• 12-01-2026 14:53:00   |   |  Հայտարարություններ
ՀՈՒՆԱՍՏԱՆԸ՝ ԲՈԼՈՐ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՀԱՅՐԵՆԻՔՆ Է։ ՀՈՒՆԱՍՏԱՆԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ  ՀԵՏԱՔՐՔՐՎԱԾ ՉԷ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ԻՐԵՆՑ ՆԱԽՆԻՆԵՐԻ ՀԱՅՐԵՆԻՔ ՎԵՐԱԴԱՐՁՈՎ:
Աթենքի և ողջ Հելլադայի արքեպիսկոպոս Իերոնիմոս II-ին
Հունաստանի հայրենասիրական ուժերին
Հունաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություններին
Զանգվածային լրատվության միջոցներին (ԶԼՄ)
Ես՝ Էդուարդ Պոլատիդիսս, Հայաստանի հույների «Պատրիդա» կազմակերպության ղեկավարս, սրտի ցավով եմ հետևում, թե ինչպես է մարում իմ հայրենակիցների հույսը՝ վերադառնալ իրենց արմատներին։ Երկիրը, որը գովերգվել է Հոմերոսի կողմից ժողովրդավարության հայրենիքը, այսօր կարծես անտարբեր է իր  ամբողջ աշխարհով մեկ սփռված իր դուստրերի և որդիների հանդեպ։ Մենք՝ Հայաստանի և Արցախից (Լեռնային Ղարաբաղ) հույները, մեզ զգում ենք մոռացված և ճակատագրի քմահաճույքին թողնված։
Հունաստանի կառավարությունը, փոխարենը հեշտացնելու հայրենադարձության գործընթացը, բարձրացնում է բյուրոկրատական խոչընդոտներ՝ քաղաքացիություն ստանալը վերածելով բազմամյա դժոխքի։ Իմ խոսքերի ապացույցն են՝ աշխարհի տարբեր երկրներում հազարավոր չքննարկված դիմումներ, կորած փաստաթղթեր, առանց պատճառաբանության անսահմանափակ թվով մերժումներ:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հույներին, ապա նրանց քաղաքացիություն ստանալու հետ կապված դիմումները Հունաստանի դեսպանատուն՝ մնում են անպատասխան։ Դեսպանատունն ու հյուպատոսությունը պահպանում են սառցե լռություն և չեն պատասխանում նամակներին, չնայած այն հանգամանքին, որ հարցումները ուղարկվում են «Պատրիդա» կազմակերպության կողմից, որի ղեկավարը Հունաստանի և Հայաստանի քաղաքացի է։ Նման արհամարհանքը թվում է Հունաստանի Սահմանադրության 10 և 11 հոդվածների, ինչպես նաև Հայաստանի Սահմանադրության 51 հոդվածի կոպիտ խախտում։ Առաջանում է օրինաչափ հարց՝ արդյո՞ք Հունաստանի բարձրագույն ղեկավարությունը ծանոթ է իր երկրի հիմնական օրենքին և քաղաքացիության վերաբերյալ դրույթներին։ Ամենայն հավանականությամբ, միակ ելքը մնում է դիմել Հայաստանի և Հունաստանի դատական ատյաններին։ Ներկայումս Հայաստանում ընթանում են խորհրդակցություններ իրավաբանների և մարդու իրավունքների պաշտպանների հետ։ Մենք վստահ ենք, որ նաև Հունաստանում նույնպես կգտնվեն սկզբունքային իրավաբաններ և իրավապաշտպան կազմակերպություններ, որոնք պատրաստ կլինեն աջակցել արդարության վերականգնմանը։
Մենք կանգնած ենք մեր ինքնության, մեր լեզվի, մեր մշակույթի կորստի շեմին։ Մեր երեխաները մեծանում են Հունաստանից հեռու՝ չճանաչելով նրա պատմությունը, չզգալով նրա հոգին։ Հայաստանի հույները մեկ տասնամյակից ավել է չեն կարողանում ստանալ քաղաքացիություն, հարկադրված լքում են Հայաստանը և արտագաղթում աշխարհի տարբեր երկրներ, բայց ոչ՝ Հունաստան։
Եվ այս ամենը տեղի է ունենում հունական իշխանությունների անտարբերության և անփութության պատճառով, որոնք, կարծես, ավելի շատ մտահոգված են պահի քաղաքական շահերով, քան իրենց հայրենակիցների ճակատագրով, որոնք ճակատագրի բերումով և նախահայրերի կամոք հայտնվել են Հայրենիքից դուրս։ Նրանք չեն տեսնում նաև Հայաստանում ,ներկայիս պրոթուրքական, պրոադրբեջանական կառավարության պայմաններում, հետագա ապրելու հեռանկար։ Արդեն ակնհայտ է, որ երկիրը աստիճանաբար անցնում է Թուրքիայի, Ադրբեջանի և հայերին թշնամի այլ երկրների ազդեցության գոտի և դառնում է Թուրանի ստեղծման ճանապարհին խառնաշփոթի  բեմահարթակ:
Միևնույն ժամանակ մենք ականատես ենք լինում, թե ինչպես է մեր պատմական հայրենիքը՝ Հունաստանը, լցվում մեզ համար օտար էթնոսներով և կրոններով, մարդկանցով, որոնք կապ չունեն հունական մշակույթի և պատմության հետ։ Երկիր են լցվել տասնյակ հազարավոր փախստականներ, աֆրիկացիներ, թունգուսա-մանջուրական ժողովուրդների ներկայացուցիչներ, իսկ այժմ արդեն սկսվել է պակիստանցիների ներհոսքը։ Մի՞թե սա ազգային շահերի դավաճանություն չէ՝ ազգային անվտանգության համատեքստում։
Ի դեպ, ընտրված Հունաստանի նախագահը տալիս է երդում, որտեղ ասվում է. «Երդվում եմ Սուրբ, Միածին և Անբաժանելի Երրորդության անունով պահպանել Սահմանադրությունն ու օրենքները, հոգալ դրանց բարեխիղճ պահպանման մասին, պաշտպանել ազգային անկախությունն ու երկրի ամբողջականությունը, պահպանել հույների իրավունքներն ու ազատությունները և ծառայել հունական ժողովրդի ընդհանուր շահերին ու առաջընթացին»։ Ինչպես տեսնում ենք, երդման մեջ կոնկրետ չի խոսվում Հունաստանի քաղաքացիների մասին, այնտեղ հստակ գրված է «…պահպանել հույների իրավունքներն ու ազատությունները և ծառայել հունական ժողովրդի ընդհանուր շահերին ու առաջընթացին»։ Խոսքը վերաբերում է բոլոր հույներին, ոչ միայն քաղաքացիներին՝ անկախ նրանց փաստացի բնակության վայրից։
Ես նույնպես երդում եմ տվել՝ դառնալով Հունաստանի քաղաքացի, և որպես քաղաքացի մտահոգված եմ միգրացիոն քաղաքականության վիճակով՝ ազգային և պետական անվտանգության համատեքստում։
Դիմում եմ աշխարհի բոլոր հույներին, մեր աստվածապահ հայրենիքի բոլոր հայրենասերներին՝ մի՛ լռեք։ Թույլ մի՛ տվեք, որ մեր երկիրը վերածվի անանուն տարածքի՝ բնակեցված մեզ համար օտար տարրերով։ Մենք պետք է միավորվենք, պետք է ստեղծենք հզոր հայրենասիրական շարժում, որը կստիպի Հունաստանի կառավարությանը լսել մեզ և գործել հունական ժողովրդի շահերից ելնելով։
Հայրենակիցներ՛։
Եթե երկրում կան հայրենասիրական միություններ, արհմիություններ կամ կուսակցություններ, որոնք կոչված են պաշտպանելու պատմական հայրենիքից դուրս ապրող հույն հայրենակիցների շահերը, ապա Հայաստանի հույների «Պատրիդա» համայնքը պատրաստ է դառնալ այդ միությունների մաս և իր հնարավոր ներդրում ունենալ Հունաստանի վերածննդի, նրա մեծության վերադարձի գործում։

GREECE, THE HOMELAND OF ALL GREEKS! THE GOVERNMENT OF GREECE IS NOT INTERESTED IN THE REPATRIATION OF GREEKS TO THE HOMELAND OF THEIR ANCESTORS.
To:
His Beatitude the Archbishop of Athens and All Greece, Hieronymus II
The Patriotic Forces of Greece
Human Rights Organizations of Greece
Mass Media (Media)
I, Edward Polatidis, the head of the organization of Greeks of Armenia "Patrida," observe with a pained heart how the hope of my compatriots to return to their roots is fading. The country glorified by Homer, the birthplace of democracy, today seems indifferent to its sons and daughters scattered across the world. We, the Greeks of Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh), feel forgotten and abandoned to our fate.
The Government of Greece, instead of facilitating the repatriation process, erects bureaucratic barriers, turning the acquisition of citizenship into a years-long ordeal. Proof of my correctness lies in the thousands of unprocessed applications worldwide, lost documents, endless refusals without explanation.
As for the Armenian Greeks, their inquiries to the Embassy of Greece seeking clarification on matters related to obtaining citizenship remain unanswered. The Embassy and Consulate maintain an icy silence and do not respond to letters, despite the queries being sent by the organization "Patrida," headed by a citizen of both Greece and Armenia. Such neglect appears to be a blatant violation of Articles 10 and 11 of the Constitution of Greece, as well as Article 51 of the Constitution of Armenia. A logical question arises: is the highest leadership of Greece familiar with the fundamental law of their country and the provisions on citizenship? Apparently, the only remaining recourse is an appeal to the judicial authorities of Armenia and Greece. Consultations are currently underway with lawyers and human rights defenders in Armenia. We are confident that in Greece as well, principled lawyers and human rights organizations can be found, ready to assist in restoring justice.
We stand on the brink of losing our identity, our language, our culture. Our children are growing up far from Greece, not knowing its history, not feeling its spirit. The Greeks of Armenia have been unable to obtain citizenship for decades, are forced to leave Armenia and emigrate to various countries around the world, but not to Greece.
And all this is happening due to the indifference and negligence of the Greek authorities, who seem more concerned with momentary political gains than with the fate of their compatriots, by the will of fate their forefathers, who found themselves outside their Homeland. They also see no prospects for further residence in Armenia under the current pro-Turkish, pro-Azerbaijani government. It is already obvious that the country is gradually transitioning into the sphere of influence of Turkey, Azerbaijan, and other countries hostile to Armenians and is becoming a "passageway" on the path to creating Turan.
At the same time, we observe how our historical homeland - Greece - is being filled with foreign ethnicities and religions, people unconnected to Greek culture and history. Tens of thousands of refugees, Africans, representatives of Tungusic-Manchu peoples have flooded the country, and now there is an influx of Pakistanis. Is this not a betrayal of national interests in the context of its national security?
Incidentally, the elected President of Greece takes an oath, which states: "I swear in the name of the Holy, Consubstantial and Indivisible Trinity to keep the Constitution and the laws, to care for their faithful observance, to defend the national independence and territorial integrity of the country, to protect the rights and liberties of the Greeks and to serve the general interest and the progress of the Greek People." As we can see, the oath does not specifically speak of citizens of Greece; it clearly states: "...to protect the rights and liberties of the Greeks and to serve the general interest and the progress of the Greek People." This refers to all Greeks, not only citizens, regardless of their actual place of residence.
I also took an oath when becoming a citizen of Greece, and as a citizen, I am concerned about the state of migration policy in the context of national and state security.
I appeal to all Greeks of the world, to all patriots of our God-protected homeland: do not be silent! Do not allow our country to turn into a faceless territory inhabited by elements foreign to us. We must unite, we must create a powerful patriotic movement that will force the Government of Greece to hear us and act in the interests of the Greek People.
Compatriots!
If there are patriotic unions, trade unions, or parties in the country meant to protect the interests of Greek compatriots residing outside the historical homeland, then the community of Greeks of Armenia "Patrida" is ready to become a part of these unions and contribute its share to the revival of Greece, to the return of its greatness.