Քրիստոսի արձանից մինչև մասնավոր գազանանոց և բռնաբարության մեղադրանք. The Guardian-ի՝ Ծառուկյանի մասին հոդվածը
• 22-06-2026 12:41:13   | Հայաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Հայկական ժամանակ. Հեղինակավոր բրիտանական The Guardian պարբերականը ծավալուն հոդված է հրապարակել ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի մասին՝ այն վերնագրելով «Հայ մեծահարուստն ունի մասնավոր գազանանոց. այժմ ցանկանում է կառուցել Հիսուսի՝ աշխարհի ամենամեծ արձանը»։
Հոդվածում անդրադարձ է կատարվել Ծառուկյանի անցյալին, քաղաքական ձախողումներին ու վերջին քրեական գործերին, ինչպես նաև՝  Հատիս լեռան վրա կառուցվող Հիսուս Քրիստոսի արձանին ու այդ արձանով պայմանավորված նպատակներին:
Հոդվածագիրը նկարագրել է Ծառուկյանի առանձնատունը՝ մասնավոր կենդանաբանական այգով, առյուծներով, վագրերով ու իր իսկ կողմից սպանված վայրի կենդանիների խրտվիլակներով:
«Իր մասնավոր կենդանաբանական այգով, մարմարե առանձնատներով և շքեղ մեքենաների հավաքածուով նա կարող է թվալ հետխորհրդային բում հիշեցնող տարիների հիշողություն, երբ կարողությունները կուտակվում էին գլխապտույտ արագությամբ և ցուցադրվում՝ առանց նրբանկատության մասին որևէ մտահոգության»,- ասվում է հոդվածում:
Նախաբանի մի պարբերությունում անդրադառնալով վերջին ընտրություններին, հոդվածագիրը հիմնականում ներկայացրել է Հիսուսի արձանի նախաձեռնությունն ու Ծառուկյանի պատկերացումները:
«Այս ամսվա խորհրդարանական ընտրություններում ստանալով ձայների 4%-ից էլ պակաս քվե, Ծառուկյանը քիչ հնարավորություն ունի երբևէ ղեկավարելու Հայաստանը, սակայն Հայաստանի ամենահարուստ և ամենաառեղծվածային մարդկանցից մեկը շարունակում է վճռականորեն տրամադրված լինել իր հետքը թողնելու երկրի վրա։
Նրա ընտրած Հիսուս Քրիստոսի հուշարձանը աշխարհի ամենաբարձր արձանն է լինելու, այն կանգնեցվում է Երևանին նայող 2500 մետր (8200 ոտնաչափ) բարձրությամբ սարի գագաթին:
Հայ Առաքելական եկեղեցին բազմիցս դեմ է արտահայտվել նախագծին՝ պնդելով, որ դրա մասշտաբները և ոճը չեն համընկնում Հայաստանի կրոնական և ճարտարապետական ավանդույթների հետ։
Առաջարկը նաև քննադատության է արժանացել բնապահպանների կողմից, ովքեր զգուշացնում են, որ շինարարությունը կարող է երկարատև վնաս հասցնել Հատիսի բնական լանդշաֆտին։
Ծառուկյանը անտեսել է հոգևորականության և ակտիվիստների առարկությունները՝ պնդելով, որ ինքը լավ հարաբերություններ ունի Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ և մատնանշելով այն ութ եկեղեցիները, որոնք, ըստ նրա, ֆինանսավորել է և կանգնեցրել ամբողջ երկրում»,- ասվում է հրապարակման մեջ:
Արձանը հոդվածում նշված է որպես «անճաշակություն» և վնաս բնությանը:
«Թեև Ծառուկյանն այն համարում է Հայաստանի նոր բրենդը, տեղացիներից ոմանք այն այլ կերպ են տեսնում»,- նշում է Guardian-ը:
Քրիստոսի արձանի ավարտից հետո 101 մետր (331 ոտնաչափ) բարձրությամբ արձանը կկանգնեցվի Հատիս լեռան գագաթին՝ Երևանից մոտ 25 կմ (15.5 մղոն) արևելք, ինչը տեսանելի կլինի Հայաստանի մայրաքաղաքի մեծ մասից: Ծառուկյանը ակնհայտ գոհունակությամբ նշեց, որ այն կգերազանցի Բրազիլիայի խորհրդանշական Քրիստոս Փրկչին և մի փոքր ավելի բարձր կլինի, քան Նյու Յորքի Ազատության արձանը։
«Մենք աշխարհի ամենահին քրիստոնեական ազգն ենք: Տրամաբանական է, որ մենք ունենանք աշխարհի ամենամեծ Հիսուսի արձանը»,- ասել է Ծառուկյանը:
Պարբերականը նաև գրել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս Ծառուկյանին ներկայացրել է որպես «երկրի կոռումպացված հին կարգերի խորհրդանիշ»: Ավելին, ըստ հոդվածի, Փաշինյանը երբեմն վեր է հանում նրա խորհրդային անցյալի մութ դրվագները, այդ թվում՝ «1979 թվականին խմբակային բռնաբարության համար դատվածությունը, որը հետագայում բեկանվել է Հայաստանի անկախացումից հետո»:
Հոդվածագիրը չի մոռացել նշել նաև, որ հւնիսի 7-ի ընտրություններից հետո, երբ Ծառուկյանի կուսակցությունը չի անցել խորհրդարան, իրավապահները ժամանել են նրա կալվածք՝ հարկային հանցագործությունների մեղադրանքով:
Լրատվամիջոցի փոխանցմամբ, ըստ տեղական լուրերի, նա «փորձել է փախչել երկրից մինչև մեղադրանքների հայտարարումը»:
Մինչ Ծառուկյանը հեռախոսով արդեն «Նոյյան տապանի» հյուրանոց-սրճարանի նախագծերն է ցույց տալիս ու պնդում, որ այսպես իր անունը կգրի պատմության մեջ, հոդվածագիրը եզրափակում է՝ աշխարհի ամենամեծ Հիսուսը Հատիսի կատարին դեռևս չի բարձրացել:

От статуи Христа до частного зоопарка и обвинений в изнасиловании. Статья The Guardian о Царукяне
Армянское время. Авторитетное британское издание The Guardian опубликовало обширную статью о лидере Блока процветания Гагике Царукяне, озаглавив её «Армянский миллиардер имеет частный зоопарк. Теперь он хочет построить самую большую статую Иисуса в мире».
В статье рассматривается прошлое Царукяна, его политические неудачи и последние уголовные дела, а также статуя Иисуса Христа, которая будет построена на горе Хатис, и цели, связанные с этой статуей:
Автор статьи описал особняк Царукяна с частным зоопарком, львами, тиграми и чучелами диких животных, убитых им самим:
«Со своим частным зоопарком, мраморными особняками и коллекцией роскошных автомобилей он может напоминать о годах постсоветского бума, когда богатства накапливались с головокружительной скоростью и демонстрировались без какого-либо беспокойства о деликатности», - говорится в статье.
В одном из абзацев введения, касаясь последних выборов, автор в основном представил инициативу статуи Иисуса и представления Царукяна:
«На парламентских выборах этого месяца, получив менее 4% голосов, Царукян имеет мало шансов когда-либо возглавить Армению, однако один из самых богатых и самых загадочных людей Армении продолжает быть решительно настроенным оставить свой след в стране.
Его выбранная статуя Иисуса Христа станет самой высокой статуей в мире, она будет установлена на вершине горы высотой 2500 метров (8200 футов), смотрящей на Ереван:
Армянская Апостольская Церковь многократно выражала протест против проекта, утверждая, что его масштабы и стиль не соответствуют религиозным и архитектурным традициям Армении.
Предложение также подверглось критике со стороны экологов, которые предупреждают, что строительство может нанести долгосрочный ущерб природному ландшафту Хатиса.
Царукян проигнорировал возражения духовенства и активистов, утверждая, что у него хорошие отношения с Армянской Апостольской Церковью, и указывая на восемь церквей, которые, по его словам, он финансировал и построил по всей стране», - говорится в публикации.
Статуя в статье упоминается как «безвкусица» и вред природе:
«Хотя Царукян считает её новым брендом Армении, некоторые местные жители видят это иначе», - отмечает Guardian.
После завершения статуи высотой 101 метр (331 фут) она будет установлена на вершине горы Хатис, примерно в 25 км (15,5 миль) к востоку от Еревана, что будет видно из большей части столицы Армении. Царукян с очевидным удовлетворением отметил, что она превзойдёт символического Христа-Спасителя в Бразилии и будет немного выше статуи Свободы в Нью-Йорке.
«Мы - самый древний христианский народ в мире. Логично, что у нас должна быть самая большая статуя Иисуса в мире», - сказал Царукян.
Издание также написало, что премьер-министр Армении Никол Пашинян многократно представлял Царукяна как «символ коррумпированных старых порядков страны»: Более того, по словам статьи, Пашинян иногда поднимает мрачные эпизоды его советского прошлого, включая «осуждение за групповое изнасилование в 1979 году, которое позже было отменено после независимости Армении».
Автор статьи также не забыл упомянуть, что после выборов 7 июня, когда партия Царукяна не прошла в парламент, правоохранительные органы прибыли на его имущество по обвинению в налоговых преступлениях:
По сообщениям СМИ, согласно местным новостям, он «пытался покинуть страну до объявления обвинений»:
Пока Царукян по телефону уже показывает проекты гостинично-кафе «Ноян Тапан» и утверждает, что таким образом его имя будет записано в истории, автор завершает: самая большая статуя Иисуса ещё не поднялась на вершину Хатиса: