Եվրախ​որհրդարանում Փաշինյանը բացահայտում է իր վեճերը Եկեղեցու և կուսակցությունների հետ․ Հարութ Սասունյան
• 20-03-2026 10:58:28   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցյալ շաբաթ Եվրոպական խորհրդարանում ելույթ ունենալով՝ մեղք գործեց՝ հարձակվելով Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևորականների և Հայաստանի քաղաքական հակառակորդների վրա։ Անկախ ներքին տարաձայնություններից, անընդունելի է, որ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը վարկաբեկի իր սեփական ժողովրդին օտարերկրյա լսարանի առջև։ Նա չպետք է իր ներսի հակառակորդների հետ վեճերը տարածի Հայաստանի սահմաններից դուրս։
Մարտի 11-ին Ստրասբուրգում Փաշինյանն իր ելույթն սկսեց ինքնագովասանքով․ «Հայաստանում և ընդհանրապես Հարավային Կովկասում այնպիսի փոփոխություններ են տեղի ունեցել, որոնք հարյուրամյա նշանակություն ունեն, եթե չասեմ հազարամյա»։ Իրականում, նրա անընդհատ զիջումները Ալիևին և Էրդողանին ծնկի են բերել Հայաստանին։
Այնուհետև նա սկսեց խոսել Ադրբեջանի հետ գոյություն չունեցող «լիարժեք խաղաղության» մասին՝ դեռևս խաղաղության որևէ պայմանագրի ստորագրումից շատ առաջ։
Փաշինյանը կրկնեց ևս մեկ կեղծ պնդում Հայաստանով անցնող և Արևելյան Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհի մասին: Այսպես կոչված «Թրամփի ուղին» (TRIPP) ներառված էր օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը Փաշինյանի, Ալիևի և Թրամփի կողմից ստորագրված հռչակագրում: Հռչակագրում TRIPP-ը նկարագրվում էր որպես Հայաստանի տարածքով անցնող «անխոչընդոտ» ճանապարհ՝ Ալիևի պահանջով, որն այս ճանապարհն անվանում է «միջանցք»՝ ենթադրելով, որ այն հայկական տարածքը, որով այն անցնում է, պատկանում է Ադրբեջանին:
Չնայած այն հանգամանքին, որ վարչապետը վնաս է հասցնում երկրին, նա իրեն ներկայացրեց որպես Հայաստանի փրկիչ՝ հայտարարելով, որ «2024 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին մենք հասել էինք Հայաստանի պետականության եզրին ու եթե 2024 թվականի ապրիլին մենք չկայացնեինք Ադրբեջանի հետ սահմանազատման գործընթացը մեկնարկելու որոշում, Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր կլիներ ոչ թե անկախ պետություն, այլ առավելագույնը՝ արտաքին կառավարման ներքո գտնվող տարածք»։ Այս հայտարարությունը կտրված է իրականությունից և զառանցանք է։
Ապա Փաշինյանն ասաց. «Իսկ ինչպե՞ս մենք լուծեցինք խնդիրը։ Մենք խոսեցինք մեր գործատուի՝ ժողովրդի հետ»։
Իրականում, չնայած 2018 թվականի գարնանը հանրության հետ խորհրդակցելու խոստմանը, Փաշինյանը երբեք ժողովրդի կարծիքը չի հարցրել։ Նա պետական բոլոր որոշումները կայացնում է միայնակ՝ շրջանցելով կառավարության նախարարներին, խորհրդարանը և նախագահին։ Երկիրը վերածվել է մեկ մարդու շոուի, փաստացի՝ բռնապետության։
Փաշինյանը հերքեց, թե «Հայաստանի Կառավարությունը սահմանափակում է խղճի ազատությունը, թե Հայաստանում բռնապետություն է հաստատվում, թե Հայաստանում կան քաղբանտարկյալներ»։ Չնայած իր հերքումներին՝ երեք պնդումներն էլ ճիշտ են։ Նա մեղադրեց «մեր եկեղեցու փաստացի պետին ․…, հոգևորականների էմիսարներին և նրանց հետ փոխկապակցված  որոշ լոբբիստական  կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին»։ Իրականում, հոգևորականներն ու ընդդիմադիր խմբերը վերջին ջանքերն են գործադրում երկիրը նրա կործանարար քաղաքականությունից փրկելու համար։
Հեգնական է, որ Փաշինյանը խոսում է օրենքի գերակայության մասին`միաժամանակ խախտելով գրեթե բոլոր օրենքները, այդ թվում՝ Սահմանադրությունը՝ միջամտելով Եկեղեցու ներքին գործերին: Ինքն է ցանկանում որոշել, թե ով պետք է լինի Հայ Առաքելական Եկեղեցու գլուխը և ինչ կարող են ասել հոգևորականներն իրենց քարոզներում: Նա մեղադրեց հոգևորականներին օտարերկրյա գործակալներ լինելու մեջ՝ առանց որևէ ապացույց ներկայացնելու: Եթե սա ճիշտ լիներ, կառավարությունը իրավական քայլեր կձեռնարկեր:
Իր 26 րոպեանոց ելույթի ավարտին Փաշինյանն նսեմացնող ձևով անդրադարձավ «Ղարաբաղի» հայերին՝ հայտարարելով, որ նրանց «սին հույսեր» են տալիս:  Նրա պարտվողականությանը հակառակ՝ Արցախի հայերը հույս ունեն վերադառնալ իրենց հայրենիքը, երբ հանգամանքները թույլ տան: Նա նաև հայտարարեց, որ Արցախի հայերը «պետք է ստանան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն»՝ չնայած նրանց Հայաստանի քաղաքացիներ լինելուն և Հայաստանի Հանրապետության անձնագրեր ունենալուն: Փաշինյանը մերժում է նրանց Հայաստանի քաղաքացիությունը, որպեսզի կանխի նրանց մասնակցությունը իր դեմ քվեարկությանն այս տարվա հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում:
Բաքվում պահվող Արցախի ղեկավարների ազատ արձակումն ապահովելու իր անհաջողությունից ուշադրությունը շեղելու նպատակով նա հիշատակեց հունվարին Ադրբեջանի կողմից ազատ արձակված չորս հայ գերիներին։ Նա չբացահայտեց, որ նրանց փոխանակել էին երկու սիրիացի ջիհադիստ վարձկանների հետ, որոնք ցմահ ազատազրկման էին դատապարտված Հայաստանում՝ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական կողմում կռվելիս գերի ընկնելուց հետո։
2019 թվականին, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ ունեցավ Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ), ես հոդված գրեցի՝ գովաբանելով նրա ելույթը և, մասնավորապես, պատգամավորների հարցերին նրա ինքնաբուխ պատասխանները։ Իմ հոդվածի վերնագիրն էր՝ «Փաշինյանը հաջողությամբ հանձնեց առաջին քաղաքական քննությունը միջազգային ասպարեզում»։
Մի քանի օր անց Փաշինյանն իմ հոդվածը տեղադրեց իր ֆեյսբուքյան էջում՝ ավելացնելով հետևյալ նախաբանը. «Ուրախ եմ, որ Սփյուռքի ամենահեղինակավոր թերթերից մեկը՝ «Կալիֆորնիա կուրիերը», այսպես է գնահատել ԵԽԽՎ-ում իմ ունեցած ելույթը»։ Նրա գրառումը ստացավ 3900 «լայք», 181 մեկնաբանություն, իսկ 195 հոգի կիսվեց գրառմամբ։
Մի քանի ամիս անց, երբ այցելեցի Հայաստան, վարչապետն ինձ ընդունեց իր գրասենյակում։ Մեկժամյա հանդիպման ընթացքում մենք քննարկեցինք Հայաստանի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրները, ինչպես որ արել եմ Հայաստանի նախորդ բոլոր ղեկավարների հետ։
Հաշվի առնելով  քննադատության նկատմամբ Փաշինյանի զրոյական հանդուրժողականությունը, կասկածում եմ, որ հիմա նա կտեղադրի իմ նոր հոդվածը իր ֆեյսբուքյան էջում, առավել ևս՝ երախտագիտություն կհայտնի։

• 20-03-2026 10:47:28   | Армения  |  Политика
Премьер-министр Никол Пашинян на прошлой неделе совершил грех, выступив перед Европейским парламентом Совета Европы с нападками на духовенство Армянской Апостольской Церкви и своих внутриполитических оппонентов. Независимо от внутренних разногласий, недопустимо, чтобы глава правительства Армении очернял собственный народ перед иностранной аудиторией. Он не должен выносить за пределы Армении свои конфликты с местными оппонентами.
Пашинян начал своё выступление в Страсбурге 11 марта с самовосхваления, заявив, что совершил «такие изменения в Армении и на Южном Кавказе в целом, которые имеют столетнее, если не тысячелетнее значение». В действительности же его постоянные уступки Алиеву и Эрдогану поставили Армению на колени.
Затем он заговорил о несуществующем «полном мире» с Азербайджаном, задолго до подписания какого-либо мирного договора.
Пашинян повторил ещё одно ложное утверждение о дороге, проходящей через Армению и соединяющей Восточный Азербайджан с Нахичеванью. Этот так называемый «Путь Трампа» (TRIPP) был включён в меморандум, подписанный 8 августа в Белом доме Пашиняном, Алиевым и Трампом. В меморандуме TRIPP описывался как «беспрепятственный» путь через Армению — по требованию Алиева, который называет эту дорогу «коридором», подразумевая, что армянская территория, через которую она проходит, принадлежит Азербайджану.
Несмотря на то что премьер-министр наносит вред стране, он представил себя спасителем Армении, заявив: «В марте–апреле 2024 года мы оказались на грани утраты армянской государственности, и если бы в апреле 2024 года мы не приняли решение начать процесс делимитации с Азербайджаном, Республика Армения сегодня не была бы независимым государством, а максимум — территорией под иностранным управлением». Это заявление оторвано от реальности и выглядит как бредовое.
Затем Пашинян сказал: «И как мы решили проблему? Мы поговорили со своим работодателем — народом». На самом деле, несмотря на обещание консультироваться с обществом ещё весной 2018 года, Пашинян никогда не спрашивал мнение народа. Все государственные решения он принимает единолично, обходя министров правительства, парламент и президента. Страна превратилась в театр одного актёра — фактически в диктатуру.
Пашинян отрицал «что правительство Армении ограничивает свободу совести, что в Армении устанавливается диктатура и что в Армении есть политические заключённые». Несмотря на его отрицания, все три утверждения соответствуют действительности. Вину он возложил на «фактического главу нашей церкви…, эмиссаров духовенства и представителей некоторых лоббистских организаций, связанных с ними». На самом деле духовенство и оппозиционные группы предпринимают последнюю попытку спасти страну от его разрушительной политики.
Иронично, что Пашинян говорит о верховенстве закона, одновременно нарушая практически каждый закон, а также конституцию, вмешиваясь во внутренние дела Церкви. Он хочет решать, кто должен быть главой Армянской Апостольской Церкви и что духовенство может говорить в своих проповедях. Он обвинял священнослужителей в том, что они являются иностранными агентами, не представив ни малейших доказательств. Если бы это было правдой, правительство предприняло бы юридические действия.
Ближе к концу своей 26-минутной речи Пашинян пренебрежительно упомянул армян Карабаха, заявив, что им якобы дают «ложные надежды». Вопреки его пораженческим настроениям, армяне Арцаха надеются вернуться на свою родину, когда позволят обстоятельства. Он также утверждал, что армяне Арцаха «должны получить гражданство Республики Армения», хотя они уже являются гражданами Армении и имеют паспорта Республики Армения. Пашинян фактически отвергает их армянское гражданство, чтобы не допустить их участия в голосовании против него на парламентских выборах в июне следующего года.
Чтобы отвлечь внимание от своей неспособности добиться освобождения лидеров Арцаха, удерживаемых в Баку, он упомянул четырёх армянских заключённых, освобождённых Азербайджаном в январе. При этом он не сообщил, что их обменяли на двух сирийских джихадистских наёмников, которые отбывали пожизненное заключение в Армении после того, как были захвачены во время войны 2020 года, сражаясь на стороне Азербайджана.
В 2019 году, когда премьер-министр Никол Пашинян выступал в Европейском парламенте, я написал комментарий, в котором похвалил его за речь и особенно за спонтанные ответы на вопросы депутатов. Моя статья называлась: «Пашинян проходит первый политический тест на международной арене».
Через несколько дней Пашинян опубликовал мой комментарий на своей странице в Facebook, добавив следующее вступительное примечание: «Я рад, что одна из самых престижных газет диаспоры — “The California Courier” — таким образом оценила моё выступление в Европейском парламенте Совета Европы».
Его публикация получила 3900 отметок «нравится», 181 комментарий и 195 репостов.
Несколько месяцев спустя, когда я посетил Армению, премьер-министр принял меня в своём кабинете. В ходе нашей часовой встречи мы обсудили ключевые проблемы, стоящие перед Арменией, как я делал это со всеми предыдущими лидерами страны.
Учитывая нулевую терпимость Пашиняна к критике, сомневаюсь, что он поделится моим новым комментарием на своей странице в Facebook — не говоря уже о том, чтобы выразить благодарность.