• 03-11-2025 14:59:58   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Իրավիճակը Հայաստանում օրեցօր ավելի աղետալի է դառնում։ Երկիրը հարձակման է ենթարկվում թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին թշնամիների կողմից։
Երկրի առջև ծառացած բազմաթիվ գոյաբանական խնդիրները լուծելու փոխարեն, Փաշինյանը գործադրում է բոլոր ջանքերը՝ փորձելով փոխարինել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին։ Եկեղեցու ներսում ինչ կրոնական խնդիրներ էլ որ լինեն, դրանցից ոչ մեկը չպետք է մտահոգի վարչապետին, քանի որ Սահմանադրութունն արգելում է նրան միջամտել եկեղեցու ներքին գործերին, այդպիսով խախտելով եկեղեցու և պետության տարանջատման սկզբունքը։
Ես այստեղ չեմ կրկնի Փաշինյանի բոլոր անօրինական գործողությունները և այն վնասը, որ նա հասցրել է Հայաստանին ու Արցախին, որի համար նա վաղուց պետք է հեռացված լիներ պաշտոնից: Նրա պոռնոգրաֆիկ ֆեյսբուքյան գրառումները և կարգալույծ քահանային աջակցելը բավարար հիմքեր են Հայոց եկեղեցուց նրան արտաքսելու համար։ Կառավարության ղեկավարի վարքագիծը ցույց է տալիս նրա լիակատար անհարգալից վերաբերմունքը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ:
Նախկին քահանան կարգալույծ արվեց «հոգևորականին անվայել վարքագծի» համար։ Սակայն, նա մերժեց ընդունել այդ որոշումը և անցյալ կիրակի անօրինական կերպով պատարագ մատուցեց՝ այդպիսով պղծելով Հովհաննավանքը։ Ստեղծելով լարված մթնոլորտ՝ Փաշինյանը մասնակցեց կարգալույծ քահանա  Ստեփան (Արամ) Ասատրյանի կողմից անցկացված անթույլատրելի պատարագին։ Վարչապետին միացան պաշտպանության և էկոնոմիկայի նախարարները, տարբեր մարզպետներ, պատգամավորներ, քաղաքապետեր և ավագանու անդամներ՝ բոլորը Փաշինյանի կուսակցության ներկայացուցիչներ։ Վարչապետի շրջապատը կազմակերպել էր, որ մեծ թվով ոստիկաններ և քաղաքացիներ ներկա լինեն վանքում՝ իրենց աջակցությունը ցույց տալու կարգալույծ քահանային։ Փաշինյանը պատարագի ընթացքում Սուրբ Հաղորդություն ստացավ կարգալույծ քահանայի ձեռքից, ինչը կարելի է համարել սրբապղծություն։ «Այսօր Հովհաննավանքի պատարագը Մայր Աթոռի ազատագրման գործընթացի գործնական փուլի մեկնարկն է խորհրդանշում», հայտարարեց Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում։ Նա նաև հայտարարեց, որ հաջորդ կիրակի նույնպես կլինի նույն վանքում։ Նման սադրիչ հայտարարությունները կարող են հանգեցնել զանգվածային բախումների և արյունահեղության, որի ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է վարչապետը։
Անցյալ կիրակի «պատարագի» ժամանակ վանքի ներսում երկու անսպասելի միջադեպ տեղի ունեցավ։ Մի մարդ արարողության ժամանակ բղավեց, որ կարգալույծ քահանան իրավունք չունի պատարագ մատուցել։ Ինչ-որ մեկը շտապ փակեց նրա բերանը և բռնի կերպով դուրս հանեց եկեղեցուց։ Մեկ ուրիշը կարգալույծ քահանայի ձեռքից խլեց Աստվածաշունչը։
Անցած շաբաթ կառավարությունը ոստիկաններ ուղարկեց Հովհաննավանք՝ պաշտպանելու կարգալույծ քահանային և վտարելու օրինական հոգևորականներին, ինչը Հայաստանի օրենքի խախտում է: Սա իշխանության չարաշահում է և ապօրինի միջամտություն եկեղեցու ներքին գործերին: Ոստիկանները պետք է ճիշտ հակառակն անեին՝  կանխեին կարգալույծ քահանայի մուտքը եկեղեցի, քանի որ նա այլևս հոգևորական չէ:
Իրավիճակն ավելի սրելով՝ Քննչական կոմիտեն, Փաշինյանի հրահանգով, անցած շաբաթ երեկոյան գրավոր պահանջեց, որ Արագածոտնի մարզի բոլոր 21 հոգևորականները կիրակի վաղ առավոտյան ներկայանան Քննչական կոմիտեի երևանյան գրասենյակ: Հոգևորականները համատեղ հայտարարությամբ մերժեցին այդ պահանջը՝ նշելով, որ կիրակի առավոտյան պետք է գտնվեն իրենց եկեղեցիներում և պատարագ մատուցեն հավատացյալ ժողովրդին: Կառավարությունը կրկին ապօրինի միջամտում է եկեղեցական գործերին և խոչընդոտում հոգևորականների կրոնական պարտականությունների կատարմանը:
Հոգևորականները նաև հայտարարեցին, որ չեն ցանկանում ներկայանալ Քննչական կոմիտեի գրասենյակ՝ առանց իրենց փաստաբանների ներկայության, որոնք կիրակի օրերին հասանելի չեն։
Արցախի և Հայաստանի շահերը վնասելուց հետո, Փաշինյանը հիմա փորձում է ապակայունացնել Հայ Առաքելական Եկեղեցին, որն ավելի քան 1700 տարվա պատմություն ունի։ Հայտարարելով, թե ստեղծում է կեղծ Հայաստանի չորրորդ Հանրապետություն, նա այժմ կարող է ծրագրել Հայոց եկեղեցու վերակազմավորումը։
Վերջին ամիսներին մի քանի արքեպիսկոպոսների և տասնյակ այլ հոգևորականների ապօրինի ձերբակալություններն անպայման կբողոքարկվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, որն այլ երկրների գործերով բազմիցս վճռել է, որ եկեղեցին իրավունք ունի վտարել իր ներքին կանոնները խախտող ցանկացած հոգևորականի։
Հրաժարվելով ընդունել Կաթողիկոսի կրոնական իշխանությունը՝ Փաշինյանը փաստորեն մերժում է Կաթողիկոսի կողմից կատարված բոլոր մկրտությունների և հարսանիքների, ինչպես նաև նրա կողմից բոլոր հոգևորականների ձեռնադրությունների օրինականությունը՝ դրանք հայտարարելով անվավեր։
Զավեշտալի է, որ Փաշինյանը, իրեն ներկայացնելով որպես Հայ Առաքելական Եկեղեցու հավատարիմ անդամ, բացահայտ միջամտում է եկեղեցու գործերին: Նա խոստովանել է, որ իր ամուսնությունը չի կատարվել ո՛չ եկեղեցում, ո՛չ էլ քաղաքացիական կարգով։ Այլ կերպ ասած, նա տասնամյակներ շարունակ ապրել է մեղքի մեջ: Նրա զուգընկեր Աննա Հակոբյանը, որին սխալմամբ անվանում են «Առաջին տիկին», իր շքախմբի հետ տարբեր երկրներ մեկնելու և պաշտոնական հանդիպումներ ունենալու համար օգտագործում է պետական ռեսուրսները: Հայտնի չէ՝ արդյոք Փաշինյանը մկրտվել է Հայ Առաքելական Եկեղեցում, թե ոչ։
Մինչ այժմ Փաշինյանը կարողացել է բաժանել աշխարհասփյուռ հայերին մի քանի հակադիր խմբերի՝ փաշինյանամետ և հակափաշինյանական հոգևորականներ, իշխանություն ընդդեմ ընդդիմության, ներկա ղեկավարներ ընդդեմ նախկին ղեկավարների, արցախցիներ ընդդեմ հայաստանցիների, սփյուռքահայեր ընդդեմ տեղացիների և այլն: Բազմաթիվ լուրջ խնդիրներ ունեցող փոքր ազգը չի կարող պառակտվել՝ բաժանվելով այդքան շատ խմբավորումների: Շուտով ոչինչ չի մնա:
Կիրառելով «Բաժանիր, որ տիրես» մարտավարությունը՝ Փաշինյանի չարամիտ նպատակը բոլորին միմյանց դեմ հանելու մեջ այն է, որ իշխանությունը շարունակի մնալ իր կուսակցության ձեռքին։
Հայ հասարակության մեջ եկեղեցու դերը նվազագույնի հասցնելու նպատակով, Փաշինյանի խորհրդարանական մեծամասնությունն անցյալ շաբաթ քվեարկեց Հայ Առաքելական Եկեղեցու կողմից վերահսկվող «Շողակաթ» հեռուստաալիքը փակելու օգտին: «Շողակաթը», որը համաֆինանսավորվում է Եկեղեցու և կառավարության կողմից, գործում է երկու տասնամյակ: Այն հեռարձակում է կրոնական և կրթական ծրագրեր և չի անդրադառնում քաղաքական հարցերին:

• 03-11-2025 14:59:58   | Armenia  |  Politics
With each passing day, the situation in Armenia becomes more disastrous. The country is under attack from enemies both outside and within.
Instead of addressing the multiple existential problems facing the country, Pashinyan has gone to great lengths trying to replace the Catholicos of All Armenians, Karekin II. No matter what problems there may be within the Church, none of them should be the Prime Minister’s concern, since he is constitutionally barred from meddling in the Church’s internal affairs, thus violating the provision of separation of Church and State.
I will not repeat here all of Pashinyan’s illegal actions and the damage he has caused to Armenia and Artsakh, for which he should have been removed from office long ago. His pornographic Facebook posts and his backing of a defrocked priest should be sufficient reasons to excommunicate him from the Armenian Church membership. The government leader’s behavior shows utter disrespect for the Armenian Apostolic Church.
The former priest was defrocked for “conduct unbecoming of a clergyman.” Nevertheless, he refused to accept that decision and illegally celebrated Mass last Sunday, thus desecrating the Hovhannavank monastery. Creating a tense atmosphere, Pashinyan attended that impermissible Mass held by defrocked priest (Aram) Stepan Asatryan. Joining the Prime Minister were the Ministers of Defense and Economy, various governors, members of parliament, mayors, and city councilmen, all affiliated with Pashinyan’s political party. The Prime Minister’s circle had arranged to have a large number of policemen and members of the public present at the monastery to show their support for the defrocked priest. The Prime Minister received Holy Communion from the hands of the defrocked priest during the Mass, which can be considered a sacrilegious act. “Today’s Mass at Hovhannavank symbolizes the start of the practical phase of the process of the liberation of Holy See of Etchmiadzin,” declared Pashinyan on his Facebook page.  He also announced that he will be at the same monastery next Sunday. Such provocative statements could lead to massive clashes and bloodshed, which would be entirely the Prime Minister’s responsibility.
There were two unexpected incidents inside the monastery during the Mass last Sunday. One man yelled during the ceremony, saying the defrocked priest had no right to celebrate Mass. Someone rushed to cover his mouth and forcefully escort him out. Another man grabbed the Bible from the hands of the defrocked priest.
Last week, the government sent policemen to the Hovhannavank monastery to protect the defrocked priest and kick out the legitimate clergy, a violation of Armenian law. This is an abuse of power and an illegal interference in internal church matters. The police should have done the exact opposite; they should have prevented the defrocked priest from entering the church since he is no longer a member of the clergy.
To make matters worse, the Investigative Committee, at Pashinyan’s direction, demanded in writing last Saturday night that all 21 members of the clergy living in the Arakadsodn region report to the Committee’s offices in Yerevan early Sunday morning. The clergy issued a joint statement refusing to comply with this order because they needed to be present at their churches on Sunday morning to celebrate mass for the worshipping public. The government is, once again, illegally interfering in church issues and preventing the clergy from carrying out their religious duties. The clergy stated that they do not wish to go to the Investigative Committee’s offices without the presence of their attorneys, who are not available on Sundays.
After damaging the interests of Artsakh and Armenia, Pashinyan is now trying to destabilize the Armenian Apostolic Church, which has existed for more than 1,700 years. After announcing that he is creating the fake fourth Republic of Armenia, he may now be planning to restructure the Armenian Church.
The illegal arrests of several archbishops and dozens of other clergymen in the past months will surely be appealed to the European Court of Human Rights, which has repeatedly ruled in other countries’ cases that a Church is within its rights to expel any member of the clergy who violates its internal procedures.
By refusing to accept the religious authority of the Catholicos, Pashinyan is in fact rejecting the legitimacy of all the baptisms and weddings the Catholicos has performed and all the clergymen he has ordained, effectively declaring them null and void.
Ironically, Pashinyan is openly meddling in Church affairs by misrepresenting himself as a devout member of the Armenian Apostolic Church. He has confessed that he was married neither by the Church nor by secular authorities. In other words, he has been living in sin for several decades. His partner, Anna Hakopyan, mistakenly referred to as “First Lady,” uses government resources to travel with her entourage to various countries and to hold official meetings. It is not known if Pashinyan was even baptized in the Armenian Apostolic Church.
Pashinyan has so far managed to divide Armenians worldwide into several antagonistic groups: pro-Pashinyan and anti-Pashinyan clergymen, the ruling regime vs. the opposition, current vs. former leaders, Artsakhtsis vs. Hayastantsis, and Diaspora Armenians vs. natives, etc. A small nation with multiple serious problems cannot be split into so many factions. Soon, there will be nothing left. Using a divide-and-conquer tactic, Pashinyan’s sinister reason for pitting everyone against each other is to ensure that his political party remains in power.
In his zeal to minimize the Church’s role in Armenian society, Pashinyan’s majority in parliament voted last week to close the Shoghakat TV channel controlled by the Armenian Apostolic Church. Shoghakat TV, co-financed by the Church and the government, has operated for two decades. It airs religious and educational programs and does not deal with political issues.