• 03-11-2025 14:59:58   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Իրավիճակը Հայաստանում օրեցօր ավելի աղետալի է դառնում։ Երկիրը հարձակման է ենթարկվում թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին թշնամիների կողմից։
Երկրի առջև ծառացած բազմաթիվ գոյաբանական խնդիրները լուծելու փոխարեն, Փաշինյանը գործադրում է բոլոր ջանքերը՝ փորձելով փոխարինել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին։ Եկեղեցու ներսում ինչ կրոնական խնդիրներ էլ որ լինեն, դրանցից ոչ մեկը չպետք է մտահոգի վարչապետին, քանի որ Սահմանադրութունն արգելում է նրան միջամտել եկեղեցու ներքին գործերին, այդպիսով խախտելով եկեղեցու և պետության տարանջատման սկզբունքը։
Ես այստեղ չեմ կրկնի Փաշինյանի բոլոր անօրինական գործողությունները և այն վնասը, որ նա հասցրել է Հայաստանին ու Արցախին, որի համար նա վաղուց պետք է հեռացված լիներ պաշտոնից: Նրա պոռնոգրաֆիկ ֆեյսբուքյան գրառումները և կարգալույծ քահանային աջակցելը բավարար հիմքեր են Հայոց եկեղեցուց նրան արտաքսելու համար։ Կառավարության ղեկավարի վարքագիծը ցույց է տալիս նրա լիակատար անհարգալից վերաբերմունքը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ:
Նախկին քահանան կարգալույծ արվեց «հոգևորականին անվայել վարքագծի» համար։ Սակայն, նա մերժեց ընդունել այդ որոշումը և անցյալ կիրակի անօրինական կերպով պատարագ մատուցեց՝ այդպիսով պղծելով Հովհաննավանքը։ Ստեղծելով լարված մթնոլորտ՝ Փաշինյանը մասնակցեց կարգալույծ քահանա  Ստեփան (Արամ) Ասատրյանի կողմից անցկացված անթույլատրելի պատարագին։ Վարչապետին միացան պաշտպանության և էկոնոմիկայի նախարարները, տարբեր մարզպետներ, պատգամավորներ, քաղաքապետեր և ավագանու անդամներ՝ բոլորը Փաշինյանի կուսակցության ներկայացուցիչներ։ Վարչապետի շրջապատը կազմակերպել էր, որ մեծ թվով ոստիկաններ և քաղաքացիներ ներկա լինեն վանքում՝ իրենց աջակցությունը ցույց տալու կարգալույծ քահանային։ Փաշինյանը պատարագի ընթացքում Սուրբ Հաղորդություն ստացավ կարգալույծ քահանայի ձեռքից, ինչը կարելի է համարել սրբապղծություն։ «Այսօր Հովհաննավանքի պատարագը Մայր Աթոռի ազատագրման գործընթացի գործնական փուլի մեկնարկն է խորհրդանշում», հայտարարեց Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում։ Նա նաև հայտարարեց, որ հաջորդ կիրակի նույնպես կլինի նույն վանքում։ Նման սադրիչ հայտարարությունները կարող են հանգեցնել զանգվածային բախումների և արյունահեղության, որի ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է վարչապետը։
Անցյալ կիրակի «պատարագի» ժամանակ վանքի ներսում երկու անսպասելի միջադեպ տեղի ունեցավ։ Մի մարդ արարողության ժամանակ բղավեց, որ կարգալույծ քահանան իրավունք չունի պատարագ մատուցել։ Ինչ-որ մեկը շտապ փակեց նրա բերանը և բռնի կերպով դուրս հանեց եկեղեցուց։ Մեկ ուրիշը կարգալույծ քահանայի ձեռքից խլեց Աստվածաշունչը։
Անցած շաբաթ կառավարությունը ոստիկաններ ուղարկեց Հովհաննավանք՝ պաշտպանելու կարգալույծ քահանային և վտարելու օրինական հոգևորականներին, ինչը Հայաստանի օրենքի խախտում է: Սա իշխանության չարաշահում է և ապօրինի միջամտություն եկեղեցու ներքին գործերին: Ոստիկանները պետք է ճիշտ հակառակն անեին՝  կանխեին կարգալույծ քահանայի մուտքը եկեղեցի, քանի որ նա այլևս հոգևորական չէ:
Իրավիճակն ավելի սրելով՝ Քննչական կոմիտեն, Փաշինյանի հրահանգով, անցած շաբաթ երեկոյան գրավոր պահանջեց, որ Արագածոտնի մարզի բոլոր 21 հոգևորականները կիրակի վաղ առավոտյան ներկայանան Քննչական կոմիտեի երևանյան գրասենյակ: Հոգևորականները համատեղ հայտարարությամբ մերժեցին այդ պահանջը՝ նշելով, որ կիրակի առավոտյան պետք է գտնվեն իրենց եկեղեցիներում և պատարագ մատուցեն հավատացյալ ժողովրդին: Կառավարությունը կրկին ապօրինի միջամտում է եկեղեցական գործերին և խոչընդոտում հոգևորականների կրոնական պարտականությունների կատարմանը:
Հոգևորականները նաև հայտարարեցին, որ չեն ցանկանում ներկայանալ Քննչական կոմիտեի գրասենյակ՝ առանց իրենց փաստաբանների ներկայության, որոնք կիրակի օրերին հասանելի չեն։
Արցախի և Հայաստանի շահերը վնասելուց հետո, Փաշինյանը հիմա փորձում է ապակայունացնել Հայ Առաքելական Եկեղեցին, որն ավելի քան 1700 տարվա պատմություն ունի։ Հայտարարելով, թե ստեղծում է կեղծ Հայաստանի չորրորդ Հանրապետություն, նա այժմ կարող է ծրագրել Հայոց եկեղեցու վերակազմավորումը։
Վերջին ամիսներին մի քանի արքեպիսկոպոսների և տասնյակ այլ հոգևորականների ապօրինի ձերբակալություններն անպայման կբողոքարկվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, որն այլ երկրների գործերով բազմիցս վճռել է, որ եկեղեցին իրավունք ունի վտարել իր ներքին կանոնները խախտող ցանկացած հոգևորականի։
Հրաժարվելով ընդունել Կաթողիկոսի կրոնական իշխանությունը՝ Փաշինյանը փաստորեն մերժում է Կաթողիկոսի կողմից կատարված բոլոր մկրտությունների և հարսանիքների, ինչպես նաև նրա կողմից բոլոր հոգևորականների ձեռնադրությունների օրինականությունը՝ դրանք հայտարարելով անվավեր։
Զավեշտալի է, որ Փաշինյանը, իրեն ներկայացնելով որպես Հայ Առաքելական Եկեղեցու հավատարիմ անդամ, բացահայտ միջամտում է եկեղեցու գործերին: Նա խոստովանել է, որ իր ամուսնությունը չի կատարվել ո՛չ եկեղեցում, ո՛չ էլ քաղաքացիական կարգով։ Այլ կերպ ասած, նա տասնամյակներ շարունակ ապրել է մեղքի մեջ: Նրա զուգընկեր Աննա Հակոբյանը, որին սխալմամբ անվանում են «Առաջին տիկին», իր շքախմբի հետ տարբեր երկրներ մեկնելու և պաշտոնական հանդիպումներ ունենալու համար օգտագործում է պետական ռեսուրսները: Հայտնի չէ՝ արդյոք Փաշինյանը մկրտվել է Հայ Առաքելական Եկեղեցում, թե ոչ։
Մինչ այժմ Փաշինյանը կարողացել է բաժանել աշխարհասփյուռ հայերին մի քանի հակադիր խմբերի՝ փաշինյանամետ և հակափաշինյանական հոգևորականներ, իշխանություն ընդդեմ ընդդիմության, ներկա ղեկավարներ ընդդեմ նախկին ղեկավարների, արցախցիներ ընդդեմ հայաստանցիների, սփյուռքահայեր ընդդեմ տեղացիների և այլն: Բազմաթիվ լուրջ խնդիրներ ունեցող փոքր ազգը չի կարող պառակտվել՝ բաժանվելով այդքան շատ խմբավորումների: Շուտով ոչինչ չի մնա:
Կիրառելով «Բաժանիր, որ տիրես» մարտավարությունը՝ Փաշինյանի չարամիտ նպատակը բոլորին միմյանց դեմ հանելու մեջ այն է, որ իշխանությունը շարունակի մնալ իր կուսակցության ձեռքին։
Հայ հասարակության մեջ եկեղեցու դերը նվազագույնի հասցնելու նպատակով, Փաշինյանի խորհրդարանական մեծամասնությունն անցյալ շաբաթ քվեարկեց Հայ Առաքելական Եկեղեցու կողմից վերահսկվող «Շողակաթ» հեռուստաալիքը փակելու օգտին: «Շողակաթը», որը համաֆինանսավորվում է Եկեղեցու և կառավարության կողմից, գործում է երկու տասնամյակ: Այն հեռարձակում է կրոնական և կրթական ծրագրեր և չի անդրադառնում քաղաքական հարցերին:

• 03-11-2025 14:59:58   | Армения  |  Политика
С каждым днём ситуация в Армении становится всё более катастрофической. Страна подвергается нападкам как извне, так и изнутри. Вместо того чтобы решать многочисленные экзистенциальные проблемы, стоящие перед государством, Пашинян прилагает все усилия, чтобы сместить Католикоса Всех Армян Гарегина II. Какие бы проблемы ни существовали внутри Церкви, они не должны касаться премьер-министра, поскольку Конституция прямо запрещает ему вмешиваться во внутренние дела Церкви, тем самым нарушая принцип отделения Церкви от государства.
Я не стану повторять здесь все незаконные действия Пашиняна и ущерб, который он нанёс Армении и Арцаху, за что его следовало бы отстранить от власти уже давно. Его непристойные публикации в Facebook и поддержка лишённого сана священника уже сами по себе достаточны, чтобы отлучить его от Армянской Апостольской Церкви. Поведение главы правительства демонстрирует полное неуважение к Церкви.
Бывший священник был лишён сана за «поведение, недостойное духовного лица». Тем не менее он отказался принять это решение и на прошлой неделе незаконно отслужил литургию, тем самым осквернив монастырь Ованаванк. В атмосфере напряжённости Пашинян лично присутствовал на этой недопустимой службе, проведённой лишённым сана священником Степаном Асатряном. Премьер-министра сопровождали министры обороны и экономики, губернаторы, депутаты, мэры и члены муниципальных советов — все из его политической партии. По указанию окружения Пашиняна в монастырь были стянуты силы полиции и многочисленные граждане, чтобы продемонстрировать поддержку лишённому сана священнику.
Во время литургии премьер-министр причастился из рук этого священника, что можно расценивать как святотатство.
«Сегодняшняя литургия в Ованаванке символизирует начало практической фазы освобождения Святого Престола Эчмиадзина», — написал Пашинян на своей странице в Facebook. Он также объявил, что прибудет в тот же монастырь и на следующей неделе. Подобные провокационные заявления могут привести к массовым столкновениям и кровопролитию, ответственность за которые целиком ляжет на премьер-министра.
Во время службы в монастыре произошли два неожиданных инцидента: один мужчина крикнул, что лишённый сана священник не имеет права служить, после чего ему заткнули рот и силой вывели из монастыря; другой выхватил из рук священника Библию.
На прошлой неделе правительство направило полицейских в монастырь Ованаванк, чтобы защитить лишённого сана священника и изгнать законных представителей духовенства, что является нарушением армянского законодательства. Это злоупотребление властью и незаконное вмешательство во внутренние дела Церкви. Полиция должна была поступить наоборот — не допустить лишённого сана священника к алтарю, так как он больше не является членом духовенства.
Более того, по указанию Пашиняна Следственный комитет в субботу вечером потребовал в письменной форме, чтобы все 21 священнослужитель из региона (марза) Арагацотн явились в воскресенье утром в Ереван для допроса. Духовенство выступило с совместным заявлением, отказавшись подчиниться этому требованию, поскольку в воскресенье утром они обязаны проводить службы для верующих. Тем самым власти снова незаконно вмешались в церковные дела и воспрепятствовали осуществлению религиозных обязанностей. Священники заявили, что не явятся в Следственный комитет без адвокатов, которые по воскресеньям не работают.
После того как Пашинян нанёс ущерб интересам Арцаха и Армении, он теперь пытается дестабилизировать Армянскую Апостольскую Церковь, существующую более 1700 лет. Провозгласив создание фиктивной «четвёртой Республики Армения», он, возможно, намерен теперь реорганизовать и Церковь.
Незаконные аресты нескольких архиепископов и десятков других священнослужителей за последние месяцы, безусловно, будут обжалованы в Европейском суде по правам человека, который уже неоднократно постановлял, что Церковь имеет право исключать любого клирика, нарушившего её внутренние правила.
Отказываясь признавать религиозную власть Католикоса, Пашинян фактически отвергает легитимность всех крещений и венчаний, совершённых им, а также рукоположений духовенства, тем самым объявляя их недействительными.
Иронично, что Пашинян открыто вмешивается в дела Церкви, одновременно изображая из себя благочестивого верующего. Он сам признался, что его брак не был заключён ни по церковным, ни по светским законам. Иными словами, он живёт во грехе уже несколько десятилетий. Его партнёрша Анна Акопян, ошибочно именуемая «первой леди», использует государственные ресурсы для зарубежных поездок и проведения официальных встреч. Неизвестно даже, был ли сам Пашинян крещён в Армянской Апостольской Церкви.
До сих пор Пашиняну удалось разделить армян по всему миру на множество враждующих групп: на сторонников и противников внутри духовенства, на правящих и оппозиционных политиков, на нынешних и бывших лидеров, на арцахцев и айастанцев, на диаспору и местных жителей и т. д. Малочисленный народ, стоящий перед множеством серьёзных вызовов, не может позволить себе подобное раздробление. Скоро может не остаться ничего. Используя тактику «разделяй и властвуй», Пашинян намеренно стравливает всех между собой, чтобы его партия удержалась у власти.
В своём стремлении ослабить влияние Церкви в обществе, парламентское большинство Пашиняна на прошлой неделе проголосовало за закрытие телеканала «Шогакат», принадлежащего Армянской Апостольской Церкви. Канал, финансируемый совместно Церковью и государством, просуществовал двадцать лет, транслируя религиозные и образовательные программы, не затрагивая политические темы.