Գյումրու չվերթի ուղևորները Մախաչկալայից Մոսկվա կթռչեն պահեստային ինքնաթիռով
1lurer.am «Պոբեդա» ավիաընկերության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Մախաչկալայում չպլանավորված վայրէջք կատարած Գյումրու չվերթի մեկնումը նախատեսված է Մոսկվայի ժամանակով ժամը 16:00-ին (Երևանի ժամանակով ժամը 17:00-ին)։
«Ուղևորները տեղափոխվել են օդանավակայանի տերմինալ, անցնում են անձնագրային ստուգում և սահմանված կարգով ստանում են ուղեբեռը։ Մոսկվա թռիչքի համար կօգտագործվի պահեստային ինքնաթիռ», - «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է «Պոբեդան»։
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի տվյալներով՝ Գյումրի-Մոսկվա չվերթի ինքնաթիռի արտակարգ վայրէջքի պատճառը եղել է ճնշման սենսորի սխալ գործարկումը: Դա էլ, ըստ էության, հանգեցրել է Մախաչկալայի օդանավակայանում արտակարգ վայրէջք կատարելու որոշմանը։
«Պոբեդա» ավիաընկերության տվյալներով՝ ինքնաթիռում եղել է 186 մարդ։ Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ինքնաթիռը թռիչքը կշարունակի ավելի ուշ։

Passengers of the flight from Gyumri will fly from Makhachkala to Moscow on a backup aircraft.
1lurer.am  «Pobeda» airline's press service has announced that the departure of the flight from Gyumri, which made an unplanned landing in Makhachkala, is scheduled for 16:00 Moscow time (17:00 Yerevan time).
«Passengers have been transferred to the airport terminal, are undergoing passport control, and are receiving their luggage in accordance with established procedures. A backup aircraft will be used for the flight to Moscow,» Pobeda told «RIA Novosti».
According to the Russian Investigative Committee, the reason for the emergency landing of the Gyumri-Moscow flight was a malfunction of the pressure sensor. This, in fact, led to the decision to make an emergency landing at Makhachkala airport.
According to Pobeda airline, there were 186 people on board the aircraft. The Civil Aviation Committee of Armenia had previously reported that the aircraft would continue its flight later.