• 04-11-2025 13:16:02   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom-ն ընդլայնել է իր 5G ցանցը ևս հինգ քաղաքներում՝ Արմավիրում, Եղեգնաձորում, Վարդենիսում, Գավառում և Թալինում` ընդգրկելով Հայաստանի քաղաքների 96 տոկոսը։ Արդյունքում, ընկերության ամենալայն 5G ծածկույթը հասանելի է արդեն 47 քաղաքներում, տասնյակ բնակավայրերում, ինչպես նաև Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթում, Երևան–Դիլիջան մայրուղու երկայնքով, Բագրատաշեն, Բավրա և Ագարակ սահմանային անցակետերում։ Այսօր արդեն Հայաստանի բնակչության ավելի քան 94 տոկոսը հնարավորություն ունի օգտվելու արագ ու հուսալի շարժական ինտերնետից՝ միանալով մեծ թվային աշխարհին։
«Ucom-ում մենք երբեք կանգ չենք առնում և շարունակաբար  արդիականացնում ենք ենթակառուցվածքները։ Դրա շնորհիվ Արմավիրը, Եղեգնաձորը, Վարդենիսը, Գավառը և Թալինը նույնպես միացան Ucom-ի 5G ցանցին, որն այսօր ամենալայն ծածկույթն ունի  Հայաստանում։ Մենք հետևողականորեն շարունակելու ենք  ջանքեր գործադրել՝ մեր բաժանորդների համար ամենաժամանակակից լուծումներն ու ամենահարմարավետ փորձառությունն ապահովելու համար», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ենթակառուցվածքների արդիականացումը շարունակում է մնալ Ucom-ի հիմնական առաջնահերթություններից։  Շարունակվող լայնածավալ արդիականացման արդյունքում Ucom-ի բաժանորդները ստանում են ոչ միայն ավելի արագ, այլև միջազգային հեռահաղորդակցական ստանդարտներին համահունչ, հուսալի կապ։
5G-ն բերում է թվային կյանքի նոր մակարդակ, երբ բաժանորդները կարող են վայելել աշխատանքային և ուսումնական բարձրորակ տեսազանգեր, իրական ժամանակում կիսվել մեծածավալ տվյալներով և լիարժեք օգտվել նոր սերնդի խելացի տեխնոլոգիաներից։ Այն օգնում է ստեղծել կրթության, առողջապահության և աշխատանքի ավելի հավասար հասանելիություն՝ անկախ տարածությունից։
Պետք է նշել, որ այսուհետև Ucom-ի ցանցում 5G կապը կաշխատի նաև Samsung սմարթֆոնների այն մոդելներում, որոնք ունեն 5G ցանցին միանալու հնարավորություն և առնվազն Android 16 օպերացիոն համակարգ։
Ֆիքսված և շարժական կապին հասանելիություն ունեցող քաղաքների ցանկի, ինչպես նաև 5G ցանցի մասին մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում։

• 04-11-2025 13:16:02   | Армения  |  Общество
Ucom расширил покрытие своей сети 5G еще в пяти городах  -  Армавире, Ехегнадзоре, Варденисе, Гаваре и Талине охватывая 96% городов Армении. Таким образом, самая широкая 5G сеть в стране уже доступна в 47 городах, десятках населённых пунктов, а также на курорте Myler Mountain Resort, вдоль трассы Ереван–Дилижан и в пунктах пропуска Баграташен, Бавра и Агарак. На сегодняшний день более чем 94% населения Армении имеют возможность пользоваться высокоскоростным и надежным мобильным интернетом, оставаясь подключёнными к цифровому миру.
«В Ucom мы постоянно модернизируем нашу инфраструктуру. Благодаря этому Армавир, Ехегнадзор, Варденис, Гавар и Талин также подключены к 5G-сети Ucom, которая имеет самое широкое покрытие в Армении. Мы будем последовательно продолжать наши усилия, чтобы предоставлять абонентам самые современные решения и максимально комфортный пользовательский опыт»,  — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Модернизация инфраструктуры остаётся одним из ключевых приоритетов компании Ucom. В результате масштабных обновлений абоненты получают не только более высокие скорости, но и надежную связь, полностью соответствующую международным телекоммуникационным стандартам.
5G открывает новый уровень цифровой жизни: обеспечивает высококачественные видеозвонки для работы и учёбы, обмен крупными файлами в режиме реального времени и использование технологий нового поколения. Это способствует более равному доступу к образованию, здравоохранению и профессиональным возможностям — вне зависимости от местоположения.
Следует отметить, что 5G-связь в сети Ucom теперь также доступна на смартфонах Samsung, поддерживающих 5G и работающих под управлением операционной системы Android 16 или выше.
Список городов с доступом к фиксированной и мобильной связи, а также подробную информацию о 5G сети можно найти на официальном сайте компании.