• 12-01-2026 14:53:00   |   |  Հայտարարություններ
ՀՈՒՆԱՍՏԱՆԸ՝ ԲՈԼՈՐ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՀԱՅՐԵՆԻՔՆ Է։ ՀՈՒՆԱՍՏԱՆԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ  ՀԵՏԱՔՐՔՐՎԱԾ ՉԷ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ԻՐԵՆՑ ՆԱԽՆԻՆԵՐԻ ՀԱՅՐԵՆԻՔ ՎԵՐԱԴԱՐՁՈՎ:
Աթենքի և ողջ Հելլադայի արքեպիսկոպոս Իերոնիմոս II-ին
Հունաստանի հայրենասիրական ուժերին
Հունաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություններին
Զանգվածային լրատվության միջոցներին (ԶԼՄ)
Ես՝ Էդուարդ Պոլատիդիսս, Հայաստանի հույների «Պատրիդա» կազմակերպության ղեկավարս, սրտի ցավով եմ հետևում, թե ինչպես է մարում իմ հայրենակիցների հույսը՝ վերադառնալ իրենց արմատներին։ Երկիրը, որը գովերգվել է Հոմերոսի կողմից ժողովրդավարության հայրենիքը, այսօր կարծես անտարբեր է իր  ամբողջ աշխարհով մեկ սփռված իր դուստրերի և որդիների հանդեպ։ Մենք՝ Հայաստանի և Արցախից (Լեռնային Ղարաբաղ) հույները, մեզ զգում ենք մոռացված և ճակատագրի քմահաճույքին թողնված։
Հունաստանի կառավարությունը, փոխարենը հեշտացնելու հայրենադարձության գործընթացը, բարձրացնում է բյուրոկրատական խոչընդոտներ՝ քաղաքացիություն ստանալը վերածելով բազմամյա դժոխքի։ Իմ խոսքերի ապացույցն են՝ աշխարհի տարբեր երկրներում հազարավոր չքննարկված դիմումներ, կորած փաստաթղթեր, առանց պատճառաբանության անսահմանափակ թվով մերժումներ:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հույներին, ապա նրանց քաղաքացիություն ստանալու հետ կապված դիմումները Հունաստանի դեսպանատուն՝ մնում են անպատասխան։ Դեսպանատունն ու հյուպատոսությունը պահպանում են սառցե լռություն և չեն պատասխանում նամակներին, չնայած այն հանգամանքին, որ հարցումները ուղարկվում են «Պատրիդա» կազմակերպության կողմից, որի ղեկավարը Հունաստանի և Հայաստանի քաղաքացի է։ Նման արհամարհանքը թվում է Հունաստանի Սահմանադրության 10 և 11 հոդվածների, ինչպես նաև Հայաստանի Սահմանադրության 51 հոդվածի կոպիտ խախտում։ Առաջանում է օրինաչափ հարց՝ արդյո՞ք Հունաստանի բարձրագույն ղեկավարությունը ծանոթ է իր երկրի հիմնական օրենքին և քաղաքացիության վերաբերյալ դրույթներին։ Ամենայն հավանականությամբ, միակ ելքը մնում է դիմել Հայաստանի և Հունաստանի դատական ատյաններին։ Ներկայումս Հայաստանում ընթանում են խորհրդակցություններ իրավաբանների և մարդու իրավունքների պաշտպանների հետ։ Մենք վստահ ենք, որ նաև Հունաստանում նույնպես կգտնվեն սկզբունքային իրավաբաններ և իրավապաշտպան կազմակերպություններ, որոնք պատրաստ կլինեն աջակցել արդարության վերականգնմանը։
Մենք կանգնած ենք մեր ինքնության, մեր լեզվի, մեր մշակույթի կորստի շեմին։ Մեր երեխաները մեծանում են Հունաստանից հեռու՝ չճանաչելով նրա պատմությունը, չզգալով նրա հոգին։ Հայաստանի հույները մեկ տասնամյակից ավել է չեն կարողանում ստանալ քաղաքացիություն, հարկադրված լքում են Հայաստանը և արտագաղթում աշխարհի տարբեր երկրներ, բայց ոչ՝ Հունաստան։
Եվ այս ամենը տեղի է ունենում հունական իշխանությունների անտարբերության և անփութության պատճառով, որոնք, կարծես, ավելի շատ մտահոգված են պահի քաղաքական շահերով, քան իրենց հայրենակիցների ճակատագրով, որոնք ճակատագրի բերումով և նախահայրերի կամոք հայտնվել են Հայրենիքից դուրս։ Նրանք չեն տեսնում նաև Հայաստանում ,ներկայիս պրոթուրքական, պրոադրբեջանական կառավարության պայմաններում, հետագա ապրելու հեռանկար։ Արդեն ակնհայտ է, որ երկիրը աստիճանաբար անցնում է Թուրքիայի, Ադրբեջանի և հայերին թշնամի այլ երկրների ազդեցության գոտի և դառնում է Թուրանի ստեղծման ճանապարհին խառնաշփոթի  բեմահարթակ:
Միևնույն ժամանակ մենք ականատես ենք լինում, թե ինչպես է մեր պատմական հայրենիքը՝ Հունաստանը, լցվում մեզ համար օտար էթնոսներով և կրոններով, մարդկանցով, որոնք կապ չունեն հունական մշակույթի և պատմության հետ։ Երկիր են լցվել տասնյակ հազարավոր փախստականներ, աֆրիկացիներ, թունգուսա-մանջուրական ժողովուրդների ներկայացուցիչներ, իսկ այժմ արդեն սկսվել է պակիստանցիների ներհոսքը։ Մի՞թե սա ազգային շահերի դավաճանություն չէ՝ ազգային անվտանգության համատեքստում։
Ի դեպ, ընտրված Հունաստանի նախագահը տալիս է երդում, որտեղ ասվում է. «Երդվում եմ Սուրբ, Միածին և Անբաժանելի Երրորդության անունով պահպանել Սահմանադրությունն ու օրենքները, հոգալ դրանց բարեխիղճ պահպանման մասին, պաշտպանել ազգային անկախությունն ու երկրի ամբողջականությունը, պահպանել հույների իրավունքներն ու ազատությունները և ծառայել հունական ժողովրդի ընդհանուր շահերին ու առաջընթացին»։ Ինչպես տեսնում ենք, երդման մեջ կոնկրետ չի խոսվում Հունաստանի քաղաքացիների մասին, այնտեղ հստակ գրված է «…պահպանել հույների իրավունքներն ու ազատությունները և ծառայել հունական ժողովրդի ընդհանուր շահերին ու առաջընթացին»։ Խոսքը վերաբերում է բոլոր հույներին, ոչ միայն քաղաքացիներին՝ անկախ նրանց փաստացի բնակության վայրից։
Ես նույնպես երդում եմ տվել՝ դառնալով Հունաստանի քաղաքացի, և որպես քաղաքացի մտահոգված եմ միգրացիոն քաղաքականության վիճակով՝ ազգային և պետական անվտանգության համատեքստում։
Դիմում եմ աշխարհի բոլոր հույներին, մեր աստվածապահ հայրենիքի բոլոր հայրենասերներին՝ մի՛ լռեք։ Թույլ մի՛ տվեք, որ մեր երկիրը վերածվի անանուն տարածքի՝ բնակեցված մեզ համար օտար տարրերով։ Մենք պետք է միավորվենք, պետք է ստեղծենք հզոր հայրենասիրական շարժում, որը կստիպի Հունաստանի կառավարությանը լսել մեզ և գործել հունական ժողովրդի շահերից ելնելով։
Հայրենակիցներ՛։
Եթե երկրում կան հայրենասիրական միություններ, արհմիություններ կամ կուսակցություններ, որոնք կոչված են պաշտպանելու պատմական հայրենիքից դուրս ապրող հույն հայրենակիցների շահերը, ապա Հայաստանի հույների «Պատրիդա» համայնքը պատրաստ է դառնալ այդ միությունների մաս և իր հնարավոր ներդրում ունենալ Հունաստանի վերածննդի, նրա մեծության վերադարձի գործում։

• 12-01-2026 14:53:00   |   |  Объявления
ГРЕЦИЯ, РОДИНА ВСЕХ ГРЕКОВ! ПРАВИТЕЛЬСТВО ГРЕЦИИ НЕ ЗАИНТЕРЕСОВАНО В РЕПАТРИАЦИИ ГРЕКОВ НА РОДИНУ ПРЕДКОВ.
Архиепископу Афинскому и всей Эллады Иерониму II
Патриотическим силам Греции
Правозащитным организациям Греции
Средствам массовой информации (СМИ)
Я, Эдуард Полатидис, руководитель организации греков Армении «Патрида», с болью в сердце наблюдаю за тем, как угасает надежда у моих соотечественников на возвращение к своим корням. Страна, воспетая Гомером, родина демократии, сегодня, кажется, равнодушна к своим сынам и дочерям, разбросанным по всему миру. Мы, греки Армении и Арцаха (Нагорного Карабаха), чувствуем себя забытыми и брошенными на произвол судьбы.
Правительство Греции, вместо того чтобы облегчить процесс репатриации, возводит бюрократические барьеры, превращая получение гражданства в многолетний ад. Доказательства моей правоты – тысячи по всему миру нерассмотренных заявлений, потерянные документы, бесконечные отказы без объяснения причин.
Что же до армянских греков, то их обращения в посольство Греции с просьбами о разъяснении вопросов, связанных с получением гражданства, остаются без ответа. Посольство и консульство хранят ледяное молчание и не отвечают на письма, несмотря на то, что запросы отправляются организацией «Патрида», которой  руководит гражданин Греции и Армении. Такое пренебрежение выглядит вопиющим нарушением статей 10 и 11 Конституции Греции, а также статьи 51 Конституции Армении. Возникает закономерный вопрос: знакомо ли высшее руководство Греции с основным законом своей страны и положениями о гражданстве? По всей видимости, единственным выходом остается обращение в судебные инстанции Армении и Греции. В настоящее время ведутся консультации с юристами и правозащитниками в Армении.  Мы уверены, что и в Греции найдутся принципиальные юристы и правозащитные организации, готовые оказать содействие в восстановлении справедливости.
Мы стоим на пороге потери своей идентичности, своего языка, своей культуры. Наши дети растут вдали от Греции, не зная ее истории, не чувствуя ее духа. Греки Армении более десятилетий не могут получить гражданство, вынужденно покидают Армению и эмигрируют в различные страны мира, но не в Грецию.
И всё это происходит из-за безразличия и халатности греческих властей, которые, кажется, больше озабочены сиюминутными политическими выгодами, чем судьбой своих соотечественников, волею судеб их праотцов, оказавшихся за пределами своей Родины. Они также не видят перспектив для дальнейшего проживания в Армении, при нынешнем протурецком, проазербайджанском правительстве. Уже очевидно, что страна постепенно переходит в зону влияния Турции, Азербайджана и прочих враждебных армянам стран и становится «проходным» двором на пути создания Турана.
В то же время мы наблюдаем, как наша историческая родина - Греция заполняется чуждыми нам этносами и религиями, людьми, не связанными с греческой культурой и историей. В страну хлынули десятки тысяч беженцев, африканцы, представители тунгусо-маньчжурских народов, а сейчас уже идет наплыв пакистанцев. Это ли не предательство национальных интересов в контексте ее национальной безопасности?
Между прочим, избравшийся Президент Греции дает присягу, в которой говорится: «Клянусь именем Святой, Единосущной и Нераздельной Троицы хранить Конституцию и законы, заботиться об их добросовестном соблюдении, защищать национальную независимость целостность страны, оберегать права и свободы греков и служить общим интересам и прогрессу греческого народа». Как видим в присяге не говорится конкретно о гражданах Греции, там четко написано «…оберегать права и свободы греков и служить общим интересам и прогрессу греческого народа». Имеется ввиду о всех греках, а не только о гражданах в независимости от места их фактического проживания.
Я также давал присягу, становясь гражданином Греции, и как гражданин обеспокоен состоянием миграционной политики в контексте национальной и государственной безопасности.
Я обращаюсь ко всем грекам мира, ко всем патриотам нашей богом хранимой родины: не молчите! Не позволяйте нашей стране превратиться в безликую территорию, населенную чуждыми нам элементами. Мы должны объединиться, мы должны создать мощное патриотическое движение, которое заставит правительство Греции услышать нас и действовать в интересах греческого народа.
Соотечественники!
Если в стране есть патриотические союзы, профсоюзы или партии призванные защищать интересы греческих соотечественников, проживающих за пределами исторической родины, то община греков Армении «Патрида» готова стать частью этих союзов и внести свой посильный вклад в возрождение Греции, в возвращение её величия.