19-01-2026 14:18:16 | Հայաստան | Հասարակություն
«Ժեմչուժնիկով եղբայրներ» գրական ակումբը Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի 300-ամյակի շրջանակներում գրականություն, երաժշտություն և թատրոնի որակաչափական(կվալիմետրիկ) և քվանթիտատիվ գնահատման մեթոդաբանության մշակման և ներդրման համար տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ակադեմիկոս Մարտիկ Յուրիկի Գասպարյանին ներկայացրել է Գիտությունների կայսերական ակադեմիայի հիմնադիր Կ. Գ. Ռազումովսկու մրցանակի, որպես տնտեսագիտական մտքի և կուլտուրոլոգիայի պրակտիկայի նորարարության հեղինակի։
2023 թվականի սեպտեմբերի 24-ին, Արեւմտյան Հայաստանի 3-րդ գումարման Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 1-ին նստաշրջանում միաձայն ընտրվեց Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) Նախագահ` Տնտեսագիտության Նոբելյան մրցանակի եւ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հավակնորդ, Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավոր, ակադեմիկոս, տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մարտիկ Գասպարյանը։
Հիշենք, որ 2023 թվականի օգոստոսի 29-ից սեպտեմբերի 3-ը տեղի ունեցան Արեւմտյան Հայաստանի 3-րդ գումարման Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ընտրությունները, որոնց մասնակցեցին աշխարհի 53 երկրներից 63,724 ընտրող՝ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության գրանցված քաղաքացիներ, եւ միասնական ցուցակով ընտրվեցին Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 135 պատգամավորներ։ Ընտրված պատգամավորները ներկայացնում են Արեւմտյան Հայաստանի 30 շրջաններ եւ նահանգներ։

• 19-01-2026 14:18:16   | Armenia  |  Social
As part of the celebration of the 300th anniversary of the Russian Academy of Sciences, Academician Martik Gasparyan has been nominated by the Zhemchuzhnikov Brothers Literary Club for the K. G. Razumovsky Prize, established by the founder of the Imperial Academy of Sciences.
The nomination is awarded for the development of a methodology and the implementation of methods for the calimetric and quantitative evaluation of literature, music, and theatre, as well as for pioneering (know-how) ideas in economic thought and in the practice of cultural studies.
On September 24, 2023, at the 1st session of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia of the 3rd convocation, the President of the Republic of Western Armenia (State of Armenia) was unanimously elected Nobel Prize in Economics and Nobel Peace Prize nominee, Deputy of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia, academician, doctor of economic sciences, professor Martik Gasparyan.
Let us remind that from August 29 to September 3, 2023, elections to the National Assembly (Parliament) of Western Armenia of the 3rd convocation were held, in which 63,724 voters – registered citizens of the Republic of Western Armenia from 53 countries of the world took part, and 135 deputies of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia were elected according to a single list. The elected deputies come from 30 regions and provinces of Western Armenia.