի էությունը. «Միգուցե հույները երբեք չեն լցրել իրենց ստամոքսը, բայց նրանց գլուխները երբեք դատարկ չեն եղել։ Այս ժողովուրդը, նույնիսկ այդ հեռավոր ժամանակներում, լի էր հետաքրքրասիրությամբ և հակասություններով, ճկուն մտածելակերպով, մարտական, պայծառ մտքով և միաժամանակ հաճախ՝ պարծենկոտ, իշխանատենչ և վրիժառու, սուր և ճարպիկ մտքով։ Հավերժ որոնող հոգի, լիքը հրապուրիչ երազանքներով ու չարությամբ՝ միաժամանակ թիթեռ և օձ։ Մի ձեռքում նա պահում էր շինարարի սպաթուղի, մյուսում՝ քանդելու թիակ։ Բայց հենց որ այս ժողովուրդը ենթարկվում էր արտաքին վտանգի, այն անմիջապես դառնում էր միասնական։ Այդ ժամանակ այն ճնշում էր ամեն չնչին և մակերեսային բանը և անվախ գնում էր զոհաբերությունների՝ լիքը հանդգնությամբ և վեհությամբ...»:
Գերմանական գլխավոր շտաբի պետ, ֆելդմարշալ Վիլհելմ Կեյտելը 1941 թվականի մայիսին ասաց. «Պատմական արդարության համար պետք է ճանաչել, որ մեր բոլոր հակառակորդների մեջ միայն հունական ժողովուրդն է կռվել նման քաջությամբ և մահվան արհամարհանքով»:
Եվ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո գլխավոր շտաբի նույն նախկին պետը, ֆելդմարշալ Կեյտելը, կգրեր. «Հույների անհավանական ուժեղ դիմադրությունը Գերմանիային զրկեց երկու ամսից, որն այդքան անհրաժեշտ էր Ռուսաստանի վրա հարձակման համար. եթե մենք այդքան չուշանայինք այստեղ, ապա Արևելյան ռազմաճակատի և ամբողջ պատերազմի ելքը այլ կլիներ»:
Արևմտյան ռազմական գրականության մեջ հաճախ հանդիպում է ճիշտ կարծիք, որ իտալական բանակի ձախողումները Հունաստանում, և ապա «Կրետեի ճակատամարտը» հարկադրեցին Հիտլերին հետաձգել ԽՍՀՄ-ի վրա հարձակման ամսաթիվը, սկզբում ապրիլի 6-ից մայիսի 15, ապա ևս 5 շաբաթ՝ մինչև 1941 թվականի հունիսի 22-ը, ինչի պատճառով գերմանացիները չհասցրեցին գրավել Մոսկվան մինչև ձմեռային ցուրտը և, ի վերջո, պարտվեցին պատերազմում։
Հույների ներդրումը ֆաշիզմի դեմ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակի մեջ ակնհայտորեն ավելի նշանակալի է, քան Արևմտյան Եվրոպայի այլ ժողովուրդներինը։ ԽՍՀՄ վրա գերմանական ներխուժման սկիզբը հետաձգելով՝ հույները կարևոր ներդրում ունեցան ԽՍՀՄ-ի՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի գործում։ Իրոք, Հունաստանում երկամսյա ուշացումը օգնեց փրկել Մոսկվան, երբ 1941 թվականի դեկտեմբերին օդի ջերմաստիճանը հարյուրամյակում առաջին անգամ իջավ -42 աստիճանի, և Աստված ընդդեմ ֆաշիզմի սև ուժի էր։
Հույն ժողովրդին ուղղված ելույթում «Մոսկվա» ռադիոն (1942 թվականի ապրիլի 27) հնչեցին երախտագիտության խոսքեր. «Ձեզ քիչ էիք, բայց դուք, կռվելով գերազանց ուժերի դեմ, դուրս եք եկել հաղթական։ Ուրիշ կերպ չէր կարող լինել, որովհետև դուք հույներ եք։ Մենք՝ ռուսները, ձեր ինքնազոհության շնորհիվ, ժամանակ ենք շահել պաշտպանության համար։ Մենք ձեզ շնորհակալ ենք»:
Հույն ժողովրդի և նրա բանակի հերոսական դիմադրությունը, իտալական Հունաստանի օկուպացման պլանի խափանումը հանգեցրեց գերմանացիների միջամտությանը, ինչը հանգեցրեց նրանց՝ Խորհրդային Միության վրա հարձակումը 10 շաբաթով հետաձգելուն, և դա էական դեր խաղաց Մոսկվայի 1941 թվականի ձմռանը պաշտպանության գործում։ 1941 թվականի հոկտեմբերի 28-ին անգլիացի ֆելդմարշալ Հարոլդ Ալեքսանդերը կասեր. «Հույները փոխեցին գերմանացիների բոլոր պլանները. նրանք ստիպված եղան Ռուսաստանի հետ պատերազմի սկիզբը հետաձգել մեկուկես ամսով»:
«Բոլորի աչքի առաջ վերակենդանանում էր հին ավանդությունը. հույները մեռնում էին, բայց չէին հանձնվում» (Ի. Էրենբուրգ): Հույների բոլոր պատմական մեծ հաղթանակները խիստ ամրապնդեցին նրանց հպարտ ազգային ինքնագիտակցությունը, որն այդուհետ ոչ մի ժողովրդի մոտ այդպիսի ուժով չի դրսևորվել. որ նրանք ներկայացնում են ինչ-որ բան, որ տարբերվում է երկրի մյուս բնակիչներից։ Ազգի մեծությունը որոշվում է ոչ թե բնակչության քանակով, այլ թափված արյան քանակով։ Այո, Հունաստանը դիմադրեց 219 օր, մինչ Նորվեգիան՝ 61 օր, հզոր Ֆրանսիան՝ 43 օր, Լեհաստանը՝ 30, Բելգիան՝ 18 օր, Հարավսլավիան՝ 3, իսկ Չեխոսլովակիան և Դանիան՝ ոչ մի օր։ Վերջինս հանձնվեց մի գերմանացի հեծանվորդի, ում երկրի թագավորը հանձնեց իր թագը՝ այն Հիտլերին հանձնելու համար։ Հարկ է նշել, որ այս բոլոր երկրները շատ ավելի լավ էին զինված, քան Հունաստանը։
ԵՎ ԱՀԱ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՆԵՐԴՐՈՒՄԸ ՖԱՇԻԶՄԻ ԴԵՄ ԵՐԿՐՈՐԴ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՊԱՏԵՐԱԶՄՈՒՄ ՀԱՂԹԱՆԱԿԻ ԳՈՐԾՈՒՄ ակնհայտորեն ավելի նշանակալի է, քան Արևմտյան Եվրոպայի այլ ժողովուրդներինը։ ԽՍՀՄ վրա գերմանական ներխուժման սկիզբը հետաձգելով՝ հույները կարևոր ներդրում ունեցան ԽՍՀՄ-ի՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի գործում։ Ավելի ուշ, Հաղթանակի մարշալ Գեորգի Ժուկովը կասեր. «Եթե ռուսները կարողացան դիմադրել Մոսկվայի մոտ, կանգնեցնել և ետ մղել գերմանացիներին, ապա դա մենք պարտական ենք հույներին, որոնք հետաձգեցին գերմանացիներին այն ժամանակ, երբ նրանք կարող էին մեզ ծնկի բերել» («Մոսկվայի ռադիոյով» ելույթից, 1942 թվականի սեպտեմբերի 24):
Ավելի վաղ, 1941 թվականի գարնանը, Ռայխստագում իր ելույթում ֆելդմարշալ Կեյտելն ասաց. «Պատմական արդարության համար պետք է ճանաչել, որ մեր բոլոր հակառակորդների մեջ միայն հունական ազգությունն է կռվել նման քաջությամբ և մահվան արհամարհանքով»:
Հունական դիմադրության պատմությունը ֆաշիզմին շատ վառ էջեր ունի, բայց Կրետեի ճակատամարտը, որտեղ գերմանացիները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում առաջին անգամ կրեցին ծանր կորուստներ, առանձնահատուկ տեղ է գրավում։ Կղզի իջած լավագույն գերմանացի դեսանտային զինվորներին ծեծում էին ոչ միայն հունական և անգլիական զինվորները, այլև զայրացած սովորական կրետացի գյուղացիները իրենց երկար դանակներով։ Գերմանացիներին, ի վերջո, հաջողվեց գրավել անգլիացիների կողմից պաշտպանվող հատվածը, և դրանից հետո գրավել ամբողջ կղզին։ Կրետեում կրած կորուստները ցնցեցին Հիտլերին. ոչնչացվեցին նրա միակ դեսանտային դիվիզիայի հազարավոր ընտիր դեսանտային զինվորներ։ Անգլիացի խոշոր ռազմական տեսաբան Բ. Լիդել Հարտը գրեց. «Մեկնաբանություն կարելի է անել, որ Կրետեում Հիտլերը ձգվածություն ստացավ այն ձեռքում, որով հարվածում էր»: Իսկ Վինսթոն Չերչիլը կասեր. «Գյորինգի Կրետեում տարած հաղթանակը առավել ճիշտ է անվանել Պյուրոսի հաղթանակ։ Նրանք, ում նա կորցրեց կղզում, հեշտությամբ կարող էին գրավել Կիպրոսը, Իրաքը, Սիրիան և, հնարավոր է, նույնիսկ Պարսկաստանը»: Բայրոնի հայտնի խոսքերը «երկոտանի հովազների» մասին շատ համապատասխանում են կրետացիներին։
Պատահական չէ, որ դեռ 16-րդ դարում սուլթան Սուլեյման I Փառահեղը Կրետեի մասին ասել է. «Եթե չլիներ այս անիծված կղզին, մենք կկուլ տայինք ամբողջ աշխարհը»:
Անգլիացի պահպանողական քաղաքական գործիչ, արտգործնախարար սըր Էնթոնի Իդենը գրել է. «Հույները խափանեցին գերմանացիների բոլոր պլանները, որոնք ստիպված եղան Ռուսաստանի հետ պատերազմի սկիզբը հետաձգել տասը շաբաթով։ Հարցնում եմ. ինչպիսին կլիներ այս պատերազմի ելքը առանց Հունաստանի»:
Շառլ դը Գոլ. «Խոսքեր չեմ գտնում իմ հիացմունքն արտահայտելու Հունաստանի ժողովրդի հերոսական դիմադրության համար»:
Ֆրանկլին Ռուզվելտ. «28.10.1940 հույներին վերջնագիր ներկայացվեց 3 ժամում լուծելու պատերազմի կամ խաղաղության հարցը։ Բայց նույնիսկ եթե նրանց տրվեր 3 օր, 3 շաբաթ, 3 ամիս, 3 տարի, պատասխանը նույնը կլիներ։ Հույները բոլոր դարերի համար քաջության դաս տվեցին։ Երբ ամբողջ աշխարհը կորցրել էր հույսը, հույները որոշեցին դիմադրել գերմանական հրեշին՝ բարձրացնելով ազատության հպարտ ոգին իրենց դեմ։ Հույների հերոսությունը գերմանացիների դեմ, այն բանից հետո, երբ նրանք այդքան աղմկալիորեն հաղթեցին իտալացիներին՝ Հունաստանի հողը գրավելու նրանց ցանկության մեջ, լցրեց ամերիկացիների սրտերը հիացմունքով և մեծ համակրանքով» (ռադիոյով ելույթից, որը նա արտասանեց 6.10.1943թ.): Մեկ այլ դեպքում նա ասաց. «Հունաստանը օրինակ է տվել, որին մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է հետևի, մինչև ազատության զավթիչները, որտեղ էլ նրանք գտնվեն երկրի վրա, կկրեն իրենց արդար պատիժը»:
Մորիս Շուման, Ֆրանսիայի արտգործնախարար 1969-1973, Ֆրանսիական ակադեմիայի անդամ 1974. «Հունաստանը ստրկացված, արյունոտ, բայց կենդանի Եվրոպայի խորհրդանիշն է. նահատակ։ Երբեք պարտությունն այդքան պատվավոր չի եղել նրանց համար, ովքեր կրել են այն»: (Նրա ուղերձից, ուղարկված Լոնդոնում BBC-ին Եվրոպայի ստրկացված ժողովուրդներին 1941 թվականի ապրիլի 28-ին, այն օրը, երբ Հիտլերը օկուպացրեց Աթենքը հունական պատերազմից հետո՝ 6 ամիս Մուսոլինիի և 6 շաբաթ Հիտլերի դեմ):
Դիմադրության անմահ էպոպեան՝ հունական ազգի մեծ ժառանգությունը, ինչպես և նրա մյուս մեծ պատմական սխրագործությունները, պայծառ ուղենիշ աստղ է, որը միշտ կարձակի իր անմար լույսը յուրաքանչյուր հույնի համար, որտեղ էլ նա գտնվի։ Անգլիայի թագավոր Գեորգ VI-ը, դիմելով իր երկրի խորհրդարանին 1945 թվականի մայիսին, ասաց. «Հունաստանի քաջազնական պայքարը դարձավ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի առաջին ամենակարևոր շրջադարձային կետը»:
Եվ պետք է նշել, որ հունական ժողովուրդը խափանեց գերմանացիների կողմից պատրաստված մոբիլիզացիան, թույլ չտալով ուղարկել ոչ մի հույնի դաշնակիցների դեմ պատերազմ. Արևելյան ռազմաճակատում գերմանական բանակի կազմում Եվրոպայի գրեթե բոլոր ժողովուրդների ռազմական ստորաբաժանումներ կային, բացի հույներից. ոչ մի հույն զինվոր չի կռվել Խորհրդային Միության դեմ։
ԽՍՀՄ Պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ խորհրդային զորքերի դեմ գերմանացիների կողմից, ազգային ռազմական ստորաբաժանումներում, բացի հույներից և սերբերից, կռվել են Եվրոպայի բոլոր ժողովուրդները, ներառյալ ամենահալածվածները՝ գնչուներն ու հրեաները (205 հազար)։
Ընդ որում, Հունաստանը գերմանացիների կողմից օկուպացված բոլոր երկրներից միակն էր, որը թույլ չէր տալիս բանվորներին Գերմանիա ուղարկել։
«Ինձ շատ անհանգստացնում է, որ ծերության պատճառով ես էլ շատ չեմ ապրելու, որպեսզի շնորհակալություն հայտնեմ հույներին, որոնց դիմադրությունը վճռորոշ դեր խաղաց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում», ասաց Հովսեփ Ստալինը («Մոսկվայի ռադիո», 1943 թվականի հունվարի 31): Եվ Հովսեփ Վիսարիոնովիչն իր ձևով «գնահատեց» հունական ժողովրդին խորհրդային հույների միջոցով. 1949 թվականին նրանց մեծ մասը գոմի վագոններով աքսորվեցին Ղազախստանի անսահման տափաստաններ, և դրանից առաջ՝ 1944 թվականին, Ղրիմի հույներին՝ Սիբիր, որի արդյունքում շատերը ճանապարհին մահացան սովից։ Խորամանկ «երախտագիտություն»:
1944 թվականի մարտի 30-ին Հիտլերը հայտարարեց հետևյալը. «Իտալիայի պատերազմին միանալը մեզ համար աղետ էր։ Եթե իտալացիները չհարձակվեին Հունաստանի վրա և նրանց մեր օգնությունը չպետք լիներ, պատերազմը այլ դառնալու էր։ Մենք կհասցնեինք գրավել Լենինգրադը և Մոսկվան մինչև ռուսական ցրտերի սկիզբը։ Չէր լինի նաև Ստալինգրադը»:
Այո, պատմական փաստ է, որ հույների հերոսական պայքարը հետաձգեց Գերմանիայի և նրա դաշնակիցների՝ ԽՍՀՄ-ի վրա հարձակումը երկու այդքան անհրաժեշտ ամսով։
Վինսթոն Չերչիլն ասում էր հետևյալը. «Մենք Անգլիայում գիտենք, որ այն պայքարը, որի համար մահացավ լորդ Բայրոնը, սուրբ է, և մենք այն կշարունակենք։ Եթե չլիներ հույների խիզախությունն ու քաջությունը, անհայտ կլիներ, թե որն կլիներ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ելքը։ Վերջնական հաղթանակից հետո Հունաստանը կստանա այն ամենը, ինչի արժանի է, և հպարտ կլինի ապրել հաղթողների շարքում»:
Հույների քաջազնական պայքարի արդյունքում 1944 թվականի հոկտեմբերի վերջին Հունաստանն ամբողջությամբ ազատագրվեց օկուպանտներից սեփական ուժերով (ի դեպ, միակ երկիրը ֆաշիստների կողմից օկուպացված Եվրոպայում) առանց խորհրդային զորքերի և անգլո-ամերիկյան դաշնակիցների մասնակցության։
Իսկ ի՞նչ եղավ հետո։ Հետո, իմ ամենամեծ ափսոսանքով, սկսվեց քաղաքացիական պատերազմ, որի մասին ինձ համար անհաճո է պատմել։ Սա արդեն այլ թեմա է։

Поздравляем всех греков и филэллинов с государственным праздником победы! С восемьдесят пятой годовщиной, когда греки, как всегда лаконично, ответили врагу, в данном случае фашизму: «Нет» («Охи»).
Ночью 28 октября 1940 года итальянский посол в Греции передал телеграмму Муссолини премьер-министру Греции Иоаннису Метаксасасу, в которой Греции предлагалось сдаться на милость итальянскому диктатору безо всяких условий, сдать все стратегические позиции. Ответ греческого премьер-министра был категоричным: «Нет!» - «Охи!». На ультиматум итальянского посольства было заявлено, что такой способ обращения расценивается как объявление войны Греции со стороны Италии. В шесть часов утра с санкции итальянского парламента вооруженные силы Италии начали оккупацию греческих территорий.
28 октября 1940 года войска Италии вторглись из Албании на территорию Греции. Греки со всех уголков страны прибывали на линию фронта, армия заняла господствующие высоты и отбила натиск, а 14 ноября перешла в контрнаступление. Так Греция вступила во Вторую мировую войну.
В настоящее время часто можно услышать, что сербское восстание задержало на два месяца начало нападения немцев в 1941 году на СССР, и благодаря этому удалось отстоять Москву. На самом же деле именно греческое сопротивление задержало немцев на эти два месяца, что позволило в морозы (-42 градуса) удержать Москву.
Одержанная греками победа над итальянцами в 1940 году дала повод Уинстону Черчиллю произнести свои знаменитые слова, облетевшие весь мир: «Мы уже не говорим, что греки сражаются, как герои, мы говорим, что герои сражаются, как греки», имея в виду великих героев Древней Греции, таких как Геракл, Ахилл, Патрокл, Одиссей, Леонид...
Японская газета «День» 7 декабря 1940 года писала: «Наша страна, где храбрость очень высоко ценится, с восхищением следит за борьбой греков в Албании. Это так трогает нас, что мы кричим: «Да здравствует Эллада!».
Отдавая дань этой, да и всем предыдущим историческим победам эллинов, известный греческий писатель Манолис Лудемис прекрасно выразил сущность своего народа: «Возможно, греки никогда не набивали свои желудки, зато головы их никогда не пустовали. Этот народ еще в те далекие времена был полон любознательности и противоречий, гибкий в мысли, боевой, со светлым умом и вместе с тем зачастую являлся хвастолюбивым, властолюбивым и мстительным, ум острый и изворотливый. Душа вечно ищущая, полная увлекательной мечты и зла – бабочка и змея одновременно. В одной руке он держал мастерок для созидания, в другой – заступ для разрушения. Но как только этот народ подвергался внешней опасности, он сразу же становился единым. Тогда он подавлял в себе все мелкое и наносное и бесстрашно шел на жертвы, полный дерзости и величия» ...
Начальник немецкого генерального штаба фельдмаршал Вильгельм Кейтель в мае 1941 года скажет: «Ради соблюдения исторической справедливости, надо признать, что среди всех наших противников только греческий народ сражался с подобными смелостью и презрением к смерти». А после Второй мировой войны уже бывший начальник генерального штаба, тот же фельдмаршал напишет: «Невероятно сильное сопротивление греков отняло у Германии два месяца, столь необходимых для нападения на Россию; если бы мы так не задержались здесь, то исход сражений на Восточном фронте, так же, как и всей войны, был бы другим».
В западной военной литературе часто встречается правильное мнение, что неудачи итальянской армии в Греции, а затем и «битва за Крит» вынудили Гитлера перенести дату нападения на СССР, сперва с 6 апреля на 15 мая, а потом еще на 5 недель – на 22 июня 1941года, из-за чего немцы не успели взять Москву до зимних холодов и в итоге проиграли войну.
Вклад греков в победу над фашизмом во Второй мировой войне явно весомее, чем других народов Западной Европы. Задержав начало немецкого вторжения в СССР, греки внесли важный вклад и в победу СССР в Великой Отечественной войне. Действительно, двухмесячная задержка в Греции помогла спасти Москву, когда в декабре 1941 года впервые за последние сто лет температура воздуха упала до -42 градусов – и Бог был против черной силы фашизма.
В обращении к греческому народу радиостанции «Москва» (27 апреля 1942г.) прозвучали слова признательности: «Вас было мало, но вы, сражаясь против превосходящих сил противника, вышли победителями. Не могло быть иначе, потому что вы – греки. Мы, русские, благодаря вашей самоотверженности, выиграли время для обороны. Мы благодарим вас».
28 октября 1941 года английский фельдмаршал Харольд Александер скажет: «Греки изменили все планы немцев – им пришлось перенести начало войны с Россией на полтора месяца».
«На глазах у всех оживала древняя легенда – греки умирали, но не сдавались», – писал И. Эренбург.
Величие нации определяется не количеством населения, а количеством пролитой крови. Да, Греция сопротивлялась 219 дней, в то время как Норвегия – 61 день, мощная Франция – 43 дня, Польша – 30, Бельгия – 18 дней, Югославия – 3, а Чехословакия и Дания – ни одного дня. Последняя сдалась одному немецкому мотоциклисту, которому король страны отдал свою корону для передачи ее Гитлеру. Надо отметить, что все эти страны были намного лучше вооружены, чем Греция.
Итак, вклад греков в победу над фашизмом явно весомее, чем у других народов Западной Европы. Задержав начало немецкого вторжения в СССР, греки внесли важный вклад и в победу СССР в Великой Отечественной войне. Позднее «Маршал Победы» Георгий Жуков скажет: «Если русские сумели оказать сопротивление под Москвой, чтобы остановить и погнать немцев, то этим мы обязаны грекам, которые задержали немцев тогда, когда они могли бы нас поставить на колени» (из выступления на «Московском радио» 24 сентября 1942г.).
Ранее же, весной 1941 года, в своей речи в Рейхстаге фельдмаршал Кейтель, сказал: «Ради соблюдения исторической справедливости, надо признать, что среди всех наших противников только греческая нация сражалась с подобными смелостью и презрением к смерти».
В истории греческого сопротивления фашизму много ярких страниц, но битва за Крит, в которой немцы впервые понесли серьезные потери во Второй мировой войне, стоит особняком. Лучших немецких десантников, высадившихся на остров, били не только греческие и английские солдаты, но и разъяренные простые критские крестьяне своими длинными ножами. Немцам, в конце-концов, удалось захватить тот участок, который обороняли англичане, и после этого занять весь остров. Потери на Крите потрясли Гитлера – были уничтожены тысячи отборных десантников единственной его парашютной дивизии.
Крупный британский военный теоретик Б. Лиддел написал: «Образно говоря, на Крите Гитлер растянул связки на руке, которой наносил удар». А Уинстон Черчилль скажет: «Победу, которую одержал Геринг над Критом, правильнее всего назвать пирровой. С теми войсками, которые он положил на острове, легко можно было завоевать Кипр, Ирак, Сирию и даже, возможно Персию». Знаменитые слова Байрона о «двуногих леопардах» очень подходят к критянам.
Ведь недаром о Крите еще в XVI веке сказал султан Сулейман Великолепный: «Если бы не этот проклятый остров, мы бы проглотили весь мир».
Английский политик-консерватор, министр иностранных дел Сэр Энтони Иден писал так: «Греки сорвали все планы немцев, которым пришлось перенести начало войны с Россией на десять недель. Спрашиваю, каков был бы исход этой войны без Греции?».
Шарль де Голль: «Не нахожу слов, чтобы выразить мое восхищение героическим сопротивлением народа Греции».
Франклин Рузвельт: «28.10.1940 грекам дали ультиматум за 3 часа решить вопрос о войне или мире. Но даже если бы дали 3 дня, 3 недели, 3 месяца, 3 года – ответ был бы тот же. Греки преподали урок мужества на все века. Когда весь мир потерял надежду, греки решились дать отпор немецкому чудовищу, подняли против него гордый дух свободы. Героизм греков против немцев после того, как так громогласно они победили итальянцев в их желании завоевать греческую землю, наполнил сердца американцев восхищением и большой симпатией» (из речи на радио, которую он произнес 6.10.1943 г.). В другом месте он сказал: «Греция подала пример, которому должен следовать каждый из нас, пока узурпаторы свободы, где бы они ни находились на земле, несут свое справедливое наказание».
Морис Шуман, министр иностранных дел Франции (1969-1973), член Французской академии (1974): «Греция является символом порабощенной, окровавленной, но живой Европы – мученика. Никогда еще поражение не было столь почетным для тех, кто его потерпел». (Из его сообщения, отправленного Би-би-си в Лондоне порабощенным народам Европы 28 апреля 1941 года, в день, когда Гитлер оккупировал Афины после Греческой войны – 6 месяцев против Муссолини и 6 недель против Гитлера.)
Бессмертная эпопея Сопротивления – великое достояние греческой нации, как и другие ее великие исторические подвиги. Это яркая путеводная звезда, которая всегда будет излучать свой негасимый свет каждому греку, где бы он ни находился. Король Англии Георг VI, обращаясь к парламенту своей страны в мае 1945 года, сказал: «Мужественная борьба Греции стала первым самым важным поворотным моментом Второй Мировой войны». И надо отметить, что греческий народ сорвал подготовленную немцами мобилизацию, не допустил отправку ни одного грека на войну против союзников – на Восточном фронте в составе немецкой армии были воинские подразделения почти всех народов Европы, кроме греков. Ни один греческий солдат не воевал против Советского Союза.
По данным Министерства обороны СССР против советских войск за немцев сражались в национальных воинских частях представители всех народов Европы, кроме греков и сербов, в том числе самые гонимые – цыгане и евреи (205 тысяч).
Кроме того, Греция была единственная из всех оккупированных немцами стран, которая не допустила отправку рабочих в Германию.
«Мне очень жаль, что в связи со старостью мне еще недолго осталось жить, чтобы поблагодарить греков, сопротивление которых сыграло решающую роль во Второй мировой войне», – сказал Иосиф Сталин (Московское радио, 31 января 1943 года). И Иосиф Виссарионович по-своему «отблагодарил» греческий народ через советских греков – в 1949 году большинство их было выслано в скотских вагонах в бескрайные степи Казахстана, а до этого, в 1944 году, крымские греки были сосланы в Сибирь, в результате чего уже в пути очень многие погибли от голода. Изощренная «благодарность»!
30 марта 1944 года Гитлер заявил следующее: «Вступление Италии в войну обернулось для нас катастрофой. Если бы итальянцы не напали на Грецию и им не понадобилась бы наша помощь, война приняла бы другой оборот. Мы могли бы успеть до наступления русских холодов покорить Ленинград и Москву. Не было бы и Сталинграда».
Да, историческим фактом является то, что героическая борьба греков отодвинула на два так необходимых месяца нападение Германии и ее союзников на СССР.
Уинстон Черчилль говорил следующее: «Мы в Англии знаем, что борьба, за которую погиб лорд Байрон, священна, и мы ее продолжим. Если бы не храбрость и мужество греков, то неизвестно, каков был бы итог Второй мировой войны. После окончательной победы Греция получит все, что она заслужила, и будет горда жить среди победителей».
В результате мужественной борьбы греков к концу октября 1944 года Греция была полностью освобождена от оккупантов собственными силами (кстати, единственная страна из оккупированной фашистами Европы) без участия советских войск и англо-американских союзников…