• 04-11-2025 13:16:02   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom-ն ընդլայնել է իր 5G ցանցը ևս հինգ քաղաքներում՝ Արմավիրում, Եղեգնաձորում, Վարդենիսում, Գավառում և Թալինում` ընդգրկելով Հայաստանի քաղաքների 96 տոկոսը։ Արդյունքում, ընկերության ամենալայն 5G ծածկույթը հասանելի է արդեն 47 քաղաքներում, տասնյակ բնակավայրերում, ինչպես նաև Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթում, Երևան–Դիլիջան մայրուղու երկայնքով, Բագրատաշեն, Բավրա և Ագարակ սահմանային անցակետերում։ Այսօր արդեն Հայաստանի բնակչության ավելի քան 94 տոկոսը հնարավորություն ունի օգտվելու արագ ու հուսալի շարժական ինտերնետից՝ միանալով մեծ թվային աշխարհին։
«Ucom-ում մենք երբեք կանգ չենք առնում և շարունակաբար  արդիականացնում ենք ենթակառուցվածքները։ Դրա շնորհիվ Արմավիրը, Եղեգնաձորը, Վարդենիսը, Գավառը և Թալինը նույնպես միացան Ucom-ի 5G ցանցին, որն այսօր ամենալայն ծածկույթն ունի  Հայաստանում։ Մենք հետևողականորեն շարունակելու ենք  ջանքեր գործադրել՝ մեր բաժանորդների համար ամենաժամանակակից լուծումներն ու ամենահարմարավետ փորձառությունն ապահովելու համար», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ենթակառուցվածքների արդիականացումը շարունակում է մնալ Ucom-ի հիմնական առաջնահերթություններից։  Շարունակվող լայնածավալ արդիականացման արդյունքում Ucom-ի բաժանորդները ստանում են ոչ միայն ավելի արագ, այլև միջազգային հեռահաղորդակցական ստանդարտներին համահունչ, հուսալի կապ։
5G-ն բերում է թվային կյանքի նոր մակարդակ, երբ բաժանորդները կարող են վայելել աշխատանքային և ուսումնական բարձրորակ տեսազանգեր, իրական ժամանակում կիսվել մեծածավալ տվյալներով և լիարժեք օգտվել նոր սերնդի խելացի տեխնոլոգիաներից։ Այն օգնում է ստեղծել կրթության, առողջապահության և աշխատանքի ավելի հավասար հասանելիություն՝ անկախ տարածությունից։
Պետք է նշել, որ այսուհետև Ucom-ի ցանցում 5G կապը կաշխատի նաև Samsung սմարթֆոնների այն մոդելներում, որոնք ունեն 5G ցանցին միանալու հնարավորություն և առնվազն Android 16 օպերացիոն համակարգ։
Ֆիքսված և շարժական կապին հասանելիություն ունեցող քաղաքների ցանկի, ինչպես նաև 5G ցանցի մասին մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում։

• 04-11-2025 13:16:02   | Armenia  |  Social
Ucom has expanded its 5G network to five more cities -  Armavir, Yeghegnadzor, Vardenis, Gavar, and Talin - now covering 96% of cities in Armenia. As a result, Ucom currently provides the widest 5G coverage in the country, available in 47 cities, dozens of communities, as well as at Myler Mountain Resort, along the Yerevan–Dilijan highway, and at the Bagratashen, Bavra, and Agarak border checkpoints. Today, more than 94% of Armenia’s population has access to high-speed and reliable mobile internet, connecting people across the country to the digital world.
“At Ucom, we are constantly moving forward, continuously modernizing our infrastructure. As a result, Armavir, Yeghegnadzor, Vardenis, Gavar, and Talin are now part of Ucom’s 5G network, which today offers the widest coverage in Armenia. We remain committed to delivering the most advanced solutions and the most seamless experience to our customers,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
Infrastructure modernization remains one of Ucom's strategic priorities. Through extensive ongoing upgrades, Ucom subscribers benefit from faster and more reliable connectivity that meets international telecommunications standards.
5G introduces a new level of digital experience - enabling high-quality video calls for work and study, real-time sharing of large data files, and seamless use of next-generation smart technologies. It helps foster equal access to education, healthcare, and professional opportunities - regardless of location.
It should be noted that, 5G connectivity on Ucom’s network will also be available on Samsung smartphones that support 5G technology and run at least Android 16․
The full list of cities with access to fixed and mobile services, along with more detailed information about the 5G network, can be found on the company’s official website.