Մոսկվան մեծ ջանքեր է գործադրում Ղրիմում վառելիքի խնդիրը լուծելու ուղղությամբ
Ռուսաստանի իշխանությունները մեծ ջանքեր են գործադրում, որպեսզի նվազագույնի հասցնեն Ղրիմում վառելիքի մատակարարման բացասական հետևանքները և բնակչությանն ապահովեն վառելիքով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Ղրիմում վառելիքի հետ կապված իրավիճակը։
«Ղրիմի Հանրապետության ղեկավարությունը տեղեկացնում է բնակչությանը. այս համակարգը գործում է։ Եվ լարված աշխատանք է տարվում Կիևի վարչակարգի բարբարոսական գործողությունների բացասական հետևանքները նվազագույնի հասցնելու համար։ Աշխատանքներ են տարվում բնակչությանը վառելիքի մատակարարումն ապահովելու համար», - նշել է Կրեմլի խոսնակը։
Հունիսի 21-ին Ղրիմի ղեկավար Սերգեյ Ակսյոնովը հայտարարել է, որ Ղրիմում բենզալցակայանները դադարեցրել են ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վառելիքի տրամադրումը ինչպես կանխիկ և անկանխիկ վճարումների միջոցով, այնպես էլ կտրոններով:
Վառելիք կտրամադրվի միայն այն ծառայություններին, որոնք ապահովում են հանրապետության կենսագործունեությունն ու անվտանգությունը: Բացի այդ, էլեկտրացանցերի վնասման պատճառով Ղրիմի բնակիչների մի մասը մնացել է առանց էլեկտրաէներգիայի:

• 22-06-2026 16:53:35   | Ռուսաստան  |  Обзор прессы Диаспоры
Российские власти прилагают большие усилия, чтобы минимизировать негативные последствия поставок топлива в Крыму и обеспечить население топливом.
«Армянпресс» сообщает, что об этом журналистам заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя ситуацию с топливом в Крыму.
«Руководство Республики Крым информирует население: эта система работает. И ведется напряженная работа по минимизации негативных последствий варварских действий киевского режима. Проводятся работы по обеспечению населения поставками топлива», - отметил спикер Кремля.
21 июня глава Крыма Сергей Аксёнов заявил, что автозаправочные станции в Крыму приостановили выдачу топлива как физическим, так и юридическим лицам как за наличные, так и безналичные расчеты, а также по талонам.
Топливо будет предоставляться только тем службам, которые обеспечивают жизнедеятельность и безопасность республики. Кроме того, из-за повреждения электросетей часть жителей Крыма осталась без электроэнергии: