Գյումրու չվերթի ուղևորները Մախաչկալայից Մոսկվա կթռչեն պահեստային ինքնաթիռով
1lurer.am «Պոբեդա» ավիաընկերության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Մախաչկալայում չպլանավորված վայրէջք կատարած Գյումրու չվերթի մեկնումը նախատեսված է Մոսկվայի ժամանակով ժամը 16:00-ին (Երևանի ժամանակով ժամը 17:00-ին)։
«Ուղևորները տեղափոխվել են օդանավակայանի տերմինալ, անցնում են անձնագրային ստուգում և սահմանված կարգով ստանում են ուղեբեռը։ Մոսկվա թռիչքի համար կօգտագործվի պահեստային ինքնաթիռ», - «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է «Պոբեդան»։
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի տվյալներով՝ Գյումրի-Մոսկվա չվերթի ինքնաթիռի արտակարգ վայրէջքի պատճառը եղել է ճնշման սենսորի սխալ գործարկումը: Դա էլ, ըստ էության, հանգեցրել է Մախաչկալայի օդանավակայանում արտակարգ վայրէջք կատարելու որոշմանը։
«Պոբեդա» ավիաընկերության տվյալներով՝ ինքնաթիռում եղել է 186 մարդ։ Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ինքնաթիռը թռիչքը կշարունակի ավելի ուշ։

1lurer.am «Победа» авиакомпания сообщила, что рейс из Гюмри, совершивший незапланированную посадку в Махачкале, отправится в 16:00 по московскому времени (17:00 по ереванскому времени).
«Пассажиры были переведены в терминал аэропорта, проходят паспортный контроль и в установленном порядке получают багаж. Для рейса в Москву будет использован резервный самолет», - сообщили в «Победе» агентству «РИА Новости».
Согласно данным Следственного комитета России, причиной экстренной посадки самолета рейса Гюмри-Москва стало срабатывание датчика давления. Это, по сути, и привело к решению о совершении экстренной посадки в аэропорту Махачкалы.
По данным авиакомпании «Победа», на борту находилось 186 человек. Комитет гражданской авиации Армении ранее сообщил, что самолет продолжит рейс позже.