Ամփոփվեց «Ucom Ֆելոուշիփ 2025»-ը․ լավագույն էկո - ստարտափները ֆինանսավորում ստացան
Ucom-ը և Իմփաքթ Հաբ Երևանն ամփոփեցին 2025 թվականի «Ucom Ֆելոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագրի արդյունքները։ Իմփաքթ Հաբ Երևանում անցկացված միջոցառման ընթացքում ինը նորարարական ստարտափներ մասնագիտական ժյուրիին ներկայացրեցին մեկ տարվա ընթացքում մշակված իրենց նախագծերը, գրանցած առաջընթացը և կայուն զարգացմանն ուղղված լուծումները։
Մեկ տարի տևողությամբ այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի աջակցելու Հայաստանի «կանաչ» նորարարների նոր սերնդին, որոնք մշակում են տեխնոլոգիական լուծումներ շրջակա միջավայրի կայունության ապահովման համար՝ կանաչ էներգետիկայի, ագրոտեխնոլոգիաների, էկոտուրիզմի և շրջանաձև տնտեսության ոլորտներում։ Ծրագրի ընթացքում մասնակիցներն ստացել են անհատական քոուչինգ, մենթորների աջակցություն, ինտենսիվ ուսուցում և համագործակցության լայն հնարավորություններ։
«Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ կանաչ տեխնոլոգիաները կարող են դառնալ կայուն զարգացման կարևոր շարժիչ ուժ։ «Ucom Ֆելոուշիփ» ծրագրի միջոցով մենք աջակցում ենք այն նախաձեռնություններին, որոնք ոչ միայն նորարարական գաղափարներ են առաջարկում, այլև իրական լուծումներ են տալիս շրջակա միջավայրի պահպանության և Հայաստանի կայուն զարգացման համար։ Մենք ուրախ ենք տեսնել, թե ինչպես են այս նորարարական գաղափարները վերածվում գործնական նախաձեռնությունների և վստահ ենք, որ նրանցից շատերը կդառնան մեր երկրի ապագա կանաչ տնտեսության կարևոր դերակատարներ», - ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ucom-ի հետ մեր գործընկերությունն առանցքային նշանակություն ունեցավ Հայաստանի խոստումնալից կանաչ ձեռնարկատերերի համար մեկնարկային հարթակ ապահովելու գործում։ Այս ժամանակահատվածում մենք ականատես եղանք մեր մասնակիցների վերափոխմանը, երբ նրանց նորարարական գաղափարները վերածվեցին կենսունակ և ազդեցիկ ձեռնարկությունների: Մենք անչափ հպարտ ենք այս թիմերի առաջընթացով և ուրախ ենք տեսնել, որ նրանց լուծումները մուտք են գործում շուկա», - նշել է Իմփաքթ Հաբ Երևանի ծրագրերի տնօրեն Թիջեյ Ճղըլյանը։
Արդեն երկրորդ տարին իրականացվող «Ucom Ֆելոուշիփ» ծրագիրը Ucom-ի և Իմփաքթ Հաբ Երևանի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության արդյունքն է։ 2025 թվականի ծրագրի մասնակիցների թվում էին մի շարք հեռանկարային նախաձեռնություններ՝ Eco Habit, Zenith Academy, Grant Legacy, ReSoma, Bee Green, SUNHOME Guesthouse, Կենսահումուս, 4Green և SeElabUS։ Այս թիմերը ցուցադրեցին զգալի առաջընթաց՝ մշակելով կայուն զարգացման տարբեր մարտահրավերների հաղթահարմանն ուղղված ընդլայնվող լուծումներ։ Նրանց նախաձեռնությունները ներառում են կանաչ նորարարության լայն շրջանակ՝ շրջանաձև տնտեսության շրջանակում թափոնների կառավարման լուծումներից և բուսական հիմքով տեքստիլի մշակումից մինչև արհեստական բանականության վրա հիմնված էներգիայի օպտիմալացում, էկոտուրիզմ և մասնագիտացված տեխնիկական կրթություն՝ նպաստելով Հայաստանի ավելի դիմակայուն և էկոլոգիապես պատասխանատու ապագայի ձևավորմանը։
Երկար քննարկումներից հետո ժյուրին հայտարարեց երեք հաղթողների անունները՝ Գոհար Հարությունյան՝ Eco Habit (գորգերի արտադրություն կապրոնե զուգագուլպաների արտադրական թափոններից), Կարինա Մանուկյան՝ SUNHOME հյուրատուն (էկոլոգիապես կայուն կացություն Լոռիում՝ Ստեփանավում) և Արմինե Բաբայան՝ Bee Green (լիարժեք քայքայվող մեղրամոմե կտորաթերթ), որոնցից յուրաքանչյուրն ստացավ 400,000 դրամ ֆինանսական աջակցություն՝ իրենց նախաձեռնությունների զարգացման հաջորդ փուլն սկսելու համար։
Այս հաջողությունների հիման վրա «Ucom Ֆելոուշիփ» ծրագրի երրորդ փուլը կմեկնարկի 2026 թվականի ապրիլին, իսկ հայտերի ընդունման մեկնարկի մասին լրացուցիչ կհայտարարվի։

• 11-03-2026 16:06:57   | Armenia  |  Social
Ucom and Impact Hub Yerevan have concluded the 2025 cycle of the Ucom Fellowship Incubation Program. During the closing event held at Impact Hub Yerevan, nine innovative startups presented the projects they developed to the professional jury over the course of a year, highlighting their progress and solutions aimed at sustainable development.
This year-long initiative was designed to support a new generation of Armenian green innovators developing technological solutions for environmental sustainability, including green energy, agrotech, eco-tourism, and the circular economy. Over the course of the fellowship, participants benefited from individual coaching, intensive mentorship sessions, and unique networking opportunities.
“At Ucom, we believe that green technologies can become an important driver of sustainable development. Through the Ucom Fellowship Program, we support initiatives that not only propose innovative ideas but also provide practical solutions for environmental protection and Armenia’s sustainable development. We are pleased to see how these innovative ideas are turning into real initiatives and are confident that many of them will become important contributors to our country’s future green economy,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“Our partnership with Ucom has been instrumental in providing a launchpad for Armenia’s most promising green entrepreneurs. During this period, we have witnessed the transformation of our fellows as they developed their innovative concepts into viable, impact-driven enterprises. We are incredibly proud of the progress these teams have made and are excited to see their solutions come to life in the market,” said Tijay Jeghelian, Programs Director at Impact Hub Yerevan.
Now in its second year, the Ucom Fellowship Program is the result of a long-standing and productive partnership between Ucom and Impact Hub Yerevan. The 2025 cohort featured a diverse array of up-and-coming enterprises, including Eco Habit, Zenith Academy, Grant Legacy, ReSoma, Bee Green, SUNHOME Guesthouse, Kensahumus, 4Green, and SeElabUS. These participants demonstrated significant growth, developing scalable solutions that tackle a wide range of sustainability challenges.
Their initiatives span a wide spectrum of modern green innovation from circular economy waste management and plant-based textile development to AI-driven energy optimization, eco-tourism, and specialized technical education, all aimed at fostering a more resilient and ecologically responsible future for Armenia.
After much deliberation, the jury selected three winners; Gohar Harutyunyan — Eco Habit (production of carpets from nylon tights manufacturing waste), Karina Manukyan — SUNHOME Guesthouse (an environmentally sustainable accommodation in Stepanavan, Lori), and Armine Babayan — Bee Green (fully biodegradable beeswax wraps). Each of them received financial support of 400,000AMD to move forward with the next stage of developing their initiatives.
Building on the success of the programs, the third cycle of the Ucom Fellowship Program is scheduled to launch in April 2026, with a fresh call for applications to be announced soon.