Եվրախ​որհրդարանում Փաշինյանը բացահայտում է իր վեճերը Եկեղեցու և կուսակցությունների հետ․ Հարութ Սասունյան
• 20-03-2026 10:58:28   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցյալ շաբաթ Եվրոպական խորհրդարանում ելույթ ունենալով՝ մեղք գործեց՝ հարձակվելով Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևորականների և Հայաստանի քաղաքական հակառակորդների վրա։ Անկախ ներքին տարաձայնություններից, անընդունելի է, որ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը վարկաբեկի իր սեփական ժողովրդին օտարերկրյա լսարանի առջև։ Նա չպետք է իր ներսի հակառակորդների հետ վեճերը տարածի Հայաստանի սահմաններից դուրս։
Մարտի 11-ին Ստրասբուրգում Փաշինյանն իր ելույթն սկսեց ինքնագովասանքով․ «Հայաստանում և ընդհանրապես Հարավային Կովկասում այնպիսի փոփոխություններ են տեղի ունեցել, որոնք հարյուրամյա նշանակություն ունեն, եթե չասեմ հազարամյա»։ Իրականում, նրա անընդհատ զիջումները Ալիևին և Էրդողանին ծնկի են բերել Հայաստանին։
Այնուհետև նա սկսեց խոսել Ադրբեջանի հետ գոյություն չունեցող «լիարժեք խաղաղության» մասին՝ դեռևս խաղաղության որևէ պայմանագրի ստորագրումից շատ առաջ։
Փաշինյանը կրկնեց ևս մեկ կեղծ պնդում Հայաստանով անցնող և Արևելյան Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհի մասին: Այսպես կոչված «Թրամփի ուղին» (TRIPP) ներառված էր օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը Փաշինյանի, Ալիևի և Թրամփի կողմից ստորագրված հռչակագրում: Հռչակագրում TRIPP-ը նկարագրվում էր որպես Հայաստանի տարածքով անցնող «անխոչընդոտ» ճանապարհ՝ Ալիևի պահանջով, որն այս ճանապարհն անվանում է «միջանցք»՝ ենթադրելով, որ այն հայկական տարածքը, որով այն անցնում է, պատկանում է Ադրբեջանին:
Չնայած այն հանգամանքին, որ վարչապետը վնաս է հասցնում երկրին, նա իրեն ներկայացրեց որպես Հայաստանի փրկիչ՝ հայտարարելով, որ «2024 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին մենք հասել էինք Հայաստանի պետականության եզրին ու եթե 2024 թվականի ապրիլին մենք չկայացնեինք Ադրբեջանի հետ սահմանազատման գործընթացը մեկնարկելու որոշում, Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր կլիներ ոչ թե անկախ պետություն, այլ առավելագույնը՝ արտաքին կառավարման ներքո գտնվող տարածք»։ Այս հայտարարությունը կտրված է իրականությունից և զառանցանք է։
Ապա Փաշինյանն ասաց. «Իսկ ինչպե՞ս մենք լուծեցինք խնդիրը։ Մենք խոսեցինք մեր գործատուի՝ ժողովրդի հետ»։
Իրականում, չնայած 2018 թվականի գարնանը հանրության հետ խորհրդակցելու խոստմանը, Փաշինյանը երբեք ժողովրդի կարծիքը չի հարցրել։ Նա պետական բոլոր որոշումները կայացնում է միայնակ՝ շրջանցելով կառավարության նախարարներին, խորհրդարանը և նախագահին։ Երկիրը վերածվել է մեկ մարդու շոուի, փաստացի՝ բռնապետության։
Փաշինյանը հերքեց, թե «Հայաստանի Կառավարությունը սահմանափակում է խղճի ազատությունը, թե Հայաստանում բռնապետություն է հաստատվում, թե Հայաստանում կան քաղբանտարկյալներ»։ Չնայած իր հերքումներին՝ երեք պնդումներն էլ ճիշտ են։ Նա մեղադրեց «մեր եկեղեցու փաստացի պետին ․…, հոգևորականների էմիսարներին և նրանց հետ փոխկապակցված  որոշ լոբբիստական  կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին»։ Իրականում, հոգևորականներն ու ընդդիմադիր խմբերը վերջին ջանքերն են գործադրում երկիրը նրա կործանարար քաղաքականությունից փրկելու համար։
Հեգնական է, որ Փաշինյանը խոսում է օրենքի գերակայության մասին`միաժամանակ խախտելով գրեթե բոլոր օրենքները, այդ թվում՝ Սահմանադրությունը՝ միջամտելով Եկեղեցու ներքին գործերին: Ինքն է ցանկանում որոշել, թե ով պետք է լինի Հայ Առաքելական Եկեղեցու գլուխը և ինչ կարող են ասել հոգևորականներն իրենց քարոզներում: Նա մեղադրեց հոգևորականներին օտարերկրյա գործակալներ լինելու մեջ՝ առանց որևէ ապացույց ներկայացնելու: Եթե սա ճիշտ լիներ, կառավարությունը իրավական քայլեր կձեռնարկեր:
Իր 26 րոպեանոց ելույթի ավարտին Փաշինյանն նսեմացնող ձևով անդրադարձավ «Ղարաբաղի» հայերին՝ հայտարարելով, որ նրանց «սին հույսեր» են տալիս:  Նրա պարտվողականությանը հակառակ՝ Արցախի հայերը հույս ունեն վերադառնալ իրենց հայրենիքը, երբ հանգամանքները թույլ տան: Նա նաև հայտարարեց, որ Արցախի հայերը «պետք է ստանան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն»՝ չնայած նրանց Հայաստանի քաղաքացիներ լինելուն և Հայաստանի Հանրապետության անձնագրեր ունենալուն: Փաշինյանը մերժում է նրանց Հայաստանի քաղաքացիությունը, որպեսզի կանխի նրանց մասնակցությունը իր դեմ քվեարկությանն այս տարվա հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում:
Բաքվում պահվող Արցախի ղեկավարների ազատ արձակումն ապահովելու իր անհաջողությունից ուշադրությունը շեղելու նպատակով նա հիշատակեց հունվարին Ադրբեջանի կողմից ազատ արձակված չորս հայ գերիներին։ Նա չբացահայտեց, որ նրանց փոխանակել էին երկու սիրիացի ջիհադիստ վարձկանների հետ, որոնք ցմահ ազատազրկման էին դատապարտված Հայաստանում՝ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական կողմում կռվելիս գերի ընկնելուց հետո։
2019 թվականին, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ ունեցավ Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ), ես հոդված գրեցի՝ գովաբանելով նրա ելույթը և, մասնավորապես, պատգամավորների հարցերին նրա ինքնաբուխ պատասխանները։ Իմ հոդվածի վերնագիրն էր՝ «Փաշինյանը հաջողությամբ հանձնեց առաջին քաղաքական քննությունը միջազգային ասպարեզում»։
Մի քանի օր անց Փաշինյանն իմ հոդվածը տեղադրեց իր ֆեյսբուքյան էջում՝ ավելացնելով հետևյալ նախաբանը. «Ուրախ եմ, որ Սփյուռքի ամենահեղինակավոր թերթերից մեկը՝ «Կալիֆորնիա կուրիերը», այսպես է գնահատել ԵԽԽՎ-ում իմ ունեցած ելույթը»։ Նրա գրառումը ստացավ 3900 «լայք», 181 մեկնաբանություն, իսկ 195 հոգի կիսվեց գրառմամբ։
Մի քանի ամիս անց, երբ այցելեցի Հայաստան, վարչապետն ինձ ընդունեց իր գրասենյակում։ Մեկժամյա հանդիպման ընթացքում մենք քննարկեցինք Հայաստանի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրները, ինչպես որ արել եմ Հայաստանի նախորդ բոլոր ղեկավարների հետ։
Հաշվի առնելով  քննադատության նկատմամբ Փաշինյանի զրոյական հանդուրժողականությունը, կասկածում եմ, որ հիմա նա կտեղադրի իմ նոր հոդվածը իր ֆեյսբուքյան էջում, առավել ևս՝ երախտագիտություն կհայտնի։

20-03-2026 10:47:28 | Armenia | Politics
Prime Minister Nikol Pashinyan committed, last week, the sin of attacking the clergy of the Armenian Apostolic Church and his domestic political opponents before the European Parliament. Regardless of internal disputes, it is unacceptable for the head of the Armenian government to disparage his people to a foreign audience. He should not disseminate outside of Armenia his feuds with local opponents.
Pashinyan began his remarks in Strasbourg on March 11 by praising himself for making “such changes in Armenia and in the South Caucasus in general, which have a century-long, if not a millennium-long significance.” In reality, his constant concessions to Aliyev and Erdogan have brought Armenia to its knees.
He then spoke of a non-existent “complete peace” with Azerbaijan, well before any peace treaty was signed.
Pashinyan repeated another false claim about a road crossing Armenia, linking Eastern Azerbaijan with Nakhichevan. This so-called “Trump Path” (TRIPP) was included in the memorandum signed on August 8 at the White House by Pashinyan, Aliyev, and Trump. The memorandum described TRIPP as an “unobstructed” path through Armenia which was done at the demand of Aliyev, who calls this road a “corridor,” implying that the Armenian territory it crosses belongs to Azerbaijan.
Although the Prime Minister is harming the country, he portrayed himself as Armenia’s savior, claiming that “in the months of March-April 2024 we had reached the brink of Armenian statehood, and if in April 2024 we had not made a decision to launch the demarcation process with Azerbaijan, the Republic of Armenia would today not be an independent state, but at most a territory under foreign rule.” This claim is delusional and detached from reality.
Pashinyan then claimed, “And how did we solve the problem? We talked to our employer, the people.” In fact, since promising to consult the public in spring 2018, Pashinyan has never sought the people’s opinion. He makes all governmental decisions alone, bypassing the government’s ministers, Parliament, and the President. The country has become a one-man show -- a de facto dictatorship.
Pashinyan denied “that the Armenian government is restricting freedom of conscience, that a dictatorship is being established in Armenia, that there are political prisoners in Armenia.” All three statements are facts, despite his denials. He blamed the “de facto head of our church…, the emissaries of the clergy, and representatives of certain lobbying organizations affiliated with them.” Actually, the clergy and opposition groups are attempting to make a last-ditch effort to save the country from his destructive policies.
Ironically, Pashinyan speaks of the rule of law while violating just about every law as well as the constitution by meddling in the Church’s internal affairs. He wants to decide who should be the head of the Armenian Apostolic Church and what the clergy can say in their sermons. He has accused clergy members of being foreign agents, without a shred of evidence. If true, the government would have taken legal action.
Near the end of his 26-minute speech, Pashinyan referred to “Karabagh” Armenians disparagingly, claiming that they are being given “false hopes.” Contrary to his defeatism, Artsakh Armenians hope to return to their homeland when circumstances allow. He also asserted that Artsakh Armenians “must receive Republic of Armenia citizenship,” despite being citizens of Armenia and possessing passports of the Republic of Armenia. Pashinyan is rejecting their Armenian citizenship to prevent them from voting against him in next June’s parliamentary elections.
To deflect from his failure to secure the release of the Artsakh leaders held in Baku, he cited four Armenian prisoners released in January by Azerbaijan. He did not disclose that they were exchanged for two Syrian Jihadist mercenaries who had been serving life sentences in Armenia after their capture in the 2020 war, while fighting for Azerbaijan.
In 2019, when Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), I wrote a commentary commending him for his speech and particularly his spontaneous answers to members’ questions. My commentary was titled, “Pashinyan passes first political test in the international arena.”
A few days later, Pashinyan shared my commentary on his Facebook page, after adding the following introductory note: “I am happy that one of the most prestigious newspapers of the Diaspora, ‘The California Courier,’ has appreciated in this way my speech at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE).” His post received 3,900 likes, 181 comments, and 195 shares.
Months later, when I visited Armenia, the Prime Minister received me in his office. During our hour-long meeting, we discussed the critical issues facing Armenia, as I have done with all previous leaders of Armenia.