• 13-11-2025 17:22:46   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom-ը և Իմփաքթ Հաբ Երևանը արագ մենթորության (Speed-Mentoring)  ձևաչափով հատուկ միջոցառում էին կազմակերպել Ucom Fellowship ինկուբացիոն ծրագրի 2025 թվականի մասնակիցների համար։ Շրջակա միջավայրի խնդիրների հաղթահարմանը միտված նախագծերի հեղինակները հնարավորություն ունեցան հանդիպելու կայուն զարգացման, բիզնեսի և տեխնոլոգիաների ոլորտների առաջատար մասնագետների հետ՝ իրենց տեխնոլոգիական և շրջանաձև տնտեսության վրա հիմնված նախաձեռնությունները զարգացնելու նպատակով։
Մասնակիցները ստացել են նպատակային խորհուրդներ բիզնեսի ընդլայնման, բնապահպանական ծրագրերի մշակման, ինչպես նաև հաղորդակցության, մարքեթինգի, ռազմավարական պլանավորման և դրամահավաքի գործընթացների ամրապնդման ուղղություններով։ Մենթորներին միացել էր նաև Ucom-ի Հասարակայնության կապերի և հաղորդակցության թիմը՝ տրամադրելով մասնագիտացված աջակցություն ռազմավարական հաղորդակցության, հաղորդագրությունների մշակման և հանրային ներգրավվածության հարցերում։
«Ucom Fellowship ծրագիրը մեզ համար պարզապես ուսումնական նախաձեռնություն չէ, այլ հարթակ՝ հայկական կանաչ նորարարությունները կյանքի կոչելու համար։ Մենք փոխանցում ենք փորձ, ուղղորդում և ոլորտային գիտելիք, որոնք կարող են արագացնել աճը և գաղափարները վերածել գործնական լուծումների։ Այդ պատճառով էլ շարունակելու ենք աջակցել այն նախագծերին, որոնք արձագանքում են բնապահպանական մարտահրավերներին և նպաստում երկրի կայուն զարգացմանը», — նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ucom Fellowship ծրագիրը, որը Ucom-ի և Իմփաքթ Հաբ Երևանի համատեղ նախաձեռնությունն է, նպատակ ունի հզորացնել շրջակա միջավայրի խնդիրների լուծմանը միտված նորարարական մոտեցումները և աջակցել դրանց վերածմանը կենսունակ, շուկային պատրաստ նախագծերի։
«Ucom Fellowship-ը նախատեսված է ոչ միայն տեսական գիտելիք փոխանցելու, այլև նորարարներին ուղղակի կապ տալու ոլորտի մասնագետների հետ։ Այս մենթորական հանդիպումը կարևոր քայլ էր՝ նրանց գաղափարները զարգացնելու և վերածելու կենսունակ, արդյունավետ նախագծերի», - նշել է Իմփաքթ Հաբ Երևանի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը։
2025 թվականի ծրագրի համար ընտրվել էին տասը մասնակիցներ, որոնք ներկայացրել էին նախագծեր կանաչ նորարարության, շրջանաձև տնտեսության, կայուն էներգետիկայի, թափոնների նվազեցման, էկո-տուրիզմի, կենսաքայքայվող նյութերի, կրթական տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականությամբ օպտիմիզացված լուծումների ոլորտներում։
Այս նախաձեռնությունն ընդգծում է երկու կազմակերպությունների համատեղ հանձնառությունը՝ կամրջելու տեսական գաղափարներն ու շուկային պատրաստ, կայուն լուծումները՝ ամրապնդելով Հայաստանի դիրքերը գլոբալ «կանաչ» տնտեսության ոլորտում։

13-11-2025 17:22:46 | Армения | Общество
Компания Ucom и Impact Hub Yerevan организовали специальное мероприятие в формате Speed-Mentoring для участников инкубационной программы Ucom Fellowship 2025. Авторы проектов, направленных на решение экологических проблем, получили возможность встретиться с ведущими экспертами в области устойчивого развития, бизнеса и технологий, чтобы усовершенствовать свои инициативы, основанные на принципах технологических решений и циркулярной экономики.
Участники получили целевые рекомендации по вопросам расширения бизнеса, разработки экологических программ, а также по усилению коммуникаций, маркетинга, стратегического планирования и фандрайзинга. Команда по связям с общественностью и коммуникациям Ucom также присоединилась к группе менторов, предоставив специализированную поддержку в сфере стратегической коммуникации, разработки ключевых сообщений и вовлечения общественности.
«Программа Ucom Fellowship для нас — это не просто образовательная инициатива, а платформа для воплощения армянских “зелёных” инноваций в реальные решения. Мы делимся опытом, наставничеством и отраслевыми знаниями, которые помогают ускорить рост и превратить идеи в практические результаты. Поэтому мы продолжаем поддерживать проекты, направленные на преодоление экологических вызовов и содействующие устойчивому развитию страны», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Программа Ucom Fellowship — совместная инициативой Ucom и Impact Hub Yerevan, направленная на укрепление инновационных подходов в решении экологических проблем и поддержку их трансформации в жизнеспособные, готовые к рынку проекты.
«Ucom Fellowship направлена не только на передачу теоретических знаний, но и на создание прямого доступа инноваторов к отраслевым специалистам. Это менторское мероприятие стало важным шагом на пути превращения идей участников в жизнеспособные и эффективные проекты», — отметил исполнительный директор Impact Hub Yerevan Геворг Погосян.
В рамках программы 2025 года были отобраны десять участников, представивших проекты в сфере зелёных инноваций, циркулярной экономики, устойчивой энергетики, сокращения отходов, эко-туризма, биоразлагаемых материалов, образовательных технологий и решений, оптимизированных с помощью искусственного интеллекта.
Эта инициатива подчёркивает приверженность обеих организаций прогрессивных идей и устойчивых, готовых к рынку решений, укрепляя позиции Армении в глобальной “зелёной” экономике.