Ucom-ը զգուշացնում է հեռախոսային խարդախությունների նոր ալիքի մասին
Ucom-ը  տեղեկացնում է, որ Հայաստանում նկատվում է հեռախոսային խարդախությունների ակտիվացում։ Խաբեբաները զանգահարում են տեղական կամ արտասահմանյան հեռախոսահամարներից, ինչպես նաև հաղորդագրություններ են ուղարկում WhatsApp, Telegram և Viber հավելվածներով։
Ներկայանալով որպես բանկերի, հեռահաղորդակցական օպերատորների, առաքման ծառայությունների կամ պետական մարմինների աշխատակիցներ՝ նրանք փորձում են հասանելիություն ստանալ քաղաքացիների անձնական տվյալներին և հեռախոսներում տեղադրված հավելվածներին՝ հետագայում ֆինանսական միջոցներ կորզելու նպատակով։
Խաբեբաները հաճախ ուղղորդում են քաղաքացիներին փոխանցել կամ թելադրել SMS-ով ստացված ծառայության ակտիվացման կոդերը, սեղմել SMS հաղորդագրություններով ուղարկված հղումները և լրացնել բանկային քարտի կամ անձնական տվյալները, ինչպես նաև հեռախոսում տեղադրել հատուկ ծրագրեր՝ օրինակ 5G ծառայություն ակտիվացնելու կամ որևէ ծառայությունից անվճար օգտվելու պատրվակով։
Այս գործողությունները կատարելու դեպքում  խաբեբաները կարող են հափշտակել ֆինանսական միջոցները, մուտք գործել բանկային հավելվածներ և իրականացնել տարբեր գործողություններ, հաղորդագրություններ ուղարկել քաղաքացիների մտերիմներին, հասանելիություն ստանալ անձնական հաղորդագրություններին կամ հեռակա կարգով կառավարել հեռախոսը։ Նման խարդախություններն իրականացվում են շատ արագ՝ հաշված րոպեների ընթացքում։
Ucom-ը բաժանորդներին ևս մեկ անգամ հորդորում է երբեք հեռախոսի միջոցով չտրամադրել անձնական տվյալներ, գաղտնաբառեր կամ բանկային կոդեր, չպատասխանել անծանոթ հեռախոսահամարներից եկող զանգերին, հատկապես եթե զանգը կատարվում է արտերկրից, չսեղմել անծանոթ SMS հաղորդագրություններում տեղադրված հղումների վրա և անմիջապես անջատել զանգը, եթե զանգահարողը խնդրում է տրամադրել անձնական տվյալներ, բացել հղումներ կամ կատարել որևէ գործողություն։

Ucom informs that there has been an increase in phone scams in Armenia. Fraudsters are making calls fromlocal and international phone numbers, as well as sending messages via WhatsApp, Telegram, and Viber.
By representing themselves as employees of banks, telecommunications operators, delivery services, or government agencies, they attempt to gain access to citizens’ personal data and mobile applications in order to later steal financial resources.
Scammers often instruct individuals to share or dictate service activation codes received via SMS, click on links sent through text messages and enter their bank card or personal information, as well as install specific applications on their phones, for example under the pretext of activating 5G services or accessing certain services for free.
If such actions are carried out, fraudsters may steal financial resources, gain access to banking applications and perform various transactions, send messages to the victim’s contacts, access personal communications, or remotely control the phone. These scams are often executed very quickly, within just a few minutes.
Ucom once again urges its subscribers never to share personal data, passwords, or banking codes over the phone, not to answer calls from unknown numbers, especially international ones, not to click on links in suspicious SMS messages, and to immediately end the call if the caller asks for personal information, requests opening links, or urges taking any action.