26-12-2025 14:56:53 | Հայաստան | Քաղաքական
Անցած շաբաթ, վերջին ամիսների ընթացքում արդեն երկրորդ անգամ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սուրբ Էջմիածնի սրբազան տարածք ուղարկեց հարյուրավոր ոստիկաններ և քաղաքացիական հագուստով գաղտնի գործակալներ՝ ներխուժման նպատակով։ Նրանք կոչված են ծառայելու ժողովրդին, ոչ թե Փաշինյանի անձնական շահերին։ Նրանք չպետք է ենթարկվեն անօրինական հրամանների։ Ցավոք, այժմ Փաշինյանն ավելի շատ ոստիկաններ ունի որպես անձնական թիկնապահներ, քան զինվորներ՝ Հայաստանի սահմանները պաշտպանելու համար։
Ոստիկանությունը կրկին ստիպված եղավ նահանջել Էջմիածնից՝ բախվելով մեծ բազմության, որը հավաքվել Հայ Առաքելական Եկեղեցին անցանկալի ներխուժումից պաշտպանելու համար։ Մինչ այս պահը հաշվարկը հետևյալն է․ Եկեղեցի՝ 2, Փաշինյան՝ 0։
Երբ Փաշինյանը 2018 թվականին առաջին անգամ եկավ իշխանության, նա սովորաբար վարչապետի գրասենյակ էր գնում հեծանիվով, միայնակ, առանց թիկնապահների, անվտանգության աշխատակիցների և ոստիկանության։ Սակայն այդ ժամանակից ի վեր, հենց որ նա մի քայլ է անում նստավայրից դուրս, նրան ուղեկցում են հարյուրավոր ոստիկաններ։ Նրա անվտանգության հանդեպ այս մտահոգությունները պայմանավորված են նրա ժողովրդականության կտրուկ անկմամբ՝ 2018 թվականի 82 տոկոսից մինչև այժմ՝փոքր ինչ ավելի քան 10 տոկոս։ Փաշինյանը մերժում է հրաժարական տալ, քանի որ գիտի՝ պաշտոնից հեռանալուց հետո նա պատասխանատվության կենթարկվի հարյուրավոր օրենքների և Սահմանադրության խախտումների համար։ Հաջորդ հայրենասեր և ձեռնհաս ղեկավարը ստիպված կլինի անվավեր հայտարարել Փաշինյանի բոլոր խոստումները և զիջումները Հայաստանի թշնամիներին։
Անցած հինգշաբթի, Հայ Առաքելական Եկեղեցու ավելի քան 10 հազար հավատավոր պաշտպաններ, որոնք հավաքվել էին Էջմիածնում՝ «Հուդա» վանկարկումներով դիմակայեցին ապստամբ եպիսկոպոսներին։ Եկեղեցու հետևորդները 20:1 հարաբերակցությամբ գերազանցում էին Փաշինյանի կողմնակիցներին, թեև վերջինս հրամայել էր իր համախոհներին, այդ թվում՝ կուսակցության անդամներին և պետական ծառայողներին, գնալ Էջմիածին։ Քանի որ Հայաստանի բնակչության և Սփյուռքի ավելի քան 90 տոկոսը Հայ Առաքելական Եկեղեցու անդամներ են, Փաշինյանի փոքրաթիվ կողմնակիցները որևէ հնարավորություն չունեն նրանց դիմակայելու։ Եկեղեցուն հակադրվելով՝ նա ակամա հող է նախապատրաստում իր իշխանության դեմ աճող շարժման համար՝ վերջապես արթնացնելով անտարբեր հանրությանը։
Փաշինյանի քայլերը չափազանց վտանգավոր են՝ հնարավոր արյունալի հետևանքներով։ Նրա կողմից ուղարկած հարյուրավոր անվտանգության ուժերի և շատ ավելի մեծ բազմության միջև բախումը կարող էր երկուստեք հանգեցնել տասնյակ զոհերի։
Ոչ մի պատճառ չկար, որ Փաշինյանը Էջմիածին ուղարկեր այդքան ոստիկաններ՝ պաշտպանելու փոքրաթիվ ապստամբ եպիսկոպոսներին, որոնք հայտարարել էին, թե պատրաստվում են գնալ Վեհարան՝ պահանջելու Կաթողիկոսի հրաժարականը:
Փաշինյանը կրկին միջամտեց Եկեղեցու ներքին վեճին, ինչը նրա գործը չէ՝ այդպիսով խախտելով Սահմանադրության՝ Եկեղեցու և պետության տարանջատման դրույթը:
Անցած շաբաթ Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը հեռացրեց երեք ապստամբ հոգևորականների Եկեղեցու 21 անդամից բաղկացած Գերագույն Հոգևոր խորհրդից։ Իմ կարծիքով, դա բավարար չէ։ Հայ Առաքելական Եկեղեցին պետք է անհապաղ կարգալույծ անի բոլոր 10 ապստամբ եպիսկոպոսներին, քանի որ նրանք խախտել են Եկեղեցու մի շարք կանոններ։ Նրանք չեն կարող և չպետք է մնան Հայոց Եկեղեցու հոգևորականության կազմում։ Կարգալույծ լինելուց հետո նրանք կարող են այցելել Էջմիածին որպես սովորական զբոսաշրջիկներ։
Անհավատալի է, որ այս ապստամբ հոգևորականները տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ բողոքում են՝ 26 տարի անց պնդելով, որ Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը 1999 թվականին ընտրվել է կեղծիքով: Ի՞նչն է նրանց դրդել հիմա արթնանալ և բարձրացնել այս հարցը՝ 26 տարի անց: Նրանցից շատերը ներկա են եղել այդ ընտրությանը և նույնիսկ քվեարկել են հոգուտ Գարեգին Բ-ի: Այդ ընթացքում նրանք վայելել են իրենց բարձր պաշտոնների հետ կապված մենաշնորհները՝ որպես եպիսկոպոսներ, արքեպիսկոպոսներ և թեմակալ առաջնորդներ։ Կաթողիկոսին հրաժարական տալու փորձ անելու փոխարեն հենց ապստամբ եպիսկոպոսներն են, որ պետք է հրաժարական տան, նախքան կարգալույծ լինելը:
Այս ապստամբ հոգևորականները Կաթողիկոսին հակադրվում են միայն հիմա, քանի որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը, Փաշինյանի դրդմամբ, հավանաբար հանդիպել է նրանցից մի քանիսի հետ և սպառնացել հանրայնացնել նրանց անձնական կյանքի գաղտնիքները: Տարօրինակ է, որ մինչ Փաշինյանը հայտարարում է, թե Կաթողիկոսին ընդդիմանում է բարոյական հիմքերով, իրականում ծրագրում է նրան փոխարինել տասը ապստամբ եպիսկոպոսներից մեկով, որոնցից մի քանիսը շատ ավելի լուրջ հանցանքներ են գործել։ Հայ Առաքելական Եկեղեցին բարեփոխելու փոխարեն Փաշինյանը վնասում է նրան՝ ծրագրելով որպես փոխարինող բերել անպատեհ մի անձի:
Ակնհայտ է, որ Փաշինյանի նպատակը պարզապես քաղաքական է՝ հաջորդ տարվա հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ նա փորձում է վերացնել բոլոր նրանց, ովքեր կարող են խոչընդոտել իր վերանշանակմանը որպես վարչապետ՝ փոխարինելով կամ դատական հետապնդման ենթարկելով իր ընդդիմախոսներին։
Անցած շաբաթ Փաշինյանը հայտարարեց, որ պատրաստ է հանդիպել Կաթողիկոսի հետ, «բայց միայն կաթողիկոսի արժանապատիվ հեռացումը քննարկելու համար»։ Սա այն մոտեցումը չէ, որը կարող է հանգեցնել խաղաղ լուծման։ Կաթողիկոսը կարող է պատասխանել. «Ես կհանդիպեմ Փաշինյանի հետ միայն նրա հրաժարականի քննարկման համար»։
Ես առաջարկում եմ, որ երկուսը հանդիպեն առանց որևէ նախապայմանի՝ որքան հնարավոր է շուտ լուծելու պետություն–եկեղեցի հակամարտությունը՝ ի շահ թե՛ պետության, թե՛ եկեղեցու՝ որոնք հայ ազգի երկու հիմնասյուներն են։

26-12-2025 14:56:53 | Армения | Политика
На прошлой неделе, уже во второй раз за последние месяцы, премьер-министр Никол Пашинян направил сотни полицейских и сотрудников спецслужб в гражданской одежде для вторжения на священную территорию Святого Эчмиадзина. Эти люди должны служить обществу, а не личным интересам Пашиняна. Они не обязаны выполнять незаконные приказы. К сожалению, сегодня у Пашиняна больше полицейских, выполняющих роль его телохранителей, чем солдат, защищающих границы Армении.
В очередной раз полиция была вынуждена отступить из Эчмиадзина, столкнувшись с огромной толпой, пришедшей защитить Армянскую Апостольскую Церковь от нежеланных вторженцев. Пока счёт таков: Церковь — 2, Пашинян — 0.
Когда Пашинян впервые пришёл к власти в 2018 году, он ездил на работу в здание правительства на велосипеде и в одиночку — без охраны, без телохранителей и без полиции. Сегодня же, стоит ему сделать шаг за порог своей резиденции, как его окружают сотни полицейских. Его страх за собственную безопасность вызван стремительным падением популярности — с 82 % в 2018 году до немногим более 10 % в настоящее время. Он отказывается уйти в отставку, поскольку знает: лишившись власти, он будет привлечён к ответственности за нарушение сотен законов и Конституции. Следующему патриотичному и компетентному лидеру придётся признать ничтожными все обещания и уступки Пашиняна врагам Армении.
В прошлый четверг более 10 000 верующих защитников Армянской Апостольской Церкви, собравшихся в Эчмиадзине, встретили иерархов-диссидентов возгласами «Иуда». Сторонники Церкви превзошли сторонников Пашиняна в соотношении 20 к 1, несмотря на то, что он приказал своим приверженцам — включая членов партии и государственных служащих — прибыть в Эчмиадзин. Поскольку более 90 % населения Армении и диаспоры принадлежат к Армянской Апостольской Церкви, ничтожное число сторонников Пашиняна не имеет против них никаких шансов. Выступив против Церкви, он непреднамеренно заложил основу для нарастающего движения против своего правления, тем самым наконец пробудив апатичное общество.
Действия Пашиняна чрезвычайно опасны и могут привести к кровавым последствиям. Столкновение между сотнями направленных им сил безопасности и значительно более многочисленной толпой могло закончиться десятками жертв с обеих сторон.
У Пашиняна не было никакой необходимости направлять такое количество полицейских в Эчмиадзин для защиты небольшой группы иерархов-диссидентов, объявивших о намерении отправиться в резиденцию Церкви с требованием отставки Католикоса. В очередной раз Пашинян вмешался во внутрицерковный спор, который его не касается, тем самым нарушив конституционный принцип отделения Церкви от государства.
На прошлой неделе Католикос Гарегин II исключил троих из числа иерархов-диссидентов из 21-членного Верховного духовного совета Церкви. На мой взгляд, этого недостаточно. Армянская Апостольская Церковь должна немедленно лишить сана всех 10 иерархов-диссидентов, поскольку они нарушили ряд церковных правил. Они не могут и не должны оставаться членами армянского духовенства. После лишения сана они смогут посещать Эчмиадзин как обычные туристы.
Невероятно, что эти иерархи-диссиденты впервые за десятилетия выступили с жалобами, заявив спустя 26 лет, что избрание Католикоса Гарегина II в 1999 году было сфальсифицировано. Что заставило их «пробудиться» именно сейчас и поднять этот вопрос спустя четверть века? Многие из них присутствовали на тех выборах и даже голосовали за Гарегина II. Всё это время они пользовались привилегиями, связанными с их высокими постами в Церкви — в качестве епископов, архиепископов и предстоятелей епархий. Вместо того чтобы добиваться отставки Католикоса, именно они должны уйти в отставку, прежде чем будут лишены сана.
Эти иерархи выступили против Католикоса именно сейчас потому, что Служба национальной безопасности, по инициативе Пашиняна, вероятно, встречалась с некоторыми из них и угрожала обнародовать подробности их личной жизни. Парадоксально, но, заявляя, что выступает против Католикоса по моральным причинам, Пашинян планирует заменить его одним из 10 иерархов-диссидентов, многие из которых совершили куда более серьёзные проступки. Вместо реформирования Армянской Церкви Пашинян наносит ей ущерб, намереваясь привести к власти сомнительную фигуру.
Очевидно, что цель Пашиняна носит сугубо политический характер в преддверии парламентских выборов в июне следующего года. Он пытается устранить всех, кто может помешать его повторному назначению на пост премьер-министра, заменяя или преследуя своих оппонентов.
На прошлой неделе Пашинян заявил, что готов встретиться с Католикосом, «но лишь для обсуждения плана его достойной отставки». Такой подход не может привести к мирному разрешению конфликта. В ответ Католикос вправе сказать: «Я встречусь с Пашиняном только для обсуждения его отставки».
Я предлагаю, чтобы они встретились без каких-либо предварительных условий и как можно скорее урегулировали конфликт между государством и Церковью — во благо и государства, и Церкви, двух главных опор армянской нации.