19-01-2026 14:18:16 | Հայաստան | Հասարակություն
«Ժեմչուժնիկով եղբայրներ» գրական ակումբը Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի 300-ամյակի շրջանակներում գրականություն, երաժշտություն և թատրոնի որակաչափական(կվալիմետրիկ) և քվանթիտատիվ գնահատման մեթոդաբանության մշակման և ներդրման համար տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ակադեմիկոս Մարտիկ Յուրիկի Գասպարյանին ներկայացրել է Գիտությունների կայսերական ակադեմիայի հիմնադիր Կ. Գ. Ռազումովսկու մրցանակի, որպես տնտեսագիտական մտքի և կուլտուրոլոգիայի պրակտիկայի նորարարության հեղինակի։
2023 թվականի սեպտեմբերի 24-ին, Արեւմտյան Հայաստանի 3-րդ գումարման Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 1-ին նստաշրջանում միաձայն ընտրվեց Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) Նախագահ` Տնտեսագիտության Նոբելյան մրցանակի եւ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հավակնորդ, Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավոր, ակադեմիկոս, տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մարտիկ Գասպարյանը։
Հիշենք, որ 2023 թվականի օգոստոսի 29-ից սեպտեմբերի 3-ը տեղի ունեցան Արեւմտյան Հայաստանի 3-րդ գումարման Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ընտրությունները, որոնց մասնակցեցին աշխարհի 53 երկրներից 63,724 ընտրող՝ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության գրանցված քաղաքացիներ, եւ միասնական ցուցակով ընտրվեցին Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 135 պատգամավորներ։ Ընտրված պատգամավորները ներկայացնում են Արեւմտյան Հայաստանի 30 շրջաններ եւ նահանգներ։

• 19-01-2026 14:18:16   | Армения  |  Общество
В рамках 300-летия Российской Академии Наук Литературным Клубом им. братьев Жемчужниковых доктор экономических наук, профессор, академик Мартик Юрикович Гаспарян номинирован на премию основателя Императорской академии наук К. Г. Разумовского за разработку методологии и внедрение методики квалиметрической и квантитативной оценки литературы, музыки и театра, как автора новаторских (ноу-хау) идей в экономической мысли и практике культурологии.
24 сентября 2023 года на 1-ой сессии Национального Собрания (Парламента) Западной Армении 3-го созыва Президентом Республики Западная Армения (Государства Армения) единогласно избран номинант Нобелевской премии по экономике и Нобелевской премии Мира, депутат Национального собрания (Парламента) Западной Армении, академик, доктор экономических наук, профессор Мартик Гаспарян.
Напомним, что с 29 августа по 3 сентября 2023 года состоялись выборы Национального Собрания (Парламента) Западной Армении уже 3-го созыва, в которых приняли участие 63.724 избирателя – зарегистрированных граждан Республики Западная Армения из 53 стран мира, и по единому списку были избраны 135 депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной  Армении. Избранные депутаты являются выходцами из 30 регионов и областей Западной Армении.