• 14-11-2025 20:25:32   | ԱՄՆ  |  Քաղաքական
Յոթ տարի շարունակ Արևմուտքը լիովին հանդուրժել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ թույլ տալով նրան խուսափել ամեն տեսակ հակաժողովրդավարական քայլերի համար պատասխանատվությունից՝ առանց որևէ բողոքի այսպես կոչված Ազատ աշխարհի կողմից։
Փաշինյանը հայտարարում է, թե Արևմուտքը աջակցում է իր կառավարությանը, քանի որ ինքը ժողովրդավարություն է բերել Հայաստան, մինչդեռ իրականում նա հաստատել է միանձնյա իշխանություն, որը համանման է բռնատիրական վարչակարգի։
Արևմտյան երկրներն առանց որևէ քննադատության աջակցում են Փաշինյանին ոչ թե նրա համար, որ նշանակալի ներդրում է ունեցել ի նպաստ Հայաստանի, այլ որովհետև նա սպասարկում է իրենց շահերը։ Ամբողջ աշխարհը, այդ թվում՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան, մեծ ուրախությամբ ընդունում են Փաշինյանի մշտական զիջումները, որոնք հնարավորություն են տալիս նրանց պարտադրել իրենց կամքը Հայաստանին։
Անցյալ շաբաթ ամերիկացի պահպանողական քաղաքական մեկնաբան Թաքեր Կարլսոնը բացահայտեց Փաշինյանի կեղծ ժողովրդավարական դիմակը՝ միլիոնավոր ամերիկացիների առաջ։ Fox News-ի նախկին հայտնի լրագրող Կարլսոնը ներկայում վարում է Tucker Carlson Show-ն, որն ունի շուրջ հինգ միլիոն դիտորդ YouTube-ում և երեք միլիոն՝ Facebook-ում։
80 րոպեանոց հարցազրույցի ընթացքում Կարլսոնը զրուցեց Նարեկ Կարապետյանի՝ գործարար Սամվել Կարապետյանի եղբորորդու հետ, որը Փաշինյանի կողմից բանտարկվել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու պաշտպանության համար, ինչպես նաև նրա փաստաբան Բոբ Ամստերդամի հետ։ Փաշինյանի կողմնակիցները փորձեցին վարկաբեկել հարցազրույցը՝ կեղծորեն պնդելով, թե Կարապետյանը Կարլսոնին վճարել է 400 հազար դոլար։
Հեռարձակման առաջին 48 ժամում հարցազրույցը X-ում (Twitter) դիտել է շուրջ 3 միլիոն մարդ՝ 15 հազար հավանումով, 5 հազար վերահրապարակմամբ և 2500 մեկնաբանությամբ։ YouTube-ում այն դիտել է մոտ 330 հազար մարդ, որը մինչ օրս հավաքել է 15 հազար հավանում և 4 հազար մեկնաբանություն։ Facebook-ում հարցազրույցը ստացել է 75 հազար դիտում, 1800 հավանում և 400 մեկնաբանություն։ Բացի այդ, հազարավոր մարդիկ դիտել են այն նաև կիսված Facebook-ի և Instagram-ի էջերում։
Զրույցը մեկնարկեց Հայոց ցեղասպանության փաստերի քննարկմամբ, որի ընթացքում Կարլսոնն սպանված հայերին նկարագրեց որպես «քրիստոնյա նահատակներ»։
Անդրադառնալով Փաշինյանի դերին Հայաստանում՝ Կարլսոնը նշեց․ «Հայաստանի վարչապետը, կարծես, նպատակ ունի ոչնչացնել ավանդական քրիստոնեությունը կամ Եկեղեցին»։ Նարեկ Կարապետյանը պատասխանեց․ «Վեց ամիս առաջ մեր վարչապետը սկսեց հարձակվել Հայոց եկեղեցու և նրա առաջնորդի վրա։ Նա ցանկանում է գահընկեց անել նրան և արդեն բանտարկել է երեք արքեպիսկոպոսների»։
Նարեկը պարզաբանեց, որ բարերար Սամվել Կարապետյանը ձերբակալվել է Փաշինյանի հրամանով այն բանից հետո, երբ լրագրողներին հայտարարել է․ «Մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով հայ ժողովրդի և Հայոց եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է Եկեղեցու և ժողովրդի վրա։ Եթե քաղաքական գործիչները չկարողանան լուծել այս հարցը, մենք մեր ձևով կմասնակցենք դրա կարգավորմանը»։ Փաշինյանը նաև հրամայել է բռնագրավել Կարապետյանի ընկերությունը, որի արժեքը գնահատվում է ավելի քան կես միլիարդ դոլար»։
Կարլսոնը հայտարարեց․ «Այս վարչապետը, որն ըստ սահմանման ակնհայտորեն բռնապետ է, հակադրվում է Եկեղեցուն։ Այսպիսով, նրա նպատակը Հայաստանում ուղղափառ և ավանդական քրիստոնեության ողնաշարը կոտրելն է՝ դրա համար օգտագործելով ոստիկանությանը»։
Նարեկը պատասխանեց․ Փաշինյանն այս քայլերը ձեռնարկում է, քանի որ նա «Թուրքիայից և Ադրբեջանից ստանում է ուղերձներ, թե պետք է փոխել Եկեղեցու պատմությունը, մոռանալ ցեղասպանությունը և ունենալ նոր եկեղեցական առաջնորդ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիր կնքելու համար»։
Այնուհետև Կարլսոնը զրուցեց Սամվել Կարապետյանի փաստաբան Բոբ Ամստերդամի հետ, որն ասաց. «Նոյեմբերի 14-15-ին Հայաստանում աղոթքի նախաճաշ է լինելու․․․ մինչդեռ իմ պաշտպանյալը՝ Սամվել Կարապետյանը, բանտում է։ Արքեպիսկոպոսներ են բանտարկվել, հոգևորականներ են բանտարկվել։ Երկրի ղեկավարը փորձում է պառակտել Եկեղեցին՝ մասնակցելով այն կարգալույծ քահանայի «պատարագին», որը հայտարարել է, թե պատրաստվում է հեռացնել Եկեղեցու առաջնորդին։ Այս մարդուն մեծարում են ամերիկացի քրիստոնյաները Երևանում, Հայաստանում։ Մի մարդու, որը հոգևորականներին անվանում է մարմնավաճառներ, մի մարդու, որը օգտագործում է այնպիսի խոսքեր, որոնք իմ պատկառելի տարիքում երբեք չեմ լսել, որ որևէ ղեկավար օգտագործած լինի եկեղեցու առաջնորդների հասցեին։ Եվ շատ զարմանալիորեն, այս աղոթքի նախաճաշը շարունակվելու է։ Ես դա անվանում եմ հեղինակության լվացման նախաճաշ։ ԱՄՆ կառավարությունը թույլ է տալիս, որ սա տեղի ունենա»։
Անդրադառնալով աղոթքի նախաճաշին՝ Ամստերդամը հավելեց․ «Կարծում եմ՝ Թրամփի երեխաներից մեկը պատրաստվում է մեկնել Հայաստան։ Վստահ եմ, որ Դոնալդ Թրամփ կրտսերը ևս գաղափար չունի, թե իրականում ինչ է տեղի ունենում այնտեղ։ Սա սարսափելի իրավիճակ է, քանի որ հնարավոր չէ հասնել լրատվամիջոցներին և ասել ճշմարտությունը։ ԱՄՆ-ում շատ բարձր պաշտոններ զբաղեցնող մարդիկ գործում են անտեղյակության պայմաններում և փորձում են մաքրել այնպիսի մարդկանց հեղինակությունը, ինչպիսին Փաշինյանն է։ Հայաստանում նրանք ոչ միայն եպիսկոպոսների են ձերբակալել, այլ նաև երեք քաղաքապետի, որոնք բարձրաձայնել են իրենց դիրքորոշումը և համարվել ոչ ցանկալի, ինչպես նաև ձերբակալել են Կաթողիկոսի ընտանիքի անդամներին՝ եղբորը և մեկ այլ հարազատի, կրկին՝ ամբողջովին կեղծ մեղադրանքներով»։
Ամստերդամն ապա դժգոհեց, որ Փաշինյանի վրա ճնշում է գործադրվում՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար՝ «Հայաստանի ժողովրդի ահռելի կորուստների հաշվին։ Կորսվում և պղծվում են մշակութային և եկեղեցական արժեքներ։ Ադրբեջանից վտարվել են 120 հազար [արցախցիներ], և ոչ ոք չի մտածում նրանց մասին։ Բաքվում ունենք 23 քրիստոնյա [հայ] պատանդներ, իսկ Հայաստանի վարչապետը նույնիսկ չի հիշատակել նրանց Թրամփի հետ հանդիպման ժամանակ։ Թրամփն է բարձրացրել այդ  հարցը։ Ապշեցուցիչ է, որ Հայաստանի վարչապետը կարծես մերժում է իր սեփական հայոց պատմությունը։ Նրանք Արարատ լեռը հանել են անձնագրային դրոշմներից։ Չեն խոսում ցեղասպանության մասին։ Հարձակվում են Եկեղեցու վրա։ Երկրի ղեկավարը ցանկանում է հեռացնել և նշանակել Կաթողիկոս։ Իհարկե, նա չի հասկանում՝ ինչ է առաքելական Եկեղեցին։ Առաքելական Եկեղեցի լինելու համար անհրաժեշտ է կենդանի կապ ունենալ առաջին առաքյալների հետ․ դա նշանակում է, որ ընտրությունը պետք է սրբագործվի եպիսկոպոսների ու Եկեղեցու առաջնորդների կողմից, այլ ոչ թե քաղաքական գործչի կամ աշխարհիկ իշխանության։ Զարհուրելի է, որ նա այսքան անտեղյակ է իր իսկ հավատից»։
Կարլսոնը արձագանքեց․ «Թվում է, թե դա նրա կրոնը չէ։ Այսինքն՝ նա, կարծես, հավատացյալ չէ»։
Ամստերդամը հավելեց․ «Սամվել Կարապետյանը միանգամայն սկզբունքային քրիստոնյա է, որն արդեն հինգերորդ ամիսն է, ինչ գտնվում է բանտում՝ առանց որևէ մեղքի, բացի Աստծուն փառաբանելուց։ Եվ հենց դրա համար էլ նա բանտում է»։
Այնուհետև Ամստերդամը քննադատեց ԱՄՆ կառավարությանը և Եվրամիությանը՝ Փաշինյանին աջակցելու համար․ «Մեր կառավարությունը, ինչպես նաև, անկեղծ ասած, ԵՄ-ն, որոշել են գործել այն սրիկա մարդու [Փաշինյանի] հետ, ում արդեն ճանաչում են»։
Հարցազրույցի ավարտին Ամստերդամը կոչ արեց հանրությանը ծանոթանալ «Նիկոլ Փաշինյանը և Սամվել Կարապետյանի ու Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հալածանքները» վերնագրով 61 էջանոց Սպիտակ գրքին, որը հասանելի է առցանց՝ freekarapetyan.com կայքում։

• 14-11-2025 20:25:32   | США  |  Политика
На протяжении семи лет Запад всецело потворствовал премьер-министру Николу Пашиняну, позволяя ему безнаказанно проводить самые разные антидемократические меры — без единого замечания со стороны так называемого «Свободного мира».
Пашинян утверждает, что Запад поддерживает его правительство, потому что он принес в Армению демократию, хотя на деле установил единоличное правление, граничащее с тоталитарным режимом.
Западные страны оказывают Пашиняну безусловную поддержку не потому, что он совершил что-то великое для Армении, а потому, что он служит их интересам. Весь мир, включая Азербайджан и Турцию, ликует: Пашинян идет на уступки во всем, позволяя им навязывать свою волю Армении.
На прошлой неделе американский консервативный политический обозреватель Такер Карлсон разоблачил перед миллионами американцев ложный демократический фасад Пашиняна. Карлсон, известный бывший журналист Fox News, ныне ведет Tucker Carlson Show, которую смотрят пять миллионов зрителей на YouTube и три миллиона — на Facebook.
Во время 80-минутного интервью Карлсон беседовал с Нареком Карапетяном — племянником предпринимателя Самвела Карапетяна, заключённого в тюрьму по приказу Пашиняна за защиту Армянской Апостольской Церкви, — и его адвокатом Бобом Амстердамом. Сторонники Пашиняна попытались очернить интервью, ложно заявив, что Карапетян якобы заплатил Карлсону 400 000 долларов.
В течение 48 часов после выхода интервью его посмотрели 3 миллиона человек на X (Twitter), оно набрало 15 000 лайков, 5 000 репостов и 2 500 комментариев. На YouTube ролик посмотрели 330 000 человек (15 000 лайков, 4 000 комментариев). На Facebook — 75 000 просмотров, 1 800 лайков и 400 комментариев. Ещё тысячи просмотров пришлись на страницы, где запись была перепощена, а также на Instagram.
Беседа началась с обсуждения фактов Армянского геноцида. Карлсон назвал убитых армян «христианскими мучениками».
Переходя к роли Пашиняна, Карлсон сказал: «У вас есть премьер-министр Армении, который, по-видимому, намерен разрушить традиционное христианство — Церковь».
Нарек Карапетян ответил: «Наш премьер-министр шесть месяцев назад начал атаковать Армянскую церковь и её предстоятеля. Он хочет свергнуть его. Он посадил в тюрьму трёх архиепископов».
Нарек пояснил, что филантроп Самвел Карапетян был арестован по приказу Пашиняна после того, как заявил журналистам: «Небольшая группа людей, забывших историю Армении и историю нашей Церкви, нападает на Армянскую церковь и армянский народ. Если политики не справятся с ситуацией, мы возьмёмся за это сами, по-своему».
По приказу Пашиняна была также конфискована компания Карапетяна стоимостью более полумиллиарда долларов.
Карлсон отметил: «Этот премьер-министр, который, по определению, является авторитарным лидером, выступает против Церкви. Идея состоит в том, чтобы сломить хребет православного, традиционного христианства в Армении, используя для этого полицию».
Нарек ответил, что Пашинян делает это, потому что «получает сигналы из Турции и Азербайджана: нужно изменить нарратив Церкви, забыть о геноциде и поставить нового предстоятеля, который подпишет мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном».
Затем Карлсон побеседовал с адвокатом Самвела Карапетяна, Бобом Амстердамом, который сказал: «В Армении 14–15 ноября состоится молитвенный завтрак… в то время как мой клиент, Самвел Карапетян, находится в тюрьме. Архиепископы арестованы, священнослужители арестованы. Лидер страны пытается расколоть Церковь, посещая службы у лишённого сана священника — человека, который заявил, что сместит главу Церкви. И этого человека чествуют американские христиане в Ереване. Он оскорбляет духовенство, использует выражения, которые я, при всём своём возрасте, никогда не слышал от главы государства в адрес церковных лидеров. И тем не менее этот „молитвенный завтрак“ состоится. Я называю его завтраком по отмыванию репутации. Правительство США это допускает».
Амстердам добавил: «Я слышал, что один из детей Трампа собирается поехать в Армению. Уверен, Дональд Трамп-младший даже не представляет, что там происходит. Это ужасная ситуация, когда из-за невозможности донести правду до СМИ многие влиятельные люди в США пребывают в неведении и помогают „отбеливать“ репутацию таких, как Пашинян. В Армении арестовали не только епископов, но и трёх мэров, высказавшихся критически, а также родственников Католикоса — брата и других членов семьи — по полностью сфабрикованным обвинениям».
Амстердам далее отметил, что на Пашиняна оказывается давление, заставляя его подписать мирный договор с Азербайджаном — «с огромным ущербом для народа Армении. Теряются и оскверняются культурные и церковные реликвии. 120 000 жителей Арцаха были изгнаны из Азербайджана, и об этом никто не думает. У нас есть 23 христианских (армянских) пленника в Баку, и премьер-министр Армении даже не упомянул о них на встрече с президентом Трампом. Сам Трамп поднял этот вопрос. Удивительно, что у Армении премьер-министр, который, похоже, стыдится собственной армянской истории. С паспортных штампов убрали изображение горы Арарат, перестали говорить о геноциде, нападают на Церковь. Глава государства хочет сместить Католикоса и назначить нового. Он просто не понимает, что такое Апостольская церковь. Чтобы быть апостольской, нужно иметь преемственность от первых апостолов, а это значит, что избрание должно освящаться епископами, церковными лидерами, а не политиком. Он поразительно невежественен в вопросах собственной религии».
Карлсон ответил: «Похоже, это вообще не его вера. Он, видимо, просто не верующий».
Амстердам добавил: «Самвел Карапетян — необыкновенно принципиальный христианин, который уже пятый месяц сидит в тюрьме, невиновный ни в чём, кроме прославления Бога. И именно за это он за решёткой».
Затем Амстердам раскритиковал правительства США и ЕС за поддержку Пашиняна: «Наши власти, как и Евросоюз, решили, что будут иметь дело с этим ублюдком [Пашиняном], которого они уже знают».
В конце интервью Амстердам призвал общественность ознакомиться с 61-страничным докладом под названием «Никол Пашинян и преследование Самвела Карапетяна и Армянской Апостольской Святой Церкви», доступным онлайн по адресу freekarapetyan.com